Vývoj hokejové výstroje: tragédie, vesta z války i kravský trus


8 minut čtení

Zajímá tě, jaká je historie hokejového vybavení? Odhal, jaké brusle přežily dodnes, jak to bylo s nošením helmy nebo chráničů holení.

Lední hokej je vysoce intenzivní a kontaktní sport. V průběhu let proto prošel řadou proměn hokejové výstroje. Vývoj od základní, primitivní výstroje k pokročilému, vysoce výkonnému vybavení nejen zvýšil bezpečnost hráčů, ale také způsobil revoluci ve hře samotné.

Skromné začátky

Cesta hokejové výstroje začala poměrně skromně. První hokejisté se chránili minimální výstrojí, jejímž cílem bylo převážně udržet je v teple v chladném počasí, spíše než zajistit nějakou zásadní ochranu před zraněním.

První oficiální hokejový zápas v historii se odehrál 3. března 1875 v kanadském Montrealu. Utkání se hrálo s dřevěným pukem a brankami dva a půl metru širokými. Poprvé se ale hrálo na 60 minut a například rozměr hřiště se v NHL prakticky nezměnil. Hokejovou výstroj ale čekaly velké proměny.

Klokan stál u zrodu legendárních bruslí

V počátcích hokeje si hráči připevňovali kovové nože k běžným koženým botám. Jak hra získávala na popularitě, začaly se objevovat boty s trvale připevněnými noži.

Jedny z prvních hokejových bruslí vznikaly v dílnách značek, které vládnou trhu s hokejovou výstrojí dodnes. Značka CCM sice vznikla v roce 1899 jako výrobce cyklistického vybavení, ale už v roce 1905 začala koketovat právě s výrobou hokejových bruslí.

Zajímavostí je, že ve stejném roce George Tackaberry začal vyrábět brusle z klokaní kůže. Po jeho smrti v roce 1937 převzala práva na výrobu těchto bruslí právě značka CCM a od té doby hokejisté nastupují s bruslemi CCM Tacks až do dnešních dní. V roce 1927 pak na trh vstoupil také Bauer.

CCM mělo na svědomí také přidání plastového krytu na konec brusle v roce 1961, aby ostrá část nevyčuhovala a nemohlo kvůli ní dojít k neštěstí.

Dnes se hokejové brusle vyvinuly v sofistikovanou botu ze syntetických materiálů, která je navržena pro optimální výkon a zvýšenou ochranu nohy.

Přechod od dřeva ke kompozitovým hokejkám

První hokejky se vyřezávaly z jednoho kusu dřeva. Ve 40. letech 20. století se hokejky začaly vyrábět z více vrstev dřeva, aby získaly větší pružnost a nižší hmotnost.

Padesátá léta přinesla další významnou změnu v podobě omotání dřevěných hokejek skelnými vlákny, která sloužila jako výztuha.

Jen o pár let později se poprvé objevila zahnutá čepel hokejky. Hokejisté ji v té době připodobňovali k banánu. Problém ale byl, že záhyb hokejek se dělal až moc radikální a hráč pak nad hokejkou ztrácel kontrolu. Došlo proto k omezení úhlu zahnutí hokejky.

V současnosti jsou standardem kompozitové hokejky vyrobené z jednoho kusu materiálu, které nabízejí vynikající odolnost a kontrolu.

Nutnost hokejových chráničů

Jak se hokej stával populárnější a hra vyžadovala větší fyzické nároky, bylo pořád víc potřeba implementovat do hry chrániče a ochranné pomůcky.

Holeně jako průkopník hokejové výstroje

Chrániče holení, jedna z prvních forem ochranného vybavení v hokeji, se objevily na ledě v 80. letech 19. století. Původně se vyráběly z materiálů, jako je kůže a dřevo, v průběhu let ale chrániče holení prošly značným vývojem.

Po druhé světové válce byly oblíbené chrániče z plastů a skelných vláken. Narozdíl od kožených vycpávek tyto chrániče chránily jejich nositele, ale zase byly nebezpečné pro protihráče, protože byly tvrdé a nepružily, takže srážka s nimi velmi bolela. V 50. letech se proto začaly používat první pěny a gumy, které nárazy absorbovaly a umožnily vyrábět chrániče z mekčích materiálů.

V roce 1961 přetrhl soupeř šlachu na zadní straně nohy Berniemu Geoffrionovi z Montrealu Canadiens. Za následek to nemělo jen výše zmíněné přidání plastového krytu na nůž brusle, ale také úpravu chrániče holení. Nový, lehký chránič z dílny CCM byl vyroben z materiálu, který se používal v Korejské válce ve vestách proti šrapnelům. Navíc konečně obepínal celou nohu, nikoli jen holeň, takže zajišťoval mnohem větší bezpečí pro hráče.

Co se týče chráničů ramen, zad a loktů, tak se první náznaky objevovaly na začátku 20. století. Například populární Cyclone Taylor si našíval pod tričko kusy plstě. Reálné chrániče připomínající ty dnešní se ale začaly objevovat až ve 30. letech.

Dnes jsou hokejisté vybaveni nejmodernějšími chrániči vyrobenými z různých pokročilých materiálů, které nabízejí rozsáhlé pokrytí těla a ochranu.

Tragédie měnily přístup k ochraně hlavy

Zajímavé je, že helmy, které jsou nedílnou součástí dnešní hokejové výstroje a neumíme si bez nich byť jen bruslení představit, nebyly zpočátku samozřejmostí. Přilby byly v NHL povinně zavedeny až v roce 1979, což dokládá postupný vývoj bezpečnostních opatření pro hráče.

Helmy byly v počátcích sportu velkou raritou. Vše se začalo měnit zraněním Ace Baileyho z Toronta Maple Leafs v roce 1933. Po srážce s Eddiem Shorem z Bostonu upadl na led, udeřil se do hlavy a utrpěl zranění, která mu ukončila kariéru. Právě Eddie Shore pak byl prvním hokejistou, který v NHL začal s helmou nastupovat pravidelně.

Spouštěčem debaty o zavedení povinného nošení hokejové helmy se ale stalo až úmrtí Billa Mastertona v roce 1968 přímo na ledě. Pravidlo v NHL začalo platit až ve zmíněném roce 1979 a poslední hráč bez helmy byl Craig MacTavish ještě v sezóně 1996/97. Co se stalo Billu Mastertonovi a proč hrál MacTavish bez helmy ještě před 25 lety najdeš v článku o povinném nošení nákrčníků.

Hlavně ať nám nemrznou prsty

Hokejoví pionýři sice nosili rukavice, ale hlavně proto, aby si udrželi ruce v teple. Po roce 1900 se k rukavicím přidávaly vycpávky, které nabízely dodatečnou ochranu.

Hokejové rukavice s vyztuženým palcem se začaly objevovat ve 30. letech. Důvodem byl incident, při kterém si zlomil palec Babe Siebert z Montreal Maroons.

Puky ze dřeva, gumy i kravského trusu

Dávno předtím, než se odehrál první oficiální hokejový zápas v Montrealu, se britští vojáci bavili na zamrzlém rybníku hrou podobnou pozemnímu hokeji. K zábavě používali dřevěný puk nebo zmrzlý kravský trus. Větší potenciál ukázalo dřevo.

Právě se dřevěným pukem se hrály i první hokejové zápasy. V roce 1886 se pak objevil puk z vulkanické pryže. Neměl ale kruhový obvod, ten připomínal spíš oktagon. Na tomto základu se s přispěním moderních technologií vyrábí i dnešní puky.

Díky předkům za dnešní výstroj

Hokejová výstroj se za téměř 150 let vyvinula z primitivních ochranných pomůcek po sofistikované vybavení s nejmodernějšími technologiemi. Jako i v jiných oblastech života stály za pokrokem hokejového vybavení mnohdy tragické události. Výsledkem ale je, že i přes rychlý a agresivní styl dnešního hokeje, jsou hráči perfektně chránění a ačkoli se zraněním nejde vyhnout docela, jejich četnost a následky jsou na přijatelné úrovni.

A příště se podíváme na evoluci brankářské výstroje...

Starší články