Jak vybrat výplet tenisové rakety


11 minut čtení

Možná si také myslíte, že raketa dělá hráče. Jenže tak jednoduché to není. Raketa sama o sobě totiž nemusí nic znamenat, důležité je také srdce rakety. Přesně tak bývá označován tenisový výplet.

Tenisový výplet může udělat až 40 % herního výkonu. Pokud tedy trávíte dlouhé minuty, ba dokonce hodiny nad výběrem správné tenisové rakety, určitě se zamyslete také nad výpletem. Pokud si nejste jistí správnou volbou, pomohou vám následující řádky. Pokud si ani poté nebudete jistí, vyberte si zkrátka jeden z doporučených výpletů u vaší nevypletené rakety a ten vám vypleteme zdarma.

Přečtěte si seriál o výběru tenisových výpletů


Chcete do výběru tenisového výpletu proniknout opravdu hluboko? Přečtěte si 7dílný seriál, ve kterém vám tenisový trenér Michal Bayerl prozradí vše o jednotlivých typech strun, o jejich výhodách a dá vám doporučení, který výplet se pro koho hodí.

S čím si ohledně tenisových výpletů nevíte rady?

Náhled videa


Všeobecné vlastnosti tenisových výpletů

Vzor výpletu

 • Řidší vzor výpletu umožňuje více rotace a zesílení
 • Hustší vzor výpletu umožňuje více kontroly

Napnutí strun

 • Menší napnutí strun generuje větší zesílení
 • Více napnuté struny umožňují více kontroly

Průměr strun

 • Tenčí průměr strun produkuje více rotace a zesílení
 • Tlustší průměr strun umožňuje více kontroly a méně rotace

Jak často měnit tenisový výplet

Ještě než se pustíte do výběru samotného výpletu, musíte si uvědomit, že výplet je spotřební věc, a tudíž jej dříve nebo později budete muset vyměnit. Tedy pokud chcete udržet svoji hru na špičkové úrovni nebo si nenadělat dokonce zdravotní potíže. A to si týká i rekreačních hráčů.

Jestliže se řadíte mezi nadšené hobíky, měli byste tenisový výplet vyměnit tolikrát za rok, kolik odehrajete v průměru hodin týdně. Takže pokud na kurtu strávíte 5 hodin týdně, výplet byste měli vyměnit alespoň 5krát za rok.

Pokud vám výplet praskne nebo jen povolí, tak se není o čem bavit a vyměňte ho okamžitě.

Tenisový výplet totiž neztrácí své vlastnosti pouze hraním, ale i vlivem počasí. Dokonce okamžitě po vypletení výplet ztrácí na svém napnutí, a proto si profíci nechávají vyplést raketu těsně před hrou.

Chcete si pravidelně měnit tenisový výplet, ale nevíte kde? Nabízíme vám vyplétání tenisových raket v Brně a v Praze na prodejně SportObchod.cz. Pro víc informací koukněte na náš vyplétací servis.

Typy tenisových výpletů

Doba jde vpřed a vybrat si můžete z mnoha materiálů tenisových výpletů. Vždy záleží na tom, co od výpletu, potažmo rakety, očekáváte. Pokud chcete, aby výplet dlouho vydržel, budete si muset vybrat jiný materiál než hráč, který chce perfektní kontrolu nad úderem, ale nedělá mu problém měnit výplet častěji.

Podrobnější rozdíly mezi jednotlivými druhy tenisových výpletů v jednom článku pro vás sepsal Michal Bayerl.

Multivlákno

Multivlákenné výplety napovídají už podle názvu, že se skládají z několika set tenkých vláken. Vlákna mají navíc speciální opláštění. Výsledkem je absolutní herní komfort, který z ostatních materiálů poráží pouze přírodní struny. Vlákna lépe udrží napětí strun a zlepšují sílu úderu.

Výhody

 • Herní komfort
 • Drží napětí strun
 • Síla úderu
 • Pohlcuje vibrace

Nevýhody

 • Horší životnost
 • Horší kontrola úderu

Pokud máte problémy s tenisovým loktem, i tomuto problému si můžete částečně ulehčit správnou volbou tenisového výpletu. Právě multivlákno totiž lépe pohlcuje vibrace.

Po multivláknu tedy sáhněte, pokud hrajete často a chcete od výpletu jak kvalitu, tak přívětivost k vašemu zdraví.

Zajímá vás o multivláknu víc informací? Přečtěte si článek o multivláknových výpletech od Michala Bayerla nebo se podívejte na video se Zdeňkem Hrabálkem.

Náhled videa

Monovlákno (polyesterové struny)

Do míčku na kurtu bušíte hlava nehlava a zdravotní potíže nijak neřešíte? Pak je pro vás variantou i monovlákno neboli polyesterová struna. Jediné vlákno z polyesteru vám dopřeje maximální životnost výpletu. Zároveň si budete pochvalovat kontrolu nad úderem i slušnou dávku spinu.

Výhody

 • Maximální životnost
 • Spinové údery
 • Kontrola úderu

Nevýhody

Problémem monovlákna je jeho mizerné tlumení vibrací kvůli tvrdosti materiálu. To se negativně odráží v pažích, ramenech a zápěstí. Monovlákno je tedy vhodnou volbou pro bombarďáky nižšího věku, kterým se zatím typické tenisové bolístky vyhýbají.

Z těchto důvodů po monovláknech nejčastěji hází očkem tenisté od 18 do 35 let.

Zajímá vás o monovláknu víc informací? Přečtěte si článek o monovláknových výpletech od Michala Bayerla nebo se podívejte na video se Zdeňkem Hrabálkem.

Náhled videa

Přírodní struny

Co je přírodní, to je nejlepší. Ne vždy to tak platí, ale o lidském těle a materiálu tenisových výpletů to říct můžeme s jistotou. Přírodní struny se vyrábí z kravských střev a najdete je u většiny profesionálů. Mnohdy se přírodní střeva kombinují ještě s dalším materiálem do hybridního výpletu.

Výhody

 • Nejkomfortnější materiál
 • Drží napětí strun
 • Pohlcuje vibrace
 • Kontrola úderu

Nevýhody

 • Vyšší cena
 • Nižší životnost
 • Spinové údery
 • Citlivé na výkyvy počasí

Přírodní struna je ze všech výpletů nejkomfortnější, nejlépe udrží napětí strun a kontroluje údery. Tím pádem je také nejlepší pro hráče s chronickým tenisovým loktem.

Jenže jak to tak bývá, za kvalitu si připlatíte, a tím pádem nejdražší výplety na trhu nejsou pro každého. Přírodní struna pak nedisponuje takovou životností a je náchylná na změny teplot i na déšť. Jestliže si Bentley mezi tenisovými výplety chcete vyzkoušet, myslete tedy i na to, že byste měli raketu nosit v bagu s termoochranou.

Zajímá vás o přírodních výpletech víc informací? Přečtěte si článek o přírodních strunách od Michala Bayerla nebo se podívejte na video se Zdeňkem Hrabálkem.

Náhled videa

Hybridní výplety

Hybridní výplety vznikají nejčastěji spojením přírodní struny a polyesteru. Kombinují tak pohodlí při hraní dodané přírodní strunou, tak větší výdrž polyesterovým opláštěním. Pokud tedy chcete mít rozdílný výplet na dlouhých a krátkých strunách, jděte do hybridu.

Výhody

 • Komfort
 • Výdrž

Nevýhody

 • Vyšší cena

Nicméně jak bylo řečeno, používají je zejména profesionálové na okruzích ATP a WTA.

Pokud vás zajímá, který tenista používá jaký výplet, mrkněte se na stránku tenisových hvězd. Najdete tady kompletní vybavení nejlepších tenistů světa včetně tenisových výpletů.

Zajímá vás o hybridech víc informací? Přečtěte si článek o hybridních výpletech od Michala Bayerla nebo se podívejte na video se Zdeňkem Hrabálkem.

Náhled videa

Nylonové výplety

Pokud si jdete pinknout jednou za rok, asi si vystačíte s nylonovým výpletem. Obvykle je na nově zakoupené raketě, protože je nejlevnější. Nylonový výplet sice hodně vydrží, ale jinak vám z něj žádné herní výhody nepoplynou.

Když už si kupujete novou tenisovou raketu, byla by škoda nechat její potenciál umřít na nylonovém materiálu. Proto vám nylonový materiál nedoporučujeme.

Výplety podle herního stylu

Na kurtech jste už pár brejkbolů odvrátili a strhané výplety nepočítáte. Pak pro vás rozdělení podle materiálu výpletu nejspíš nebylo žádnou novinkou a máte svůj oblíbený typ. Místo toho se poohlížíte po výpletech, které budou vyhovovat vašemu hernímu stylu.

Multivlákno Monovlákno Přírodní struna Hybridní
Pro sílu a razanci 1677221758572.webp 1677221758572.webp 1677221758572.webp 1677221758572.webp
Pro kontrolu a cit

1677221840633.webp

1677221840633.webp

1677222021904.webp 1677222021904.webp
Pro herní komfort 1677221758572.webp 1677221758572.webp 1677221758572.webp 1677221758572.webp
Pro spinové údery

1677221840633.webp

1677221840633.webp

1677222021904.webp

1677221840633.webp

Trvanlivé výplety 1677221758572.webp 1677221758572.webp 1677222059984.webp 1677222059984.webp

Napnutí strun tenisové rakety

Raketu máte, výplet taky, ale na obzoru se rýsuje další problém. Na jakou hmotnost si nechat raketu vyplést? Pro začátek je dobré držet se rozmezí daného výrobcem (např. 24–28 kg).

U rakety s vypletením na méně kg mluvíme o měkčím výpletu. Měkčí výplet v praxi nabídne více zesílení.

Naopak pokud si necháte výplet vyplést na více kg, dostanete tvrdší výplet. A právě tvrdší výplet dodá vaší hře více kontroly.

Výsledné doporučení je tedy takové, že jako začátečník, zvolte spíše měkčí výplet – tedy vypletení na méně kg. Tvrdé výplety – vypletení na více kg – si nechte pro chvíli, kdy se budete řadit mezi pokročilé hráče.

Řešit navíc můžete i to, jak budou vypletené krátké struny a jak dlouhé. Opět se můžete nechat vést doporučením výrobce. Jistotou by pak také mělo být udržení se ve středu doporučených hodnot. Tedy typicky si nechat vyplést dlouhé struny na 25 kg a krátké struny na 24 kg.

Průměr struny tenisové rakety

Zdá se to být logické. Výplety se silnějším průměrem struny déle vydrží. Slabší průměr struny vydrží naopak méně, ale zase dodá vaší hře více citu.

Možná jste průměr struny nikdy neřešili. Abyste poznali, co je pro vás to pravé, vyberte si výplet a otestujte jeho střední variantu průměru. Pak už poznáte, jestli chcete do hry vnést více techniky nebo surové síly.

Mějte také na paměti, že průměr struny se po vypletení vytrácí. Multivlákno ztratí po vypletení až 8 % svého průměru. Typicky to znamená, že zatímco si vyberete průměr 1,30 mm, v raketě dostanete výplet s průměrem struny 1,20 mm. U monovlákna je to pak ztráta asi 5 % průměru struny. Pokud si tedy nejste jistí, nebojte se pro začátek sáhnout po silnějším výpletu.

Tenisové výplety pro juniory

Nad výběrem správného tenisového výpletu by se měli zamyslet i junioři, kteří mají chuť se zlepšovat a něčeho dosáhnout. Prvním krokem je přestup z rekreační rakety na celografitku.

K celografitové odlehčené raketě se pro začátek dokonale hodí multivlákenné výplety. Hráči dostanou komfort a jejich ruka ani raketa nebude tak zatížená.

Postupně se junior zlepšuje, roste a s tím se mění i volba výpletů. Po multivláknu přejde na hybridní výplet, kde se mísí multivlákno s monovláknem. A nakonec skončí na monovláknu, které je pro mladé nevybouřené tenisty oblíbenou volbou.