Jak vybrat inline kolečka


4 minut čtení

Inline kolečka jsou v nabídce v různých velikostech a tvrdostech. Oba parametry ovlivňují rychlost, styl a kvalitu jízdy. Jaká jsou ideální kolečka právě pro tebe?

Podívej se na video, jak vybrat a starat se o inline kolečka:

Náhled videa

V dnešní době jsou inline kolečka vyráběna z litého polyuretanu. Postup je takový, že se do formy nalévá plast, který tuhne do přesně požadovaného tvaru. Tato technologie zajišťuje vysokou kvalitu a komfort při jízdě. Kolečka mají skvělé jízdní vlastnosti, optimální tvrdost a skvěle absorbují nerovnosti.

Průměr Inline koleček


U koleček je třeba dbát hlavně dva rozhodující parametry - rozměry a tvrdost.

Rozměry inline koleček

Rozměry koleček jsou udávány v milimetrech (mm), např. 82/24. První - větší rozměr - vždy udává průměr kolečka, druhý - menší rozměr - označuje šířku kolečka.

Obecně platí, že čím větší kolečka na bruslích máš, tím rychlejší jízdu můžeš očekávat. Menší kolečka jsou naopak pomalejší, ale kolečkové brusle jsou s nimi lépe ovladatelné. Velikost koleček je třeba vybírat s ohledem na pokročilost bruslaře.

V současnosti se ustálilo následující doporučení:

Pokročilost
Velikost koleček
Začátečníci a bruslaři vyžadující dobrou manévrovatelnost 78–80 mm
Mírně a středně pokročilí bruslaři 82–84 mm
Zkušení bruslaři a jezdci preferující rychlou jízdu 90 a více mm

Jednoznačným trendem poslední doby nejsou co největší kolečka, ale spousta bruslařů přichází na to, že i s 84mm kolečky se dá jet rychle a navíc bruslař neztratí ovladatelnost, která je hlavně ve vyšších rychlostech tolik důležitá.

Velikost inline koleček


Obecně platí, že čím jsou kolečka větší, tím jsou sice rychlejší ale méně ovladatelná a stabilní.

Tvrdost inline koleček (hardness)

Tvrdost je u koleček označována číselným údajem s A na konci, např. 80A. U některých modelů bruslí na inline hokej najdeš také označení typu Soft (76A), X-Soft (74A). Obecně platí, že čím větší číslo, tím tvrdší kolečko.

Tvrdá kolečka jsou rychlejší, ale méně pohodlná na nerovném povrchu, hůře absorbují nerovnosti, ale naopak se pomaleji opotřebovávají.

Měkká kolečka jsou pomalejší, ale pohodlnější. Musíš u nich také počítat s rychlejším opotřebováním, obzvláště na méně kvalitním povrchu.

U tvrdosti doporučujeme dělení podle jednoduchého modelu:

  • měkčí kolečka (78A–82A) spíše začínající - mírně pokročilí bruslaři
  • tvrdší kolečka (82A a více) mírně pokročilí bruslaři - profesionálové


Inline kolečka

Podívej se na inline kolečka

Inline kolečka »

Výměna inline koleček

Nezapomeň na pravidelnou výměnu pořadí koleček na brusli tak, aby se opotřebovala ze všech stran stejně a vydržela ti co nejdéle.

Výměnainline koleček


Obecné rady na závěr

Především u intenzivněji využívaných bruslí nepodceňuj údržbu – dotahování koleček, čištění a mazání ložisek a jejich včasnou výměnu. Hodně to ovlivní kvalitu jízdy.

Pro pravidelný servis i v domácích podmínkách hledej náhradní díly a maziva na inline brusle v nabídce.


Podle toho, na jaký styl jízdy jsi zvyklý, je nutno zvolit také správná kolečka. Z předchozích odstavců vyplývají jednoduché obecné závěry:

  • Čím je kolečko větší a tvrdší, tím rychlejší jízdu můžeš očekávat na úkor obtížnější ovladatelnosti brusle a vyšší citlivosti na nerovnost terénu.
  • Menší kolečko naopak napomáhá lepší ovladatelnosti brusle a nižší tvrdost kolečka zaručuje menší citlivost na terénní nerovnosti a nižší přenášení vibrací, musíš však počítat s pomalejší jízdou.

Podívej se na nabídku kolečkových bruslí

Kolečkové brusle »