Jak doplnit energii při sportování


4 minut čtení

Čím doplňovat energii při výkonu, aby se vám sportovalo lépe?

Když víte, co se s vaším tělem při běhu děje, víte i to, jak mu pomoct k lepšímu výkonu. Vytrvalostní sportovec potřebuje především sacharidy plus energii z tuků. I ta se však tvoří díky přítomnosti sacharidů. Ty jsou tedy při vytrvalostním sportu naprosto klíčové, a je třeba je organismu dodávat.

Tělo má dvě možnosti, jak se k potřebným sacharidům dostat:

  1. čerpáním tělesných zásob, které jsou ovšem omezené (ve formě svalového glykogenu)
  2. využitím externě dodávaných sacharidů

Sacharidy se tak starají o potřebnou energii a také šetří náš glykogen, kterého opravdu nemáme příliš, navíc je klíčový pro náročné pasáže, zrychlení nebo závěrečný sprint.

běžecké vesty Salomon

Chystáte se na dlouhý běh nebo závod a potřebujete s sebou vzít dostatek jídla i tekutin? Zkuste běžecké vesty Salomon.

Jak tělu dodávat sacharidy?

Určitý příjem sacharidů během výkonu může zajistit iontový nápoj (např. Enervit Isotonic Drink), který by měl být nedílnou součástí běhu. Kromě určitého množství sacharidů nabídne tělu i potem ztracené tekutiny, minerální látky a vitaminy. Při časově i fyzicky náročnějších výkonech je ale potřeba myslet i na další energetické zdroje, kterými mohou být energetické gely, koncentráty, tyčinky nebo tablety.

Energetické tablety

Hodně populární jsou nejen u běžců energetické tablety Enervit GT Sport. Snadno je dáte třeba do kapsy nebo někam přilepíte, nástup účinku je u nich rychlý a stačí je vložit do úst a rozkousat. Mají vysoký obsah více druhů sacharidů pro rychlé zažehnání nastupující únavy i pro průběžné doplňování energie, navíc obsahují také protikřečové minerální látky.

Energetické gely

Oblíbený doplněk řady vytrvalostních sportovců, který představuje okamžitý i postupně se uvolňující zdroj energie. Enervit Gel totiž obsahuje jak rychle, tak pomaleji vstřebatelné sacharidy, a to ve formě gelu v několika příchutích. Kromě klasického odtrhávacího balení je možné využít i Enervit Gel One Hand, k jehož obsahu se dostanete pohodlně jednou rukou – jednoduše přehnete a „pijete“.

Energetické koncentráty

Podobají se gelům, jsou však ještě řidší a Enervit Liquid Gel i Enervit Liquid Gel Competition (s kofeinem) mají šroubovací uzávěr, který umožňuje rozložení příjmu do několika dávek. Oba koncentráty poskytují okamžitý zdroj energie, který dokáže vytáhnout z krize a v případě kofeinové verze i „nakopnout“ pro závěr závodu. Při využití koncentrátu je potřeba zhruba po 20 minutách přijmout další energetický doplněk, aby se hladina cukru v krvi opět zvýšila a vy měli dostatek energie.

Energetické tyčinky

Alternativa pro ty, kteří nemají v oblibě gely a koncentráty. Kromě energie i zasytí a mohou tak být přínosné i pro váš žaludek. Enervit nabízí řadu energetických tyčinek, z nichž mezi nejoblíbenější patří Enervit Performance Bar a Enervit Competition Bar. Obě jsou bez jakékoli polevy, takže se nemusíte bát, že by vás upatlaly. Tyčinky mají optimální velikost i do malé kapsy a poskytují postupně se uvolňující energii.

Doběhněte dál se správnou sportovní výživou

Nakoukněte do Šatny