Údržba kolečkových bruslí


3 minut čtení

Najel jsi už desítky kilometrů a z ložisek se začínají ozývat divné zvuky? Kolečka nebo brzdový špalík jsou hodně sjeté? Je nejvyšší čas kolečkové brusle vyčistit a vyměnit ojeté díly.

Kolečka

Kolečka na bruslích jsou vyrobena z měkkého polyuretanu a po určitém počtu najetých kilometrů se začnou sjíždět. Na straně, kde se bruslař odráží, se kolečka opotřebovávají více, proto je potřeba kolečka prohodit z levé strany na stranu pravou a obráceně. Kolečka měníme tak, že vždy nejvíce namáhané první přední kolečko přehodíme na méně namáhanou pozici číslo 3. Druhé kolečko pak prohodíme s posledním z pozice číslo 4.

Výměnainline koleček
Grafické znázornění výměny koleček

Inline kolečka

Podívej se na inline kolečka

Inline kolečka »

VIDEO: Výměna koleček u inline bruslí

Náhled videa

Ložiska

Po určité době dostanou hodně zabrat i ložiska, která se o svůj servis přihlásí pazvuky a chrčením. Téměř každé ložisko se dá rozebrat a vyčistit. Ložisko se otevře a po odstranění prachovky se kompletně rozebere, odmastí, znova namaže vazelínou na ložiska a opět složí. Samozřejmostí by mělo být otření ložisek hadříkem po každé vyjíždce nebo minimálně při každé výměně koleček.

Inline ložiska

Podívej se na ložiska do inline koleček

Inline ložiska »

VIDEO: Výměna ložisek u inline bruslí

Náhled videa

Brzdový špalík

Tato jednoduchá brzda má také svou životnost a když se opotřebuje, stačí vyměnit gumový brzdový špalek za nový. Výměna je snadná a rychlá - brzda je většinou uchycena jedním šroubem, který stačí pouze povolit.

VIDEO: Výměna brzdového špalíku u inline bruslí

Náhled videa

Inline servis

Pokud si na údržbu sám netroufáš, brusle jednoduše přines do naší prodejny v Praze nebo Brně, kde ti údržbu bruslí za mírný poplatek provedeme. Kromě rychlé výměny koleček či ložisek u nás zvládáme i výměnu přezky, odvrtání strženého šroubu a jiné drobné opravy.