Jak vybrat běžecké boty


6 minut čtení

U běžeckých bot je nejdůležitější, aby vám perfektně seděly a vlastnostmi odpovídaly tomu, kde a jak chcete běhat.

Nestyďme se přiznat si, že často vybíráme boty podle barvy a vzhledu. Říká se, že není důležité, jak běháte, ale jak u toho vypadáte :) To je v pohodě, ale zaměřte se na to až ve druhé fázi výběru.

Jak správně vybrat běžecké boty pomůžou pro začátek 3 základní otázky:

Na závěr se podíváme na to, jak správně vybrat velikost bot na běhání.

Jak vybrat běžecké boty

Kde a po jakém povrchu budete běhat

Chcete běhat po asfaltu a tvrdých podkladech (tartan, běžecký pás), vydáte se častěji do terénu nebo budete všechny povrchy kombinovat?

Silniční boty mívají hladkou podrážku, díky tlumení jsou pohodlnější a svršek bývá z příjemnějšího materiálu. V terénu vám ale nedají dostatečný záběr, stabilitu a odolnost.

Se silničkami si v pohodě vystačíte při běhání na všech druzích zpevněných povrchů (chodníky, silnice, beton, parkové cesty, polňačky, udusané a štěrkové cesty). Nemusíte se s nimi bát výjimečně vydat do terénu, když není bahno.

 

Trailové boty (někdy se jim říká krosovky nebo trailovky) mají agresivnější podrážku pro dobrý záběr v terénu, svršek je z pevnějších a odolnějších materiálů, tlumení je tvrdší a bota stabilnější. Takové boty se skvěle chovají v terénu mimo silnici, ale na asfaltu vám přijdou příliš tvrdé a gumové špunty na podrážce se můžou dřív ošoupat.

 

Oblíbenou kategorií jsou univerzální boty na silnici i do terénu. Ty se snaží kombinovat vlastnosti silničních a krosových bot, a dnes už se jim to daří velmi dobře.

Počítejte s tím, že na asfaltu nikdy nebudou tak pohodlné a lehké jako ryze silniční modely. V terénu mají o něco horší přilnavost a stabilitu než čistokrevné trailovky. Většinou je poznáte tak, že mají na podrážce špunty, ale ne moc vysoké.

Univerzálky jsou rozumným kompromisem, když běháte 50 % ve městě a 50 % po lese nebo polních cestách.

A co když nechcete dělat kompromisy? Počítejte s tím, že si v botníku musíte udělat místo na více bot. I u rekreačních a kondičních běžců najdete doma 5-10 párů bot.

Běžecké boty podle typu povrchu

Běháte pro kondici nebo závodíte? Pohodlí vs. rychlost

S běžeckou obuví to není jako u jiných sportů a vybavení. Až na pár výjimek běhají hobíci i profesionální běžci ve stejných botách.

Rozhodněte se, jestli od bot čekáte mechově měkkou a pohodlnou tlumící vrstvu nebo vsadíte na skvělý cit pro terén, dynamiku a rychlost.

Jestli chcete běhat víc pro radost a kondici, dívejte se po pohodlných a tlumenějších modelech. Větší tlumení se hodí na delší běhy, při kterých nabíháte velké objemy kilometrů. Ulevit vám můžou i při problémech s koleny, kotníky, holeněmi a kyčlemi.

jak vybrat běžeckou obuv

Buší-li vaše srdce v rytmu závodníka, sáhněte raději po lehčích, dynamičtějších a tvrdších botách. Dají vám rychlost a nakopnou do každého dalšího kroku, většinou ale zaplatíte komfortem.

závodní běžecké boty

Čekáte od bot speciální vlastnosti?

Chcete od bot ještě něco navíc? Jestli třeba hledáte nepromokavé boty s membránou, pak se dívejte po modelech s označením GTX v názvu (Gore-Tex). Nezapomeňte, že voděodolné boty nejsou tak prodyšné a nehodí se do letních horkých měsíců.

Běháte-li často potmě, budete rádi za boty s vysoce reflexními prvky.

Pokud chcete běhat ve sněhu a po ledu, hodí se například boty s vysokými špunty nebo hroty.

závodní běžecké boty
závodní běžecké boty
závodní běžecké boty

 

A jestli jste propadli překážkovým ocr závodům nebo orientačnímu běhu, mrkněte po modelech určených přímo pro tyto kategorie běhu.

Velkým tématem jsou boty s podporou stability nebo nulovým dropem. Už víte, Drop-doslap-2365">jak vybrat běžecké boty podle dropu a typu došlapu?

Jak správně vybrat velikost běžecké boty

Když už víte, jaký typ běžecké boty hledáte, pojďme vybrat správnou velikost boty, aby vám perfektně sedla.

Dost pravděpodobně budete mít jinou velikost bot běžecký a těch na běžné nošení. Číslování u sportovní obuvi bývá mírně odlišné, ale to hlavní pravidlo je, že boty na běhání potřebujete o půl až celé číslo větší.

Při zkoušení to poznáte tak, že před palcem (nebo vaším nejdelším prstem) máte minimálně půl centimetru volného místa. Měřte, když v botě stojíte, ne v sedě.

Mezera před palcem je důležitá, aby vám v botě při delších bězích neslézaly nehty, netvořily se puchýře, a aby měla chodidla dostatek prostoru k přirozenému fungování.

Kromě správné délky se ujistěte, že se vám boty nezouvají z paty, a v přední části boty nemáte místa až zbytečně moc.

Chodidlo by se vám při chůzi nebo běhu nemělo v botě moc hýbat, jinak riskujete puchýře.

Dejte si ale pozor, abyste boty neměli moc těsné, hlavně ve špičce a oblasti nártu. Myslete i na malíček, ten by taky neměl nikde tlačit.

Vždy je lepší mít boty o kousek volnější. Chodidla při běhu potřebují hodně místa, a hlavně s narůstajícími kilometry natékají.

 

Kam dál

  • Drop-doslap-2365">Co je Drop u běžeckých bot?
  • Drop-doslap-2365#doslap">Typ došlapu: Pronace, supinace, neutrální došlap