Jak si vybrat kšiltovku


3 minut čtení

Už dávno není kšiltovka jenom čepice s kšiltem, díky kterému vám do očí nesvítí slunce. Stal se z ní oblíbený módní doplněk.

Kšiltovky se liší zapínáním, střihem nebo materiálem použitým při výrobě. Pro pohodlné usazení na vaší hlavě je samozřejmě zásadní i výběr správné velikosti.

Pojďme si všechny důležité parametry pro výběr kšiltovky představit. 

Zapínání a nastavení velikosti

Zatímco některé druhy kšiltovek nastavitelný obvod mají, u jiných si musíte vybrat tu správnou velikost. Na trhu jsou dlouhodobě nejoblíbenější tři druhy kšiltovek.

Snapback

Snapback

Poctivá klasika, která neomrzí. U těchto kšiltovek nastavíte správnou velikost jednoduše pomocí plastového pásku.

Strapback

Strapback

Velikost nastavíte opět páskem na zadní straně čepice. Ten není děrovaný, ale na jeho konci k regulaci obvodu využijete přezku.

Fitted

Fitted

Tady žádný pásek pro nastavení velikosti nehledejte. Fitted čepice mají pevný obvod schválně, aby padly přesně na hlavu.

Výběr správné velikosti je tedy velmi důležitý.

Velikostní tabulky jednotlivých značek »

 

Jaké jsou střihy kšiltovek?

Šestipanelová

6-panelový střih

Typický střih pro kšiltovky s rovným kšiltem. Šestipanelovku poznáte podle šesti dohromady sešitých oddílů. Typické je pro ni vysoké čelo, které perfektně dává vyniknout například klubovým znakům. Proto není divu, že ji s oblibou nosí fanoušci klubů z NHL, MLS nebo NBA.

Jejich velikost můžete většinou regulovat pomocí děrovaného plastového pásku, šestipanelovky jsou tedy typickými snapbacky.

A-Frame kšiltovky

A-frame střih

Tvar A-Frame čepic se příliš neliší od klasického šestipanelového střihu. Prakticky jediným rozdílem je nerozdělená přední část. Šev končí v horní polovině a není dotažený až ke kšiltu.

Volte A-Frame tvar, pokud vás jiné kšiltovky příliš tlačí do čela. Střih tohoto typu totiž dodává kšiltu vůli, díky které se prohne a přizpůsobí vašemu čelu.

Camper

Camper střih

Korunu tohoto typu čepice tvoří pět dílů, z nichž každý je jinak velký. Nositel této kšiltovky se může těšit na neotřelé designové provedení, které je navíc velmi funkční.

Střih totiž kopíruje tvar hlavy, díky čemuž na ní dobře sedí. Campera tak mohou nasadit i kšiltovkoví nadšenci s menší hlavou.

Trucker

Trucker střih

V poslední době hodně oblíbená truckerka vychází z klasického šestipanelového nebo A-Frame střihu.

Liší se jenom zadní částí koruny, která je z pletené plastové síťky. To slibuje prvotřídní odvětrávání hlavy. Vzdušnost kšiltovky oceníte především v horkém letním počasí.

 

Baseball čepice

Baseball čepice

Nepostradatelná součást šatníku každého baseballového fanouška. Pro kšiltovku je ikonický především zahnutý kšilt, který velmi dobře funguje jako obrana proti ostrému sluníčku.

Přední strana několikapanelové koruny čepice je jako dělaná pro umístění klubového znaku.