Drop a typ došlapu u běžeckých bot


4 minut čtení

Už víte, jak vybrat běžecké boty. Pojďme se podívat na další parametry bot na běhání: drop a typ došlapu (pronace, supinace, neutrální). Stejné rozdělení platí u pánské i dámské běžecké obuvi.

Co je drop u běžeckých bot?

Drop je rozdíl výšky mezi patou a špičkou boty. Počítáme ho v milimetrech.

Drop je jen jeden dílek skládačky parametrů bot na běhání. Často nemá tak zásadní vliv sám o sobě jako v kombinaci s ostatními vlastnostmi.

Nepleťte si drop s výškou tlumení.

Nízký drop neznamená nízké tlumení. Na trhu je celá řada bot s nulovým, či velmi nízkým dropem a zároveň patří k nejměkčím botám, které si můžete pořídit.

Naopak, některé závodní modely jsou opravdu velmi tvrdé a málo tlumené, drop přitom mají 8 – 10 milimetrů.

Nízký drop (0 – 5 mm)

Nízký drop využijete při technice běhu s dopadem na střed chodidla. Čím nižší drop, tím podobnější bude pohyb chodidla tomu, jako byste běželi naboso.

Nízký drop hledejte, když chcete dát chodidlům maximálně přirozený pohyb.

Vysoký drop (6 – 12 mm)

Vysoký drop doporučujeme běžcům dopadajícím na patu a začátečníkům. Vyšší drop slouží i k tomu, aby byla pod patou větší vrstva tlumení a bota vám pomohla s rychlejším přechodem do odrazové fáze.

Boty s vysokým dropem mohou být méně stabilní (právě kvůli vyššímu „podpatku“) a při běhu přes střed chodidla vám může větší vrstva materiálu pod patou překážet.

Pokud ale techniku běhu neřešíte nebo s během začínáte, pak budou dámské i pánské běžecké boty s vyšším dropem pravděpodobně to, co hledáte.

Typ došlapu: Pronace, supinace, neutrální došlap

Pronace, supinace a neutrální došlap jsou 3 typy chování chodidla při dopadu.

Tyto pojmy vás budou zajímat pouze u měkkých, tlumených běžeckých bot na silnici a tvrdý povrch.

Trailovky a tvrdší silniční boty totiž mají tlumicí vrstvu dostatečně stabilní a není potřeba ji posilovat stabilizačními prvky.

Pronace a neutrální došlap

Pronace znamená, že se vám chodidlo při došlapu prohne dovnitř.

Pronace je velmi častá a setkáte se s ní u rekreačních i elitních běžců. Ve většině případů to není nijak nebezpečné a malá pronace je dokonce přirozená.

Problém může přijít při tzv. nadměrné pronaci, kdy je prohnutí dovnitř výrazně větší, než je zdrávo. Při nadměrné pronaci vám mohou dělat problém některé velmi měkce tlumené boty, které propad kotníku ještě umocní.

U tlumených modelů silničních bot se tak setkáte s rozdělením na neutrální a pronační.

Pronační boty jsou zpevněné a podporují stabilitu chodidla. Navíc se na vnitřní straně méně prošoupávají.

Neutrální boty speciální zpevnění nemají. Při neutrálním došlapu dojde pouze k lehkému zhoupnutí kotníku, které je přirozeným tlumícím mechanismem lidského těla.

Supinace

Supinace je prohnutí chodidla a kotníku směrem ven. Tento jev je ale velmi vzácný a na 99 % se u vás nevyskytuje.

Pozor na to, že dopad přes vnější hranu chodidla neznamená supinaci. O supinaci jde až v okamžiku, kdy se chodidlo propadne ven po plném zatížení.

Kam dál