Jak vybrat raketu na badminton


7 minut čtení

Chceš se svézt na vlně popularity badmintonu, ale ještě na hru nemáš potřebné nářadíčko? Ponoř se do čtení jako do hlubin oceánu a zjisti, jak vybrat badmintonovou raketu. Koho čtení nebaví, využije video, ve kterém tě výběrem rakety rovněž provedeme.

Náhled videa

V první řadě je také dobré vědět, že výraz badmintonová pálka si mezi badmintonisty hoď do seznamu zakázaných slov. Vždycky tak operuj s výrazem badmintonová raketa, odlišíš se tak od dovolenkářů, kteří si jen tak pinknou jednou za rok před chatou.

Vyber raketu podle svojí pokročilosti

Pokud s badmintonem teprve začínáš, sáhni po raketách pro začátečníky. Pravidelným hraním se začni zlepšovat a utvářet si vlastní styl hry. Jakmile jej najdeš, je to ten pravý čas pokročit dál a vybrat si raketu právě podle herního stylu.

Pomůže ti, když se zařadíš do jedné z následujících skupin:

Nastuduj základní pojmy

Usnadni si výběr a nastuduj pojmy jako tuhost/pružnost a vyvážení – ty jsou pro výběr rakety rozhodující. A jestli jsi zvídavější, podívej se i na ostatní technické parametry raket.

Pružnost rakety

Pružnost rakety

Pružnost či tuhost rámu má podstatný vliv na sílu úderu a závisí na stylu hráče. Pružnější rakety si vybírej, pokud máš problém s odehráním míčku do zadní části kurtu. Tužší rakety vol, pokdu se nebojíš smečů a snažíš se výměny co nejrychleji ukončit.

Podle flexibility rámu rozlišujeme:

  • Tuhé rakety - jsou ideální pro prudké a rychlé údery, jako jsou smeče. Rakety s tuhým rámem jsou stabilní a reagují minimálním prohnutím. Míček tím pádem dostane větší rychlost s přímou trajektorií. Tuhé rakety jsou proto výbornou zbraní pro smečaře a pro rychlé drajvy.
  • Pružné rakety - jsou schopné více zapružit, čímž se celé více prohnou. Odehraný míček tak letí pomaleji, ale zase o to dál. Pružné rakety si proto vydobyly místo v srdcích hráčů, kteří preferují údery přes celou délku kurtu a obranné loby na zadní čáru.
  • Středně pružné rakety - jsou kompromisem a kombinují výše zmíněné vlastnosti.

Vyvážení rakety

Vyvážení rakety

Vyvážení rakety je druhým nejdůležitějším parametrem pro výběr rakety. Vyvážení rakety vám totiž pomůže v určitých aspektech hry. Záleží na tom, jakým směrem je raketa vyvážená.

Rozlišujeme tři typy vyvážení:

  • Vyvážení do hlavy (více než 315 mm) - vyber si raketu s vyvážením do hlavy, pokud hledáš pomoc při zesílení úderů. S takovým vyvážením můžeš očekávat rychlejší švih a agresivnější údery.
  • Vyvážení do ruky (méně než 304 mm) - vhodnější varianta pro technicky založené hráče. Vyvážení do ruky ti dodá lepší kontrolu a cit nad vedením celého úderu.
  • Vyvážení na střed (305-314 mm) - univerzální volba, pokud chceš do své hry dostat od všeho trochu.

Další a podrobnější parametry raket hledej tady.

Zužuj výběr

Tvým požadavkům na parametry budou pravděpodobně vyhovovat desítky raket. Jak z toho ven?

U raket pro začátečníky a rekreační hráče hledej kompromis mezi cenou a kvalitou materiálu.

Pokud už se řadíš mezi pokročilé, neupouštěj od vybraných parametrů. Jako další kritérium přidej cenu. Až v poslední řadě se rozhoduj podle designu. Ale neopomíjej ho – přece jen s raketou strávíš spoustu času a musí lahodit i tvému oku.

Testuj

Nekupuj zajíce v pytli. Osahej si raketu – jen tak poznáš, že je právě ona ta pravá. Výrobci, kluby i obchody nabízejí testovací akce. Testovat můžeš i s námi. Půjčíme ti raketu domů. Stačí, když se stavíš na prodejně v Brně.

Výběr rakety podle stupně pokročilosti

Zkus být objektivní a posuď úroveň svojí hry. Zařaď se do kategorie, která k tobě nejvíc sedí.

Začátečníci a rekreační hráči

Poznávací znamení: příležitostní a rekreační hráči, badminton hrají velmi málo, do haly vyráží 1–2krát za měsíc nebo se teprve chystají s badmintonem začít.

Ideální partnerka: pružná až středně pružná raketa, vyvážená do ruky, případně na střed »

Vyhýbat by se měli: raketám vyváženým do hlavy (více než 315 mm)

Ženy

Ideální badmintonová raketa pro začínající, či rekreačně hrající ženu je ta, která bude lehká (dobře ovladatelná), pružná (pomůže odpálit míček co nejdál) a vyvážená do ruky či na střed (opět lepší ovladatelnost).

Ideální partnerka: raketa pro ženy »

Při výběru badmintonové rakety pro pokročilou ženu pokračuj stejně jako při výběru pokročilých mužů. Rozeber svůj herní styl a podle něj vyber badmintonovou raketu.

Rakety pro ženy

Děti

Poznávací znamení: seznamují se s badmintonem a jsou malé, při spodních úderech bouchají s raketou běžné velikosti do země.

Ideální učitelka: zkrácená raketa „juniorka“ s nižší hmotností »

Vyhýbat by se měli: raketám nevhodných délek a příliš těžkým raketám (nad 90 g)

Pokročilí hráči, vybírejte raketu podle herního stylu

Když už nepinkáš na dvorku a hraješ pravidelně, vybírej raketu podle herního stylu. Zkus se i ty najít v jedné z charakteristik. Hledej, ke které se blížíš nejvíce.

Rakety pro muže

Pokročilí hráči s technickým stylem

Poznávací znamení: umí vrátit i velmi obtížné míčky a ještě tak, aby znemožnil soupeřův útok, na smeč soupeře odpovídá krátkými obrannými míčky

Typický úder: vysoké míčky (obranné loby) k zadní čáře, krátké obranné míčky jako odpověď na smeč

Ideální partnerka: pružná s vyvážením do ruky, případně na střed »

Pokročilí hráči s univerzálním/všestranným stylem

Poznávací znamení: využívá celou plochu kurtu, rychle střídá obranu s útokem

Typický úder: rovnoměrně kombinuje technické údery a smeče

Ideální partnerka: středně tuhá raketa s vyvážením na střed »

Pokročilí hráči s útočným stylem

Poznávací znamení: preferuje krátké výměny plné rychlých prudkých polovysokých míčů, chyby soupeře trestá nekompromisním zakončením výměny - smečí

Typický úder: rychlé dropy, klamavé údery

Ideální partnerka: velmi tuhá s vyvážením do hlavy »