Jak vybrat raketu na badminton


7 minut čtení

Chcete se svézt na vlně popularity badmintonu, ale ještě na hru nemáte potřebné nářadíčko? Ponořte se do čtení jako do hlubin oceánu a zjistěte, jak vybrat badmintonovou raketu. Koho čtení nebaví, využije video, ve kterém vás výběrem rakety rovněž provedeme.

Náhled videa

V první řadě je také dobré vědět, že výraz badmintonová pálka si mezi badmintonisty hoďte do seznamu zakázaných slov. Vždycky tak operujte s výrazem badmintonová raketa, odlišíte se tak od dovolenkářů, kteří si jen tak pinknou jednou za rok před chatou.

Vyberte raketu podle vaší pokročilosti

Pokud s badmintonem teprve začínáte, sáhněte po raketách pro začátečníky. Pravidelným hraním se začnete zlepšovat a utvářet si vlastní styl hry. Jakmile jej najdete, je to ten pravý čas pokročit dál a vybrat si raketu právě podle herního stylu.

Pomůže vám, když se zařadíte do jedné z následujících skupin:

Nastudujte základní pojmy

Usnadněte si výběr a nastudujte pojmy jako tuhost/pružnost a vyvážení – ty jsou pro výběr rakety rozhodující. A jestli jste zvídavější, podívejte se i na ostatní technické parametry raket.

Pružnost rakety

Pružnost či tuhost rámu má podstatný vliv na sílu úderu a závisí na stylu hráče. Pružnější rakety si vybírejte, pokud máte problém s odehráním míčku do zadní části kurtu. Tužší rakety volte, pokdu se nebojíte smečů a snažíte se výměny co nejrychleji ukončit.

Podle flexibility rámu rozlišujeme:

  • Tuhé rakety - jsou ideální pro prudké a rychlé údery, jako jsou smeče. Rakety s tuhým rámem jsou stabilní a reagují minimálním prohnutím. Míček tím pádem dostane větší rychlost s přímou trajektorií. Tuhé rakety jsou proto výbornou zbraní pro smečaře a pro rychlé drajvy.
  • Pružné rakety - jsou schopné více zapružit, čímž se celé více prohnou. Odehraný míček tak letí pomaleji, ale zase o to dál. Pružné rakety si proto vydobyly místo v srdcích hráčů, kteří preferují údery přes celou délku kurtu a obranné loby na zadní čáru.
  • Středně pružné rakety - jsou kompromisem a kombinují výše zmíněné vlastnosti.

Vyvážení rakety

Vyvážení rakety je druhým nejdůležitějším parametrem pro výběr rakety. Vyvážení rakety vám totiž pomůže v určitých aspektech hry. Záleží na tom, jakým směrem je raketa vyvážená.

Rozlišujeme tři typy vyvážení:

  • Vyvážení do hlavy (více než 315 mm) - vyberte si raketu s vyvážením do hlavy, pokud hledáte pomoc při zesílení úderů. S takovým vyvážením můžete očekávat rychlejší švih a agresivnější údery.
  • Vyvážení do ruky (méně než 304 mm) - vhodnější varianta pro technicky založené hráče. Vyvážení do ruky vám dodá lepší kontrolu a cit nad vedením celého úderu.
  • Vyvážení na střed (305-314 mm) - univerzální volba, pokud chcete do své hry dostat od všeho trochu.

Další a podrobnější parametry raket hledejte tady.

Zužujte výběr

Vašim požadavkům na parametry budou pravděpodobně vyhovovat desítky raket. Jak z toho ven?

U raket pro začátečníky a rekreační hráče hledejte kompromis mezi cenou a kvalitou materiálu.

Pokud už se řadíte mezi pokročilé, neupouštějte od vybraných parametrů. Jako další kritérium přidejte cenu. Až v poslední řadě se rozhodujte podle designu. Ale neopomíjejte ho – přece jen s raketou strávíte spoustu času a musí lahodit i vašemu oku.

Testujte

Nekupujte zajíce v pytli. Osahejte si raketu – jen tak poznáte, že je právě ona ta pravá. Výrobci, kluby i obchody nabízejí testovací akce. Testovat můžete i s námi. Půjčíme vám raketu domů. Stačí, když se stavíte na prodejně v Brně.

Výběr rakety podle stupně pokročilosti

Zkuste být objektivní a posuďte úroveň vaší hry. Zařaďte se do kategorie, která k vám nejvíc sedí.

Začátečníci a rekreační hráči

Poznávací znamení: příležitostní a rekreační hráči, badminton hrají velmi málo, do haly vyráží 1–2krát za měsíc nebo se teprve chystají s badmintonem začít.

Ideální partnerka: pružná až středně pružná raketa, vyvážená do ruky, případně na střed »

Vyhýbat by se měli: raketám vyváženým do hlavy (více než 315 mm)


Ženy

Ideální badmintonová raketa pro začínající, či rekreačně hrající ženu je ta, která bude lehká (dobře ovladatelná), pružná (pomůže odpálit míček co nejdál) a vyvážená do ruky či na střed (opět lepší ovladatelnost).

Ideální partnerka: raketa pro ženy »

Při výběru badmintonové rakety pro pokročilou ženu pokračujte stejně jako při výběru pokročilých mužů. Rozeberte svůj herní styl a podle něj vyberte badmintonovou raketu.

Děti

Poznávací znamení: seznamují se s badmintonem a jsou malé, při spodních úderech bouchají s raketou běžné velikosti do země.

Ideální učitelka: zkrácená raketa „juniorka“ s nižší hmotností »

Vyhýbat by se měli: raketám nevhodných délek a příliš těžkým raketám (nad 90 g)

Pokročilí hráči, vybírejte raketu podle herního stylu

Když už nepinkáte na dvorku a hrajete pravidelně, vybírejte raketu podle herního stylu. Zkuste se i vy najít v jedné z charakteristik. Hledejte, ke které se blížíte nejvíce.

Pokročilí hráči s technickým stylem

Poznávací znamení: umí vrátit i velmi obtížné míčky a ještě tak, aby znemožnil soupeřův útok, na smeč soupeře odpovídá krátkými obrannými míčky

Typický úder: vysoké míčky (obranné loby) k zadní čáře, krátké obranné míčky jako odpověď na smeč

Ideální partnerka: pružná s vyvážením do ruky, případně na střed »

Pokročilí hráči s univerzálním/všestranným stylem

Poznávací znamení: využívá celou plochu kurtu, rychle střídá obranu s útokem

Typický úder: rovnoměrně kombinuje technické údery a smeče

Ideální partnerka: středně tuhá raketa s vyvážením na střed »


Pokročilí hráči s útočným stylem

Poznávací znamení: preferuje krátké výměny plné rychlých prudkých polovysokých míčů, chyby soupeře trestá nekompromisním zakončením výměny - smečí

Typický úder: rychlé dropy, klamavé údery

Ideální partnerka: velmi tuhá s vyvážením do hlavy »