Tejpování a Kinesio Taping


2 minut čtení

Taping či česky „tejping“ je již několik desítek let stará metoda, která pomocí speciálních nalepovacích pásek zajišťuje stabilitu a fixaci kloubů či svalů. Objevuje se prakticky dvojí použití – jako podpora a posílení stability poškozeného kloubu či prevence při nadměrném zatěžování.Kinesiotaping
 
Tejpy existují ve většině případů v bílé barvě, v poslední době však přichází na trh i barevné varianty a spousta lidí je tak zaměňuje za kinesiotejpy.
 
Na trhu existují také tzv. podtejpy, což je molitanová podložka, na kterou se samotný tejp lepí. Ta zajišťuje větší komfort při samotné aktivitě a také při odlepování tejpu.
 

Kinesiotaping

Metoda kinesiotapingu je modernější verze terapie svalů, která se objevila v 80. letech minulého století. Oproti klasickému tapingu kinesio neomezuje hybnost postiženého místa a navíc podporuje jeho hojení.
 
Vizuálně kinesiotape vypadá stejně jako tape klasický s tou výjimkou, že je více elastický a to nejen v případě natahování, ale také při sundávání. Elasticitu zajišťuje velmi pružné vlákno polyurethanu, které je omotáno 100% bavlnou, což zajišťuje rychlé schnutí a prodyšnost. Kinesiotape se tím pádem dá používat i v bazénu či při sprchování.
 
Kouzlo kinesiotapu spočívá v tom, že svým napnutím dokáže nadzvednout kůži postiženého, díky čemuž se zvětší prostor mezi kožními vstvami a svalem. To zajistí snížení tlaku na receptory, jehož výsledkem je snížení bolesti a zahřátí daného místa.

Náhled videa
 
 

 
Výhody
Nevýhody
Taping
Pevná fixace
Nižší cena
 
Vyšší omezení pohybu
Nemá léčebný účinek Krátkodobé nošení
Kinesiotaping
Léčebný účinek
Dlouhodobé nošení
Větší pohyblivost
Vyšší cena
Nutnost oholení postiženého místa