Jak vybrat hokejku


8 minut čtení

Ani Jaromír Jágr by s kratší hokejkou neudělal tolik parády. Věnuj proto čas tomu, jak vybrat hokejku, ať se při střelách nemusíš hrbit a omezíš počet zlomených holí. Hokejka je prodlouženou rukou k získání koruny pro krále kanadského bodování.

Náhled videa

Podle čeho si vybrat hokejku?

Správná strana

Vždy začni vybírat hokejku podle toho, kterou ruku máš při držení hole níž. Pokud máš spodní ruku levou, vol variantu levá ruka dole, pokud je nižší ruka pravá, vyber si možnost pravá ruka dole. Rada se to může zdát banální, ale splést se při tolika parametrech hokejových holí je jednodušší, než bys čekal.

Správné držení hokejky

Délka hokejky podle výšky hráče

Jeden z nejdůležitějších aspektů pro výběr délky hokejky je výška hráče. Obecné pravidlo praví, že bez bruslí má hůl opřená o čepel sahat zhruba pod nos a s hokejovými bruslemi pod bradu.

Správná délka hokejky

Tvrdost (flex)

Tvrdost ovlivňuje pružnost hole a pro každý typ hráče se hodí jiný flex. Zatímco obránci si lépe zahrají s normálním a vyšším flexem, nižší tvrdost pomůže útočníkům motat hlavy soupeřů. Extrémy se však hodí pouze pro specifické případy, proto je nejoblíbenější zlatá střední cesta s flexem 87.

TOP 10 věcí, na které musíš myslet při výběru tvrdosti hokejky:

  1. Každý hokejista má jinak silné ruce, proto se s výběrem správného flexu nemusíš trefit napoprvé. Čím silnější hráč je, tím vyšší by měl mít tvrdost hokejky. Nejběžnější flex se pohybuje v rozmezí 85–87.
  2. Technickým hráčům více svědčí měkčí hole. Zejména v posledních letech se staly populárními nižší flexy 77–87.
  3. K rozvoji technických dovedností lépe slouží měkčí hokejky. Proto by po nich měli sáhnout zejména mladší hokejisté.
  4. Obránci a silově založení hráči více ocení tvrdší hole. Měkké hole jsou totiž při srážkách a ránách od modré náchylnější k prasknutí.
  5. Měkká hůl více pruží a prohýbá se při střelbě. Pokud nejsi tak technicky zdatný, mohou ti od ní odskakovat přihrávky. Techničtí hráči si však měkkou hůl vychutnají plnými doušky.
  6. Ani sáhnutí po příliš tvrdé hokejce tě před odskakováním puku nevysvobodí. Přihrávky se budou opět odrážet daleko od hokejky a navíc tě z ní budou bolet ruce. Silově založeným hráčům však toto nebude činit problémy.
  7. Tvrdší hokejka nemá delší životnost než měkčí hůl.
  8. Každá hůl používáním pomalu ztrácí svou tvrdost.
  9. Pokud hůl zkrátíš, flex se zvýší. Nedoporučujeme mladým hokejistům zařezávat seniorské hole, vyber si přímo z nabídky intermediate holí pro dorost do 16 let, juniorských hokejek pro mládež do 13 let nebo žákovských hokejek pro děti do 8 let.
  10. Pokud hokejku nastavíš, flex se sníží.

Jak prodloužit hokejku

Srovnávací tabulka tvrdostí hokejek

Označení
Tvrdost
Věk hráče
Výška hráče
Hmotnost hráče
30
3–5 let
89–117 cm
11–22,5 kg
35
4–6 let
102–124,5 cm
13,5–27 kg
35/40
5–8 let
119–137 cm
16–34 kg
45/47
7–11 let
124,5–145 cm
36–45 kg
50/52
10–13 let
132–155 cm
40,5–49,5 kg
60
11–14 let
132–162,5 cm
49,5–58,5 kg
67
12–15 let
137–167,5 cm
54–63 kg
75
13–16 let
145–170 cm
63–72 kg
77
od 14 let
165–180 cm
63–76,5 kg
87
od 14 let
167,5–185,5 cm
72–85,5 kg
95
od 14 let
170–188 cm
79–92 kg
102
od 14 let
175–190,5 cm
85,5–99 kg
112
od 14 let
od 180 cm
od 94,5 kg

Kompozit nebo dřevo?

S opracovaným klackem ze stromu se do NHL nedostaneš. Kvalitní dřevěné hokejky mají stále místo v srdcích hráčů. Modernější kompozitové hokejky k nim však představují více než zdatnou konkurenci.

Kompozitové hokejky

Kompozitové hole dnes preferuje asi 96 % hokejistů všech herních vyspělostí. Pokud hraješ třeba městskou ligu nebo jen s kamarády v zimě pravidelně navštěvujete rybník, vyplatí se ti koupit levnější kompozitovou hůl.

Pokud hraješ profesionálně nebo jsi zapálený amatér, můžeš investovat do dražších hokejek z kompozitu.
Dřevěné hokejky

Dřevěné hole těží ze své tradice a mají spoustu nevýhod. Hokejky ze dřeva jsou těžší, dřevěná čepel nasává vlhkost, měkne a samotná hůl je náchylnější ke zlomení při střelbě.

Na druhou stranu mají dřevěné hokejky výhody, kterých se od kompozitu nedočkáš. Dřevo nabízí mnohem lepší cit pro práci s pukem, a také je odolnější vůči sekerám do hokejky. Hlavní devízou je však velmi příznivá cena, která dělá z dřevěných hokejek dokonalý herní nástroj pro hobíky a rekreační hokejisty.
Kick point neboli bod ohybu

Rozdělení modelových řad pouze podle kick pointu

Nízký kickpoint: Bauer Vapor, CCM Ribcor a Warrior Covert, True HZRDUS, Sher-Wood Rekker.

Středně nízký (hybridní) kickpoint: CCM JetSpeed a Warrior Alpha.

Střední kickpoint: Bauer Nexus a CCM Tacks, Warrior Novium, True Catalyst.


Kick point hokejek Bauer, CCM a Warrior
Kick point úzce souvisí s výběrem správné tvrdosti hokejky. Jen díky vhodné kombinaci bodu ohybu hokejky s ideálním flexem vzhledem k charakteristice tvojí hry dosáhneš výběru správné hokejky.

Kick point neboli bod ohybu je místo na holi, které se při střelbě nejvíce prohne. Prohnutí slouží přenosu energie od hráče k puku. Správný výběr hole s odpovídajícím bodem ohybu ti může pomoci zvýšit rychlost a sílu střely.

Při nastavení nebo seříznutí hole se může kick point posunout. Především u středních bodů ohybu je tato záležitost velmi častá. Nízký nebo univerzální kick point při seříznutí či nastavení téměř neposuneš.

Nízký kick point

Nízký kick point

Hůl s nízkým bodem ohybu je vhodná pro rychlé střely zápěstím či příklepem. Nejčastěji si nízký kick point vybírají útočníci, ale nemusí to být pravidlem.

Vybírej modely Bauer Vapor, CCM Ribcor a Warrior Covert, True HZRDUS, Sher-Wood Rekker.
Středně nízký (hybridní) kick point

Středně nízký kick point

Hybridní kick point nabízejí univerzální hole, které se stávají stále oblíbenější. Kick point se v tomto případě přizpůsobí úchopu hráče a posouvá se podle potřeby. S touto holí budeš přesně střílet v podstatě z jakékoli pozice.

Vybírej modely CCM JetSpeed a Warrior Alpha.
Střední kick point

Střední kick point

Střední kick point je typický bod ohnutí pro střelu nápřahem nebo příklepem, nejčastěji z mezikruží nebo od modré čáry. Střední kick point se využívá k přesnému zacílení střely s vysokou energií.

Vybírej modely Bauer Nexus a CCM Tacks, Warrior Novium, True Catalyst.
Zahnutí čepele

Dostal jsi od kamaráda hokejku, se kterou hrál profesionální hráč? Pokud si ji nechceš vystavit do vitríny, ale hrát s ní zápasy, nejásej, pravděpodobně ti tato hůl příliš radosti nepřinese.

Každá hokejka má jiné zahnutí a zvyknout si na něco jiného, než s čím hraješ celý život, je peklo. Rozdíl ucítíš při prvním kontaktu s pukem. Rozdávání i příjem přihrávek ti bude dělat potíž a střely budou místo branky trefovat mantinel za ní.

Zlomila se ti čepel? Poradíme ti, jak vyměnit zlomenou čepel za novou.

Srovnávací tabulka zahnutí čepelí napříč výrobci

Bauer
CCM
Warrior
True
Fischer
Winnwell
Sher-Wood
Easton
Salming
P92
P29
W03
T92.5
92
PS119
PP92
E3
11
P28
P28
W28
TC4
28
PS128
PP28
E28

P88
P40
W88
MC

PS188

E36


Zahnutí hokejových čepelí Bauer

Zahnutí čepelí Bauer


Zahnutí hokejových čepelí CCM

Zahnutí čepelí CCM


Zahnutí hokejových čepelí Warrior

Zahnutí čepelí Warrior


Profesionální hráči si nechávají dělat od výrobce hokejky na míru přesně podle svých potřeb. Mají vymyšlené zahnutí, jaké nemá žádná jiná hůl. Odtud pak pochází slovní rozdělení zahnutí hokejek podle toho, který hokejista s takovým typem zahnutí hraje.

Klasická zahnutí, která se v běžné nabídce nacházejí, jsou si vždy hodně podobná a vycházejí z původního označení „Sakic“. Práce s pukem a střelba je bezproblémová a lze říci, že 95 % všech hráčů hrají právě s tímto zahnutím. Minimální rozdíly spočívají v detailní úpravě v krčku nebo na zakončení čepele.