Jak vybrat přilbu na kolo


10 minut čtení

Všechno je v hlavě. Proto by byla škoda o to přijít. Poradíme ti, jak vybrat cyklistickou přilbu a uchovat si vzpomínky na nejkrásnější chvíle života. Jsou situace, kdy si můžeš dovolit šetřit nebo potlačit rozum před srdcovkou. V případě bezpečí a ochrany hlavy však doporučujeme pečlivý výběr přilby na kolo.

Náhled videa

Proč potřebuji cyklistickou helmu?

Ať už jsi závodní cyklista, rekreační jezdec nebo jen kolo používáš na cestu do obchodu či do práce – cyklistická helma by měla být samozřejmou součástí výbavy každého, kdo šlápne do pedálů.

Zranění hlavy je totiž nejčastějším a nejnebezpečnějším úrazem, který tě při pádu z kola může potkat. Při průměrné rychlosti cyklisty 20 km/h odpovídá pád bez přilby skoku po hlavě na beton z výšky asi dvou metrů – a to už může mít skutečně fatální následky.

Bezpečnost na kole je proto lepší nepodceňovat. Zatímco nasazení cyklistické helmy trvá pár sekund, léčba těžkého úrazu hlavy i několik měsíců. Vyber si proto takovou přilbu na kolo, která tě nejen ochrání při pádu, ale bude také pohodlná a stylová.

Bezpečnost na prvním místě

Nejdůležitějším parametrem při výběru je samozřejmě bezpečnost. V první řadě si ověř, že přilba splňuje základní bezpečnostní certifikát, požadovaný Evropskou unií, ČSN EN 1078. Lepší a dražší modely ale většinou splňují i další mezinárodní bezpečnostní normy.

Chtít za každou cenu ušetřit a nakoupit přilbu neznámé značky ve slevě třeba v supermarketu se nakonec nevyplácí. Dobrý poměr cena – výkon v tomto ohledu splňují základní modely některé z osvědčených značek (Giro, Bell, Uvex, POC apod.).

Přilba musí sedět jako přibitá

Při nákupu přilby se musíš také zaměřit na to, aby ti skvěle padla. Velikost cyklistické helmy udává obvod hlavy v centimetrech, který často doplňuje symbol S, M a L, který určuje rozmezí nastavení obvodu hlavy. Většina lepších helem totiž disponuje utahovacím mechanismem, kdy si pomocí otáčení kolečkem dokonale přizpůsobíš velikost přilby na kolo přesně tak, aby ti padla.

Jak správně měřit obvod hlavy? Krejčovský metr veď v nejširším místě nad ušima přes spánky a doprostřed čela. Naměřený rozměr v centimetrech porovnej s velikostí vybraného modelu.

Kromě velikosti jde ale také o tvar helmy na kolo. Ani přes utahovací mechanismus nemusí některý model konkrétnímu tvaru hlavy sedět. Pokud máš problém najít cyklistickou přilbu, která ti perfektně padne, vyzkoušej více různých značek výrobců, a jistě najdeš ideální model pro tebe.

Helmu si můžeš vyzkoušet osobně přímo na prodejně v Brně nebo na výdejně v Praze. Stačí si zvolit osobní odběr. A pokud máš Prahu nebo Brno daleko? Nevadí – při objednání z e-shopu můžeš využít 14denní lhůty na vrácení.

Zachová chladnou a lehkou hlavu

Aby byla helma na kolo pohodlná je více než důležité. Jde o to, abys v cyklistické přilbě vydržel i delší cyklovýlety bez zbytečného pocení nebo unavené krční páteře. Cyklistické přilby vyplňuje různý počet větracích otvorů, některé z nich v otvorech mají umístěnou i bezpečnostní síťku, která zabraňuje vlétnutí hmyzu pod helmu.

Platí pravidlo, že čím více větracích otvorů přilba má, tím je lehčí a komfortnější. Zároveň se ale snižuje stupeň ochrany, který poskytuje hlavě. Vhodný poměr mezi nízkou hmotností, dobrou ventilací a bezpečností cyklistické přilby si zvol také s přihlédnutím ke stylu jízdy.

Je na svém místě a nikde netlačí

Vnitřní výstelka helmy zajistí, že ti přilba na kolo bude dobře sedět a nebude nikde způsobovat nepříjemné otlaky. Často si můžeš rozmístění vnitřních výstelek v cyklistické helmě uzpůsobit a doladit tak, aby přilba perfektně sedla podle individuálních potřeb.

Pokud jsou vnitřní vložky přilby vyjímatelné, můžeš je jednou za čas vyprat. U kvalitních cyklistických přileb mají vnitřní výstelky navíc antibakteriální úpravu.

Měkce podložený by měl být i upínací řemínek pod bradou, který zajišťuje, aby cyklistická helma seděla na svém místě a nesjížděla moc dopředu či dozadu. Přezka, kterou se zapíná podbradní pásek, by měla nejen spolehlivě držet, ale také se snadno zapínat i rozepínat, a to nejlépe jednou rukou. Výhodné jsou třeba magnetické zacvakávací mechanismy.

Cyklistické přilby

Dbej na bezpečí při cyklo výletech

Cyklistické přilby »

Jaký typ helmy na kolo je pro mě ten pravý?

Všechny přilby mají podobnou základní konstrukci. Na jejich výrobě se podílí tzv. in-mold technologie, kdy se pěna vystřikuje do vrchní polykarbonátové skořepiny přilby. Pro ještě větší pevnost bývá uvnitř helma hliníková, kevlarová nebo karbonová kostra pro lepší vyztužení.

Vnitřní pěna cyklistické helmy při pádu musí pohltit energii nárazu a prasknout. Nezapomeň, že přilba je v tomto ohledu tzv. „na jedno použití“. Po každém pádu, při kterém přilba praskne, případně napraskne, si nutně pořiď novou helmu na kolo.

Kromě stejné nebo podobné základní konstrukce se ale helmy na kolo, určené pro různé styly jízdy, od sebe v mnohém liší:

Silniční helmy

Výborná ventilace a co nejnižší hmotnost jsou – samozřejmě hned po bezpečnosti – směrodatné parametry u modelů určených pro rychlou silniční jízdu. Přilba musí být tak pohodlná, prodyšná a lehká, abys v ní mohl bez zaváhání absolvovat i delší a namáhavé trasy.

Díky takové silniční helmě tě nic nebude omezovat v tom, soustředit se pouze na výkon.

Vyber si z nabídky silničních helem »

MTB helmy

Oproti těm silničním mají přilby na horské kolo robustnější konstrukci a tvar, který více chrání týl hlavy. Najdeme u nich také štítek nebo kšilt, který tě ochrání nejen před sluníčkem, ale také před větvemi, odletujícími kamínky nebo jinými nebezpečnými předměty, na které můžeš v přírodním terénu natrefit.

Také u MTB helem se výrobci snaží o co nejlepší odvětrání a také ideální poměr mezi hmotností a odolností.

Vyber si z nabídky helem na horské kolo »

Helmy na BMX

Tyto kompaktní helmy mají typický kulatý tvar a méně odvětrávacích otvorů. Díky tomu, že poskytují zvýšenou ochranu týlu a oblasti za ušima při pádech, jsou ideální pro agresivní styl jízdy a triky ve skateparku na BMX kole.

Kromě toho s cyklistickou přilbou ve tvaru tzv. kokosu neztratíš styl ani při jízdě na skateboardu nebo freestylové koloběžce. Poslední dobou tyto přilby získávají oblibu také pro městskou cyklistiku.

Vyber si z nabídky BMX helem »

Helmy na downhill a freeride

Tyto tzv. integrální helmy, které se nejvíce podobají těm na motocykl, jsou určené do extrémních podmínek a poskytují maximální ochranu v náročném terénu. Chrání hlavu jezdce ze všech stran, a to i včetně brady, čelisti a týlu.

Oproti ostatním kategoriím jsou tyto helmy méně odvětrávané a také mnohem těžší a jsou použitelné prakticky jen pro adrenalinovou cyklistiku.

Vyber si z nabídky integrálních helem »

Rekreační přilby

Nemáš vyhraněný cyklistický styl, prostě si občas vyjedeš na výlet s rodinou nebo na kole jezdíš do práce či na nákup? V tom případě si určitě vybereš z naší nabídky univerzálních rekreačních přileb, které tě ochrání nejen na kole, ale využiješ je i na inline bruslích nebo koloběžce.

Vyber si z nabídky rekreačních přileb »

Jak na výběr dětské cyklistické přilby?

U dětí do 18 let je přilba ze zákona povinnou cyklistickou výbavou. Kromě toho tvoří dětské případy většinu těch nejzávažnějších úrazů hlavy následkem nehod na kole. U dětí se tedy nad pořízením přilby na kolo nemusíš dlouho rozmýšlet – lepší bude investovat čas do výběru té nejvhodnější.

Při nákupu přilby pro dítě se drž několika základních pravidel:

  • Nekupuj dětem větší přilbu s tím, že do ní dorostou. Za cenu toho, že ji budou moct déle nosit, se výrazně sníží stupeň ochrany.
  • Stejně jako u dospělého i u dětí je nejdůležitější, aby helma dobře seděla, byla dostatečně lehká a nezatěžovala tak krční páteř.
  • S argumenty o bezpečnosti u nejmenších dětí většinou nepochodíš. Proto vybírej dětskou helmu na kolo s barevným nebo hravým vnějším potiskem, který se bude dětem líbit a přilbu budou bez protestů ochotné nosit.
  • Jako zodpovědný rodič jdi dětem v nošení přilby na kolo příkladem.
  • Nezapomeň také, že helma je povinná i pro dítě sedící v cyklosedačce nebo dětském vozíku zapojeném za kolem.

Kromě jízdy na kole poslouží dětská cyklistická helma dobře i pro ostatní oblíbené dětské aktivity – jízdu na odrážedle, koloběžce, kolečkových bruslích či skateboardu.

Vyber si z nabídky dětských helem na kolo »

Čím helmu na kolo doplnit?

Praktickým doplňkem k cyklistické helmě je světlo, které sice díky výšce svého umístění nenahradí povinné zadní osvětlení kola, ale v současném hustém provozu přece jen přispěje k lepší viditelnosti.

Pokud plánuješ vyjíždět na kole i v chladnějších dnech, je vhodné si pod přilbu dokoupit oblečení na kolo z funkčního pot odvádějícího materiálu.