Jak vybrat velikost gripu tenisové rakety


3 minut čtení

Grip tenisové rakety

Grip tenisové rakety je držadlo rakety. Grip bývá zpravidla osmihranný a jeho obvod měří 12 až 14 cm. Rozdíly ve velikosti tenisového gripu se pak odlišují označením L a číslem gripu. Pokud tedy nevíte, jak vybrat velikost tenisového gripu, můžete se řídit následujícími radami.

Obecně platí, že nejběžnější velikostí pro průměrného muže je grip rakety L4. Pro větší mužskou ruku pak grip L5, naopak pro menší mužskou dlaň vyberte velikost gripu L3.

Velikost tenisového gripu L3 si volí i tenistky. Ženy si však nejčastěji vybírají grip o velikosti L2. Pokud máte menší ženskou dlaň, zkusit můžete i grip velikosti L1.

Toto jsou nejčastější volby gripu. Pokud si však chcete být jistí, že vám držadlo rakety sedne, máte dvě varianty, jak přesně vybrat velikost tenisového gripu. Další věc, kterou můžete udělat, je výběr rakety. Pokud chcete vědět, jak vybrat tenisovou raketu, mrkněte na poradenskou stránku. Velikost gripu si pak můžete zvolit u většiny tenisových raket.

Výběr tenisového gripu na prodejně

Pochopitelně nejjistější cestou k výběru správné velikosti tenisového gripu, je vyzkoušet si jej osobně v ruce. Pokud máte tu možnost, zajděte do naší prodejny v Praze nebo v Brně a vyzkoušejte si různé velikosti tenisového gripu na vlastní dlaň.

Při osobním testování velikosti gripu tenisové rakety vám pomůže malá pomůcka. Tenisovou raketu chytněte za držadlo stejně jako na videu. Mezi prsty a dlaň položte ukazováček druhé ruky. Pokud ukazováček není příliš těsný, ani volný, našli jste správnou velikost tenisového gripu.

Náhled videa

Jak změřit velikost tenisového gripu pravítkem

Ne každý může přijít na naše prodejny a vyzkoušet si velikost gripu osobně. Pro takové případy vám pomůže obyčejné pravítko a trocha měření.

Pravítko přiložte k napnuté dlani tak, aby drželo linii mezi prsteníčkem a prostředníčkem. Poté změřte vzdálenost od prostřední čáry dlaně až po konec prsteníčku. Pokud nevíte, kde hledat prostřední čáru, tak trochu ohněte dlaň a uvidíte tři nejvýraznější čáry života. Zajímat vás bude čára, která bývá označována jako čára hlavy.

Vzdálenost, kterou naměříte, porovnejte s hodnotou v tabulce a vyberte si správnou velikost tenisového gripu.

Pokud najdete vaši hodnotu v tabulce uprostřed naměřených hodnot, vyberte si menší grip. Pamatujte totiž na to, že tenisový grip nejde zmenšit, ale můžete si jej zvětšit.

Stačí, když si koupíte vrchní omotávku a ta přidá velikosti gripu až 2 mm. S tím, jak vybrat tenisovou omotávku, vám umíme také poradit.

Označení gripuAmerické označení gripuNaměřená hodnotaUrčeno pro
L04 0/810,2 cmděti, juniory
L14 1/810,5 cmjuniory, ženy
L24 1/410,8 cmženy
L34 3/811,1 cmženy/muži
L44 1/211,4 cmmuži
L54 5/811,7 cmmuži