Jak přepravit koloběžku autem


3 minut čtení

Koloběžky jsou ideálním přibližovadlem na dovolené. Jenže jak je pohodlně převézt autem? Tady máte tipy včetně testu koloběžek a nosičů.

V případě, že vlastníte skládací koloběžku, z hlediska přepravy máte vyhráno. Pokud však vaše koloběžka skládací není a nevejde se vám do kufru, máte 3 možnosti:

1. Rozmontovat koloběžku – nedoporučujeme

Jednou z možností je koloběžku rozebrat (podobně jako kolo) a dát do kufru auta. Ve většině případů můžete povolit a otočit řídítka a případně ještě odmontovat kola. Nevýhodou je, že to stojí celkem dost úsilí a místa.

2. Vozit koloběžku bez nosičů – nedoporučujeme

Hledáte-li levné řešení, stačí vám zahrádka, popř. obyčejné nosiče či příčníky. Myslete však na to, abyste náklad co nejlépe uchytili. Poslouží vám klasické kurtny – z bezpečnostních důvodů nedoporučujeme používat gumicuky. Pro jistotu je lepší také přikurtovat řídítka.

3. Použít nosiče kol – doporučujeme

Asi nejlepším řešením, které je zaručeně bezpečné a navíc pohodlné a rychlé, jsou profesionální nosiče pro přepravu kol.

Nosiče na páté dveře

Nosič kol na páté dveře má úplně rovná ramena a dají se na něj namontovat všechny druhy koloběžek. Jeho nevýhodou ovšem je, že nepasuje na všechna auta.

Vybrat nosič na páté dveře »

Nosiče na tažné zařízení

U nosičů na tažná zařízení záleží na jejich konstrukci. Pokud mají hodně prohnuté nosníky, nejsou na koloběžky vhodné vůbec. Na ostatní se dají nasadit téměř všechny koloběžky kromě těch s hodně nízkým nášlapem. Některé se potom nedají dát na všechny pozice nosiče.

Vybrat nosič na tažné zařízení »

Střešní nosiče

Nosiče na střechu jsou pro koloběžky vhodné nejméně, protože ramena nosičů většinou nedokážou uchytit různé tvary rámů koloběžek. Po velkém boji některé koloběžky do střešních nosičů uchytíte. Tuto variantu si ale předem vyzkoušejte.

Náhled videa

Test nosičů koloběžek

Protože jsou nosiče primárně určené pro kola, nejde s jistotu říct, který se hodí pro převoz koloběžek. Nejjistější je nosič s koloběžkou vyzkoušet, proto jsme pro vás několik druhů koloběžek a nosičů otestovali.

Pro test jsme vybrali nejprodávanější koloběžky a nosiče Thule. Jako nejuniverzálnější nám vyšly nosiče na tažné zařízení, kde se rám koloběžky upíná zboku. U střešních nosičů většinou nedokáže rameno a čelist držáku rám kolobky uchytit, proto tento typ nosičů nedoporučujeme.

Obecně je lepší, když jsou nosníky nosiče co nejrovnější.

Testované koloběžky

Testované nosiče

Kam dál