Test tenisových míčků


17 minut čtení

Prozkoumejte s námi hodně diskutované téma tenisových míčů. Ty se obzvláště v posledních letech stávají jak terčem kritiky, tak pochvalných chvalozpěvů napříč celým spektrem hráčů.

Speciální kategorií, která má k míčkům co říct, jsou závodní hráči, kteří v našich podmínkách hrají soutěžní zápasy téměř výhradně s míči Wilson US Open. Jenže na trhu s míči je celá řada dalších značek, modelů a typů, které si zaslouží pozornost. Každému však vyhovuje jiný typ míče a vybrat absolutního vítěze, který bude sedět většině, je téměř nemožné.

My jsme se o to ale pokusili a výsledky přinášíme v tomto testu. Do testu jsme vybrali převážně velmi kvalitní míče od populárních značek, které by neměly zklamat i ty nejnáročnější hráče s turnajovými ambicemi.

Tenisové míčky na kurtu

Na tenisové míče je potřeba dívat se z několika úhlů pohledu. V naší hodnotící tabulce (úplně dole) tak najdete čtveřici parametrů, které jsme během testování sledovali. Pak jsou zde ale vlastnosti, které nelze číselně ohodnotit a je potřeba se o nich rozpovídat.

Z toho důvodu dříve, než začnete horečně nakupovat míče dle výsledného pořadí, doporučujeme, abyste si přečetli k jednotlivým míčům přiložený komentář. Některé míče fungují bezvadně okamžitě po otevření, jiným trvá o něco déle, než se takříkajíc „zajedou“. Některé míče k našemu překvapení fungují nejlépe až po několikadenní pauze mezi hraním. Jiné za tu dobu ztrácí své původně vynikající vlastnosti.

Najdou se ale i míče, které drží od začátku do konce a k jejich výměně vás donutí až vybledlý vzhled a otrhaný melton. Každý míč má svůj životní cyklus, který ovlivňuje samotný styl hry a i ty nejlepší míče v testu nemusí vyhovovat každému a naopak.

Pokud vás podrobnosti o testování nezajímají a chcete okamžitě vidět výsledné pořadí, klikněte na výsledky testu tenisových míčů.

Tenisové míčky na antuce

Co a jak jsme u tenisových míčků hodnotili?

Hodnotící stupnici jsme si vypůjčili ze školních lavic. Klasické známkování od 1 (nejlepší) po 5 (nejhorší) je jistě všem srozumitelné. Celkové výsledné hodnocení je průměr všech získaných známek napříč všemi vlastnostmi. V případě shodného výsledného hodnocení u více míčů rozhoduje pro lepší umístění v tabulce parametr „pocit ze hry a komfort“. A které vlastnosti jsme hodnotili?

Mezi nejdůležitější sledované parametry patří bezesporu životnost míče, která pro většinu hráčů bude zcela zásadní. Pod životností se však skrývá mnohem víc než jen to, jak dlouho vám míček vydrží v té podobě, jakou měl na začátku. Kromě vizuálu nás zajímala stabilita odskoku v průběhu času a pružnost použité gumy.

Překvapilo nás, jak moc jsou některé míče odlišně zbarvené. Především míčky na všechny povrchy mají často speciální svítivý melton, který je v tmavším halovém prostředí za umělého osvětlení lépe vidět. Na venkovních antukových kurtech, kde jsme míče testovali, však tato svítivost postrádá smysl a není při hře téměř patrná.

Pokročilý začátečník při testu tenisových míčků
Testované tenisové míčky

Naprostá většina míčů v testu je určená na všechny povrchy. Čistě antukové míče zastupují pouze modely Dunlop Fort Clay a Wilson Roland Garros Clay. Míče Slazenger Wimbledon, jak už název napovídá, jsou primárně určené na trávu, ačkoliv na dóze se hovoří o doporučení na jakýkoliv povrch.

U těchto míčů uvádí výrobce zvláštní úpravu meltonu voděodpudivou vrstvou, která je odolnější vůči vlhkosti. Tu jsme ale na víceméně suchých antukových kurtech vyzkoušet nemohli.

Při hodnocení pocitu ze hry a komfortu nás zajímala celková přívětivost úderů a reakce paže při kontaktu s míčkem. Některé míče v tomto hodnocení jen tak tak unikly nedostatečné. Je ale logické, že s delší hrou, se horší vlastnosti komfortu u těchto tvrdých typů míčů zlepšovaly. Primárně nás ale v tomto ohledu zajímalo, jak se míče chovají za čerstva hned po otevření dózy či krabičky. Přeci jen nikdo nechce nejdříve hodinu trpět, aby si pak další hodinu pěkně zahrát.

Michal Bayerl při testu tenisových míčků
Michal Bayerl při testu tenisových míčků

Třetím hodnotícím parametrem byla kontrola. Ta je prakticky u všech míčků na velmi dobré úrovni. Občas se sice objevil nějaký ten úlet, ale že by některé míčky byly vadné a nekontrolovatelné, se nám nestalo.

Zajímavostí v testu budiž míče značky Wilson Trinity, které jsme díky jejich ekologickému papírovému obalu okamžitě přejmenovali na „papíráky“. U těch se nám dařilo výborně čopovat a hraní řezaných úderů nás s nimi bavilo. Takto specifickou kontrolu však žádné další míče nenabízí a můžeme se shodnout, že ať sáhnete po jakýchkoliv míčích v testu, budete mít své údery pod kontrolou.

Tenisové míčky a veškeré vybavení k testování
Tenisové míčky se vážily na váze

Posledním a poměrně zásadním parametrem v testu je rychlost míčů a odskok. Tady jsme sledovali nejenom rychlost míčků při přímé hře, ale také rychlost a výšku odskoku u spinových úderů.

Bez jakýchkoliv pochybností můžeme prohlásit, že nejvíce skákajícími míči v testu jsou Wilson Roland Garros Clay Court čili oficiální míče French Open. Ty jako by inženýři navrhli pro hru Rafaela Nadala. Odskok je neuvěřitelný, brutální a kdo umí pořádně spinovat, pak s těmito míčky získává nespornou výhodu. Rychlost a odskok se však u některých míčků poměrně výrazně měnili v čase a po týdenní pauze některé míče změkly a ztratily své původně skákavé vlastnosti.

Řez tenisového míčku Tretorn X
Řez tenisového míčku Wilson Trinity

Pokud si budete míče vybírat dle celkového hodnocení, pak mějte na paměti, že horší známku mohly míče obdržet za parametry, které pro vaši hru nejsou důležité. Proto je dobré míče vybírat v kontextu celého testu a nekoukat jen na celkovou známku.

Někdo oželí horší odskok či komfort ve prospěch delší životnosti a naopak. Někdo vyžaduje komfortní míče s velmi dobrou kontrolou od samého začátku, ale životnost ho tolik nezajímá, protože si může dovolit měnit míče častěji. Z toho důvodu doporučujeme kromě výsledného hodnocení přelouskat také tabulku s výsledky v rámci jednotlivých parametrů.

Zajímavostí je, že horší míče ve spodní části tabulky jsou těžší a přesahují hranici 58 g. To není žádná tragédie. Organizace ITF předepisuje váhovou normu pro tenisové míčky v rozmezí 56-59,4 g. Optimální váha tenisového míče se tak pohybuje kolem hodnoty 57,7 g.

Jak jsme tenisové míče testovali?

Otestování 12 unikátních dóz s míčky není snadná záležitost. Od původního plánu, že s každou dózou odehrajeme individuálně 1 hodinu ve vysokém tempu, jsme ustoupili. Takový test by byl nejenom časově a organizačně příliš náročný, ale zároveň by neumožňoval okamžitou zpětnou vazbu na každý míč v testu.

Těžko si člověk bude pamatovat, jak se mu hrálo v pondělí s Head Tour a jak ve středu s Head Pro. Nebude mít zkrátka přímé srovnání s ostatními míčky. Z toho důvodu jsme přistoupili k nejjednoduššímu a nejefektivnějšímu řešení.

Všechny míčky jsme otestovali naráz, a to v několika dnech. Úvodní test probíhal po dobu 3 hodin za stálého slunečného počasí s teplotou kolem 23 stupňů. Všechny míčky se vložily do tréninkového koše a během 1,5 hodiny se ohrály při různých cvičeních. V další 1,5 hodině jsme individuálně testovali každou čtveřici míčů při ostré hře na body. Nakonec jsme míčky obodovali v hodnotící tabulce. To byl ale teprve začátek.

Testování tenisových míčků pod mikroskopem

Po těchto úvodních 3 hodinách jsme míčky testovali dalších 7 hodin v průběhu následujících 10 dnů a to během různých tréninků s hobby hráči od mírně pokročilé úrovně až po zkušené hráče.

Při přepočtu na 1 dózu jsme odehráli s každou značkou cca. 50 minut čistého času, což odpovídá běžné tréninkové či zápasové hodině. Znovu jsme se vrátili k hodnotící tabulce a výsledky korigovali, a to především v kategorii životnosti a rychlosti/odskoku.

Odstup několika dnů mezi hraním ukázal, že míčky své vlastnosti mění jak k horšímu, tak k lepšímu. Pro úplnnost dodám, že do hodnocení se zapojili 3 hráči. Má maličkost, jakožto tenisový trenér a klubový hráč na úrovni divize a krajského přeboru I. Dále nám pomohl zkušený amatérský nadšenec s velmi dobrou technikou hry. V neposlední řadě se testování zúčastnil tenisový fanatik Zdeněk Hrabálek, kterého znáte z videorecenzí a nově také tenisových lekcí.

Věříme, že vám výsledky testu pomohou si vybrat právě ty tenisové míče, které budou vaší hře vyhovovat nejvíce.

Výsledky testování tenisových míčů

1. místo – Tecnifibre X-One (1,17)

Konzistence. To je hlavní přednost míčů X-One, které zrají s každým úderem. Mají jednu z nejvyšších hodnot použitého přírodního meltonu (72 %), a tak je jejich trvanlivost vynikající. Potěší velmi dobrý komfort, který je patrný po celou dobu životnosti. Míče jsou pocitově o něco kompaktnější a rychlejší, než Head Tour a prvních pár minut po otevření dózy chvíli trvá, než se zajedou a melton naježí. Pak se ale dostanou do formy a tuto kvalitu si udržují dlouhodobě.

Pozoruhodná je výdrž gumového jádra a stabilita odskoku, která se nemění ani po mnoha dnech po otevření. Jsou vhodné jak pro turnajový tenis na nejvyšší úrovni, tak pro náročný trénink zkušených hráčů. Při pravidelné hře vydrží i několik týdnů. Jsou to míče, které přímo volají po tom, aby se s nimi hrálo až do úplného roztrhání.


2. místo – Head Tour (1,25)

Špičkové turnajové míče v prémiovém balení. Komfort je vynikající a kvalita použitého meltonu přispívá k dlouhé životnosti. Objemově působí větším dojmem. Jako jedny z mála míčů mají vyrovnanou hmotnost, kdy při vážení každý jednotlivý kus vážil téměř na setiny gramu stejně. Je vidět, že je u nich kontrola kvality na špičkové úrovni.

Jsou rychlé tak akorát, mají optimální odskok a udržují si stabilní trajektorii letu v každé situaci. Ve spoustě vlastnostech připomínají Dunlop Fort, ale jsou o něco příjemnější a živější. Na tyto míče se nikdo nemůže vymlouvat a pokud se vám s nimi nebude dařit, pak to bude jen a jen vaše chyba.


3. místo – Dunlop Fort Clay Court (1,50)

O chloupek před svým bratříčkem na všechny povrchy se umístila verze na antuku. Je to pomalejší míč s vynikajícím komfortem a speciální verzí odolného meltonu na antuku. Ten se víc chlupatí a míčku je možné udělit větší rotaci. Trochu ztrácí na délce úderů, je pomalejší a odskok není tak výrazný. Vhodný pro udržovací styl tenisu a dlouhé výměny. Míč osloví širokou veřejnost, která celoročně hraje na antuce.


4. místo – Dunlop Fort All Court (1,58)

Osvědčená značka a typ míčů rozšířený mezi širokou veřejností. Nesporná kvalita meltonu, velmi příjemná reakce míče při kontaktu s raketou, pocitově lehčí a rychlejší odezva než u verze Clay na antuku. Míč najde široké využití jak při turnajové hře, tak amatérském tenise. Vhodný pro agresivní styl tenisu. Dlouhá životnost na všech površích, výborný komfort a kontrola. Tento míč nikdy nezklame.


5. místo – Wilson Roland Garros Clay Court (1,58)

Nejbrutálnější míče v testu, co se odskoku týče. Ten je výrazný, rychlý a nezkušeným hráčům může činit problémy. Celkově jsou tyto míče jedny z nejnáročnějších na hru. Působí velmi solidním dojmem, pocitově jsou trochu těžší a tvrdší. Kvalitní je použitý melton a gumové jádro. Míče budou fungovat dobře i při výkyvu teplot a počasí. Velmi dobré míče pro zkušené a závodní hráče na antuku.


6. místo – Tecnifibre Court (1,75)

Nejlevnější míče v testu překvapily svojí snadnou kontrolou, výborným komfortem a stálým odskokem. Míče jsou velmi dobře hratelné hned po otevření dózy. Působí lehkým dojmem. Trochu horší je kvalita meltonu, který se rychleji opotřebuje. Nejsou to nejtrvanlivější míče, ale jinak jsou po všech stránkách vyrovnané. Ideální ve větším množství do koše pro tréninkové nadšence. Výborný poměr cena vs. výkon.


7. místo – Dunlop Australian Open (1,83)

Vynikající životnost těchto míčů potěší klubové a závodní hráče. Solidní je také komfort a odskok míčku, který je stabilní a předvídatelný. Avšak pozor! Hůře si míč vede v kontrole, kde občas nečekaně mění trajektorii letu, ulétává či naopak rychle klesá a to bez pomoci větru. Toto zvláštní chování míče trochu kazí jinak velmi dobré dojmy z celkové kvality. Solidní míč pro zkušené hráče, kteří mají dobrou techniku a ví jak spinovat.


8. místo – Slazenger Wimbledon (2,25)

Podobné míče jako Head Pro, ale s lepším komfortem. Působí o něco lehčím dojmem a snadnější hrou. Na druhou stranu životnost míče, kontrola a kvalita odskoku jsou mírně horší. Jsou to míče, které fungují dobře okamžitě po otevření dózy. V žádném parametru přímo nevynikají, a tak se jedná o průměrné míče střední třídy, které ničím nenadchnou, ale ani nezklamou. Díky použitému svítivějšímu meltonu jsou dobře vidět.


9. místo – Head Pro (2,25)

Po otevření dózy velmi tvrdý a nekomfortní míč. Působí těžkým dojmem a horší je také kontrola. Jako jedny z mála tlakovaných míčů zlepšují své vlastnosti v průběhu času. Po několika dnech se s nimi hrálo lépe, než když byly nové. Celková životnost tak bude na dobré úrovni. Stabilně rychlý a vysoký je také odskok míčku. Pro zkušené hobby hráče, kteří přežijí prvních pár hodin s tímto tvrďákem, dobrá volba.


10. místo – Wilson US Open Extra Duty (2,58)

Rychlé a snadno ovladatelné míče hned po otevření dózy. Největší výhodou je snadná kontrola a velmi solidní komfort. Na kolena je sráží nízká životnost, která je ve srovnání s dalšími značkami jako Dunlop či Head na znatelně nižší úrovni. Pro závodní hráče velmi dobrá volba v případě, že máte možnost výměny míčů po každém setu. V opačném případě je dohrání dlouhého zápasu s jednou dózou míčů často utrpení, které degraduje celkovou kvalitu tenisu.


11. místo – Tretorn Micro X (2,58)

Oblíbený beztlaký míč hlavně u hobby hráčů a začátečníků, kteří nechtějí míče měnit příliš často a ve výsledku chtějí ušetřit. Nové míče působí těžkopádně, tupě a nejsou příliš komfortní. Mají typický dunivý zvuk, což může někomu vadit. Po ohrání zlepšují své vlastnosti a odskok zůstává stabilně dobrý. Nehodí se pro zkušené a klubové hráče. Kvalita meltonu je však o poznání lepší než u míčů Wilson Trinity.


12. místo – Wilson Trinity (2,67)

Míče námi přezdívané papíráky díky ekologickému obalu nás neoslovily. Tyto beztlaké trvanlivé míče jsou podivně lehké, mají výkyvy v rychlosti a výšce odskoku, čímž je chování míče nepředvídatelné. Melton na míčku působil umělým dojmem a rychle se opotřeboval. Solidní kontrola a velmi dobré čopované údery míče nezachrání. Budou vhodné ve větším množství do tréninkového koše pro začátečníky, ale na serióznější hru se nehodí.


Tabulka s hodnocením tenisových míčků

# Míčky Životnost Pocit ze hry + komfort Kontrola Rychlost + odskok Výsledné hodnocení Průměrná hmotnost (v g)
1. Tecnifibre X-One 1,00 1,67 1,00 1,00 1,17 57,56
2. Head Tour 1,00 1,00 1,67 1,33 1,25 57,75
3. Dunlop Fort Clay 1,33 1,00 1,67 2,00 1,50 57,57
4. Dunlop Fort All Court 2,00 1,67 1,33 1,33 1,58 57,04
5. Wilson Roland Garros Clay 1,67 2,00 1,33 1,33 1,58 57,85
6. Tecnifibre Court 2,33 1,67 1,33 1,67 1,75 57,17
7. Dunlop Australian Open 1,00 1,67 3,00 1,67 1,84 57,79
8. Slazenger Wimbledon 1,67 2,33 2,67 2,33 2,25 58,16
9. Head Pro 1,33 3,67 2,33 1,67 2,25 58,92
10. Wilson US Open Extra Duty 3,33 2,33 2,67 2,00 2,58 58,27
11. Tretorn Micro X 2,00 3,67 2,00 2,67 2,59 58,13
12. Wilson Trinity 2,33 2,67 2,00 3,67 2,67 58,38

Závěrečné slovo o tenisových míčcích

Celkově výsledky testu dopadly velmi dobře a žádný z míčů není vysloveně propadák, kterému byste se měli obloukem vyhnout. Beztlaké míče jsou specifická kategorie sama pro sebe a u nich nelze očekávat, že se kvalitou vyrovnají tlakovaným míčům. Některé jsou vhodné pro začátečníky a spořivé víkendové hráče, jiné uspokojí střední třídu pokročilých a zkušených amatérů.

V neposlední řadě jsme otestovali výkonnostní míče pro turnajovou hru a náročný trénink. S klidem na duši můžeme říct, že první pětice míčů je sázkou na mimořádnou kvalitu, která uspokojí i ty nejnáročnější hráče.

Někoho možná překvapí, že právě jeho oblíbený míč v testu nezazářil a předčil jej jiný typ, o kterém třeba dosud neslyšel. Holt změna je život a také v tenise je dobré neustále zkoušet nové věci a experimentovat. Je potřeba brát v potaz, že i přes veškerou snahu otestovat míče co nejvěrohodněji, je jejich hodnocení čistě subjektivní záležitostí. V tomto případě více než kdy jindy platí, že co tenista, to sto chutí. Přejeme vám, ať ty vaše oblíbené tenisáky létají vždy tam, kam chcete.

autor: Michal Bayerl