Jak vybrat potah na stolní tenis


4 minut čtení

Míčky samozřejmě odpálíte i základní, dřevěnou deskou. Abyste ale zasadili soupeři ten správný úder, je lepší, když si na pálku vyberete správný potah.

Potah

Vybrat si můžete jeden ze 4 základních typů:

U každého potahu najdete hodnoty pro 3 základní parametry - rychlost, spin a kontrolu. Ty se pohybují většinou v rozsahu 0 - 100, a čím vyšší hodnotu daný parametr má, tím je potah pro určený styl vhodnější.

Když má třeba potah Butterfly Sriver L hodnoty rychlost 90, spin 86 a kontrolu 75, sedne spíš útočným hráčům zaměřeným na rychlou hru než technickým hráčům zaměřeným na kontrolu.

Potah si vždy vybírejte podle toho, jaký styl hry ovládáte nejlépe - jestli útočný, všestranný nebo obranný. Pomůže vám zlepšovat vaše schopnosti.

Jak vybrat tloušťku potahu

Svou roli hraje při výběru potahu hraje také tloušťka. U každého potahu si můžete vybrat tloušťku v rozmezí od OX (bez houby) až do 2,5 mm.

Útoční hráči většinou upřednostňují potahy s tloušťkou 2 mm a větší, pro technické hráče jsou lepší potahy se slabší houbou, např. 1,5 mm - 1,9 mm.

Jak vybrat tvrdost houby

U tvrdosti houby je důležité využít dobrého spojení tvrdosti houby a horní vrstvy gumy. Do měkčí houby se míček více zaboří, a tím pádem se některé technické nedostatky ztratí. Tvrdší houby už chyby tak neodpouští, proto je využívají hlavně špičkoví hráči s vypilovanou technikou.

Tvrdost houby také ovlivní celkovou hmotnost pálky. Čím tvrdší, tím těžší.

Typy potahů

U potahů narazíte na čtyři kategorie: softy, sendviče, trávy a antitopspiny. Liší se povrchem, takže každý z nich bude vyhovovat jinému typu hráče.

Softy

Potah s hladkým povrchem a vroubky směrem dovnitř má nejširší spektrum typů úderů. Zahrajete s ním útočné, univerzální i defenzivní údery. 

Sendviče

Pokud hrajete rovnou, přímou hru blízko stolu (kontr a drajv), sáhněte po sendviči - potahu s krátkými vroubky ven. Dobře kontroluje bloky a rotace soupeře vás tak nerozhodí. Zároveň ale může být složité pálit rotující míčky na stranu soupeře.

Trávy

Potah s delšími vroubky je nejlepší pro defenzivní hráče, kteří hrají dál od stolu. S Trávou budete mít nad svými údery maximální kontrolu. 

Antitopspiny

Na první pohled to vypadá, že jde o stejné potahy, jako softy. Na rozdíl od nich ale nemají tak elastický povrch, grip a možnost odpálit míček s rotací. Nižší a širší vnitřní vroubky požírají rotaci míčku od soupeře, takže se v pohodě ubráníte technickým střelám.

Pokud stále dumáte, který potah je pro vás nejlepší, sáhněte po softu. Pokryje všechny typy úderů a začátečníkům pomůže najít správnou techniku hry.

Jak často měnit potah?

Nic nevydrží věčně, a pokud do hry jdete s totálním nasazením, začnou se vroubky u trávy trhat a softy můžou mít vytlučenou plochu v místě, kterým nejčastěji míček trefujete. Potah vyměňte alespoň 1 × za rok, při přepočítání na hodiny to je cca po 80 - 120 hodinách hry.

Jak nalepit nový potah

Aby potah pořádně držel, musíte ho na dřevo správně nalepit. K tomu vám pomůže speciální lepidlo. Na první pokusy si zavolejte někoho, kdo už má s lepením zkušenosti a pomůže vám.

Jak při lepení potahu postupovat?

  1. Natřete lepidlo na prkno i potah a nechte ho zaschnout.
  2. Přilepte potah na dřevo.
  3. Začněte u držátka a jeďte směrem nahoru.
  4. Zastřihněte okraje kolem pálky.