Jak vybrat míčky na squash


3 minut čtení

Společně s vámi odpálíme pochybnosti a poradíme vám, jak správně vybrat míčky na squash. Vyběhněte z bludiště teček a jejich barev a staňte se specialistou na rozdělení squashových míčků.

Jednotlivé barvy teček na squashovém míčku poukazují na odlišné vlastnosti míčku. Snadno si tak vyberete pomalý míček s minimálním odskokem pro zkušené hráče i rychlý míček s větším odskokem pro začínající squashisty.

Rozdělení squashových míčků podle barvy teček

Vyberte si míček na squash přesně podle vašeho gusta. Ať už hledáte míček pro svůj první pobyt na kurtu nebo jste ostřílení squashisté, s námi budete mít hned jasno, která barva teček je pro vás tou pravou.

Velmi rychlý, modrý míček na squash pro začátečníky
Rychlý squashový míček s modrou tečkou pro začátečníky
Středně rychlý míček na squash s červenou tečkou pro mírně pokročilé
Středně rychlý squashový míček s bílou tečkou pro středně pokročilé
Pomalý squashový míček se žlutou tečkou pro pokročilé
Velmi pomalý squashový míček se dvěma žlutými tečkami pro profesionály

Kromě těchto míčků můžete na profesionálních turnajích vidět také bílý míček se žlutou tečkou. Turnajové míčky jsou velmi pomalé a pro neprofesionály jsou nevhodné.

Jak zahřát míček na squash

Zahřívání míčku na squash

Než se pustíte do hry, zahřejte míček do provozní teploty. Bez tohoto kroku vám míček nebude skákat a squash si naplno neužijete. Platí totiž nepsané pravidlo, že čím je vyšší teplota míčku, tím větší je jeho odskok.

Pokud nevíte, jak správně zahřívat squashový míček, stoupněte si k jedné z bočních stěn v přední části kurtu. Poté trefujte míček opakovaně silnými údery o boční stěnu. Silnějšími údery zahřejete míček rychleji.

Zahřátí míčku je obzvlášť důležité v zimě. Pokud míček vystavíte delšímu působení nízké teploty nebo mrazu, jsou jeho vlastnosti utlumené a studený míček méně odskakuje.

Trvanlivost a obměna squashového míčku

Squashový míček se časem opotřebuje a ztrácí herní vlastnosti. Uvnitř míčku klesá tlak vzduchu a celkově se zvyšuje poškození míčku. Obecně platí, že míčky s menším odskokem se opotřebují rychleji než míčky s větším odskokem.

Průměrná doba trvanlivosti míčku je 2–3 měsíce při hraní 3× týdně. Životnost míčku ovlivňuje i herní styl a siloví hráči budou měnit míček častěji než techničtí.

Jakékoli praskliny na míčku prudce zhoršují jeho herní vlastnosti. Jestliže se tedy nějaká trhlina na míčku objeví, doporučujeme jej okamžitě vyměnit.