Jak vybrat ložiska - co znamená ABEC?


3 minut čtení

Ložiska jsou jednou z nejdůležitějších částí bruslí. Mají výrazný vliv na kvalitu a rychlost jízdy. Kvalitnější ložiska udržují kolečka v chodu s menším třením a pro tebe znamenají menší námahu.

Kvalitu ložisek posuzuje a zkoumá normalizační komise ložisek v USA Annular Bearing Engineering Committee. Z tohoto názvu plyne označení ložisek ABEC, které dnes používá většina výrobců kolečkových bruslí.

Co nám norma ABEC udává?

Norma ABEC nám udává jen přesnost výroby ložisek. Už nám ovšem neříká, jak je to s použitým materiálem a hladkostí povrchu ložiska. Všeobecně rozšířená představa, že čím vyšší ABEC, tím kvalitnější ložisko, ale neplatí vždy. Lehce se tedy můžeš setkat s tím, že značková ložiska třídy 5 „pojedou“ mnohem lépe než třída 9 na bruslích z hypermarketu.

U některých značek se můžeme setkat také s ložisky SKF, ILQ či SG (typické pro firmu Rollerblade). Podobná označení ložisek znamenají rozšíření posuzovaných parametrů kromě kulatosti podle normy ABEC navíc o další informace, jako je mazivo, materiál nebo povrch ložisek. Pro snadnou orientaci můžeš použít jednoduché pravidlo - ložiska SG7 jsou minimálně stejně kvalitní jako ložiska normy ABEC 7.

Inline ložiska

Podívej se na ložiska do inline koleček

Inline ložiska »

Jaká ložiska tedy zvolit?

Ač to možná výše nevypadá, je to velmi snadné. U značkových výrobců bruslí je třída ložiska směrodatným ukazatelem - čím je třída vyšší, tím brusle lépe pojedou. V nejlevnějších bruslích nalezneš ložiska ABEC 3 či ABEC 5. Nejrozšířenější jsou v dnešní době ložiska ABEC 7. Pro fanoušky sportovní a rychlé jízdy jsou potom určená nejkvalitnější ložiska nesoucí označení ABEC 9.

Při nákupu kolečkových bruslí si můžeš udělat jednoduchý test ložisek - vezmi brusle do ruky a roztoč kolečka. Kvalitní ložiska poznáš podle následujících vlastností:

  • Doba točení všech koleček je podobná
  • Kolečka mají plynulý dojezd (pozor na cukání!)
  • Absolutně tichý chod

Pokud si kupuješ samotná nová ložiska, doporučujeme řídit se už osvědčenou značkou, cenou a popřípadě radou někoho, kdo má s podobnými ložisky zkušenosti, a až v druhé řadě vybírat podle třídy ABEC.

Podívej se na video s postupem, jak vyměnit ložiska:

Náhled videa

Podívej se na nabídku kolečkových bruslí

Kolečkové brusle »