Co jíst po tréninku


4 minut čtení

Chcete, aby vaše výkonnost rostla? Myslete na regeneraci, je důležitá.

Zvládli jste trénink, projeli jste cílem. Dosáhli jste svého vysněného času, nebo jste prostě rádi, že jste to zvládli. Teď už je vám všechno jedno… Nebo ne? Nemělo by být. Ještě myslete na regeneraci, abyste se i druhý den cítili dobře. Nebo abyste mohli posouvat svou výkonnost, a tím pádem i radost ze sportu dál.

Představte si, co se s vaším tělem při běhu děje. Musíte vydávat energii, svaly pracují, potíte se, a tak organismus ztrácí nejen tekutiny, ale i důležité minerální látky. Do cíle prostě chtě nechtě doběhnete nebo dojedete vyčerpaní, ať se aktuálně cítíte jakkoli. Tělo jste prostě o něco obrali a ono to chce zpátky. Proto je regenerace nesmírně důležitá.

Výkonnost roste po výkonu

Uvědomte si, že výkonnost neroste během tréninku nebo závodu, ale až po sportovní aktivitě. V době, kdy se tělo přizpůsobuje proběhlé zátěži a snaží se připravit tak, aby ji příště zvládlo ještě lépe. Proto je pro něj období regenerace zcela klíčové.

Jednat je třeba hned, protože první fáze regenerace trvá jen zhruba 30 minut. Tomuto úseku říkáme také „anabolické okno“ a během něj je tělo de facto jako houba – připravené maximálně nasát to, co co mu dáte. Stojí především o vyčerpaný glykogen (sacharidy), který poháněl vaše svaly, ale i o ztracené tekutiny a vypocené minerální látky. Protože je rychlost důležitá, nejvhodnější bude regenerační nápoj. Rychle se totiž vstřebá a obsahuje vše potřebné. Tak jako třeba legendární Enervit Recovery Drink.

Regenerační nápoj od Enervitu urychluje procesy obnovy sil organismu po závodě, tréninku a po déletrvající fyzické aktivitě tím, že obsahuje komplex toho, co unavené tělo potřebuje bezprostředně po výkonu:

  • velké množství různých druhů sacharidů (dextróza, sacharóza a maltodextriny) v jednoduché formě pro rychlé doplnění vyčerpaných zásob energie
  • aminokyseliny (L-glutamin a BCAA), které putují přímo ke svalovým vláknům a přispívají tak k jejich obnově a zachování
  • mix potřebných vitaminů, antioxidantů a vypocených minerálních látek

regenerace po sportovním výkonu

Nejen kvalitní a správně načasovaná výživa podporuje regeneraci. Stejně důležité je věnovat se i protahování a cvičení.

Proč je regenerace tak důležitá

Už víte, proč se bez kvalitní regenerace po běhu neobejdete? Tady jsou tři hlavní důvody:

  • Předejdete tomu, aby se ve vašem těle za delší či kratší dobu něco zadrhlo a přestalo fungovat.
  • Vaše výkonnost poroste, a to díky úžasné vlastnosti organismu adaptovat se na předchozí zkušenost. Za předpokladu, že k tomu dostane adekvátní časový prostor a podmínky (výživu).
  • Budete v pohodě, protože jen ten, kdo není vyčerpaný a jeho tělu nic nechybí, může být spokojený, radostný, usměvavý a plný energie.

Doběhněte dál se správnou sportovní výživou

Nakoukněte do poradny