Jak vybrat raketu na squash


7 minut čtení

Dostat do ruky tu pravou může chvíli trvat. Abyste se při výběru nespálili, poradíme vám, jak vybrat raketu na squash. Nabídneme pálku na squash pro začátečníky i nabušenou squashovou raketu pro profíky. Stačí si zvolit, jakým stylem hrajete a co od své rakety žádáte.

Podle čeho chcete squashovou raketu vybrat?

Základním parametrem pro výběr rakety na squash je její vyvážení. Důležité je také materiálové složení, hmotnost rakety a velikost hlavy. Vyvážení squashové rakety se však nejvíce promítá do doporučení pro hráče s agresivnějším či technickým stylem hry.

Výběr squashové rakety podle stupně pokročilosti

Je zbytečné, aby si začátečník kupoval raketu pro profíky. Stejně tak by si pokročilý hráč neužil squash s raketou pro začátečníka. Proto je nejjednodušší dělení podle pokročilosti hráče oblíbeným kritériem pro výběr rakety na squash.

Začátečník a rekreační hráč squashe

Začátečník nebo rekreační hráč

Jako začátečník se potřebujete seznámit s hrou jako takovou a ne se zaobírat složitým manévrováním se squashovou pálkou. Pro začátečníky jsou proto ideální rakety s vyvážením mírně až výrazně do ruky (vyvážení méně než 360 mm).

 • Nižší cena
 • Lepší ovladatelnost
 • Horší útočné vlastnosti

Squashové rakety s vyvážením do ruky nabízejí výbornou ovladatelnost a neunaví tolik ruku.

Při hraní s těžší raketou vyváženou do hlavy by vás začalo výrazně dříve bolet zápěstí. Důležitá je tedy i hmotnost rakety, která by měla být nižší než 200 gramů. Rakety s vyvážením do ruky jsou ideální pro příležitostné hráče a začátečníky, kteří chodí hrát jednou týdně.

Vyberte si squashovou raketu pro začátečníky »

Středně pokročilý hráč

Pokud chodíte na squash už nějaký ten pátek, ale necítíte se být profíkem, spadáte do kategorie středně pokročilých hráčů. Pro středně pokročilé hráče je nabídka squashových raket nejbohatší a na řadu tak přichází herní styl, který preferujete.

 • Široká nabídka
 • Zacílení podle stylu hry
 • Chybí nejnovější technologie

Obecně můžeme říci, že muži si většinou volí rakety s hmotností okolo 160 gramů a vyvážením více do hlavy (vyvážení více než 370 mm). Squashové rakety s takovými parametry nejlépe vyhovují agresivnějšímu pojetí hry mužů.

Ženy naopak upřednostňují vyvážení rakety spíše na střed nebo do ruky (vyvážení méně než 365 mm). Raketa na squash pak více uleví ruce, ale především zvýší ovladatelnost a cit pro míček.

Vyberte si squashovou raketu pro středně pokročilé »

Profesionální squashista slavící triumf na turnaji

Závodní hráč

Profesionálům a klubovým hráčům náleží jen to nejlepší. To však neznamaná, že si s nejlepšími raketami nemůžete zahrát také vy. Jen musíte počítat s tím, že za kvalitu je potřeba si připlatit.

 • Útočně laděné rakety
 • Výborná manipulace
 • Nechybí nejnovější technologie
 • Vyšší pořizovací náklady

Nejpokročilejší squashisté chtějí rakety s nejnovějšími technologiemi. Zároveň si volí squashové rakety s vyvážením do hlavy, které vynikají při útočné hře.

Oblíbenou kombinací je extra lehká raketa pod 150 gramů s výrazným vyvážením do hlavy (vyvážení více než 375 mm). Raketa vám poté umožní skloubit ovladatelnost rakety se smrtícím útokem.

Vyberte si squashovou raketu pro závodní pokročilé »

Výběr squashové rakety podle herního stylu 

Pokud jste se na kurtu otrkali a už nepatříte mezi úplné amatéry, pravděpodobně jste si oblíbili jeden styl hry. Právě podle herního stylu můžete vybrat raketu přesně se hodící k vašemu squashi.

Technický styl

Pro technický styl hry je zásadní dobře zvládnutý švih. Pokud dáváte přednost dokonalé přesnosti před silovou hrou, můžete se považovat za technického hráče.

 • Přesnost důležitější než síla
 • Vyvážení do ruky
 • Menší hlava

Squashisté s technickým stylem hry potřebují rakety vyvážené spíše do ruky (vyvážení 355 mm). Lepší přesnosti nahrává také menší hlava squashové rakety.

Vyberte si squashovou raketu pro technické hráče »

Squashista s útočným stylem hry

Útočný styl

Útočící hráči se prezentují agresivním stylem a každý míček chtějí zahrát jako vítězný. Pro obranu v jejich repertoáru není místo.

 • Rychlé údery a dlouhý nápřah
 • Vyvážení do hlavy
 • Tenčí výplet

Rychlé údery s dlouhým nápřahem – takové je poznávací znamení útočných hráčů. Jestliže se v této charakteristice vidíte, zvolte si squashovou raketu s vyvážením spíše do hlavy. Pak s raketou vytvoříte smrtící duo.

Útočnému pojetí hry napomůže také výplet s tenkým průměrem (menší než 1,18 mm). Zjistěte si více o výběru správného výpletu squashových raket.

Vyberte si squashovou raketu pro útočný styl »

Univerzální styl hry

Pokud do míčku neřežete hlava nehlava neustále a rádi střídáte silové údery s technickými, pravděpodobně vám bude sedět raketa na squash pro univerzály.

 • Střídání silových a technických úderů
 • Vyvážení na střed
 • Hmotnost mezi 150–165 gramy

Hráč s univerzálním stylem hry se kromě střídání úderů rozpozná svým celoplošným pojetím hry. Za univerzála se můžete označit, pokud přecházíte střídavě z obrany do útoku a soupeř nikdy neví, jaký úder zvolíte.

Jelikož jako univerzál střídáte technické a silové údery, potřebujete squashovou raketu, která toto zvládne. Ideální je proto squashová raketa vyvážená na střed a její hmotnost by se měla pohybovat mezi 150–165 gramy.

Vyberte si squashovou raketu pro univerzály »

Squashové rakety pro ženy

Výběr squashové rakety pro ženy

Ženy mají o trochu jiné nároky na rakety, proto existují speciální squashové rakety, které jsou ženám šité na míru.

Pokud se squashem začínáte a hrajete jen rekreačně, dáte přednost lehké raketě, se kterou se vám bude dobře manipulovat. Podmínky dobře splní rakety na squash pro ženy s hmotností do 170 gramů a s vyvážením do ruky, maximálně na střed.

Jestliže chodíte hrát nepravidelně, ale na kurtu už se zvládáte pohybovat, vyberte si squashovou raketu pro ženy s maximální hmotností 200 gramů. Držte se však stále vyvážení do ruky, maximálně na střed.

Vyberte si squashovou raketu pro ženy »

Testovací rakety

Nekupujte zajíce v pytli a vyzkoušejte si squashovou raketu před konečným rozhodnutím. Nechceme, abyste udělali chybu. Širokou nabídku testovacích raket nabízíme na našich prodejnách v Brně a v Praze.