Jak vybrat tenisovou raketu


14 minut čtení

Tenis není cyklistika nebo běhání, aby jej mohl hrát každý. Přesto se spolehlivě řadí na nejvyšší příčky nejoblíbenějších sportů v České republice. Jenže aby sis mohl tenis zahrát, musíš mít tenisovou raketu. A víš, jak správně vybrat tenisovou raketu?

Náhled videa

Podle čeho chceš tenisovou raketu vybírat?

Tenisová raketa

Technické parametry tenisových raket

Nejdůležitějším faktorem při výběru tenisové rakety jsou její technické parametry. Na základě technických údajů víceméně zjistíš, jestli je raketa vhodnější pro začátečníky, nebo pokročilé hráče, jestli ti raketa pomůže spíše se silovou hrou, nebo s technickou. Jenže co která čísla znamenají?

Mrkni se, pokud chceš získat tipy na to, jak vybrat dětskou tenisovou raketu.

Jak vybrat tenisovou raketu podle velikosti hlavy

Velikost hlavy tenisové rakety udává plochu, kterou míček odpálíš na druhou stranu kurtu. Abys tuhle herní činnost ovládl na jedničku, určitě se podívej také na to, jak vybrat tenisový výplet. Ale zpět k hlavě rakety.

Velikost hlavy rakety můžeš najít ve dvou metrických jednotkách – v cm2 nebo in2. Na Sportega najdeš všechny velikosti hlav s oběma údaji. Standardně se pak velikost hlavy pohybuje v rozmezí 600–760 cm2.

Teď už si základy pro výběr velikosti hlavy dovedeš představit sám. Čím větší hlavu rakety máš, tím větší prostor pro zasáhnutí míčku dostaneš. Větší hlava rakety je tedy rozhodně vítaným pomocníkem především u začátečníků.

Menší hlava rakety už vyžaduje trochu tenisového umu. Na druhou stranu je mnohem přesnější, rychlejší a pro pokročilé tenisty takřka samozřejmostí.

 Nejvíce raket má velikost hlavy 645 cm2 (100 in2).

Označení velikosti hlavy Velikost hlavy v cm2 Velikost hlavy v in2
Super Oversize > 740 cm2 > 115 in2
Oversize 690–739 cm2 107–114 in2
Midplus 3 660–689 cm2 102–106 in2
Midplus 2 645–659 cm2 100–102 in2
Midplus 1 601–644 cm2 94–99 in2
Midsize < 600 cm2 < 93 in2

Jak vybrat tenisovou raketu podle hmotnosti

Další parametr, který hraje roli ve výběru tenisové rakety, je její hmotnost. Údaj o hmotnosti rakety odpovídá raketě bez výpletu. Po vypletení rakety tedy počítej s tím, že o nějaký gram doprava se ručička na váze posune.

Lehká raketa se lépe ovládá, a proto s ní hrají především začátečníci a junioři. Lepší manipulace jde však na vrub přesnosti. Když se s tím skloubí začátečnická nezkušenost, počítej s pár pokaženými údery.

Až si trochu osvojíš herní techniku a dostaneš do hlavy rakety větší jistotu, přemítej o přechodu na těžší rakety. S těžšími kousky hrají i profíci na okruhu ATP a WTA. Těžká raketa má větší švih, výborně se ovládá, ale neodpustí ti žádnou chybu.

Pokud tě technické parametry nezajímají, ale chceš tenisovou raketu tvojí oblíbené tenisové hvězdy, je to také možnost. Pamatuj ale na to, že každý hráč má specifické požadavky.

Označení hmotnosti Hmotnost v gramech
Ultra lehká < 259 g
Lehká 260–279 g
Středně těžká 280–299 g
Těžká 300–314 g
Velmi těžká > 315 g

Jak vybrat tenisovou raketu podle vyvážení

S velikostí hlavy a hmotností rakety bys sis možná poradil. Pokud však stojíš před výběrem své první tenisové rakety, pojem vyvážení rakety pro tebe může být velká neznámá. Vyvážení tenisové rakety přitom může být do hlavy, na střed nebo do ruky.

Vyvážením rakety rozuměj rovnovážný bod neboli těžiště tenisové rakety. Znamená to, že hmotnost rakety je rozprostřena po celé její délce, ale každá raketa má těžiště na jiném místě.

Výsledkem tak je, že čím je raketa více vyvážená do hlavy rakety, tím pomáhá zesílit úder. Takové vyvážení je výhodnější pro začátečníky, ale nemusí to být pravidlem.

Pokud je rovnovážný bod blíže rukojeti rakety neboli je raketa vyvážená do ruky, umožní ti lépe kontrolovat a umisťovat údery. Právě vyvážení do ruky pak volí spíše pokročilí hráči, kteří opět alespoň trochu ovládají techniku.

Vyvážení rakety je dobré brát v úvahu i při volbě hmotnosti rakety. Dvě rakety se stejnou hmotností, ale odlišným vyvážením, budou pocitově jinak těžké. Nezřídka se tak stává, že těžší raketa dostane do vínku vyvážení do ruky a opačně.

Obecně platí, že lehčí rakety jsou vyvážené do hlavy, aby kompenzovaly nižší hmotnost rámu a generovaly více snadné energie. Jsou zaměřené spíše na sílu a razanci.

Oproti tomu těžší rakety jsou vyvážené více do ruky, aby ti umožnily lepší kontrolu nad úderem a umístěním míčku. Jsou zaměřené spíše na přesnost a kontrolu.

Vyvážení rakety se měří od konce rukojeti směrem k hlavě rakety a udává se v milimetrech.

Pro koho Vyvážení v mm
Závodní / profesionál < 306 mm
Zkušený / závodní 306–315 mm
Pokročilý / zkušený 316–325 mm
Mírně až středně pokročilý 326–340 mm
Začátečník / mírně pokročilý 341–350 mm
Začátečník / senior > 350 mm

Paradox lehkých raket

Paradoxem lehkých raket rozumíme, že lehké rakety s vyvážením více do hlavy tě často rychleji unaví a jsou příčinou zranění typu tenisového lokte. Je to dáno tím, že větší část hmotnosti rakety je převedena do hlavy, která je pak hůře ovladatelná.

U raket pro začátečníky se předpokládá, že mají pomalejší švih a tzv. tužší silovou techniku. Těmto hráčům naopak vyhovují rakety vyvážené do hlavy, protože údery většinou jen naráží - typicky senioři a začátečníci. Pokud však máš slušný švih, ale ještě nemáš úplně zvládnutou techniku, pak může při hraní s lehkou raketou s vyvážením do hlavy dojít ke zranění právě kvůli tomu, že těžší hlava rakety ti bude při rychlém švihu překážet a blokovat jeho plynulost.

Pokud se ve výše uvedeném poznáváš, sáhni po těžší raketě s vyvážením více do ruky. Taková raketa tě navíc posune dál i herně.

Jak vybrat tenisovou raketu podle délky

Délka tenisové rakety je standardně 680–690 mm. S kratšími raketami hrají především děti a junioři.

Po prodloužené délce rakety sáhni v případě, že jsi vyšší hráč. Právě vysocí hráči delších raket využívají pro lepší koordinaci pohybu. A navíc jim delší raketa umožní větší zesílení úderu.

Dlouhé rakety ti dopřejí také větší dosah u země. Tím pádem vznikne větší pákový efekt a delší raketa zesílí podání.

 Maximální přípustná délka rakety je 736,6 mm.

Označení délky Délka v mm
Standardní délka 685 mm
Prodloužená délka > 690 mm

Jak vybrat tenisovou raketu podle profilu (šířky) rámu

Šířka rakety je další parametr, který ovlivňuje výsledné chování rakety. Užší profil rámu (18–21 mm) vol, pokud jsi pokročilý a zkušený tenista. Nejčastěji s ním hrají i profíci na okruhu ATP a WTA. Užší rám totiž dělá raketu rychlejší a pomáhá přesnosti úderu.

Širší rám (nad 22 mm) je ideální pro začínající tenisty. Širší profil méně vibruje a generuje více síly. Tím pádem ti šetří tenisový loket při nečistých úderech.

Jak vybrat tenisovou raketu podle počtu strun

Při vyplétání tenisové rakety se odlišují krátké a dlouhé struny. Nejčastěji v raketách najdeš tenisový výplet se vzorem 16 dlouhých a 19 krátkých strun. Výsledkem je vyšší rychlost úderu. Hustší vypletení (např. 18/20) napomáhá větší kontrole, protože udrží tenisový míč na raketě o něco delší dobu. Na úkor toho však míček ztratí na rychlosti.

Více o tenisových výpletech hledej na poradenské stránce Jak vybrat tenisový výplet.

Vzor výpletu Zaměření
16/18
16/19 spin a rychlost
16/20
18/19
18/20 kontrola a životnost

Jak vybrat tenisovou raketu podle velikosti gripu

Pro tvoji ruku je důležitou součástí rakety i grip neboli rukojeť rakety. U většiny raket si totiž můžeš vybírat z různých gripů. Jenže co to znamená?

Grip se liší ve své tloušťce. To znamená, že se každému lépe drží jiný grip. Pokud si vybereš menší grip, dá se vše částečně zachránit správným výběrem tenisové omotávky, která grip dodatečně zvětší. Přesto je lepší sáhnout po správném grip hned při výběru tenisové rakety.

Nejčastější velikostí gripu pro průměrného muže je grip L4. Pro větší mužskou ruku zvol grip L5, naopak pro menší mužskou dlaň grip L3. Právě velikost gripu L3 se často doporučuje i pro ženy, nicméně sami hráčky nejčastěji sáhnou po gripu L2. Ženy s menší dlaní nebo děti mohou zkusit také grip L1.

Jestli nevíš, jak na to, nastuduj si detailní způsob jak změřit dlaň a vybrat správný grip.

Jak vybrat tenisovou raketu podle pokročilosti hráče

Pokud tě nebaví mořit se v technických parametrech tenisových raket, neboj se nic. Vyber si skupinu podle tvojí herní vyspělosti a vyber si raketu z dané nabídky.

Pro pokročilé ženy platí stejná pravidla pro výběr tenisové rakety jako pro muže. Jestliže jsi začátečnice nebo rekreační hráčka, podívej se na stránku jak vybrat dámskou tenisovou raketu pro rekreační hráčky.

Tenisové rakety pro začátečníky (rekreační hráče)

Zařadit se mezi začátečníky není žádná hanba. Začátečníci nebo rekreační hráči se typicky vydají na kurt převážně v letní tenisové sezóně jednou za 14 dní. Tenis spojí s posezením v bufetu a z klasického letního odpoledne mají krásné letní odpoledne.

Výhody a nevýhody tenisových raket pro začátečníky

 • Nízká cena
 • Horší hratelnost
 • Předvypletená raketa základním výpletem

Z výše popsaného je jasné, že rekreační hráči nehrají tenis na výkon, ale spíš pro lásku ke sportu a potěchu duše. Pro rekreační hráče proto není prioritou investovat do nejlepších raket na trhu. Nezřídka se tedy stane, že máš problém trefit míček aktivní plochou rakety a o umístění úderu do dvorce ani nemluvě.

Jaká by měla být tenisová raketa pro rekreační hráče

 • Lehká až středně těžká raketa pro jednodušší ovladatelnost (do 285 g)
 • Střední až větší hlava rakety usnadňuje úder aktivní částí rakety (660 cm² a větší)

Tenisové rakety pro pokročilé hráče

Mezi pokročilými tenisty se to hemží zkušenými harcovníky i mladými puškami. Jedno však mají společné, na kurtu se během letní sezóny ukazují pravidelně 1–2× týdně.

Výhody a nevýhody tenisových raket pro pokročilé

 • Dostatečná razance
 • Větší rychlost
 • Lepší ovladatelnost
 • Vynikající přesnost

Trénink dělá mistra. Na kurtech už znáš každou lajnu, každý odskok míčku a projevuje se to i do tvojí hry. Techniku úderu zvládáš bez problémů. Jen sem tam se vloudí chybička, ale ta potká každého. Víš, co je to sweet spot a nebojíš se ho využít ve prospěch svého úderu.

Jaká by měla být tenisová raketa pro pokročilé hráče

 • Středně těžká raketa (285–300 g)
 • Střední až menší hlava (660 cm² a menší)
 • Vyvážení na střed (330–350 mm)

Tenisové rakety pro zkušené a výkonnostní hráče

Slovo zimní přestávka neznáš. Na tenis chodíš od ledna do prosince, a to hned několikrát týdně. Oddechneš si možná na dovolené, ale ideální dovolená je pro tebe ta s raketou v ruce. Bez přehánění se o tobě dá mluvit jako o tenisovém bláznovi.

Výhody a nevýhody tenisových raket pro zkušené hráče

 • Zesílená razance
 • Přesná a rychlá
 • Perfektní ovladatelnost
 • Vyšší rychlost švihu

Řešíš každý gram rakety, poznáš rozdíl ve vyvážení a do detailu řešíš, jak vybrat tenisový výplet. Pak jsi zkušený hráč a určitě si brousíš zuby i na nějaké menší turnaje, ve kterých každý detail rozhoduje, protože úderovou techniku máš na špičkové úrovni.

Jaká by měla být tenisová raketa pro závodní hráče

 • Těžká raketa (300 g a těžší)
 • Malá hlava (645 cm² a menší)
 • Vyvážení do ruky (330 mm a menší)
 • Užší profil rámu do 21 mm

Tenisové rakety podle značek

Když si na něco zvykneš, těžko to budeš měnit. Snadno se tak tenistům stává, že si začnou ujíždět na jedné značce a na ostatní koukají trochu skrze prsty. Na tom není nic špatného.

Jenže víš, která řada raket tvojí oblíbené značky je pro tebe ta pravá? Každá modelová řada tenisových raket má totiž jiné silné stránky, proto se s nimi seznam dřív, než koupíš špatnou raketu.

V každé řadě dané značky najdeš více raket ve stejném designu, které se liší parametry. To proto, aby si vybral jak mírně pokročilý, tak zkušený závodní hráč či junior.


Tenisové rakety profesionálních tenistů

Řekneš si, že Roger Federer pořád vítězí, proto musí mít super raketu a chceš ji taky. Žádný problém. Nemusíš řešit žádné složité parametry a dostaneš přesně to, s čím největší hvězdy hrají. Stačí, když se podíváš na stránku tenisových hvězd.

Najdeš tady přes 50 profi tenistů a tenistek. Pod jejich jménem si pak můžeš vybrat nejen jejich tenisovou raketu, ale i další tenisové vybavení jako tašky na rakety, tenisové oblečení nebo tenisové výplety.

Zdravotní rakety

Speciální kategorií tenisových raket jsou zdravotní rakety. Spoustu tenisových nadšenců po častém, mnohaletém hraní postihne onemocnění tzv. tenisového lokte a přesně pro tyto hráče je tady řada Pro Kennex Kinetic.

Tyto rakety jsou vhodné pro široké spektrum hráčů a díky jedinečné technologii jsou eliminovány nárazové šoky. Tím je zajištěna šetrnost k celé paži.

Testovací rakety

Nekupuj zajíce v pytli a vyzkoušej si tenisovou raketu před konečným rozhodnutím. Testovací rakety nabízíme na naší prodejně v Brně. Stačí, když klikneš a raketu si rezervuješ, aby ti ji nikdo nevyfoukl. Zároveň si můžeš vybrat z testovacích raket na prodej. Tyto rakety už někdo testoval, ale zase je koupíš za lepší cenu.