Jak vybrat tenisovou raketu


14 minut čtení

Tenis není cyklistika nebo běhání, aby jej mohl hrát každý. Přesto se spolehlivě řadí na nejvyšší příčky nejoblíbenějších sportů v České republice. Jenže abyste si mohli tenis zahrát, musíte mít tenisovou raketu. A víte, jak správně vybrat tenisovou raketu?Podle čeho chcete tenisovou raketu vybírat?

Tenisová raketa

Technické parametry tenisových raket

Nejdůležitějším faktorem při výběru tenisové rakety jsou její technické parametry. Na základě technických údajů víceméně zjistíte, jestli je raketa vhodnější pro začátečníky, nebo pokročilé hráče, jestli vám raketa pomůže spíše se silovou hrou, nebo s technickou. Jenže co která čísla znamenají?

Mrkněte se, pokud chcete získat tipy na to, jak vybrat dětskou tenisovou raketu.

Jak vybrat tenisovou raketu podle velikosti hlavy

Velikost hlavy tenisové rakety udává plochu, kterou míček odpálíte na druhou stranu kurtu. Abyste tuhle herní činnost ovládli na jedničku, určitě se podívejte také na to, jak vybrat tenisový výplet. Ale zpět k hlavě rakety.

Velikost hlavy rakety můžete najít ve dvou metrických jednotkách – v cm2 nebo in2. Na SportObchod.cz najdete všechny velikosti hlav v cm2. Standardně se pak velikost hlavy pohybuje v rozmezí 600–760 cm2.

Teď už si základy pro výběr velikosti hlavy dovedete představit sami. Čím větší hlavu rakety máte, tím větší prostor pro zasáhnutí míčku dostanete. Větší hlava rakety je tedy rozhodně vítaným pomocníkem především u začátečníků.

Menší hlava rakety už vyžaduje trochu tenisového umu. Na druhou stranu je mnohem přesnější, rychlejší a pro pokročilé tenisty takřka samozřejmostí.

Nejvíce raket má velikost hlavy 645 cm2 (100 in2).

Označení velikosti hlavy Velikost hlavy v cm2 Velikost hlavy v in2
Super Oversize > 740 cm2 > 115 in2
Oversize 690–739 cm2 107–115 in2
Midplus 3 660–689 cm2 102–107 in2
Midplus 2 645–659 cm2 100–102 in2
Midplus 1 601–644 cm2 93–100 in2
Midsize < 600 cm2 < 93 in2

Jak vybrat tenisovou raketu podle hmotnosti

Další parametr, který hraje roli ve výběru tenisové rakety, je její hmotnost. Údaj o hmotnosti rakety odpovídá raketě bez výpletu. Po vypletení rakety tedy počítejte s tím, že o nějaký gram doprava se ručička na váze posune.

Lehká raketa se lépe ovládá, a proto s ní hrají především začátečníci a junioři. Lepší manipulace jde však na vrub přesnosti. Když se s tím skloubí začátečnická nezkušenost, počítejte s pár pokaženými údery.

Až si trochu osvojíte herní techniku a dostanete do hlavy rakety větší jistotu, přemítejte o přechodu na těžší rakety. S těžšími kousky hrají i profíci na okruhu ATP a WTA. Těžká raketa má větší švih, výborně se ovládá, ale neodpustí vám žádnou chybu.

Pokud vás technické parametry nezajímají, ale chcete tenisovou raketu vaší oblíbené tenisové hvězdy, je to také možnost. Pamatujte ale na to, že každý hráč má specifické požadavky.

Označení hmotnosti Hmotnost v gramech
Ultra lehká < 259 g
Lehká 260–279 g
Středně těžká 280–299 g
Těžká 300–314 g
Velmi těžká > 315 g

Jak vybrat tenisovou raketu podle vyvážení

S velikostí hlavy a hmotností rakety byste si možná poradili. Pokud však stojíte před výběrem své první tenisové rakety, pojem vyvážení rakety pro vás může být velká neznámá. Vyvážení tenisové rakety přitom může být do hlavy, na střed nebo do ruky.

Vyvážením rakety rozumějte rovnovážný bod neboli těžiště tenisové rakety. Znamená to, že hmotnost rakety je rozprostřena po celé její délce, ale každá raketa má těžiště na jiném místě.

Výsledkem tak je, že čím je raketa více vyvážená do hlavy rakety, tím pomáhá zesílit úder. Takové vyvážení je výhodnější pro začátečníky, ale nemusí to být pravidlem.

Pokud je rovnovážný bod blíže rukojeti rakety neboli je raketa vyvážená do ruky, umožní vám lépe kontrolovat a umisťovat údery. Právě vyvážení do ruky pak volí spíše pokročilí hráči, kteří opět alespoň trochu ovládají techniku.

Vyvážení rakety je dobré brát v úvahu i při volbě hmotnosti rakety. Dvě rakety se stejnou hmotností, ale odlišným vyvážením, budou pocitově jinak těžké. Nezřídka se tak stává, že těžší raketa dostane do vínku vyvážení do ruky a opačně.

Obecně platí, že lehčí rakety jsou vyvážené do hlavy, aby kompenzovaly nižší hmotnost rámu a generovaly více snadné energie. Jsou zaměřené spíše na sílu a razanci.

Oproti tomu těžší rakety jsou vyvážené více do ruky, aby vám umožnily lepší kontrolu nad úderem a umístěním míčku. Jsou zaměřené spíše na přesnost a kontrolu.

Vyvážení rakety se měří od konce rukojeti směrem k hlavě rakety a udává se v milimetrech.

Pro koho Vyvážení v mm
Závodní / profesionál < 306 mm
Zkušený / závodní 306–315 mm
Pokročilý / zkušený 316–325 mm
Mírně až středně pokročilý 326–340 mm
Začátečník / mírně pokročilý 341–350 mm
Začátečník / senior > 350 mm

Paradox lehkých raket

Paradoxem lehkých raket rozumíme, že lehké rakety s vyvážením více do hlavy vás často rychleji unaví a jsou příčinou zranění typu tenisového lokte. Je to dáno tím, že větší část hmotnosti rakety je převedena do hlavy, která je pak hůře ovladatelná.

U raket pro začátečníky se předpokládá, že mají pomalejší švih a tzv. tužší silovou techniku. Těmto hráčům naopak vyhovují rakety vyvážené do hlavy, protože údery většinou jen naráží - typicky senioři a začátečníci. Pokud však máte slušný švih, ale ještě nemáte úplně zvládnutou techniku, pak může při hraní s lehkou raketou s vyvážením do hlavy dojít ke zranění právě kvůli tomu, že těžší hlava rakety vám bude při rychlém švihu překážet a blokovat jeho plynulost.

Pokud se ve výše uvedeném poznáváte, sáhněte po těžší raketě s vyvážením více do ruky. Taková raketa vás navíc posune dál i herně.

Jak vybrat tenisovou raketu podle délky

Délka tenisové rakety je standardně 680–690 mm. S kratšími raketami hrají především děti a junioři. Jak vybrat dětskou raketu hledejte tady.

Po prodloužené délce rakety sáhněte v případě, že jste vyšší hráč. Právě vysocí hráči delších raket využívají pro lepší koordinaci pohybu. A navíc jim delší raketa umožní větší zesílení úderu.

Dlouhé rakety vám dopřejí také větší dosah u země. Tím pádem vznikne větší pákový efekt a delší raketa zesílí podání.

Maximální přípustná délka rakety je 736,6 mm.

Označení délky Délka v mm
Standardní délka 685 mm
Prodloužená délka > 690 mm

Jak vybrat tenisovou raketu podle profilu (šířky) rámu

Šířka rakety je další parametr, který ovlivňuje výsledné chování rakety. Užší profil rámu (18–21 mm) volte, pokud jste pokročilí a zkušení tenisté. Nejčastěji s ním hrají i profíci na okruhu ATP a WTA. Užší rám totiž dělá raketu rychlejší a pomáhá přesnosti úderu.

Širší rám (nad 22 mm) je ideální pro začínající tenisty. Širší profil méně vibruje a generuje více síly. Tím pádem vám šetří tenisový loket při nečistých úderech.

Jak vybrat tenisovou raketu podle počtu strun

Při vyplétání tenisové rakety se odlišují krátké a dlouhé struny. Nejčastěji v raketách najdete výplet se vzorem 16 dlouhých a 19 krátkých strun. Výsledkem je vyšší rychlost úderu. Hustší vypletení (např. 18/20) napomáhá větší kontrole, protože udrží míček na raketě o něco delší dobu. Na úkor toho však míček ztratí na rychlosti.

Více o tenisových výpletech hledejte na poradenské stránce Jak vybrat tenisový výplet.

Vzor výpletu Zaměření
16/18
16/19 spin a rychlost
16/20
18/19
18/20 kontrola a životnost

Jak vybrat tenisovou raketu podle velikosti gripu

Pro vaši ruku je důležitou součástí rakety i grip neboli rukojeť rakety. U většiny raket si totiž můžete vybírat z různých gripů. Jenže co to znamená?

Grip se liší ve své tloušťce. To znamená, že se každému lépe drží jiný grip. Pokud si zvolíte menší grip, dá se vše částečně zachránit správným výběrem tenisové omotávky, která grip dodatečně zvětší. Přesto je lepší zvolit si správný grip hned při výběru tenisové rakety.

Nejčastější velikostí gripu pro průměrného muže je grip L4. Pro větší mužskou ruku zvolte grip L5, naopak pro menší mužskou dlaň grip L3. Právě velikost gripu L3 se často doporučuje i pro ženy, nicméně sami hráčky nejčastěji sáhnou po gripu L2. Ženy s menší dlaní nebo děti mohou zkusit také grip L1.

Jestli nevíte, jak na to, nastudujte si detailní způsob jak změřit dlaň a vybrat správný grip.

Jak vybrat tenisovou raketu podle pokročilosti hráče

Pokud vás nebaví mořit se v technických parametrech tenisových raket, nebojte se nic. Vyberte si skupinu podle vaší herní vyspělosti a vyberte si raketu z dané nabídky.

Pro pokročilé ženy platí stejná pravidla pro výběr tenisové rakety jako pro muže. Jestliže jste začátečnice nebo rekreační hráčka, podívejte se na stránku jak vybrat dámskou tenisovou raketu pro rekreační hráčky.

Tenisové rakety pro začátečníky (rekreační hráče)

Zařadit se mezi začátečníky není žádná hanba. Začátečníci nebo rekreační hráči se typicky vydají na kurt převážně v letní tenisové sezóně jednou za 14 dní. Tenis spojí s posezením v bufetu a z klasického letního odpoledne mají krásné letní odpoledne.

Výhody

 • Nízká cena

Nevýhody

 • Horší hratelnost
 • Předvypletená raketa základním výpletem

Z výše popsaného je jasné, že rekreační hráči nehrají tenis na výkon, ale spíš pro lásku ke sportu a potěchu duše. Pro rekreační hráče proto není prioritou investovat do nejlepších raket na trhu. Nezřídka se tedy stane, že máte problém trefit míček aktivní plochou rakety a o umístění úderu do dvorce ani nemluvě.

Jaká by měla být tenisová raketa pro rekreační hráče

 • lehká až středně těžká raketa pro jednodušší ovladatelnost (do 285 g)
 • střední až větší hlava rakety usnadňuje úder aktivní částí rakety (660 cm² a větší)


Tenisové rakety pro pokročilé hráče

Mezi pokročilými tenisty se to hemží zkušenými harcovníky i mladými puškami. Jedno však mají společné, na kurtu se během letní sezóny ukazují pravidelně 1–2× týdně.

Výhody

 • dostatečná razance
 • větší rychlost
 • lepší ovladatelnost
 • vynikající přesnost

Trénink dělá mistra. Na kurtech už znáte každou lajnu, každý odskok míčku a projevuje se to i do vaší hry. Techniku úderu zvládáte bez problémů. Jen sem tam se vloudí chybička, ale ta potká každého. Víte, co je to sweet spot a nebojíte se ho využít ve prospěch vašeho úderu.

Jaká by měla být tenisová raketa pro pokročilé hráče

 • středně těžká raketa (285–300 g)
 • střední až menší hlava (660 cm² a menší)
 • vyvážení na střed (330–350 mm)

Tenisové rakety pro zkušené a výkonnostní hráče

Slovo zimní přestávka neznáte. Na tenis chodíte od ledna do prosince, a to hned několikrát týdně. Oddechnete si možná na dovolené, ale ideální dovolená je pro vás ta s raketou v ruce. Bez přehánění se o vás dá mluvit jako o tenisovém bláznovi.

Výhody

 • zesílená razance
 • přesná a rychlá
 • perfektní ovladatelnost
 • vyšší rychlost švihu

Řešíte každý gram rakety, poznáte rozdíl ve vyvážení a do detailu řešíte, jak vybrat tenisový výplet. Pak jste zkušený hráč a určitě si brousíte zuby i na nějaké menší turnaje, ve kterých každý detail rozhoduje, protože úderovou techniku máte na špičkové úrovni.

Jaká by měla být tenisová raketa pro závodní hráče

 • těžká raketa (300 g a těžší)
 • malá hlava (645 cm² a menší)
 • vyvážení do ruky (330 mm a menší)
 • užší profil rámu do 21 mm

Tenisové rakety podle značek

Když si na něco zvyknete, těžko to budete měnit. Snadno se tak tenistům stává, že si začnou ujíždět na jedné značce a na ostatní koukají trochu skrze prsty. Na tom není nic špatného.

Jenže víte, která řada raket vaší oblíbené značky je pro vás ta pravá? Každá modelová řada tenisových raket má totiž jiné silné stránky, proto se s nimi seznamte dřív, než koupíte špatnou raketu.

V každé řadě dané značky najdete více raket ve stejném designu, které se liší parametry. To proto, aby si vybral jak mírně pokročilý, tak zkušený závodní hráč či junior.

Tenisové rakety profesionálních tenistů

Řeknete si, že Roger Federer pořád vítězí, proto musí mít super raketu a chcete ji taky. Žádný problém. Nemusíte řešit žádné složité parametry a dostanete přesně to, s čím největší hvězdy hrají. Stačí, když se podíváte na stránku tenisových hvězd.

Najdete tady přes 50 profi tenistů a tenistek. Pod jejich jménem si pak můžete vybrat nejen jejich tenisovou raketu, ale i další tenisové vybavení, jak tašky na rakety, tenisové oblečení nebo tenisové výplety.

Zdravotní rakety

Speciální kategorií tenisových raket jsou zdravotní rakety. Spoustu tenisových nadšenců po častém, mnohaletém hraní postihne onemocnění tzv. tenisového lokte a přesně pro tyto hráče je zde řada Pro Kennex Kinetic.

Tyto rakety jsou vhodné pro široké spektrum hráčů a díky jedinečné technologii jsou eliminovány nárazové šoky. Tím je zajištěna šetrnost k celé paži.

Testovací rakety

Nekupujte zajíce v pytli a vyzkoušejte si tenisovou raketu před konečným rozhodnutím. Testovací rakety nabízíme na našich prodejnách v Brně nebo v Praze. Stačí, když kliknete a raketu si rezervujete, aby vám ji nikdo nevyfoukl.