Jak vybrat dětské kolo


8 minut čtení

Jak vybrat dětské kolo, aniž byste šlápli vedle? Postupujte podle našeho průvodce výběrem kola pro děti a ujistěte se, že si následníci vašeho rodu osvojí základní techniky jízdy na kole. Přece doma nechcete mít padavku.

Proč potřebuji dětské kolo?

Jízda na kole je důležitým doplňkem pro správný rozvoj hrubé motoriky vašeho dítěte. Kolo zvyšuje celkovou pohyblivost malého jezdce, což je důležité pro jeho správný vývoj. Díky dětskému bicyklu si caparti osvojí držení rovnováhy a zlepší stabilitu. Zároveň pro ně bude snazší přechod na jízdní kolo pro dospělé.

Ačkoli se to nemusí na první pohled zdát, pokroky v pohybových dovednostech jdou ruku v ruce také s řečí. Takže zatímco se bude dítě bavit, bude zlepšovat nejen svoje fyzické předpoklady, ale také u něj nehrozí tolik nedostatků ve výslovnosti jako u línějších vrstevníků.

Vedle toho je kolo skvělým socializačním nástrojem. Děti si na hřišti najdou hromadu nových kamarádů a nebudou plácat bábovičky na pískovišti o samotě. Dejte dětem možnost vybít veškerou energii při poznávání ulic města a sbírání zážitků z průzkumných cest za dobrodružstvím.

Velikosti dětských kol aneb Jak vybrat dětské kolo podle výšky dítěte

Vezměte do ruky krejčovský metr a změřte výšku dítěte. V druhém kroku naměřte vzdálenost od rozkroku k patě a údaje porovnejte s tabulkou. Dítě pak pohodlně došlápne a pofrčí s větrem o závod.

Tabulka velikostí kol pro děti

Výška dítěte82–100 cm98–106 cm104–122 cm120–130 cm127–142 cm140–158 cm
Průměr kol12"14"16"20"24"26"
Délka od rozkroku k zemi30–40 cm36–44 cm40–54 cm52–59 cm57–66 cm67–70 cm
Věk dítěte2–4 roky3–5 let4–6 let5–8 let7–11 let10 + let

 

Odrážedla a balanční kola – velikost kol 12 palců

12plc.webp

Naučit se držet balanc

Na rozdíl od dětských kol odrážedla nemají šlapky. Pohonem i brzdou nejmenších dětí jsou proto jejich vlastní nohy. Malí jezdci tak nebudou padat a pod kůži se jim dostanou základy držení rovnováhy, koordinace a řízení směru jízdy.

 • Základy rovnováhy
 • Plynulý přechod na klasické kolo
 • Snadný přenos

Odrážedla jsou ideální průpravou pro přechod na dětské kolo. Dítě díky nabytým zkušenostem nebude vyžadovat stabilizační kolečka. Odrážedla jsou navíc lehká a při častém přenášení se rodiče neunaví.

Vyberte si ideální odrážedlo »

 

Dětská kola 14" – pro děti od 98 do 106 cm

14plc.webp


První kilometry ve světě dětských kol

Využijte 14palcová kola jako odrazový můstek do světa dětských kol. Ve výbavě kola nechybí rovné pedály, brzdy a jeden rychlostní převod. Cyklistika vaše dítě pohltí tak, že bude chodit do postele s helmou na hlavě.

 • Seznámení se s funkcemi kola
 • Odolnost rámu 

U dětských kol pro prcky je důležité, aby bylo lehké a dobře se s ním manipulovalo jak dítěti, tak rodičům. Na úkor lehkosti však nesmí chybět odolný materiál rámu. Předškoláci plní energie dávají dopravnímu prostředku zabrat, proto si konstrukce musí poradit s častými nárazy a občasnými pády.

Dětská kola 16" – pro děti od 104 do 122 cm

16plc.webp


Do školky na kole jezdí jenom frajeři

Jakmile dítě přeroste kliku u dveří, je na čase pokukovat po 16palcových kolech. Rám kola bývá zpravidla hliníkový či ocelový, nechybí V-brzdy a jeden rychlostní převod.

Děti mají kratší prsty a obsluha ruční brzdy pro ně není komfortní. Dětská kola proto mají retenční řetěz, který usnadní brzdění. Stačí šlápnout dozadu a kolo začne brzdit. Pokud chcete opravdovou kvalitu, dívejte se po vyšších modelech s diskovou brzdou, která zabrzdí doslova na pětníku.

 • Retenční řetěz pro brzdění sešlápnutím dozadu
 • Nízká nástupní výška


 

Podobně jako u 14palcových kol je zásadní vlastností dětského bicyklu lehkost a odolnost. I když se malé děti zdají roztomilé, dřímá v nich obrovská síla. Děti také ocení nízkou nástupní výšku, takže si svého koně na dvou kolech pohodlně osedlají a při karambolu nebo sesednutí si nijak neublíží.

Vyberte si ideální 16palcové kolo »


Dětská kola 20" – pro děti od 120 do 130 cm

20plc.webp


Objevte ve svém potomkovi Kryštofa Kolumba – i bez lodě se dá prozkoumat svět

Nasazení aktovky znamená správný čas pro odložení starého dětského kola. Nejen, že by vaše děti vypadaly mezi vrstevníky komicky, ale zároveň dospěly do fáze, kdy si zaslouží okusit první benefity dospěláckého kola.

Dětské 20palcové kolo má silnější rám, několikastupňovou převodovku a pevnější kola s drsnějším vzorkem pláště. Mezi 20palcovými koly proto nejčastěji objevíte dětská horská kola. Průměr kol je ideální pro jízdu v terénu, kde junioři hravě překonají drobné klacíky. Projížďku jim usnadní i větší rozsah rychlostních stupňů, takže si užijí adekvátně rychlou a snadnou jízdu za jakýchkoli podmínek.

 • Vzorek pláště pro jízdu v terénu
 • Více rychlostních stupňů
 • Širší pedály


 

Nejčastějším typem brzd jsou klasické V-brzdy. Opět platí, že za kvalitu si připlatíte, ale lepší brzdný systém poskytují diskové brzdy. S přibývajícím věkem jde ruku v ruce zvětšování chodidel. Ačkoli jsou ploché pedály běžné u všech dětských bicyklů, 20palcová kola mají rozšířenější profil pedálů, aby se dětem pohodlně šlapalo a noha nepadala ze šlapek.

Vyberte si ideální 20palcové kolo »

Dětská kola 24" – pro děti od 127 do 142 cm

24plc.webp


Rovnocenný parťák pro mámu i tátu

24palcová dětská kola v podstatě nerozeznáte od jízdních kol pro dospělé. Převodovka, brzdy, design rámu – to vše je stejné. Jediný rozdíl představuje uzpůsobení geometrie rámu ke 24palcovým kolům.

 • Výbava jako u kola pro dospělé
 • Lepší dosah na brzdy
 • Přední odpružení

Aby děti lépe dosáhly na brzdové páčky, mají poklesnutá řídítka kratší zalomení a dosah na brzdy. Pro děti to znamená komfortnější a kontrolovanější styl řízení jednostopého vozidla.

Také mezi 24palcovými koly nejčastěji naleznete horská kola pro děti. Kolo má častěji přední odpružení a umožní dětem ještě důkladnější průzkum terénu. Navíc má bicykl ještě více rychlostních stupňů a dítě si tak snadno samo koriguje rychlost a zatížení při jízdě z kopce i stoupání v horách.

Vyberte si ideální 24palcové kolo »

 

Aby děti lépe dosáhly na brzdové páčky, mají poklesnutá řídítka kratší zalomení a dosah na brzdy. Pro děti to znamená komfortnější a kontrolovanější styl řízení jednostopého vozidla. Také mezi 24palcovými koly nejčastěji naleznete horská kola pro děti. Kolo má častěji přední odpružení a umožní dětem ještě důkladnější průzkum terénu. Navíc má bicykl ještě více rychlostních stupňů a dítě si tak snadno samo koriguje rychlost a zatížení při jízdě z kopce i stoupání v horách.

Vyberte si ideální 24palcové kolo »

Dětská kola 26" – pro děti od 140 do 158 cm

26plc.webp


Je čas na kolo pro dospělé

Na rozdíl od 24palcových kol mají 26palcová kola ještě lepší komponenty, které najdete pouze na kolech pro dospělé. Pokud vaše dítě přesedlá na 26palcové kolo, pak v kategorii dětských kol dosvištělo až do cíle a může se směle posadit na dospělácké jízdní kolo.

 • Nejlepší komponenty mezi dětskými koly
 • Kotoučové brzdy a přední odpružení
 • Dvě velikosti rámu

Jelikož děti jedoucí na 26palcovém kole už nejsou žádní malí caparti, chtějí si užít zábavu a zkoušet nové věci. Proto se jim může snadno stát, že se jim do cesty připlete překážka, před kterou musí rychle zabrzdit. O mimořádný brzdný účinek a kolena bez oděrek se postarají kotoučové brzdy.

Největší dětská kola mají možnost zvolit si ze dvou velikostí rámu, který bude lépe sedět vašemu dítěti. Ve spojení s odpruženou přední vidlicí tak rám docílí toho, aby si dítě užívalo maximální jízdní komfort přizpůsobený přesně jeho potřebám.

Vyberte si ideální 26palcové kolo »