Technické parametry badmintonové rakety


4 minut čtení

Každá badmintonová raketa má několik technických parametrů, podle kterých je více, či méně vhodná pro určité výkonnostní kategorie badmintonových hráčů a hráček. Tyto údaje ovlivňují hratelnost, celkový komfort při hře a tím pádem i konečný výsledek.

Pružnost rakety

Ve stručnosti se pružnost rakety udává ve 3 základních stupních, někteří výrobci však udávají stupňů až 7, čehož se držíme i my v našem obchodě, kvůli lepší přehlednosti. 

K vysvětlení pružnosti/tuhosti rakety platí 2 základní pravidla:

  • čím více je raketa pružná, tím je lépe ovladatelná a méně útočná. Odehraný míček letí menší rychlostí delší letovou trajektorií. Těchto míčků se užívá při úderech přes celou délku kurtu a obranných lobech na zadní čáru. Využívají hlavně ženy a méně pokročilí hráči.
  • čím více je raketa tuhá, tím je útočnější a hůře ovladatelná. Při zasažení míčku je tuhá raketa stabilní, reaguje minimálním ohnutím a generuje let míčku o velké rychlosti přímou trajektorií. Tato vlastnost je velkou výhodou při smečích a rychlých drajvech. Využívají hlavně muži a pokročilejší hráči.

U každé rakety určujeme sedm tříd pružnosti shaftu:

  • Extra Flexible (velmi pružný shaft)
  • Flexible (pružný shaft)
  • Medium Flex / Dynamic (více pružný shaft)
  • Medium / Dynamic (středně pružný shaft)
  • Medium Stiff / Dynamic Stiff (středně tuhý shaft)
  • Stiff (tuhý shaft)
  • Extra Stiff (velmi tuhý shaft)

Vyvážení  - udává se v milimetrech

Raketa může být vyvážena směrem do hlavy, na střed anebo do ruky.

Obecně je vyvážení do hlavy důležité pro zesílení úderu. Vyvážení do hlavy pomáhá zesílit úder, zrychluje švih a údery jsou tak svižnější a agresivnější.

Vyvážení do ruky přidává na citu a lépe se tak kontroluje umístění míče. 

Měření vyvážení

Vyvážení je měřeno od konce rukojeti směrem do hlavy rakety.

Označení vyvážení Vyvážení v mm
do hlavy více než 315 mm
na střed 305 - 314 mm
do ruky méně než 304 mm

Hmotnost rakety - udáváme v gramech včetně výpletu

V badmintonu není hmotnost rakety až tolik důležitá jako například v tenise, jelikož hmotnostní škála není tak široká.

Obvykle se hmotnost vypletených raket pohybuje mezi 85 - 120 g. Hmotnost většiny kvalitních raket se dnes pohybuje mezi 85-100g.

Těžší rakety (120g a více) jsou často produktem starších technologií a doporučují se jen pro rekreační badminton. Lehké rakety vynikají výbornou ovladatelností a dobrou kontrolou.

Rakety můžeme rozdělit do následující tabulky.

Označení hmotnosti Hmotnost rakety v g
lehká méně než 89 g
středně těžká 90 - 93 g
těžká více než 94 g

Všechny rakety si před spuštěním do prodeje osobně vážíme a váhu tak udáváme i včetně výpletu.

Délka rakety

Standardní délka rakety je 665 mm. Tento parametr má vliv na styl hry, ale  je znatelný teprve při technicky správném držení rakety a často při vhodné kombinaci s velikostí hlavy rakety.

V současnosti sází většina výrobců na prodlouženou délku rakety (675 mm). Prodloužená délka zvětšuje oblouk opsaný raketou při úderu a vede k větší intenzitě úderu.  

Tvar hlavy rakety je parametr určující velikost plochy, na které lze odehrát dobrý úder. Již standardem je, tzv. izometrický tvar hlavy. Tento tvar hlavy zvyšuje optimální plochu pro zahrání dobrého míčku (tzv. "sweet spot ") až o 33 %.

 

« Zpět na hlavní stránku badmintonové poradny