Tvoje tělo mluví, posloucháš? Hokejový trénink a moderní technologie


10 minut čtení

Moderní technologie jsou všude kolem nás. Dostaň je i do svého tréninku. Hltej data a zlepši svoje hokejové dovednosti.

Vítej v éře, kdy hokejka a brusle nestačí. Dnešní hokejisté vypadají jako superhrdinové nejen díky svým dovednostem na ledě, ale také díky vychytávkám, které jim pomáhají s tréninkem ještě než se dotknou puku. Moderní technologie zásadním způsobem mění nejen svět okolo nás, ale i sport. Připrav se na rychlý průlet světem technologií, který nakopne tvůj trénink.

Dohled nad tréninkem s prvky špionážního thrilleru

Zapomeň na trenéry s píšťalkou a poznámkové bloky. Dnes ti srdeční tep, spalování tuků nebo kvalitu spánku hlídá tvůj vlastní chytrý náramek nebo hodinky. Sám Iron Man by ti záviděl! Tihle chytří špioni ti na stříbrném podnose předloží data, díky kterým do tréninku šlápneš efektivněji.

Myslíš, že GPS slouží jen k tomu, aby ses neztratil při cestě na stadion? Kdepak. V moderním sportu GPS a pohybové senzory sledují každý tvůj krok, sprint, odpočinek nebo efektivitu pohybu po ledě. Můžeš si připadat, jako když tě sleduje Big Brother, ale věz, že tahle data ti v tréninku pomohou zalepit mezery ve vlastní hře a nebudeš lapat po dechu jako parní lokomotiva.

Chytré hodinky

Nemusíš být tech geek, aby sis tyhle technologie oblíbil. Stačí, když máš chuť zlepšovat se a jít s dobou. Mít technologii na své straně ti pomůže, ať už jsi v začátcích, nebo naopak drtíš několikátou sezónu a jen těžko hledáš prostor pro zlepšení.

Pořád tě toto téma zajímá? Nasaď chytré hodinky a zjisti s námi, co vlastně sledujeme.

Přetížení nebo forma? Hodinky rozhodnou

Pryč je doba, kdy si trenér mohl vyřvat hlasivky, protože měl pocit. Dnes co není podloženo daty, to se nepočítá. Chytré hodinky a náramky ti dávají feedback o výkonu v reálném čase a dovolí ti analyzovat trénink či zápas ještě hodiny po závěrečné siréně. A k čemu je dobré je používat?

Nasaď si náramek nebo hodinky, zapni aplikaci (pár tipů na appky najdeš na konci článku) a prostě žij. Během dne sbírají data o veškeré tvé aktivitě a večer monitorují tvůj spánek. Nás ale zajímá, co ti nabídnou, když se blíží čas tréninku.

Zaostřeno na detaily

Z dat se dozvíš, jestli jsi v top formě nebo bys měl ubrat, aby se ti nepřetížil motor. V hokeji rozhodují detaily a díky moderním technologiím je uvidíš. Čísla, která dostaneš, můžeš probrat se svým trenérem a přizpůsobíte podle nich tvůj trénink. Navíc tak dokážeš předejít zranění.

Co mám na hodinkách sledovat?

  • Srdeční tep: Naprostý základ. Technologie ti ukáže, jak naplno tvoje srdce maká. A právě podle instrukcí tohoto kardiologa v hodinkách snadno upravíš intenzitu tréninku, aby byl efektivní. Chceš přeci dát do tréninku 100 %, ale zároveň se nezničit a nezranit.
  • Spálené kalorie: Není to jen číslo, které sledují lidé, co se snaží zhubnout. Spálené kalorie při tréninku ti pomohou lépe pochopit tvé tělo a metabolismus při různých typech zátěže. Když budeš vědět, kolik jsi toho během tréninku spálil, snadno upravíš svůj jídelníček a regeneraci.
  • Kvalita spánku: Alfa a omega výkonu. Kvalitní spánek je minimálně stejně tak důležitý jako trénink. Ve spánku tvoje tělo regeneruje, rostou svaly a čistí se hlava. A to je zlato, kamaráde. Protože bez správného spánku nejsi na ledě nic a tvůj výkon se nebude posouvat.

Data máme. Co dál?

Teď, když máš přehled o svém těle, potřebuješ informace spojit dohromady. Vytvoř si podle nich tréninkový plán a jídelníček nebo popros certifikované trenéry a výživové poradce, kteří ti s tím pomohou. Nejde jen o trénink na ledě, ale zapoj i další fyzické aktivity. Cvičení, běh, plavání, jízda na kole, aerobik a jóga – to vše a spoustu dalšího ti může pomoci s dílčími aspekty celkového výkonu. A nikdy nezapomeň na regeneraci.

Přesnost a pohodlí, to je to, co hodinkám chybí

To bychom měli tu nejběžnější a nejdostupnější variantu moderní technologie, kterou můžeš při tréninku používat. Přeci jen ale hodinky nejsou v rukavicích přímo na ledě zrovna nejpohodlnější, proto existují různé pohybové senzory a GPS vesty, které ti pomohou sbírat další a přesnější informace.

Trenérská tabule

GPS vesty: Informace přímo od srdce

GPS vesty a trackery jsou hračky, které vytváří atlety 2.0. Jsou přesnější, pro hokejisty komfortnější a dávají více informací než hodinky a náramky. Jejich oblečením se z tebe automaticky nestane rychlejší, silnější nebo vytrvalejší sportovec. Budeš ale chytřejší. A pokud s těmito informacemi dokážeš naložit, všechny zmíneněné schopnosti zlepšíš téměř jen lusknutím prstu.

GPS neočůráš

Je to přitom tak jednoduché. Oblečeš vestu, která v sobě má zabudovanou GPS a další senzory, a jdeš trénovat. Změří tvoji průměrnou rychlost, rychlost ve sprintu, ujetou vzdálenost nebo energetický výdej. Jednoduše z ní vycucneš vše, co k tréninku a zdokonalování svých schopností potřebuješ.

Proč je to game changer?

  • Přesné sledování pohybu: Asi tě nepřekvapí, že něco, co má v názvu GPS, sleduje tvůj každičký krok a odpich. S vestou získáš přehled o rychlosti, vzdálenosti, ale i o tom, jestli se neflákáš a dáváš hře maximum. Navíc je přesnější než hodinky.
  • Analýza výkonu: Je pak na tobě nebo tvých trenérech, abyste data analyzovali a převedli do praxe. Uvidíš, jestli potřebuješ zapracovat na startech, jestli ti dochází šťáva moc brzy nebo je to jen v hlavě a prostě se šetříš. A pomůže ti také včas přibrzdit, abys předešel zranění.
  • Zlepšení taktiky hry: Zároveň dostaneš data o tom, kde se na hřišti pohybuješ. V případě, že vesty používáte jako celý tým, může trenér objevit vaši Achillovu patu nebo zapracovat na odstranění nežádoucích návyků.

Mezi nejoblíbenější GPS vesty patří Catapult a STATSports.

Vyzobej si jen to nejdůležitější

Petr Leška by ti řekl, že potřebuješ nějaké kanadské body. Jak nemáš body, řítíš se v hierarchii týmové kabiny do suterénu. Nás ale zajímá trénink a čísla v něm. Jaké atributy tedy sledovat a jaké zase nemají pro hokejistu takový význam?

Maximální rychlost a obratnost

Connor McDavid to napálí rychlostí i přes 40 km/h. To po tobě nikdo nechce. Ale taková třicítka... co říkáš? Rychlost ti dává ohromnou výhodu, snadněji přebruslíš soupeře a dostaneš se do lepších pozic a více šancí. Jen pak nezapomeň potrénovat také stickhandling a střelbu, aby stejně rychle, jak si šanci vytvoříš, také neskončila.

Reakční doba

Velmi důležitou schopností, se kterou ti zrovna hodinky ani vesty moc nepomohou, je co nejkratší reakční doba. Obzvlášť, pokud jsi brankář, pochopitelně. I s pukem na hokejce, nebo bez něj, ale potřebuješ být schopný reagovat na dění na ledě v milisekundách. Ti nejlepší v NHL mají reakční dobu okolo 200 ms. Tu svoji zlepšíš třeba na Game Changeru, který ti pomůže i se zlepšením práce s hokejkou. Nebo si zkus házet tenisák o zeď z krátké vzdálenosti.

Výdrž

Výdrž je důležitá v každém sportu, ale zrovna v hokeji se ti nikdo nevysměje za to, že jsi vydržel „jen“ minutu. Naopak, vydržet na ledě střídání 45–60 sekund je v ostrém tempu hokejově-maratonský výkon! Měř proto výdrž, ale v plném nasazení. Dlouhodobá výdrž pro tebe není až tak klíčová.

Síla

Se sílou je to podobné jako s výdrží. Potřebuješ být silný v osobních soubojích, mít silné nohy na výbušné starty a ruce pro tvrdou střelu. Jenže bez rychlosti, obratnosti a reakční doby je ti maximální síla k ničemu. Zatímco se budeš snažit soupeře naremplovat na mantinel, ten už bude pádit vstříc nebohému gólmanovi. Není proto tvým cílem zvedat váhy jako olympijský vzpěrač, ale pracovat na síle v kombinaci s dalšími atributy.

Stabilita

Tohle se ti může zdát jako prkotina, ale i stabilita má velký vliv na tvůj výkon. Z jistoty na bruslích těžíš při střelbě, ustojíš kontakt se soupeřem a budeš méně předvídatelný. Trénuj rovnováhu klidně jen doma podle našeho tréninkového videa. Dáš aspoň 30 sekund na jedné noze?

Náhled videa

Appky, které pomohou

Existuje spousta aplikací, které si stáhneš v App Store nebo Google Play a spáruješ se svým chytrým zařízením. Když pomineme aplikace jednotlivých výrobců chytrých hodinek, existují multisportovní appky jako Strava nebo Endomondo, které využiješ při více aktivitách.

Vyloženě pro hokejisty je pak oblíbená aplikace HockeyTracker, ze které ti čísla a data jen prší. Pokud hledáš appku, která ti bude zároveň koučem a ukáže ti konkrétní cviky, můžeš sáhnout po Dangle Time. Je ale zpoplatněná mírným poplatkem.

Neboj se experimentovat, projdi si obchody v mobilu a vyzkoušej další. Jen nám pak nezapomeň dát vědět, co ti fungovalo nejlíp.

APPLE TIP: Pokud vlastníš Apple Watch, sami hokejisté při zapnutí hokejové aktivity doporučují zapnout také Water Lock mode, aby pot hodinky nevypnul.

Aplikace v chytrých hodinkách

Nezapomínej ani na aplikace zaměřené na stravu nebo analýzu spánku. Pro sledování stravy vyzkoušej třeba Kalorické tabulky, YAZIO nebo MyFitnessPal. Pro sledování spánku se podívej na Sleep Cycle, BetterSleep nebo Pillow: Sleep Tracker.

Staň se hokejovým pionýrem

Analyzuj data, stanov si cíle, uprav tréninkové plány. Data nikdy nelžou a kroutí domněnkologii krkem. Možná, že GPS vesty, hrudní pásy a další vymoženosti 21. století zatím nejsou v hokeji tak rozšířené jako třeba ve fotbale, ale to neznamená, že do toho nemůžeš šlápnout jako pionýr. Naopak. Dostal jsi náskok, tak ho využij.

Starší články