RECENZE: Tenisové rakety Wilson Blade V9 – k dokonalosti chybí už jen vodotrysk


10 minut čtení

Wilson Blade V9 je perfektní volbou pro pokročilé a klubové hráče, kteří chtějí zlepšit svou hru s raketou nabízející vynikající kontrolu, stabilitu a schopnost generování spinu.

Nová generace nejpopulárnějších tenisových raket na světě je tady. Wilson Blade 9. generace je ve své 20leté historii jednou z nejlepších verzí vůbec. Nové rakety nabízí vylepšenou tuhost rámu (stabilitu), generují snadnou sílu a velké množství spinu. Velmi dobře se ovládají, jsou komfortní a odpouští nečistě trefené míčky. Díky nové technologii StableFeel mají přirozený cit, který je konstantní napříč všemi údery. Tyto rakety jsou prakticky dokonalé. V této trojrecenzi jsem se podíval na zoubek nejpopulárnějším modelům – verzi 100 a verzím 98 (16×19 a 18×20). Pojďme na to.

Michal Bayerl při testování raket Wilson Blade V9Michal Bayerl při testování raket Wilson Blade V9.

Wilson zkrátka umí

Nikdy jsem se netajil tím, že značku Wilson ve světě tenisových raket nemám příliš v oblibě. Mám rád jejich boty, ale rakety moc ne. Vždy jsem vyhledával alternativní značky, které nepůsobí tak mainstreamovým dojmem, jsou levnější a jdou si vlastní cestou. Wilson, jakožto tradiční sportovní značka, však dokáže své zákazníky rozmazlovat moderními technologiemi, které do svých produktů přidává velmi citlivě a zároveň se nebojí vytvářet nové trendy.

Tenisové rakety Wilson Blade V9Tenisové rakety Wilson Blade V9.

Když jsem v září roku 2021 recenzoval předchozí generaci raket Wilson Blade V8, byl jsem až šokovaný vizuálním zpracováním raket a zároveň velmi příjemnou hratelností. Rakety však měly jeden drobný nedostatek – působily příliš flexibilním dojmem, který v rukou méně zkušených hráčů navozoval pocit, že to od raket příliš neletí. Blady byly vždy rámy zaměřené na cit a na kontrolu, nikoliv snadnou sílu. To se však s modelem V9 mění. Díky zvýšené tuhosti rámu generují rakety více snadné síly a jsou stabilnější.

Technologie StableFeel

Přemýšlel jsem nad tím, co Wilson svojí novou technologií vlastně sleduje. V názvu se ukrývají dvě slova – stabilní a cit. Výsledkem je tedy sousloví „stabilní cit“. A to je přesně to, co nové Wilson Blade V9 zdobí a odlišuje od konkurence. Moderní tenisové rakety se podle mého názoru vydaly neudržitelnou cestou měkkých rámů.

Dříve bylo běžné, že rakety měly tuhost na hodnotě 69–72 RA. Nyní je průměrná hodnota u raket zaměřených na kontrolu a cit někde kolem 60–62 RA. Měkký rám však nedokáže generovat snadnou sílu a zároveň je méně stabilní.

Tenisové rakety Wilson Blade V9Tenisové rakety Wilson Blade V9.

Wilson tak přišel s novým rozvržením rámu a grafitových vrstev, ze kterých se raketa skládá. Díky tomu došlo k nárůstu (oproti předchozí verzi Blade V8) horizontální stability o 10 %. V oblasti laterálního ohybu (vertikální pohyb) došlo k nárůstu stability o 5 %.

Torzní stabilita, která zamezuje kroucení rakety při zásahu míčku mimo sweetspot, se zlepšila o 7 %. A citlivost rakety se zlepšila o 1 % z vibrační (zvukové) hodnoty 141 Hz na 143 Hz. Tento poslední nezvyklý údaj se podle mého názoru stane v budoucnu jedním z doplňujících parametrů, podle kterého si tenisové rakety budeme vybírat.

Snadná výměna průchodek

Průchodky jsou u tenisových raket jednou z velmi podceňovaných součástek. Přitom právě průchodky jsou to, co přichází do kontaktu se strunami v první řadě. Wilson přichází s inovativním systémem výměny tohoto plastového prvku. Výměna je teď velmi snadná. Vše funguje na bázi vycvaknutí a zacvaknutí – systém Clip & Go.

Systém snadné výměny průchodek Clip & Go je zároveň pěkným designovým prvkem, který raketám dodává šmrnc.Systém snadné výměny průchodek Clip & Go je zároveň pěkným designovým prvkem, který raketám dodává šmrnc.

Zároveň tento systém lépe drží ochranný nárazník hlavy (bumper guard) na místě. Díky tomuto novému řešení odpadá zdlouhavé a pracné vylamování průchodek, které se po čase do rámu doslova zaříznou.

Výměnu tak snadno zvládne vyplétač v rámci přípravy na vypletení rakety bez delší časové ztráty. Osobně doporučuji průchodky vyměnit v momentě, kdy ztratí svoji elasticitu a začnou se lámat. U někoho to může být po 5 letech, ale náročnější a závodní hráči by měli zvážit výměnu průchodek po každé sezóně.

Wilson Blade 100 V9

Wilson Blade 100 V9 je nejlehčí raketa v testu a se svými 300 g syrové váhy je vůbec nejpopulárnějším modelem. Má hlavu o velikosti 645 cm2, vzor výpletu 16×19 a poměrně nízkou švihovou hmotnost 313 kg.cm2. Rám o šířce 22 mm konstantně klade nízký odpor vzduchu.

Rozšířený tvar hlavy na 3. a 9. hodině dokáže generovat velké množství spinu a snadné síly. Byl jsem překvapený, jak snadno se s touto verzí hraje a zároveň jak moc je výkonná.

Parametry modelu Wilson Blade 100 V9.Parametry modelu Wilson Blade 100 V9.

Raketu zdobí nadprůměrná stabilita, příjemná citlivost s vynikajícím komfortem a velmi dobrá přesnost. Všechny tři verze raket jsem měl napletené špičkovým turnajovým výpletem Luxilon ALU Power 1.25 mm na 25/24 kg.

Tento výplet raketám sedí náramně a v barvě, kterou vidíš na fotkách, je to pastva pro oči. Tato verze osloví naprostou většinu nadšených klubových hráčů, juniorů a pokročilých žen až na turnajové úrovni. Zkušení muži však raději sáhnou po verzi 98 16×19.

Wilson Blade 98 16×19 V9

Nebudu chodit kolem horké kaše. Model Wilson Blade 98 16×19 V9 je nejlepší tenisovou raketou o velikosti hlavy 98 palců (632 cm2) za posledních několik let. A to myslím napříč všemi značkami tenisových raket, co jsou na trhu. S raketou se hraje podobně jako s verzí 100, akorát s tím rozdílem, že je rám přesnější, průbojnější, stabilnější a také samozřejmě o něco náročnější na techniku hry.

Parametry modelu Wilson Blade 98 16x19 V9.Parametry modelu Wilson Blade 98 16x19 V9.

Švihovou hmotnost jsem naměřil na hodnotě 326 kg.cm2, což už je číslo, které osloví pokročilé a turnajové hráče. Překvapivě se však s touto 305g raketou švihá snadno a lehce. Je to také díky tenoučkému rámu o šířce pouhých 20,6 mm.

Klasický užší tvar hlavy rakety velmi dobře sviští vzduchem. Celkově na mě raketa působila mimořádně vyváženým dojmem, kdy ve všech podstatných parametrech od stability, komfortu, síly, přesnosti, citu a spinu podává konstantní (stabilní) výkon. Je to zkrátka univerzálně stavěná raketa pro moderní styl tenisu, ve kterém k úspěchu potřebuješ mít dostupné všechny zbraně.

Verze 100 (uprostřed) má šířku rámu 22 mm. Obě verze 98 jsou pěkní hubeňouři se svými 20.6 mm úzkými rámy.Verze 100 (uprostřed) má šířku rámu 22 mm. Obě verze 98 jsou pěkní hubeňouři se svými 20.6 mm úzkými rámy.

Raketě nejvíce sedí pestrý útočný styl tenisu se špetkou finesy a hravosti. Přišlo mi, že k využití plného potenciálu rakety není potřeba extrémního úsilí, přičemž jsem nikdy neměl pocit, že bych narazil na její hranice. Pořád bylo kde brát a pořád mě raketa překvapovala svojí konstantní výkonností.

Wilson Blade 98 18×20 V9

Se švihovou hmotností se u tohoto výkonnostního modelu Wilson Blade 98 18×20 V9 nešetřilo. Mnou naměřená hodnota 333 kg.cm2zacloumá s paží kdejakého tenisového „Schwarzeneggera“. O síle to však není. Chce to perfektní uvolněný švih se zapojením celého těla. Raketa je díky těsnému vzoru výpletu 18×20 velmi přesná, ale pocitově to od ní tolik neletí. To je ostatně u těchto verzí běžná věc.

Parametry modelu Wilson Blade 98 18x20 V9.Parametry modelu Wilson Blade 98 18x20 V9.

Je potřeba se do rámu pořádně opřít, a to v každé situaci. Výhodou tohoto turnajového modelu je tak jeho ještě lepší stabilita, mimořádná přesnost, setrvačnost a průraznost. Její vlastnosti oceníš při velmi razantní hře.

Jakmile správně uvedeš raketu do pohybu, tak se ti odvděčí silným a zároveň velmi jistým úderem. Na pomalé kopečkování a pinkání od základní čáry to určitě není vhodný nástroj. V čem raketa exceluje je podání. Krásně míček domáčkne k zemi a dokáže mu udělit vyšší přímou rychlost.

Nový zeleno-modrý design působí na přirozeném venkovním světle velmi příjemně.Nový zeleno-modrý design působí na přirozeném venkovním světle velmi příjemně.

Se spinem to není tak horké jako u verze 16×19, ale zase máš naprostou svobodu v tom, kdy spin použiješ a kdy naopak výměnu zrychlíš přímou trubkou po čáře. Je to velmi mocná zbraň, která však už vyžaduje naprosté soustředění a připravenost na každý úder.

Pro koho tenisové rakety Wilson Blade V9 jsou?

Chtěl jsem napsat pro všechny, ale tak to úplně není. Nové Wilson Blade V9 jsou pro hráče, kteří chtějí moderní tenisovou raketu, která zvládá všechny situace na kurtu s přesvědčivým sebevědomím. Zároveň s poměrně překvapivou lehkostí a velmi příjemným komfortem.

Jsou pro hráče, kteří už od rakety nevyžadují neustálou korekci a pomoc, ale kteří moc dobře ví, jak se tenis hraje. V zásadě jsou vhodné pro všechny alespoň středně pokročilé hráče na klubové úrovni – tady se bavíme především o verzi 100 a lehčích modelech.

Náhled videa

Obě verze 98 s pletením 16×19 a 18×20 pak ocení už pokročilí, zkušení a turnajoví hráči. Wilson Blade V9 se podařilo vyrobit tak, že ve všech podstatných parametrech podávají stabilní výkon. Nejsou to nejrychlejší rakety na světě, nejsou to nejstabilnější rakety na světě, nemají největší spinový potenciál, ani negenerují nejvíce snadné síly.

O to ale vůbec nejde a ani žádný zkušenější hráč po tomto nevolá. Tyhle rakety mají od všeho tolik, kolik v současném moderním tenise potřebuješ. A zbytek, co v nich není nebo co u nich chybí, si každý šikovný hráč dokáže vytvořit sám vlastním tělem, svojí paží a v neposlední řadě svojí hlavou. Wilson Blade V9 jsou tenisové rakety blížící se dokonalosti. Ten poslední chybějící prvek do zkompletování skládačky jsi ty.


Závěrečné hodnocení raket Wilson Blade V9

  • Univerzální rakety pro moderní styl tenisu
  • Stabilní výkonnost napříč všemi údery
  • Velmi snadná kontrola, vynikající spin a síla
  • Perfektní mix mezi stabilitou a flexibilitou
  • Přirozený cit pro míč a příjemné propojení paže s rámem
  • Poměrně nenáročné na hraní a dobře ovladatelné
  • Krásný design s novými snadno vyměnitelnými průchodkami
  • Těžko říct. Tak třeba... že nemají vodotrysk?

Autor: Michal Bayerl

Starší články