RECENZE: Tenisové boty Head Revolt Pro 4.5 Clay – vynikající podrážka, ale škraloup na svršku obuvi


14 minut čtení

Head Revolt Pro 4.5 Clay zaujmou dokonalou stabilitou díky podrážce a komfortem. Visí nad nimi ale otazník kvůli vyšší hmotnosti a nižší odolnosti svršku.

Řada tenisových bot Head Revolt Pro vždy patřila do kategorie odolných tenisek pro agresivně se pohybující hráče. V dnešní recenzi se podíváme na antukový model Head Revolt Pro 4.5 Clay. Nový update staví na stejném základu jako předchozí čtyřková generace. Změn doznala jen svrchní část boty, jak už je tomu u podobných updatů zvykem. Jestli to bylo k lepšímu či k horšímu, se dozvíš v této recenzi.

Tenisové boty Head Revolt Pro 4.5 Clay

Update sem, update tam

Vždy, když mi na stůl přistane updatovaný model tenisové obuvi, tak se musím ptát sám sebe: „Mají tohle vlastně výrobci zapotřebí? Proč místo drobných změn nevydají rovnou plnohodnotnou novou obuv?“ A odpověď je velice jednoduchá.

Zbrusu nový model s kompletně předělaným podvozkem a vnitřnostmi nemusí vyhovovat stávajícím zákazníkům. Vývojáři v Headu se tak stejně jako řada dalších výrobců rozhodli své boty postupně vylepšovat podobně, jako se to děje u updatů softwaru ve světě počítačů a chytrých zařízení.

Head Revolt Pro 4.5 Clay působí na první pohled střídmějším až konzervativním dojmem.

Základ této boty už po několik let zůstává stejný. Model Revolt Pro se od své 3. generace příliš nezměnil. Stále zůstává nejodolnějším, nejstabilnějším a nejprostornějším modelem v celé nabídce tenisové obuvi rakouské značky Head. Je to pohodlná bota od prvního nazutí. Poskytuje svému majiteli od všeho něco v míře vrchovaté.

Snad jen vyšší hmotnost je něco, co může některé hráče odradit. Nechci o tomto parametru hovořit přímo jako o nedostatku, ale přeci jen každý gram navíc se při velkém množství kroků, co na kurtu uděláš, počítá.

Trocha matematiky

Můj velmi hubený kolega Gregor z rakouského týmu Die Wachauer, kde dlouhé roky hraji mistráky, si letos koupil právě tento updatovaný model bot od Head. V minulých letech hrával s výrazně lehčími botami, jako jsou Babolat Jet Mach III nebo Babolat Jet Tere. A světe div se, letos se na kurtu pohybuje výrazně hůře a navíc působí celkově více unaveným dojmem.

Bavíme se o hráči, který na první pohled vypadá jako kost a kůže. O jeho hmotnosti 65 kg i s postelí nepochybuji. A právě takto hubený hráč pocítí vyšší hmotnost obuvi nejvíce. Pokud tedy náš tenisový hubeňour teď nosí na kurtu boty, které jsou o nějakých 100 g těžší na jeden pár, pak se dopočítáme poměrně k překvapivému číslu.

Rozdíl v hmotnosti obou párů je do očí bijící.

Při intenzivním tenisovém zápase, který trvá zhruba 1,5 hodiny, naběháš a nachodíš na kurtu přibližně 2,5–3 km. Někdy i více. Počet kroků se pak většinou pohybuje kolem 3 tisíc. Znamená to tedy, že s o 100 g těžší botou během jediného zápasu nazvedáš o neuvěřitelných 300 kg více. A to už není zanedbatelné číslo.

Kolik vlastně váží?

Před samotným recenzováním bot jsem se opět pustil do jejich vážení. A nestačil jsem se divit, s čím na mě Head vyrukoval. Levému páru jsem ve velikosti EUR 45 / UK 10,5 / US 11,5 / 29,5 CM naměřil úctyhodných 455 g. U pravého páru však moje precizní kuchyňská váha ukázala jen 431 g. To je rozdíl 24 g!

Jen pro představu. Je to jako kdybys měl v levé botě nastrkáno zhruba 6 vibrastopů. Takto špatnou kontrolu kvality jsem u tenisek ještě nezažil. Otázkou tak zůstává, proč je jedna bota o tolik těžší, když druhá vypadá naprosto stejně a přitom je lehčí?

Pravý pár vážil o celých 24 g méně oproti páru levému.

Osobně bych tedy uvítal, kdyby se obě boty blížily spíše oné 430g hranici než naopak. Při pohledu do mé tabulky tenisek jsem zjistil, že předchozí modely Revolt Pro byly poměrně výrazně lehčí. Verze Head Revolt Pro 3.0 a loňský model Head Revolt Pro 4.0 vážily v průměru 413 g. Pokud tedy zprůměrujeme hmotnost právě testovaných bot, dostaneme se na hodnotu 443 g. Boty jsou tak o celých 30 g těžší než předchozí generace. A já vím díky čemu.

Vylepšená stabilita a odolnost?

Nárůst hmotnosti u tenisových bot se většinou promítá v celkové lepší odolnosti a stabilitě. Většinou. Více materiálu na svršku boty znamená vyšší tuhost a menší náchylnost ke kroucení.

Konkrétně tento model viditelně přibral na zadní části. Tam si vypůjčil od ultralehkého modelu Head Sprint Pro 3.5 zadní stabilizační prvek Heel Stabilizer 180°, který obepíná koncovou část boty na patě. Tento tuhý vnější plastový prvek lépe ukotvuje patu v botě, což má zároveň pozitivní vliv na přenos energie mezi chodidlem a botou.

Bota je téměř celá pokrytá ultraodolným flexibilním brněním T-KORE 360°.

Vnější plastové brnění z flexibilní gumy T-Kore 360° opět pokrývá větší část boty. Kolem špičky a na vnitřní straně boty kolem palce je ochrana uzavřená proti protržení.

Ostatní části brnění ve tvaru vlnek mají mezi sebou mezery, které odkrývají síťovinu pro lepší prodyšnost. A právě tady se nachází pověstná Achillova pata, jejíž slabiny člověk rozpozná až po několika hodinách testování.

V odolnosti zklamou

Už to vypadalo, že tyto boty v recenzi označím za jedny z nejodolnějších, ale na poslední chvíli se můj výsledný verdikt dočkal změny.

Recenzi už jsem měl napsanou a odevzdanou. Bez jakýchkoliv výhrad ke svršku. Nicméně druhý den po odeslání recenze jsem si při prohlídce bot všiml odchlípnuté části brnění u levé boty na vnitřní straně kolem palce. Na to jsem musel reagovat a recenzi jsem stáhl a upravil. Podobné poškození se objevilo u nedávno recenzovaných Lacoste AG-LT23 Ultra Clay zhruba po stejném čase testování.

Kritické místo na každé tenisové botě. Svrchní brnění je k síťovině pouze přilepené a to nestačí.

Není možné, aby jakákoliv obuv po pár hodinách používání vykazovala viditelné známky poškození. V našich evropských podmínkách nehrajeme na betonu jako ve zbytku světa. Beton je k botám ještě méně šetrný. Antuka je měkká, takže velkou část tlaku a tření dokáže pohltit. Jak je tedy možné, že se bota začne rozpadat takto brzy?

Je to jednoduché. Head si podobně jako Lacoste nedokázal vybrat, zda-li boty udělá skutečně odolné nebo to bude spíše taková všehochuť od každého prvku. Trocha komfortu, trocha stability, trocha odolnosti a výsledkem je celkem příjemná bota, která ale moc nevydrží.

Kde asi hlavouni udělali chybu?

Promovaní inženýři, sínus, kosínus, deskriptiva… aneb Head z toho musí bolet hlava. Svrchní materiál u tenisové obuvi prošel za posledních 10 let obrovskými změnami. Kůži a následně umělou kůži nahradily gumové, plastové a jiné syntetické materiály. Ty mají výhodu v lehkosti, flexibilitě, potamžo v odolnosti vůči vlhku.

Nicméně v tomto případě se opět Head, jako mnohé další firmy, dopustil konstrukční chyby. Prodyšnou síťovinu a polstrování boty jen překryl plastovým brněním bez použití jediného švu. A to je vždy ošemetná věc. Ochranná klec je tedy k síťovině jenom přilepená. A zkus si k textilu cokoliv pevnějšího přilepit. Chvíli to bude držet, ale moc dlouho ne. Vysoká zátěž společně s velkým namáháním a ohýbáním materiálu postupně naruší slepenou část a ta se odchlípne.

Zkrátka a dobře, okamžitý komfort a dlouhodobá odolnost nejdou dohromady. Vždy to bude něco za něco. Head by v případě tohoto modelu měl do budoucna zapracovat na konstrukčně tužším a pevnějším svršku. Sice bude chvíli trvat, než takovou botu vyšlápneš, ale zase ti vydrží bez problémů dlouhé měsíce.

Komfort na jedničku

Bota má na rozdíl od konkurenčních modelů poměrně jednoduchou konstrukci v klasickém střihu. Tvar boty a celkově její zpracování v ničem nevyniká. Tato jednoduchost má ale své nesporné výhody. Bota je od prvního nazutí velmi pohodlná. Nikde nic netlačí a díky klasickému silnému jazyku budeš mít old-school pocit bezpečí. Je to sice všechno na úkor nevýrazného estetického zpracování, ale někdy je prostě fajn mít na noze obyčejnou botu, která nikde netlačí.

Head se v oblasti komfortu svých bot v posledních letech výrazně zlepšil. Pamatuji si doby, kdy na mě boty od Head vždy působily tvrdě, nepoddajně a chvíli trvalo, než si je člověk vyšlápl do požadovaného tvaru. Díky použití velmi příjemného flexibilního svršku se však bota nyní automaticky přizpůsobí tvaru tvého chodidla. A to vždy nebývalo zvykem.

Spolehlivé šněrování skrze všitá poutka dovnitř boty je chráněno před vnějšími vlivy jako jsou extrémní skluzy.

Šněrování je také poměrně přímočaré, ale přesto v sobě ukrývá jistou dávku sofistikovanosti. První čtveřice poutek pro tkaničky je všitá dovnitř boty přes stahovací pásku Lockdown Strap. Utažení je tak velmi příjemné a zároveň jsou tkaničky ochráněny od vnějších vlivů, jako jsou skluzy. Poslední dvě očka pro tkaničky prochází samotným svrškem boty, takže vytváří poměrně výraznější tlak na materiál. Dotažení je díky tomu dostatečně pevné a uspokojí každého.

Tlumení při starém (dobrém)

Jak jsem zmínil už na začátku recenze. V posledních letech výrobci bot přistoupili k updatování svých stávajících modelů namísto vytváření zcela nových. Zbrusu nové modely tak většinou vidíme každé 2–3 roky. Tento model Head Revolt Pro 4.5 Clay je v podstatě v druhé polovině svého životního cyklu.

Mezipodešev (tlumení) tak zůstala beze změn. Tlumicí pěna je opět složena z lety prověřeného materiálu Tri-NRG. Tato pěna trojí hustoty se vyznačuje poměrně vysokou tuhostí. Bota je tak spíše vyladěna do tvrdšího pocitu. Výhodou této skutečnosti je delší životnost tlumícího materiálu a lepší odolnost vůči zátěži. Obecně je řada bot Head Revolt Pro považována za jednu z nejodolnějších na trhu.

Můžeš se tak spolehnout na to, že boty budou dobře tlumit i po velmi dlouhém stání či pobíhání na kurtu. Boty jsou tak vhodné také pro trenéry nebo dokonce na běžné chození.

Stabilizační prvek Lateral Control pro lepší torzní tuhost boty zůstal beze změny. Tato malá část tvrdého plastu se nachází uprostřed boty mezi tlumicí pěnou a podrážkou. Oproti konkurenčním botám je tento stabilizátor poměrně malý a nevýrazný. Nicméně v kombinaci se zcela rovnou podrážkou funguje spolehlivě.

Podrážka tě podrží

Posledních několik let je právě podrážka u série bot Revolt Pro tím, co se příliš nemění. Tvar je prakticky totožný s předešlými modely. Jedná se opět o zcela rovnou podrážku, v tomto případě se vzorkem rybích kostí na antukový povrch. Hloubka dezénu je se svými 2,5 mm poměrně štědrá. V kombinaci s odolnou gumou Hybrasion+ mají boty velmi dobrý záběr na všech typech antuky, od velmi jemné až po hrubější.

Hloubka dezénu 2,5 mm v kombinaci s odolnou gumou Hybrasion+ přispívá k dlouhodobé výdrži a skvělé trakci na každém typu antuky.

Odolnost podrážky je také na slušné úrovni. Po zhruba 5 hodinách testování není na podrážce viditelné opotřebení a jsem si jistý, že běžnému hobby hráči jeden pár pohodlně vydrží celou letní antukovou sezónu.

Díky tomu, že je podrážka bez jakýchkoliv odlehčovacích výkusů materiálu, tak je velmi stabilní a skvěle se s botou klouže. Zároveň tento typ rovné podrážky nezanechává na antuce větší hrbolky a pocitově tak působí přirozenějším dojmem než některé jiné typy podrážky.

V konečném součtu je právě kombinace spolehlivé a odolné podrážky s odolným svrškem hlavním tahákem těchto bot. Jen u málokteré obuvi jsem měl podobný pocit ochrany a bezpečí jako právě u tohoto modelu. Něco botám ale přesto pocitově chybí.

Klasický antukový vzor podrážky je bez výkusu materiálu. S botou se tak velmi dobře klouže a stabilita je vynikající.

Co mi schází ke štěstí?

Tuto část recenze ber spíše jako konstruktivní kritiku jednoho uživatele než objektivní výčet nedostatků, který by tě měl trápit. Díky tomu, že mám tu možnost testovat několik párů tenisových bot během jedné sezóny, tak si na základě mých zkušeností mohu dovolit trochu srovnání s konkurencí. Komfort u boty je okamžitý, avšak nepůsobí prémiovým dojmem. Podobně je na tom design boty a samotné zpracování. Jsou to klasické tenisové boty v poměrně konzervativním střihu.

Výrazná ochrana kolem vnitřní části palce vypadá bytelně a měla by vydržet i velmi tvrdé zacházení.

Vše, co na botě vidíš, je vytvořeno tak, aby to v prvé řadě fungovalo na první dobrou. Na botě nenajdeš žádné elementy, co by byly navíc nebo na efekt. Vizuálně se tak nejedná o spektakulární či mistrovsky nadesignové boty jako nedávno testované Lacoste AG-LT23 Utra Clay. Nejsou to ani bůhvíjak technologicky vyspělé boty jako naposledy recenzované Mizuno Wave Exceed Tour 6 Clay. Jsou to zkrátka boty na tenis, které uspokojí většinu amatérských hráčů.

Pro koho jsou?

Původně jsem tady měl zcela odlišný text doporučující boty velmi náročným a agresivně se pohybujícím tenistům. Nicméně po mém zjištění, že s odolností této boty to zase taková hitparáda nebude, jsem nucen koncovku recenze poměrně výrazně změnit.

Head Revolt Pro 4.5 Clay nejsou špatné boty. Jsou tak dobré, jak běžný tenista potřebuje. Jsou pohodlné od prvního nazutí, mají dostatek prostoru i pro širší typ chodidla, dobře se s nimi klouže a podrážka rozhodně patří k těm lepším. Nicméně po designové stránce a s ohledem na celkové zpracování to nejsou boty, které bych doporučil každému.

Pokud pro tebe nejsou boty tou nejdůležitější výbavou v tenise, pak s nimi budeš víceméně spokojený. Nicméně pro ortodoxní drtiče bot, kteří své nohy po kurtu více tahají, než zvedají, to zřejmě nebude to pravé ořechové. Když i mně se je povedlo rozbít po pár hodinách hry, tak si upřímně nedovedu představit, jak by obstály na nohou 85kg chlapáka.

Každopádně tato recenze opět ukázala, že obecně odolnost tenisových bot je v posledních letech na mizerné úrovni. Odolnost jsme jako lidstvo vyměnili za komfort. Aby nás to jednou nemrzelo.

Plusy a mínusy tenisových bot Head Revolt Pro 4.5 Clay

  • Prostorný vnitřek i pro širší chodidlo s okamžitým komfortem
  • Bota se velmi snadno nazouvá
  • Dobrá stabilita a vedení skluzu na antuce
  • Odolná podrážka s velmi dobrou trakcí na antuce
  • Nikde nic netlačí, nedře a bota funguje, jak má
  • Rozporuplná odolnost svrchního materiálu
  • Vyšší hmotnost
  • Strohý a nezajímavý design – boty nejsou ničím výjimečné
  • Pocitově by mohly být těsnější – rozuměj lépe sedět a přilnout k noze

Starší články