RECENZE: Tenisové boty Mizuno Wave Exceed Tour 6 Clay – těžší, ale ve prospěch lepšího výkonu


8 minut čtení

Mizuno Wave Exceed Tour 6 Clay posouvají hranice výkonu. Nový model je těžší, ale nabízí lepší stabilitu a komfort, což ocení každý pokročilý hráč.

Tenisové boty na antuku Mizuno Wave Exceed Tour Clay 6. generace završují 10leté výročí této ultralehké řady bot. K recenzi jsem dostal výroční, speciální verzi v kombinaci černé a zlaté, která vypadá naprosto fantasticky.

Musím říct, že tato bota si každého tenistu svým vzhledem podmaní od prvního pohledu. Otázkou zůstává, zdali nový update dokázal navázat na předchozí úspěchy této populární řady. Chceš slyšet pravdu? Nový model prakticky ve všech ohledech očekávání předčil.

Speciální výroční design oslavující 10 leté působení modelu Mizuno Wave Exceed Tour na tenisovém trhu je přímo k sežrání.

Už nejsou ultralehké

Model Wave Exceed Tour vždy patřil mezi ultralehké boty. U čtvrté generace boty, kterou jsem recenzoval v roce 2021, jsem u velikosti UK 10,5/EUR 45 naměřil 351 g na jednu botu. To sice není nejnižší hmotnost boty, se kterou jsem se kdy setkal, ale stále patří do kategorie lehkých a velmi lehkých tenisek.

6. generace Mizuno Wave Exceed Tour přibrala téměř 50 g ve prospěch lepší stability a odolnosti. A to nejde brát vyloženě jako negativum.

Rovných 400 g u jedné boty již nespadá do kategorie ultralehkých tenisek. Ale to vůbec nevadí.

Boty mi přišly od samého počátku testování robustnější. Už nenavozují ten pocit lehkosti jako dříve. To ale nemusí být nutně na škodu, pokud je to ve prospěch lepší odolnosti stability a komfortu.

Ve srovnání s jinými modely jsou to pořád poměrně lehké boty, ale teď už bych je do kategorie ultralehkých nezařadil. Nově jsou boty zaměřené na co nejširší publikum pokročilých a zkušených závodních hráčů.

Co se vlastně změnilo?

Není toho zrovna málo. Začněme např. zakřivením zadní části boty. U předchozí generace Mizuno přišlo s výrazně otevřenou patní částí, která umožňovala snadné nazutí boty, ale měla poměrně výrazný negativní dopad na ukotvení paty v botě. Hráčky a hráči si stěžovali, že bota vzadu příliš netěsní a hráč má tak při pohybu pocit, že z boty vypadne.

Nový model toto zakřivení ven trochu více narovnal zpět, nicméně pořád mám pocit, že bych mohl být v botě lépe ukotven. Snad se Mizuno jednou vrátí ke klasickému uzavřenému typu paty jako u 4. generace v roce 2021.

Pata boty již není tak extrémně otevřená, jako u předchozí verze. Nicméně stále mám trochu pocit, že mi vzadu bota netěsní tak, jak bych chtěl.

Svršek je opět tvořený kombinací síťoviny a elastické ochranné klece z gumy 3D-Solid. Na vnitřní části boty kolem palce je teď ochrana důslednější a celá tato kriticky namáhaná část je pokryta drobnými gumovými výstupky.

Šněrování nabízí 6 otvorů pro tkaničky, přičemž mezi několika otvory jsou výřezy ve svrchní části materiálu nazvané Dyna-Eyelet Wrap. Toto řešení ti pomůže s důslednějším a pocitově pevnějším utažením boty.

Minimalistický jazyk je velmi tenký a krátký. Do bot z toho důvodu doporučuji nosit vždy silnější ponožky, aby tě tkaničky neřezaly při utažení do nártu.

Jazyk je opět minimalistický, rozdělený na 3 části pro lepší přilnavost. Vadí mi však na něm, že je opět velmi krátký. Na první pohled to téměř vypadá, že bota žádný jazyk nemá. Navíc je jazyk velmi tenký a tkaničky tak mohou některé hráče při pevném utažení iritovat. Mě to naštěstí, i díky silnějším ponožkám, nijak nevadilo.

Výrazně lepší tlumení

Největších změn se však bota dočkala ve střední části čili v oblasti tlumení a opory. Na patě se opět nachází lety prověřená technologie Mizuno Wave. Kromě toho tady designéři použili více tlumicího materiálu, který se úplně vzadu mírně zvedá pro lepší stabilizaci a oporu.

Směrem ke špičce je nárůst tlumicího materiálu také patrný. I proto je bota o tolik těžší než předchozí generace. Mizuno zvětšilo a designově upravilo torzní stabilizátor Wave Plate, který nově zasahuje až do přední části boty.

Výraznější tlumení na patě s technologií Mizuno Wave přidává na komfortu a zlepšuje celkovou oporu a stabilitu boty.

Bota je tak celkově robustnější, stabilnější a méně náchylná ke kroucení. To potěší především fyzicky zdatnější a těžší hráče, kterým předchozí ultralehké zpracování příliš nešmakovalo.

Pocitově nejvýraznější změnou je nasazení extra výkonné tlumicí pěny Mizuno Enerzy NXT do přední části. Bota je tak vpředu komfortní a přitom citlivá. Kousek za toto tlumení ke kraji boty Mizuno umístilo asi 4 cm dlouhý plastový plátek, který funguje jako odrazový můstek na samotném konci vašich prstů.

Nový typ tlumení Mizuno Enerzy NXT na špičce v kombinaci se stabilizátorem Wave Plate dokáže nejenom tlumit nárazy, ale také vracet energii zpět do pohybu.

Jakmile se do boty opřete nebo uděláte split-step, tak se souhra těchto materiálu projeví výraznou dynamikou boty. Bota je teď sice těžší, než byla, ale na celkovém pocitu hbitosti to neubralo. Je to právě díky těmto promyšleným systémům a technologiím, které spolu navzájem spolupracují. V zásadě se tedy dá říct, že celkově je bota stabilnější, odolnější a bezpečnější než kdykoliv předtím.

Nejagresivnější podrážka

Podrážka je opět v případě této antukové verze tvořena výrazně agresivním stromečkovým vzorem s rozdílnou velikostí a šířkou jednotlivých plátků. Působivá je především hloubka dezénu. Ta činí 4 mm! To je ve srovnání s konkurencí naprosto ojedinělé.

Pro porovnání: Minule recenzované Lacoste AG-LT23 Ultra Clay měly dezén hluboký pouhých 2,3 mm, což je trochu ostuda. Mé oblíbené Wilson Kaos Swift 1.5 Clay mají hloubku dezénu 3 mm, což osobně považuji za zlatý střed a bohatě to stačí.

Boty mají pravděpodobně nejagresivnější typ podrážky, se kterým se můžete na trhu s tenisovou obuví setkat. Hloubka vzorku je neuvěřitelné 4 mm.

K výrobě podrážky byla opět použita odolná guma DuRubber, takže prošoupat podrážku ti zabere pár měsíců. Drobnou nevýhodou výrazné hloubky dezénu podrážky je její pružnost. Jednotlivé plátky stromečkového vzorku mají tendenci se při tlaku ohýbat, místo toho, aby se okamžitě bez deformace zařízly do antukového povrchu.

Je to miniaturní, čistě pocitový detail, který naprostá většina hráčů nemá vůbec šanci postřehnout. Nicméně díky tomu, že mám možnost testovat několik párů špičkových tenisek během jedné sezóny, tak vím, že některé konkurenční boty na antuku v tomto směru působí lepším dojmem.

Adept na tenisové boty roku 2024

Mizuno vytvořilo skutečně plnohodnotný update svého nejpopulárnějšího modelu špičkových turnajových tenisek. Troufnu si říci, že nový model je výrazně lepší než předchozí 5. generace, která se podle mého názoru zase až tolik nepovedla.

Mizuno sice ustoupilo od zavedeného ultralehkého designu ke středně těžké botě, nicméně udělalo to ve prospěch lepší výkonnosti na všech frontách. Bota je poměrně výrazně těžší, než jsme u tohoto modelu byli zvyklí. Příkrm v podobě extra materiálu ale vyústil v bytelnější, stabilnější a odolnější obuv.

Mediální část boty kolem palce je výborně chráněna proti protržení gumovým protektorem 3D-Solid.

Zároveň je opět na první pohled viditelný smysl pro detail, špičkové materiály a velmi kvalitní zpracování. Mizuno bere inovace naprosto vážně a snaží se posouvat hranice výkonnosti svých produktů neustále kupředu. Je to jedna z mála firem, u které jsem si jistý, že spokojenost zákazníka je pro firmu tím nejdůležitějším hnacím motorem.

Pokud bych měl náruživému tenistovi či tenistce na klubové a turnajové úrovni doporučit tenisové boty pro rok 2024, pak bez mrknutí oka doporučím právě tyto Mizuno Wave Exceed Tour 6 Clay. Důkazem jejich kvality budiž fakt, že jsem si je chtěl po tomto testování ponechat. Nicméně při pohledu do mé tenisové skříně s obuví jsem zjistil, že čtvrtý pár tenisek do zásoby by mé svědomí už neuneslo. Tak někdy příště, Mizuna si nechám, někdy příště…

Výrazný stabilizátor na podrážce Wave Plate dodává botě na pevnosti a dynamice.

Plusy a mínusy tenisových bot Mizuno Wave Exceed Tour 6 Clay

 • Špičkové technologie a bezchybné zpracování
 • Perfektně vyvážená bota – není ani moc lehká, ani těžká
 • Příjemná bota hned od prvního nazutí, není nutné ji vyšlapovat
 • Komfortní a přitom velmi citlivé odpružení
 • Velmi dobrá stabilita
 • Vynikající trakce na antukovém povrchu
 • Velmi dobrá prodyšnost
 • Solidní odolnost
 • Poměrně výrazně těžší než předchozí modely
 • Zadní část boty by mohla být více uzavřená pro těsnější pocit
 • Kvůli minimalistickému jazyku mohou tkaničky při pevném utažení řezat
 • Někomu může vadit užší střih boty

Starší články