RECENZE: Head Boom MP a MP L 2024 – všestrannost pro každou výměnu


11 minut čtení

Head přichází pro rok 2024 s novými modely Head Boom MP a lehčí MP L. Přečti si podrobnou recenzi našeho tenisového experta.

Před dvěma lety (v roce 2022) testovaná zbrusu nová řada raket Head Boom od rakouské společnosti Head ve mně vyvolala nečekané nadšení. Nabídla totiž herní vlastnosti, které dalece přesahují to, co od běžných raket očekáváme. V jednom balíčku jsme tak dostali komfortní, snadno ovladatelné, a přesto působivě výkonné rakety. Druhá generace přichází s technologií Auxetic 2.0, která ještě o něco více vylepšuje celkový pocit ze hry. V této dvoj-recenzi se podíváme na nejoblíbenější model MP (295 g) a také na jeho lehčí variantu MP L (270 g).

Head Boom MP a MP L

Auxetická reakce 2. generace

Každá akce vyvolá reakci. Pokud se bavíme o té auxetické, tak ta funguje na bázi rozpínání a stahování. Při zásahu míčku dojde v kritických částech rámu k jeho zpevnění či naopak uvolnění na základě rychlosti a síly úderu. Auxetické prvky se nyní nově nachází také v konečné části držadla. Díky tomu rakety nyní působí ucelenějším a celkově stabilnějším dojmem, než tomu bylo před dvěma lety.

Technologie Auxetic 2.0Technologie Auxetic 2.0 se nyní nachází také v koncovce držadla. Rakety jsou díky tomu ucelenější a celkově vyváženější

Pokud si potrpíš na komfort, nemusíš mít obavy. Oba rámy jsou pružné, přesto dostatečně tuhé na to, aby dokázaly generovat energii také za tebe. Osobně mám raději tvrdší rámy, které mnohem efektivněji odvrací tvrdé údery, ale může to být za cenu horšího komfortu. V případě nových Head Boom 2024 se tak můžete těšit z pocitu příjemné tuhosti rámu, který je ale ve skutečnosti poměrně měkký, a to právě díky unikátní auxetické technologii.

Head Boom MP L 2024

Když jsem k recenzování obdržel tento 270 g lehký model, byl jsem trochu zklamaný. Těšil jsem se na nejvýkonnější verzi PRO (310 g), kterou jsem spolu s modelem MP testoval i před dvěma lety. Nicméně hned po několika úvodních úderech jsem svůj názor změnil. Lehké až velmi lehké rakety jsou v dnešní technologiemi nabité době až nečekaně konkurenceschopné. Raketu jsem otestoval proti silovému tenistovi hrajícímu s raketou Wilson Pro Staff RF97 V11, která váží o celých 70 g více! To je v rámci raketového žebříčku rozdíl hned několika tříd. A světe div se, stačil jsem mu.

Model MP LModel MP L jsem obdržel v klasickém designu série Head Boom

Raketa je poměrně stabilní, dobře generuje snadnou energii, ale hlavně se s ní krásně a velmi snadno švihá. Je to lehoučký rám vhodný pro juniory, dívky, drobnější ženy, muže na začátečnické úrovni či pro seniory. Při snaze míček zrychlit rámu trochu chybí vnitřní síla a hmotnost. Od svého sparingpartnera jsem tak po chvilce hraní zaslechl větu: „Té tvojí nové raketě se nechce moc hrát, cítím to na úderech.“ A má odpověď zněla: „To máš pravdu, ale zase se s ní krásně švihá.“ Nepředpokládám, že by sis verzi MP L koupil na hraní proti pokročilým a zkušeným hráčům. Na to zkrátka tento model není stavěný.

Příjemná lehkost bytí

Obecně od verze Head Boom MP L 2024 můžeš očekávat velkorysost s jakou odpouští nečisté zásahy. Specifický tvar hlavy, která se postupně rozšiřuje směrem vzhůru, dodává na jistotě úderů. Je to podobný tvar hlavy jako mají rakety Yonex. Sweetspot je tak větší než obvykle a hráč si tak může vychutnávat krásu tenisu bez nutnosti být neustále precizní. Raketa je zároveň poměrně přesná a nemusíš mít obavu, že by míčky létaly neočekávaným směrem.

Head Boom MP L 2024Parametry modelu Head Boom MP L 2024

Tento rám je tak vhodný pro toho, kdo se tenis stále učí a kdo potřebuje spolehlivou, výkonnou, ale snadno hratelnou a velmi snadno ovladatelnou raketu. Za mě je série Head Boom mixem mezi raketami Head Speed, Head Extreme a Head Gravity. Od každé si bere to nejlepší, a přitom zanechává dostatek volného prostoru pro samotný projev hráče. Znamená to, že raketa nehraje sama, ale hraje ruku v ruce s tím, jak se snaží samotný hráč či hráčka. Jinými slovy, není to zázračná raketa, která by něco přehrávala a nutila tak své majitele ke hře, kterou sami nechtějí.

Head Boom MP 2024

Tuto verzi v netradičním alternativním „mátovém“ designu mohu označit za „baby“ Head Speed MP. Je to výkonnostně podobná raketa, ale hratelnostně je výrazně méně náročná. Oproti lehké verzi MP L narostla její hmotnost na 295 g bez výpletu, nicméně švihová hmotnost je díky vyvážení do ruky na 315 mm na hodnotě pouhých 309 kg.cm2 s výpletem. To není příliš vysoké číslo na raketu s označením MP. A právě proto si i tento těžší model zachovává špičkovou ovladatelnost za každé situace. Je to raketa, která se skvěle hodí na hraní rychlých úderů za běhu, když třeba nestíháš. Mimochodem obě rakety jsem obdržel vypletené strunami Head Lynx 1.25 mm na 24/23 kg a vše fungovalo bezvadně.

Model MP v mátovém designuModel MP je v nabídce také v alternativním mátovém designu, který se bude líbit především něžnému pohlaví

Díky štědrému sweetspotu a výborné stabilitě to od rakety více letí oproti modelu MP L. Dokázal jsem tak nejenom odolávat tvrdým úderům z rakety Pro Staff RF97, ale zároveň jsem byl schopen razanci přenášet zpět a míčky ještě zrychlovat. Pro tuto verzi mám slova samé chvály. Mohl bych s ní dlouhé hodiny trénovat a zároveň ji kdykoliv použít v zápasovém tempu. Nenadřu se, vím, že je na raketu spolehnutí a mám vždy dostatek prostoru pro nečistý zásah. Raketa si skvěle poradí s topspinem, který generuje sebejistě a vždy s velmi dobrou délkou. U přímých úderů raketě trochu chybí délka a větší tah na branku, který je potřeba vykompenzovat rychlým švihem.

Výběr ze dvou designů

Konečně to někdo udělal. Od samého počátku uvedení nových raket Head Boom 2024 si výrobce přichystal pro budoucí majitele dva designy na výběr. Neplatí to však pro všechny modely. Druhý, alternativní design s názvem „Mint“ (máta), je v nabídce u verzí MP, MP L a Team L. Je tedy patrné, že mátový design byl navržený pro něžné pohlaví vzhledem k tomu, že se týká lehčích modelů. Nejtěžší verze PRO je v tradičním „boomovském“ designu v kombinaci s černou barvou. Každopádně každý si může vybrat, co se mu líbí, a to je jen dobře.

Modely Head Boom MP, MP LPůsobivý kontrast dvou designů ocení každá hráčka a každý hráč. V alternativním mátovém designu jsou modely MP, MP L a Team L

Je s podivem, že více výrobců tento model se dvěma barevnými variantami nenabízí jako standard. Dovedu si totiž představit, že pouhá volba, pro někoho nevhodných barev a odstínů, dokáže od nákupu rakety okamžitě odradit. Výrobci během sezóny často přicházejí se speciálními designy svých stávajících modelů. Ale koho by bavilo čekat několik měsíců na nový design? Navíc s nejistým výsledkem. Nové designy se totiž často omezují pouze na černé a obecně velmi tmavé barvy, které jsou v posledních letech čím dál populárnější. Snad se zase veselejší barvy na rámy raket navrátí.

O čem rakety Head Boom vlastně jsou?

Od samého počátku marketingu nových raket Head Boom v roce 2022 jsem si na základě dostupných materiálů o raketách vybudoval mylnou představu. Do značné míry za to může nesrozumitelné vysvětlení pojmů, technologií a zaměření těchto raket od samotného výrobce HEAD. Boomky nejsou rakety, které samy generují extrémně snadnou sílu. Naopak jsou zkonstruované tak, že hráči mají obrovskou svobodu v tom, jakou rychlostí míčky odehrávají. Správný slogan by tak měl znít zhruba asi takto: „Bouchni do míčku, jak chceš. S maximálním nasazením. Míček vždy padne do kurtu. S raketami Head Boom to nepřestřelíš.“

Všestranné rakety Head Boom 2024Head Boom 2024 jsou všestranné rakety zaměřené na pohodové hraní v každé situaci.

Výsledkem je tedy raketa, která zase až tak sama nehraje, jak by se z názvu mohlo zdát. Ba naopak má v sobě nečekaně velkou míru kontroly, jistoty a spolehlivosti. Na základě mé zkušenosti jsou to nejlepší rakety od Head v poměru výkon / vložená energie / tolerance chybovosti / přesnost / spin a jistota. S Boomkami nevynucené chyby klesají na naprosté minimum. A když už chybu s raketami uděláš, tak většinou do sítě z důvodu pomalého švihu. Rakety tak mohou na někoho působit až lenivě, ale to je na druhou stranu dobrá zpráva. Umožňují tak mírně až středně pokročilým hráčům zlepšovat si techniku hry bez nutnosti zpomalovat nebo omezovat rychlost švihu.

Komu rakety Head Boom 2024 doporučuji?

Výše testované modely jsou vhodné pro začátečníky, mírně až středně pokročilé hráče, či klubové juniory s turnajovými ambicemi. Model MP ocení hlavně zkušenější ženy či fyzicky slabší muži. Pro pokročilé muže doporučuji verzi PRO, která má menší hlavu (632 cm2) a těžší rám (310 g). Lehký model MP L ocení dívky, začátečníci, mírně pokročilí či senioři. Pro obě verze však platí, že to nejsou vysloveně hobby rakety pro rekreanty, ale prémiové rámy pro sportovně zaměřené tenistky a tenisty. Série Boom od Head patří díky své univerzálnosti k pozoruhodným „druhům“ ve světě tenisových raket.

Head Boom 2024Rakety nemají větší slabiny a ocení je především začátečníci, mírně až středně pokročilí hráči, junioři, senioři a středně pokročilé ženy na klubové úrovni.

Mají za cíl méně zkušeným tenistům umožnit zažít pocit výkonnostního tenisu. Při hraní s nimi si tenis člověk užívá. Nemusíš řešit každý milimetr přesnosti zásahu či dokonalý timing. Nejdůležitější je se nebát do míčku prásknout, co to dá. Pak už se jen můžeš kochat samotnou hrou a vychutnat si pocit lehkosti a pohody na kurtu. Nemusíš být úplně fit, nemusíš mít skvělou tenisovou formu a rakety Head Boom dokáží navodit tu správnou bezstarostnou náladu. Starosti si tak nech na jindy a práskni do míčku, co to jde. Udělej zkrátka pořádné Boom! 

Plusy rakety Head Boom MP L 2024

 • Ultrarychlá a velmi snadná ovladatelnost
 • Nečekaně dobrá stabilita na 270g rám
 • Velký sweetspot odpouští nečisté zásahy
 • Dobře spinuje
 • Velmi dobrý komfort
 • Příjemná zvuková odezva

Mínusy rakety Head Boom MP L 2024

 • Hůře si poradí s velmi tvrdými údery od soupeře
 • S raketou musíš rychle švihat, jinak to od ní tolik neletí

Plusy rakety Head Boom MP 2024

 • Vynikající ovladatelnost
 • Velmi dobrá stabilita napříč všemi údery
 • Poměrně razantní projev
 • Velmi dobrý spinový potenciál
 • Komfortní, přitom pocitově středně tuhý rám
 • Velký sweetspot odpouští nečisté zásahy
 • Příjemný zvukový projev

Mínusy rakety Head Boom MP 2024

 • Je trochu línější než jiné MP modely od Head
 • Raketě nesedí přímé údery – jsou krátké

Starší články