Zjistěte, kdo je tajemná Skupina Přátel Lehkého Šlapání


6 minut čtení

Zjistěte, do čeho na Šatně nově šlápne Skupina Přátel Lehkého Šlapání.
Milí přátelé aerobních sportů, dostali jsme za úkol popsat kdo jsme, co děláme a proč máme tak divný název. Musíme se přiznat, že nás tímto SportObchod.cz dostal hned zpočátku pod obrovský tlak. Ačkoliv bychom o sportu dovedli debatovat týdny a popsat tuny papírů, tak psát o sobě nám činí trochu problémy. Ale pojďme na to, výzvy a překážky je třeba překonávat a limity posouvat. A to platí jak v životě, tak především u dvou sportů, kterými vás budeme zde na blogu provázet. Jak jsme na začátku naznačili, budeme se pohybovat převážně v aerobních pásmech, ale nenechte se zmást. Velmi často navštívíme i pásmo anaerobní. Buďto úmyslně, za účelem zlepšení, nebo neúmyslně, protože se dostaneme za pomyslný limit našich sil.

Za hranicemi Vsetína je všechno lehké šlapání

Skupina Přátel Lehkého Šlapání nemá bohatou historii. Vznikli jsme v roce 2018 jako spolek přátel kvalitní horské cyklistiky. Sídlíme ve valašské metropoli, která je kvalitním sportem, zejména hokejem, známá, a to ve městě Vsetín. Vsetín je vlastně taková díra mezi kopci, takže když chcete vyjet někam na kole, musíte nejdřív do pořádně prudkého kopce. Pak teprve můžete zahájit vyjížďku. Prvním kopcem to ale na Valašsku nikdy nekončí, je to prakticky pořád z kopce do kopce. Má to ale několik výhod - jste odměněni krásnými výhledy na zdejší malebnou krajinu, a když na kole zavítáte do jiných krajů, tak vám tam vyjížďka najednou připadá jako takové lehké šlapání.

V dětství běhat musíš, v dospělosti chceš

Všichni členové týmu mají sport v krvi prakticky od narození. Máme mezi sebou bývalé hokejisty, hokejbalisty, fotbalisty, cyklisty, stolní tenisty, baletky, juniorskou miss aerobic i horolezce. Sport nás provází s malými přestávkami celým životem. Po konci aktivních „kariér“ a začátku budovaní profesních „kariér“ jsme se obloukem vrátili k tomu, co nás v mládí na trénincích tolik nebavilo. Běhání. Běhání je totiž naprostý základ při budování fyzické kondice. Zatímco v mládí jsme běhat museli, teď běhat chceme a běh se stal po cyklistice naší druhou vášní. Má značnou výhodu v tom, že běhat můžete prakticky všude, téměř nic vás to nestojí a nesežere tolik času, který je třeba precizně vyvažovat mezi koníčky, rodinu a práci.

Nebereme se vážně a rádi poradíme

Ačkoliv jsme brusle, kopačky, rakety a jiné sportovní pomůcky vytahovali už jen sporadicky, stále v nás zůstala touha po adrenalinu, pocitu euforie a tom všem, co zažijete jedině při závodech. Proto jsme se začali postupně účastnit jak běžeckých, tak běžkařských, cyklistických či dokonce triatlonových závodů. Závodů začalo přibývat a zjistili jsme, že jsme přes sezonu prakticky každý víkend na závodních tratích, a to i za hranicemi Valašska. A protože je lepší své úspěchy a neúspěchy s někým sdílet, založili jsme sportovní klub. Na Viberu už tehdy existovala konverzační skupina, kde jsme si domlouvali společné cyklovyjížďky a jiné aktivity, která se jmenovala Skupina Přátel Lehkého Šlapání. Název klubu byl tedy jasný! Brzy poté následovaly webové stránky, kde jsme začali psát o jednotlivých závodech - jak jsme dopadli a co jsme tam zažili. K našemu velkému překvapení lidé začali stránky navštěvovat. Stránky píšeme zábavnou formou, kdy si ze sebe většinou děláme srandu a naše výkony nijak nepřeceňujeme, i když začínají přibývat stupně vítězů a úspěchy na stále větších závodech. A možná právě to, že ze sportu neděláme „vědu“ a nebereme se úplně vážně, v lidech vzbudilo jistou důvěru a začali se na nás obracet s dotazy typu:
  • Chci začít taky běhat, jak začít?
  • Začala jsem běhat, ale běhám moc pomalu, jak zrychlit?
  • Jak natrénovat na půlmaraton?
  • Chtěla bych nové běžecké hodinky, co vybrat?
  • Chtěl bych si koupit nové kolo, ale nevím jaké?
  • Chtěl bych manželce koupit elektrokolo, pomůžete mi s tím?
A my, protože jsme nabyli za ta léta spoustu zkušeností, udělali mnoho chyb, ze kterých jsme se snad poučili, jsme začali tyto zkušenosti předávat.

Tvoříme komunitu

Docela to funguje a nám dělá velikou radost, že se okruh lidí, kteří nás žádají o radu nebo si chtějí o sportu jenom normálně pokecat, zvětšuje. Zároveň je to pro nás zavazující a motivující zkoumat pořád nové věci a neustále se zlepšovat, ale vlastně to je přesně to, co nás momentálně baví – posouvat se dál. Našich rad ohledně cyklistiky a běhání, budete moci využít i tady na Šatně. Doufáme, že to pro vás bude přínosem, a když ne, tak to bude alespoň zábavné čtení. Hned příště se vrhneme na téma běhání v zimě.

Lehce si počtěte další sportovní seriály

Sporťačka Denisa Bára na kolobce Příběhy modré koloběžky Tenisový fanatik

Starší články