RECENZE: Tenisový výplet Tecnifibre HDMX 1.30 mm


8 minut čtení

Objevte klady a zápory hybridního tenisového výpletu Tecnifibre HDMX s průměrem struny 1.30 mm.
V první recenzi na tenisový výplet se podíváme na vskutku zajímavý výplet Tecnifibre HDMX,  který má díky svým vlastnostem šanci oslovit nejširší spektrum hráčů. Od začátečníků, přes mírně pokročilé až zkušené klubové hráče a v některých případech i výkonnostně zaměřené tenisty se specifickým požadavkem na šetrnost k ruce. Firma Tecnifibre již 40 let patří k leaderům na trhu se strunami a je oficiálním partnerem ATP Tour. Tecnifibre HDMX 01 Tento multifilamentový výplet, čili multivlákno, je velmi komfortní a levnou variantou k přírodním střívkům, která jsou vzhledem ke své ceně pro drtivou většinu z nás nedostupná. Nový název nahrazuje předchozí variantu Tecnifibre HDX Tour. Výplet o průměru 1.30 mm jsem otestoval v raketě Babolat Pure Strike 18x20 2020 a měl jej napnutý na 24/23 kg.

Je to hybrid

Abych to celé uvedl na pravou míru a ještě trochu zkomplikoval, tak ale musím zmínit, že Tecnifibre HDMX není běžné multivlákno, jak ho známe. Jedná se o tzv. hybridní multivlákno, které firma Tecnifibre označuje 3D Hybrid. Kombinuje totiž vlastnosti multivlákna a polyesterové struny. Díky tomu je výplet zaměřený více na profesionály, a přesto má obdobně komfortní vlastnosti jako tradiční multivlákna. Složení výpletu je unikátní. Tecnifibre HDMX 02 V základním pouzdře se objevují hned tři materiály. Skládá se ze 34 % elastylu, 33 % polyesteru a 33 % thermostabylu. Elastyl se stará o pružnost, polyester o pevnost a thermostabyl o stálost napětí struny. Materiály nahrazují běžně používaný multivláknový polyamid tak, aby bylo dosaženo obdobného výsledku, jako když si raketu vypletete hybridem – kombinací polyesterových strun a multivlákna. Navíc je povrch obalu struny opatřen speciálním lubrikantem, který zabraňuje nadměrnému tření a prodlužuje tak životnost struny. Tecnifibre HDMX 03

Komfort a výkon

Hned od prvního úderu je zřejmé, že mám tu čest s komfortně orientovanou strunou. Výplet je krásně poddajný, a přesto to od něj příjemně letí. Sám generuje hodně energie a s tupostí polyesterů se to nedá srovnat. Tecnifibre HDMX je přesně ten typ výpletu, který bych doporučil trenérům či hráčům s tenisovým loktem. Vibrace prakticky neexistují a někdy jsem měl pocit, jako bych míče zahrál tenisovou raketou z cukrové vaty. Zároveň však dovoluje do úderu i přitlačit. V tu chvíli je ale potřeba počítat s tím, že komfort převáží nad výslednou silou a pocit razance je tak utlumen. Zatímco polyester vyžaduje neustálé přiživování vlastní energií, tak u tohoto výpletu je to v konečném důsledku spíše ku škodě. Respektive nevymáčknete z něj tolik, jako z polyesterového drátu. Není to tedy výplet pro čistokrevné ranaře a spinaře. Tecnifibre HDMX 04 S roztáčením míčku jsem měl vůbec asi největší problém. Sám příliš nespinuji a vyznávám spíše přímou hrou. To je pro pochopení vlastností tohoto výpletu zcela zásadní. Když jsem se zaměřil čistě na spinové údery, měl jsem z výpletu zvláštně nevyrovnaný pocit. Výplet na mě v tu chvíli „křičel“, jako když se mu to nelíbí. Občas zvláštní škrábavý zvuk byl doprovázen nepřesvědčivou rotací a horší délkou míče. Nebývá zvykem, aby struny u rakety se vzorem výpletu 18×20 divoce přeskakovaly, ale tady se to občas stávalo. Řekl bych, že je to částečně obecná vlastnost všech multifilamentů, které jsou zkrátka měkčí a míček si s nimi více pohrává. Při detailním pohledu na struny po pár hodinách bylo krásně vidět, že se pohybují o něco více. Naštěstí se vrací do své původní polohy. Přesto při tomto pohybu dochází k poškození obalu. Na rozdíl od polyesteru, který při opotřebení vytváří malý žlábek, se tento multifilament prošoupe na větší ploše struny.

Výdrž výpletu Tecnifibre HDMX vás překvapí

Nejvíce diskutovanou vlastností multifilamentů je bezesporu jejich výdrž. Při vyšší ceně oproti obyčejným polyesterům je to pochopitelné. Komfort zkrátka něco stojí. V tomto případě se jedná o komfort kombinovaný s výkonností. Proto si dovoluji připojit i video z tréninkového zápasu s mým kamarádem Petrem z mančaftu, který, nutno dodat, si se mnou pohrával jako kočka s myší. Jen pro rozlišení – na videu jsem na rozdíl od mého namakaného kolegy v tričku a nemám tak spinové údery, jako on. V této ukázce však nehraji s tímto výpletem a slouží jen k prezentaci mého stylu hry, který je pro výslednou životnost výpletu zcela zásadní. Při testování jsem naměřil úctyhodnou výdrž 15 hodin. Ještě než začnete nad tímto výsledkem z říše snů jásat však musím upřesnit kvalitu těchto hodin. Zhruba polovinu hodin jsem odehrál více méně v ostrém tréninkovém tempu a druhou polovinu jako trenér dospělých hobby hráčů různé úrovně. [caption id='attachment_17766' align='aligncenter' width='633']Tecnifibre HDMX 05 Jeden úder před prasknutím struny[/caption] Pokud bych tedy měl odhadovat reálnou výdrž při zápasovém tempu, tak se bude v mém případě pohybovat kolem 8–10 hodin. To je i tak na multivlákno slušné. Rozhodující je však vlastní styl tenisu. Pokud budete spinovat a hrát silově jako můj kamarád na videu, tak vám tenisový výplet vydrží výrazně kratší dobu. Multivlákna si v zásadě nikdy nevybíráme pro jejich trvanlivost. Tím hlavním benefitem je komfort a šetrnost k ruce. [caption id='attachment_17767' align='aligncenter' width='633']Tecnifibre HDMX 06 A je po něm...[/caption] Další tradiční vlastnost tohoto spleteného výpletu je třepení. Má to i své výhody. Snadno odhadnete, kdy struna asi praskne. V mém případě mě příjemně překvapil fakt, že struna do poslední chvíle držela napětí, přestože viditelně měla doslova „na vlásku“. Jednu z fotografií na mobil jsem náhodou pořídil jeden úder před prasknutím.

Kdo je cílovka?

Tecnifibre HDMX nabízí dynamický komfort s velmi dobrými výkonnostními vlastnostmi jako je přesnost a cit. Není to jen příjemně měkké kanape pro seniory či hráče s tenisovým loktem. Je to velmi slušný výplet na úrovni závodních polyesterů. Díky kombinaci tří druhů materiálů včetně polyesteru se hodí jak pro zapálené klubové hráče, tak trenéry. Doporučil bych je také závodním juniorům, kteří ještě nemají zcela vyvinutý svalový systém. Díky výpletu Tecnifibre HDMX mohou předcházet případným zraněním či únavě paže. Pokud spinujete na úrovni Rafaela Nadala, pak to jistě nebude výplet určený pro vás. Ideálně se hodí pro hráče s přímými údery, kde je efekt komfortu nejcitelnější a nedochází k tak výraznému opotřebení struny. Na závěr doporučím tloušťku minimálně 1.30 mm při alespoň o 1 kg nižším napětí, než jste zvyklí. Výplet vám tak vydrží o něco déle. Chci Tecnifibre HDMX »

Závěrečné hodnocení tenisového výpletu Tecnifibre HDMX

Plusy tenisového výpletu Tecnifibre HDMX 1.30 mm

+ Výborná kombinace komfortu a výkonu + Solidní přesnost a citlivost + Pomáhá eliminovat bolest paže a vznik tenisového lokte + Překvapí životností při přímých úderech + Je vhodný pro amatéry i výkonnostní hráče

Mínusy tenisového výpletu Tecnifibre HDMX 1.30 mm

- Spinové a vysoce razantní údery mu nedělají dobře - Mírné rozlézání a občasné skřípění strun - Vyšší cena

Další servis tenisového čtení...

Starší články