RECENZE: Běžecká vesta Salomon ADV Skin 5 Set


6 minut čtení

Vytáhněte na několikahodinové běhy s běžeckou vestou Salomon ADV Skin 5.
Nějakou dobu jsem se rozmýšlel, jakou vestu na běhání si pořídím a ve finálním výběru skončily dvě. První z nich byla vesta Inov-8 Race Elite Vest a druhou je recenzovaná Salomon ADV Skin 5 Set. No, bylo to těžké, ale nakonec vyhrála vesta od Salomonu. Asi se mi víc líbil její vzhled a myslím, že jsem neudělal špatně. Původně jsem ji chtěl v modrém provedení, ale nakonec vyhrála červená (lépe vynikne na fotkách, je taková veselejší a hodně se hodí k modré barvě, kterou mám rád). V mojí velikosti XS váží vesta 302 gramů.

Vesta, se kterou vás bude běhání v přírodě bavit

Hned potom, co mi ji Adam dovezl, jsem ji musel vyzkoušet. Po prvním testu mě překvapilo, jak je lehká a příjemně sedí na zádech. Za cenu kolem 3 000 Kč dostanete parádní běžeckou vestu, 2× softflask a 1× termoizolační vložku na hydrovak (kompatibilní s hydrovakem Vak Salomon Soft reservoir 1,5l). Tato vložka se může hodit v létě, aby se vám voda tolik neohřívala o záda nebo v zimě, aby vám tak rychle nezmrzla. Ale přiznám se, že jsem tuto vložku zatím nezkoušel, protože běhám se softflaskami.

Softflasky měkčí, ale praktické

Pojďme se nejdříve podívat právě na softflasky. Ty mě velice překvapily, protože jsem měl zatím jen z Decathlonu, které měly úzké hrdlo a brzy zplesnivěly, jelikož se nedali pořádně vysušit. U těchto je to jiné a díky širokému hrdlu je můžete v pohodě vysušit (nebo vytřít) a zbavit se tak i případných nečistot. Mají měkkou spodní část, a proto je obtížnější je do vesty nasoukat, když ji máte oblečenou. Já to řeším při závodě tak, že si nechám softflask ve vestě a vodu do nich nalévám oblečený. K tomuto účelu by byly lepší ve verzi s tvrdou spodní částí, ale nejsem si jistý, jestli by vás při běhu netlačily.

Dostatek kapes i na bundu při horší předpovědi počasí

Vesta nabízí spoustu kapes, do kterých v pohodě dosáhnete a můžete si je nacpat všemožným vybavením (gely, tyčinky, doklady, oblečení). Co bych vytknul kapsám je to, že se dost překrývají, a tak se vám může stát, že si jednu kapsu nacpete věcmi a do druhé nedáte nic. Nebo si do jedné dáte například gel, který vám při běhu sklouzne do její zadní části, a vy jej pak bez jejího sundání nebo pomoci někoho dalšího nevytáhnete. První pořádný test zažila vesta na Vysočině v Milovech, kde jsme s kluky ze SportObchodu byly přidat nějaké bodíky do hodnocení Trail Tour 2020. Podle předpovědi mělo začít pršet zhruba v době, kdy bychom byli v polovině trati, a tak byla bunda nutnou výbavou. Bunda Inov-8 StormShell FZ se do vesty vešla v pohodě a nikde nic netlačilo. Ve vestě jsem měl navíc oba naplněné softflasky, tyčinku s gelem, telefon a doklady. Nezbývá jen, než si dobře promyslet, co a kam dáte. Vesta navíc parádně seděla díky stahovacím gumičkám, které si můžete rozmístit dle vaší potřeby. Slouží k tomu malá očka rozmístěná po celé délce přední strany vesty.

Uchytíte běžecké hole a přivoláte si pomoc v nesnázích

Pokud se někde ztratíte nebo poběžíte v mlze, tak můžete využít píšťalku, která je šikovně schovaná v jedné z kapes vesty. Je jednoduše dostupná a schovaná v malé kapsičce nad kapsou na softflasky. Ještě bych se vrátil ke kapsám na softflasky. Ty jsou velice šikovně udělané a obsahují navíc poutka, která zaháknete pod šroubovací část softflasku. Ten vám pak neskáče a parádně drží v kapse i poté, co nějakou část vody vypijete. Tahle vychytávka se mi hodně libí a určitě nejsem sám. Pokud běháte s běžeckými holemi, tak ani na vás Salomon nezapomněl a součástí vesty jsou oka na uchycení běžeckých holí. Jsou ze stejného materiálu jako stahovací gumičky. Jsou umístěny nad kapsami pro softflasky a je možné je schovat do malých kapsiček. A nemusíte se bát ani šířky holí, protože si šířku gumiček můžete upravit pomocí plastového stahovacího „caplíku“. Další věc, která se mi na věstě líbí, jsou gumičky pro regulaci její šířky. Takže, když nemáte ve vestě moc věcí a přišla by vám volná, můžete si ji stáhnout pomocí těchto gumiček umístěných v její zadní části.

Plusy a mínusy bežecké vesty Salomon ADV Skin 5 Set

  • + Váha a pěkný vzhled
  • + 2× 500ml softflask součástí vesty
  • + Skvělý střih, který obepne tělo
  • + Neskáče díky stahovacím gumičkám
  • + Neodírá oblečení (testováno s velice jemným trikem Inov-8 Base Elite SS)
  • - Až přílišné překrývání kapes
  • - Špatné vytahování softflasku při naplněné vestě
A na závěr přidám ještě několik fotek, kde mám vestu oblečenou, abyste si dokázali představit, jak sedí. A tady přímo ostrý test na SkyRace LHUT 2020 na Lysé hoře. Ani naložená při technickém seběhu na zádech neskákala. Musím říct, že je to opravdu změna oproti obyčejnému trailovému batohu z Decathlonu. Pocit z běhu je s touto vestou parádní a bohatě vám vystačí i na několikahodinové běhy (s dobře zvoleným oblečením a výbavou, kterou si do něj s sebou vezmete). Opět mě Salomon nezklamal a i přes pár výtek vám ho mohu jen doporučit. Zažijete a poznáte s ním, co je to TimeToPlay. Chci vestu Salomon ADV Skin 5 »

Doběhněte si pro další čtení...

Starší články