Kouzlo invertovaného křídla: snazší střelba a přechod do útoku


6 minut čtení

Hrát na křídle přes ruku má svoje výhody. Puk si snadněji navedeš na osu hřiště a máš více možností vystřelit. Třeba jako Jágr, Voráček nebo Ovečkin.

Mají hrát leváci nalevo a praváci napravo? Nebo je lepší hrát tzv. invertované křídlo, kdy hraješ s hokejkou a hledím otevřeným do hřiště? Vše má své pro a proti, především pak záleží na tom, jestli zrovna útočíš, nebo bráníš. Společně se podíváme především na ofenzivní aspekty hry.

A přidáme také pohled na to, jak je to v hokeji s levorukou většinou. Kde se bere a jaké výhody má držet svoji dominantní ruku na spodní a horní části hokejky?

Hokejista hrající na invertovaném křídle

Proč je v hokeji tolik leváků?

Všeobecně řečeno, asi 90 % světové populace jsou praváci. V hokejovém světě ale dochází k zajímavému jevu. Například v NHL střílí více než 60 % hráčů levou rukou, přičemž pravá ruka svírá horní část hokejky. Tato zvláštní anomálie vyvolává otázku: Proč tolik praváků volí střelu levou rukou?

Jedna z pravděpodobných teorií má kořeny v prvním setkání mladého hráče s hokejkou. Když dítě dostane hokejku, jeho dominantní ruka přirozeně tíhne k horní části, což vede ke střelbě slabší rukou.

První uchopení hokejky v dětství je klíčové

V zemích, jako je Kanada, kde je hokej často prvním sportem, s nímž se dítě setkává, je fenomén dominantní ruky nahoře rozšířenější. Zdůvodnění je jednoduché: dominantní ruka dítěte by měla vést hokejku pro lepší ovládání a manévrování. Pravoruké dítě tedy bude pravděpodobně střílet levou rukou a naopak.

Třeba ve Spojených státech je ale tento trend výrazně odlišný. Rodiče často vybírají pro své pravoruké dítě hokejku pro praváky, což je v souladu s jejich hlavní rukou při jiných činnostech, jako je psaní, házení nebo baseball. Tento rozdíl vysvětluje, proč výrobci obvykle prodávají dvě hokejky pro leváky (levačka je spodní ruka) na jednu hokejku pro praváky (pravačka je spodní ruka).

Debata o dominantní ruce

Diskuze o tom, jestli má být dominantní ruka na horní nebo dolní části hokejky, je sporná. Někteří hráči tvrdí, že mít dominantní ruku dole zvyšuje výkon. Jiní se ale domnívají, že používání dominantní ruky nahoře poskytuje lepší stabilitu a kontrolu, zejména při zpracování, střelbě a přihrávkách.

I mezi hráči NHL jsou zastánci teorie, že střelci s pravou rukou dole bývají lepšími střelci branek, protože jejich dominantní ruka je na silové části hole. Na druhou stranu jsou levorucí hráči často považováni za lepší techniky při práci s hokejkou a nahrávače. Ačkoli neexistují jednoznačné vědecké údaje, které by tuto teorii potvrzovaly, je to zajímavý pohled na věc.

Mnoho profesionálních hráčů, jako například Boone Jenner nebo Cam Atkinson, dává svou dominantní ruku na horní část hole. Tato preference je běžná hlavně u obránců, jako jsou Seth Jones a Zach Werenski, kteří často zpracovávají puk jednou rukou. Existují však i výjimky, jako například Matt Duchene, který svou dominantní ruku umisťuje na spodní část hole.

Leváci na pravém křídle Praváci na levém křídle
Jaromír Jágr Alexandr Ovečkin
Jakub Voráček Brendan Shanahan
Patrick Kane Artemi Panarin
Marian Hossa Ilja Kovalčuk
Peter Bondra Ray Whitney
Marián Gáborík Jozef Stümpel
Petr Sýkora Thomas Vanek
Martin Havlát Patrick Laine
Pavel Bure Filip Forsberg
Pavol Demitra David Perron
Nikita Kučerov Lukáš Kašpar
Mikko Rantanen Michal Grošek


Proč by měli leváci hrát zprava a naopak

Hra na invertovaném křídle, tedy na straně opačné, než je tvoje střelecká ruka, může zejména útočníkům přinést několik výhod. Tady jsou tři hlavní důvody, proč někteří hráči tento přístup preferují:

1. Lepší výhled na branku

Při hře na invertovaném křídle je čepel tvojí hokejky uprostřed kluziště. Díky tomuto umístění máš širší výhled na branku a čepel se dostává do více pozic, ze kterých můžeš přesně zamířit. Lepší výhled může výrazně zlepšit tvoji přesnost střelby a pravděpodobnost gólu.

2. Vynikající ochrana puku

V poslední době se hokej hraje více po mantinelech. Když hraješ na invertovaném křídle, je snazší chránit puk na forhendu, protože obránci mívají hokejku spíše k mantinelu, aby právě nahozené kotouče okolo mantinelu lépe zachytávali. Tato ochrana je výhodná především při průnicích do útočného pásma.

3. Jednodušší střely z voleje

Nahazování nebo přihrávání puku podél mantinelů v útočném pásmu nutí brankáře neustále upravovat své postavení. Tento pohyb vytváří volné prostory a prodlužuje gólmanovu reakční dobu, čímž zvyšuje tvoje šance na skórování. Navíc je provedení střely z voleje z invertovaného křídla podstatně jednodušší, což nabízí další šanci ke vstřelení gólu.

Vyzkoušej obourukost jako Gordie Howe

Ačkoli volba mezi hrou na pravé nebo levé straně nakonec závisí na osobních preferencích a pohodlí, rozvoj obourukosti může výrazně zlepšit tvoje herní dovednosti. Zvládnutí dovedností, jako je například rozdávání a přijímání přihrávek na bekhend, může kompenzovat problémy při hře na invertovaném křídle. Stejně tak naučit se střídat ruce jako legendární Gordie Howe ti může nabídnou nepředvídatelnou výhodu na ledě.

Nakonec neexistuje žádný správný nebo špatný způsob držení hokejky. Každý hráč musí najít to, co mu nejlépe vyhovuje, s ohledem na jeho dominantní ruku, osobní pohodlí a specifické požadavky jeho pozice na ledě. Ať už se rozhodneš hrát na levém, pravém nebo invertovaném křídle, nezapomeň, že klíčem k tomu, aby ses stal úspěšným hokejistou, je trénink, rozvoj dovedností a láska ke hře.

Starší články