Jak začít s hokejem jako dospělý


5 minut čtení

Chceš začít s hokejem ve vyšším věku, i když jsi jako dítě nechodil na led? Spolkni ego, neboj se padat, trénuj a půjde to!

Přemýšlíš nad tím, že v dospělosti začneš hrát hokej, ale nemáš žádnou průpravu z dětství? Spousta dospělých se hokeji věnuje i bez předchozích zkušeností. Věk není překážkou pro učení se novým dovednostem a hokej není výjimkou.

Nejenže můžeš začít hrát hokej jako dospělý, ale pokud po tom toužíš, pusť se do toho. Hokej je vynikající způsob, jak si udržet kondici, najít nové přátele a postavit se výzvě. Je to sport, který vyžaduje kombinaci fyzické zdatnosti, mentální odolnosti a týmové spolupráce.

Na co se v hokejových začátcích zaměřit

Pokud chceš začít hrát hokej, musíš se naučit tři klíčové dovednosti: bruslení, ovládání puku a střelbu

Bruslení

Bruslení je základem hokeje. Než vůbec začneš přemýšlet o ovládání puku nebo střelbě na branku, musíš se na ledě cítit pohodlně. Pokud jsi v hokeji nováčkem, nestyď se přihlásit na lekce bruslení. Pomohou ti zvládnout základy, jako jsou starty, brzdy a otáčky.

Zároveň můžeš trénovat bruslení doma na suchu nebo na inline bruslích.

Náhled videa

Ovládání puku

Jakmile zvládneš bruslení, je čas vzít do ruky hokejku a začít si tykat s pukem. Kontrola puku je důležitá jak při střelbě, tak při přihrávkách nebo vedení kotouče během bruslení. Vyšší dívčí je pak stickhandling, díky kterému získáš nad pukem jistotu a troufneš si na kličky mezi protihráči.

I na práci s pukem existují cvičení, která můžeš trénovat doma.

Náhled videa

Střelba

Až získáš jistotu při bruslení a budeš mít kontrolu nad pukem, zaměř se na střelbu. Bez jejího tréninku gól nedáš. Zkoušej střelu zápěstím, příklepem nebo nápřahem. Každá střela se hodí do jiných prostorů na ledě a třeba zjistíš, že máš na některý typ střely větší talent.

Začni třeba s tréninkem střely zápěstím podle našich rad.

Náhled videa

Jakou výstroj potřebuješ?

Hokejka a brusle jsou naprostý základ, který budeš potřebovat i na rybníkový hokej. V základní výbavě by neměla chybět ani helma. Další hokejovou výstroj vybírej podle toho kde, s kým a v jaké intenzitě se chystáš hokej hrát. Zároveň pamatuj na to, že v začátcích nepotřebuješ profi výstroj, ale vystačíš si s rekreační nebo amatérskou úrovní vybavení.

Kup si správné hokejové brusle

Prvním krokem je investice do páru dobře padnoucích hokejových bruslí. Ty jsou tvým spojením s ledem a jedním z nejdůležitějších kusů vybavení, které budeš potřebovat. Věnuj čas tomu, abys našel pár, který ti dobře padne a bude pohodlný. Nespěchej s nákupem špičkových bruslí. Jako začátečník potřebuješ spíše pohodlí a správný střih než pokročilé funkce.

Vyber si hokejku podle svých preferencí

Je jen na tobě, jakou hokejku si vybereš. Oblíbenější a modernější jsou kompozitové hokejky, které jsou mnohem lehčí a snadněji se s nimi manipuluje. Dřevěné hokejky jsou zase levnější a nabízejí lepší cit, který se ti v začátcích může hodit.

Pořiď si základní vybavení

Jakmile se tvoje bruslařské dovednosti zlepší, budeš chtít začít trénovat s pukem na ledě. Aby ses mohl pustit do tréninku bezpečně, budeš potřebovat základní vybavení, včetně helmy, chrániče zubů, chráničů ramen, chráničů loktů, rukavic, hokejových kalhot a chráničů holení.

Jak dlouho trvá, než se naučíš hokej?

Neexistuje žádný pevně stanovený časový rámec pro učení a naučení se hokeje. U každého člověka je doba individuální. Někteří lidé si mohou osvojit základy rychle, zatímco jiní mohou potřebovat více času. 

Ať už je ti 40, 50 nebo 60 let, nikdy není pozdě začít hrát hokej. Jediné, co potřebuješ, je fyzická schopnost hrát a v pokročilejším věku doporučujeme potvrzení od lékaře.

Hokejový zápas starších mužů

Tipy pro začátečníky

  1. Vyzkoušej různé typy hokeje - například inline hokej nebo hokejbal.
  2. Přichystej si doma branku a síť a trénuj střelbu a stickhandling.
  3. Zapoj se do co největšího počtu zápasů, abys zdokonalil své dovednosti proti soupeřům.

Přihlášení do hokejové ligy

Když jsi připraven posunout své dovednosti na vyšší úroveň, zvaž možnost přihlásit se do hokejové ligy. V mnoha městech existují hokejové ligy pro dospělé začátečníky. Tyto ligy nabízejí skvělou příležitost rozvíjet své dovednosti a užívat si hokej s kamarády. 

Jdi si za svým snem, nikdy není pozdě

Začít hrát hokej v dospělosti se může zdát skličující, ale se správným myšlením a trochou tréninku budeš střílet góly raz dva. Pamatuj, že cesta dlouhá tisíc mil začíná jediným krokem. Proto si zašněruj brusle, spolkni svoje ego a vyraz na led. Tvoje hokejová cesta začíná právě teď.

Starší články