Švihová hmotnost – údaj, který vám pomůže vybrat správnou tenisovou raketu


15 minut čtení

Pomozte si při výběru rakety švihovou hmotností.
Švihová hmotnost (anglicky swingweight) v nejjednodušším slova smyslu o raketě říká, jak snadno/těžko je ovladatelná. Je to poměrně zásadní údaj pro odhadnutí obtížnosti hraní s tenisovou raketou. Pokud víte, jaká švihová hmotnost vám u raket vyhovuje, pak se díky tomuto údaji velmi rychle zorientujete v nepřeberném množství rámů, které dnes trh s raketami nabízí. Základní množství parametrů, které se u tenisových raket uvádějí, jako je hmotnost rakety bez výpletu či vyvážení rakety bez výpletu, mohou být zavádějící. Každá raketa se totiž při samotné hře chová odlišně, a právě švihová hmotnost vám pomůže zjistit, jak moc lehko či těžko se vám s raketou bude hrát. [caption id='attachment_20185' align='aligncenter' width='633'] Detail displeje stroje na měření švihové hmotnosti. Detail displeje stroje na měření švihové hmotnosti.[/caption] Údaj o švihové hmotnosti nově uvádíme u všech výkonnostních tenisových raket a raket pro pokročilé hráče, pro které je tento údaj dostupný. V našich českých podmínkách jsme se s ním dosud nesetkali, ale v zahraničí s ním běžně pracují. Nezřídka se totiž stává, že dvě naprosto stejně těžké i stejně vyvážené rakety s totožnou délkou, velikostí hlavy a identickými použitými materiály, se ve výsledku chovají při hře až pozoruhodně jinak. Je to dáno více faktory, které nelze jen tak odhadnout pouhým náhledem na základní specifikace rámu. Švihovou hmotnost je potřeba změřit přesným měřícím zařízením, které je velmi drahé a jeho cena se pohybuje v desítkách tisíc Kč.

Švihová hmotnost a ovladatelnost

Švihová hmotnost má měrnou jednotku kg/cm2 a hodnoty u současných raket se pohybují mezi 240–360 jednotkami. Měří se výhradně s výpletem, aby odpovídala realitě. Vliv na švihovou hmotnost má také vibrastop, který přidává 2–4 švihové body, ale ten se při měření nepoužívá. Platí jednoduché pravidločím vyšší švihovou hmotnost raketa má, tím větší nároky klade na vynaloženou sílu, techniku a celkové kvality hráče. Zároveň ale platí, že rakety s vyšší švihovou hmotností generují více energie při zachování stejné rychlosti švihu a jsou více stabilní. Naopak, tenisové rakety s nižší švihovou hmotností jsou lépe ovladatelné, hráč se s nimi tolik nenadře a ani nemusí mít tak dobře zvládnutou techniku, aby rám dokázal ovládnout. Negativem nižší švihové hmotnosti je menší razance při zachování stejné rychlosti švihu a horší stabilita rámu.
Platí jednoduché pravidlo – čím vyšší švihovou hmotnost raketa má, tím větší nároky klade na vynaloženou sílu, techniku a celkové kvality hráče.
[caption id='attachment_20194' align='aligncenter' width='633'] Wilson Pro Staff RF97 v13 je raketa pro velmi zkušené a závodní hráče s vysokou švihovou hmotností vyžadující perfektní zásah před tělem. Wilson Pro Staff RF97 v13 je raketa pro velmi zkušené a závodní hráče s vysokou švihovou hmotností vyžadující perfektní zásah před tělem.[/caption] Když mluvíme o stabilitě rámu, hovoříme o přesnosti rakety. Čím těžší raketa, tím přesnější údery, protože při zásahu nedochází k takové nestabilitě hlavy rakety, která by negativně ovlivnila výslednou trajektorii míčku. Pro příklad nemusím chodit daleko. Za jednu z nejpřesnějších raket současnosti se považuje raketa Rogera Federera Wilson Pro Staff RF 97 v13. Tato raketa váží bez výpletu úctyhodných 340 g a její švihová hmotnost byla vypočítána na hodnotu 333. Švihová hmotnost by u této rakety byla ještě výrazně vyšší, pokud by tato raketa nebyla vyvážena extrémně do ruky na 305 mm. Tento rám švýcarského Maestra je pravděpodobně nejtěžší komerčně dostupnou raketou na trhu a je to jedna z nejúžasnějších raket, jak jsem se na vlastní paži přesvědčil při jejím recenzování. [caption id='attachment_20188' align='aligncenter' width='633'] Švihová hmotnost samotného držadla rakety bez krčku a hlavy je velmi nízká. Švihová hmotnost samotného držadla rakety bez krčku a hlavy je velmi nízká.[/caption]

Hmotnost vs. švihová hmotnost

Švihová hmotnost se stává nezastupitelným vodítkem v situacích, kdy celková hmotnost rakety tak trochu „lže“ a neodráží reálnou obtížnost, s jakou se s raketou hraje. Někdy vznikají až paradoxní situace, kdy výrazně těžší raketa je mnohem ovladatelnější a méně „výkonná“, než lehčí rám. Záleží totiž především na vyvážení rakety a celkovém rozložení hmotnosti použitého materiálu a jeho tvrdosti. Pro zářný příklad tohoto paradoxu zabrousím do vod značky Tecnifibre. [caption id='attachment_20190' align='aligncenter' width='633'] Upravená a dovážená raketa Tecnifibre T-Fight RS 305 je nejnáročnější 305g raketa na trhu, která snese srovnání s profesionálními rámy. Upravená a dovážená raketa Tecnifibre T-Fight RS 305 je nejnáročnější 305g raketa na trhu, která snese srovnání s profesionálními rámy.[/caption] Tecnifibre v letošním roce přišel s novými rámy T-Fight RS, které jsou určené pro pokročilé až výkonnostně orientované hráče. Tato nová řada nabízí tři hmotnosti těchto rámů, z nichž nejzajímavější je model 305 g a model 315 g. Na první pohled nemůže být pochyb o tom, která z raket bude pocitově těžší a zároveň výkonnější při totožném provedení švihu. Kdo by vsadil vše, co má, na těžší 315g model, pak by uronil notně velkou slzu nad výdělkem. Švihová hmotnost u 315g modelu je „pouhých“ 321, zatímco lehčí model se vyšplhal až na hodnotu 333. Já osobně jsem u své verze rakety naměřil dokonce 340 bodů, což je vyšší hodnota, než jakou se pyšní výše zmíněná Federerova Wilsonka. Neuvěřitelné! Abych tento údaj uvedl do kontextu, pak je nutné zmínit, že 305g raketa je vyvážena více do hlavy na 325 mm, zatímco 315g rám je vyvážený výrazně do ruky na 310 mm. Běžně jsou 305g rámy jiných značek vyváženy většinou někam kolem 315–320 mm a zdaleka nedosahují takové síly, stability a razance.

Lehký rám pro více snadné energie

Abych celou situaci kolem švihové hmotnosti ještě více zkomplikoval, ale zároveň vysvětlil, pak musím odpovědět na jednu otázku, kterou si jistě řada z vás klade. Proč se tedy lehčí rakety často označují za „power rámy“ a generují více snadné síly samy o sobě? [caption id='attachment_20191' align='aligncenter' width='633'] Nižší švihová hmotnost u rakety Tecnifibre T-Fight XTC 295 zaručuje vynikající ovladatelnost. Nižší švihová hmotnost u rakety Tecnifibre T-Fight XTC 295 zaručuje vynikající ovladatelnost.[/caption] Je to dáno tím, že lehčí rámy umožňují méně zkušeným hráčům lepší kontrolu nad švihem, snazší provedení naučené techniky a zároveň vyšší rychlost švihu bez větší námahy. Lehký rám pak sám o sobě funguje na principu trampolíny, kdy výraznou roli na tomto efektu hraje širší rám typické rekreační rakety a také méně husté materiálové složení rámu. Princip je tedy zřejmý – co je měkčí a lehčí, více pruží a tím generuje samo o sobě snadnou energii. Takové rakety ale ztrácí na stabilitě = přesnosti. Oproti tomu těžké a tenčí rámy raket pro závodní hráče mají za úkol vloženou energii do úderu přetransformovat v přesnost a kontrolu.
Pro co nejsnazší pochopení platí, že s lehčí raketou nemusíte udělat vše dobře, a tak efektivně, a přesto vám to od ní poletí. Naopak s těžší raketou musíte více věcí dělat správně a efektivně, aby vám to od ní letělo tak, jak má.
Zkušený hráč či profík se dokáže do úderu opřít výrazně efektivněji než amatér. Profík s hobby raketou by přišel o kontrolu, přesnost a kurt by přestřelil při každém silnějším úderu. Naopak potřebuje vloženou energii zkrotit. To nelze zajistit jinak než právě větší hustotou použitého materiálu v tenčím rámu a tím vyšší hmotností rakety. Další výrazný vliv na generování energie rakety má výplet, jeho materiálové složení, struktura a síla napětí. O tom již netřeba dlouze hovořit, neboť vše již bylo řečeno v obsáhlém seriálu o výpletech. [caption id='attachment_20186' align='aligncenter' width='633'] Head Graphene 360+ Extreme MP je spinová raketa s překvapivě vyšší švihovou hmotností pro náročnější hráče s agresivnějším stylem hry. Head Graphene 360+ Extreme MP je spinová raketa s překvapivě vyšší švihovou hmotností pro náročnější hráče s agresivnějším stylem hry.[/caption] Pro co nejsnazší pochopení platí, že s lehčí raketou nemusíte udělat vše dobře, a tak efektivně, a přesto vám to od ní poletí. Naopak s těžší raketou musíte více věcí dělat správně a efektivně, aby vám to od ní letělo tak, jak má. Stává se, že si amatér koupí příliš těžkou raketu a rázem získá větší pocit razance. To je sice pravda, ale už nemá nad touto razancí kontrolu, protože horší technika a celkově horší provedení úderu mu neumožňuje raketu ovládnout tak, aby využil její potenciál naplno. Navíc, těžší raketa výrazně rychleji unavuje a zatěžuje paži, potažmo celou vrchní část těla. Pokud si někdo troufne na 320g rám, pak by si měl nejdříve vyzkoušet, jestli s ním vydrží hrát na plné obrátky po dobu 2 hodin. Nadšení hobby hráčů z velmi těžkých rámů se totiž po úvodních fantastických 20 minutách může náhle změnit ve zdraví ohrožující utrpení. Dojde síla a špatná technika úderů může vést ke zraněním a tenisovému lokti.

Vliv švihové hmotnosti na techniku úderů

Švihová hmotnost má přímý vliv na použitou techniku úderů. Hráči s delším nápřahem a delším vedením úderů, typicky Rafael Nadal, si s raketou s vysokou švihovou hmotností poradí snáze než hráči, kteří mají krátký nápřah a rychlý švih, typicky Nick Kyrgios. Těžkou raketu rozpohybujete mnohem lépe delším nápřahem a pořádným vytočením ramen. Pokud naopak hrajete údery rychlým mrsknutím zápěstí bez delší předchozí přípravy, pak vám budou vyhovovat rámy s nižší švihovou hmotností a obecně nižší statickou hmotností. Naopak hráči, kteří svůj nápřah pečlivěji časují dopředu (větší smyčka) a kontakt s míčkem udržují co nejdelší dobu (táhnou úder), využijí těžší rám pro efektivnější hru. [caption id='attachment_20184' align='aligncenter' width='633'] Babolat Pure Drive 2021 má vyváženou švihovou hmotnost pro pokročilé klubové hráče s turnajovými choutkami. Babolat Pure Drive 2021 má vyváženou švihovou hmotnost pro pokročilé klubové hráče s turnajovými choutkami.[/caption] Vysoká švihová hmotnost není nutně jen o razanci úderů, ale také o jistotě. Platí ale pravidlo o vynikající technice, přípravě, načasování a přesném kontaktu rakety s míčkem. Příkladem budiž Roger Federer a jeho klasický perfektně načasovaný forhend se „staromódním” modifikovaným východním držením ve stylu Peta Samprasa. Dalo by se říct, že Federer často forhend jen naráží (blokuje) a využívá energie míčku od soupeře. Výrazně zapojuje zápěstí, ale to až v momentě, kdy uvede raketu do pohybu výrazným nápřahem s mohutným vytočením ramen. K tomu potřebuje velmi stabilní raketu s vysokou švihovou hmotností. Ta se v případě upraveného rámu Rogera Federera pohybuje kolem hodnoty 345 bodů.

Rozdělení švihové hmotnosti

Pro snazší orientaci v raketách a jejich švihové hmotnosti ji rozdělme do 3 kategorií. Hodnoty 240–280 jsou pro začátečníky, nenáročné hobby hráče, seniory a děti. Hodnoty 280–320 jsou pro pokročilé a zkušené klubové hráče, kteří už se tenisu věnují několik let a mají solidní zkušenosti. Hodnoty 320–360 jsou určeny výhradně pro velmi zkušené,  závodní hráče a profíky.

Základní rozdělení švihové hmotnosti:

  • 240–280 bodů švihové hmotnosti vhodné pro začátečníky
  • 280–320 bodů švihové hmotnosti vhodné pro pokročilé hráče
  • 320–360 bodů švihové hmotnosti vhodné pro velmi zkušené hráče
Mějte na paměti, že od hodnoty 320 bodů je každý další bod nahoru opravdu znát. U raket nejvyšší kategorie platí, že tenis už prostě musíte umět bez zásadních technických nedostatků.
Mějte na paměti, že od hodnoty 320 bodů je každý další bod nahoru opravdu znát. Bez problémů poznáte hned po prvních úderech rozdíl mezi raketou, která má 320 a která 330 bodů. Za hodnotou 330 bodů už se otevírá brána k závodním rámům pro turnajové hráče na expertní úrovni. [caption id='attachment_20192' align='aligncenter' width='633'] Wilson Blade 100L v7 potěší pokročilejší klubové hráče a hráčky snadnějším provedením techniky. Wilson Blade 100L v7 potěší pokročilejší klubové hráče a hráčky snadnějším provedením techniky.[/caption] U raket nejvyšší kategorie platí, že tenis už prostě musíte umět bez zásadních technických nedostatků. Už neřešíte pozdní nápřah, zásahy míčku za tělem či špatný pohyb po kurtu, ale soustředíte se na taktiku a umisťování míčků. Raket s hodnotou nad 330 bodů moc není, ale profíci si je nechávají upravovat na míru a dosahují i výrazně vyšších hodnot. Švihová hmotnost se nicméně standardně měří výhradně u raket od kategorie pokročilých hráčů, kde většinou startuje kolem hodnoty 290–300 bodů. U ostatních raket nižší kategorie to víceméně nemá cenu, protože ty jsou již svým zaměřením velmi snadno ovladatelné a začínající či amatérský hráč tento údaj ani nepotřebuje znát.

Tipy pro výběr tenisové rakety

Nově se kromě hmotnosti, vyvážení a tvrdosti rámu na SportObchodu setkáte s údajem o švihové hmotnosti. Ten najdete v záložce parametry rakety. [caption id='attachment_20189' align='aligncenter' width='633'] Švihovou hmotnost najdete v parametrech u tenisových raket Švihovou hmotnost najdete v parametrech u tenisových raket.[/caption] Pokud s tenisem začínáte a kupujete si svoji první tenisovou raketu, tak se orientujte výhradně podle popisku rakety. Jestliže jste na pokročilé úrovni a kupujete si další raketu do sbírky nebo měníte typ rakety a značku, tak si zjistěte švihovou hmotnost vašeho předchozího modelu a podle toho se orientujte. Stačí do vyhledávače zadat název vaší rakety se slovíčkem swingweight a mocný internet už vám něco najde. Pokud chcete výkonnější a náročnější raketu, tak sáhněte po vyšší švihové hmotnosti. Jestliže chcete snadněji ovladatelnou raketu, která odpouští nedostatky, tak si vyberte raketu s nižší švihovou hmotností. Než začnete horečně vybírat tu nejvýkonnější raketu na trhu, tak pamatujte, že žádná raketa neodvede práci za vás. Naopak, pokud přeceníte své síly, může vás raketa s vysokou švihovou hmotností zničit a tenis vám pěkně otrávit. Vybírejte proto pečlivě a s pokorou. Lehčí raketu si totiž můžete vždy dovážit přidáním olověných pásek. O tom ale až někdy jindy. [caption id='attachment_20193' align='aligncenter' width='633'] Starší raketa Wilson Pro Staff Graphite SL z konce 80. let má netradičně velmi široký rám a solidní švihovou hmotnost. Starší raketa Wilson Pro Staff Graphite SL z konce 80. let má netradičně velmi široký rám a solidní švihovou hmotnost.[/caption]

Příklady švihové hmotnosti u vybraných raket na SportObchodu

raketa švihová hmotnost
Wilson Pro Staff RF97 v13 333
Tecnifibre T-Fight RS 305 333
Head Graphene 360+ Speed MP 328
Yonex VCORE 98 2021 325
Babolat Pure Aero RAFA 324
Head Gravity MP 2021 322
Wilson Pro Staff 97 v13 321
ProKennex Ki 15 280 321
Babolat Pure Drive 2021 320
Tecnifibre T-Flash 300 CES 320
Wilson Clash 100 v2.0 313
Lacoste L20 304
Lacoste L20L 299

Další servis tenisového čtení…

Starší články