Vyberte si správný tenisový výplet


6 minut čtení

Vybírejte tenisový výplet pečlivě. Špatně zvolený výplet může degradovat i tu nejdražší raketu na plácačku na mouchy.
Také jste hodiny a hodiny vybírali tenisovou raketu, ale s výběrem a stavem jejího výpletu si hlavu neděláte? Věřte, že tuto zásadní chybu dělá až 90 % rekreačních tenistů.Výplet je totiž srdce rakety a zásadně ovlivňuje její herní vlastnosti. Odborníci tvrdí, že výplet dělá až 40 % výkonu rakety. Nepodceňujte jeho výběr a pravidelně ho měňte.Ač se to nemusí zdát na první pohled jasné, jiný typ výpletu vám může pomoci i od bolesti. Takže bolí vás ruce, paže nebo se vám prostě jen nehraje dobře? Zkuste jiný výplet.

Nylon nechte punčochám

Podle vaší úrovně tenisových dovedností si vybíráte typ výpletu. Mezi nejpoužívanější výplety mezi začátečníky patří nylonové výplety. Jsou složeny z centrálního monovlákna a různého opláštění.Nylonový výplet s největší pravděpodobností najdete na nově zakoupené raketě. Je to totiž nejlevnější varianta.Tenisové výplety z nylonu obvykle dlouho vydrží, ale žádné extra výhody od nich nečekejte, tudíž je nedoporučujeme.

Obalte svou raketu do stovek vláken

Pokud to s tenisem myslíte alespoň trochu vážně a rakety nevytahujete jen na dovolené, dopřejte si výplet, se kterým vylepšíte svou hru a ochráníte zdraví.Multivlákenné výplety jsou vyrobeny z několika set tenkých vláken, doplněných o speciální opláštění. Jejich největší výhodou je maximální herní komfort, pohlcování škodlivých vibrací, stálost napětí a dobrá síla úderu.

Nebojte se začít se stejným výpletem spolu s dětmi

S tenisem teprve začínáte, nebo posíláte do školičky své dítě? Ideální volbou je Tecnifibre XR1 1,30 mm.Jedná se o měkký, cenově nejdostupnější výplet z celé multivlákenné rodiny Tecnifibre a rozhodně s ním nešlápnete vedle.Vaše paže bude v bezpečí i v případě, že ještě nezvládáte všechny údery.Vyplétání raket je jemná práce

Zahalte vlákna do polyesteru a neřešte životnost

Hrajete pravidelně, chcete šetřit své zdraví, ale klasické multivlákno vám dlouho nevydrží? Variantou by mohl být hybrid, což je kombinace dvou strun, standardně multivlákna a polyesteru.Dříve, než po něm sáhnete, ale vyzkoušejte Tecnifibre Duramix nebo Tecnifibre HDX.Obě struny mají multivlákenné jádro opláštěné polyesterem pro větší výdrž. O komfort při hře se ale stále nemusíte bát a strach nemějte ani ze zranění. Oba výplety doporučujeme všem hráčům od 20 do 60 let.

Hrajte šetrně ke svému zdraví a zapomeňte na bolest

Pokud již bojujete s tenisovým loktem nebo jinými bolestmi a hledáte maximální komfort, raději ukažte na správnou raketu. Nápovědu hledejte třeba na webu www.zdravotnirakety.cz. Raketu pak doplňte vhodným multivláknem dle své výkonnosti.Největší komfort nabízejí přírodní struny Babolat VS Gut, případně jejich alternativa opět od francouzského Tecnifibre X-One Biphase.Tyto výplety jsou nejšetrnější k vaší paži a velmi dobře drží napětí. V obou případech si ale budete muset připlatit, protože se jedná o nejdražší výplety na trhu.

Mladého bombarďáka v sobě nezapřete

Jste ranař, stále útočíte, na kurtu máte spoustu síly a energie? Pokud je vám něco mezi 18 a 35 lety, vyberte si polyesterovou strunu neboli monovlákno.Polyesterové struny jsou vyrobeny z polyesterového jednovlákna. Poskytnou vám maximální trvanlivost, kontrolu a spin.Díky své tvrdosti ale velmi málo tlumí vibrace a mají negativní vliv na paži, rameno a zápěstí. Proto je doporučujeme mladým lidem se spoustou síly a bez zdravotních problémů.Pro razantní hru zvolte například výplet Babolat RPM Blast Black, nebo nejměkčí polyester na trhu Tecnifibre Black Code 1,28 mm. Pro techničtější hru se hodí třeba Head Sonic Pro 17.Vyplétáme rakety přímo ve Šlapanicích na dvou profi vyplétacích strojích

Průměr struny nejsou jen čísla s desetinnou čárkou

Základní pravidlo říká, že čím silnější průměr, tím větší výdrž struny. Naopak nejslabší průměry se profilují nejlepším citem pro míč, ale méně vydrží. Jak si ale vybrat ten správný?Vyzkoušejte nejprve střední variantu průměru od zvoleného výpletu a podle vašeho pocitu při hře se můžete posunout směrem nahoru nebo dolů.Věděli jste, že po napletení rakety ve vyplétacím stroji ztrácí multivlákenná struna až 8 % svého průměru? Pokud si tedy vyberete průměr 1,30 mm, reálně hrajete s průměrem 1,20 mm atd. Nebojte se tedy zvolit pro začátek silnější průměr.U polyesterových výpletů je ztráta po napnutí okolo 5 %.

Nečekejte, až vám praskne

Tenisový výplet pracuje vlivem hry i změny počasí. Jeho pravidelná výměna by měla být samozřejmostí. U rekreačních hráčů by se měl počet výměn výpletu za rok rovnat počtu odehraných hodin za týden. Povolený nebo prasklý výplet vyměňte okamžitě.Třeba vás překvapí, že výplet ztrácí své napětí ihned po vypletení. Závodní hráči to vědí a proto si nechávají plést rakety těsně před tím, než vykročí na kurt.Že nehrajete jako Federer? Nevadí, jen mějte na paměti, že pokud strunu pravidelně nevyměníte, vaše hra se bude muset pokaždé přizpůsobit stavu výpletu a vy nikdy nebudete hrát konzistentně.[caption id='attachment_11164' align='alignnone' width='633']Vyplétací stroj Tecnifibre Ergo Touch Vyplétací stroj Tecnifibre Ergo Touch[/caption]

Vyplétání nechte na nás

Výplet jste si vybrali, ale nevíte si rady s napětím strun? Každá raketa má z výroby určené rozmezí napětí, na které je možno ji vyplést. Nejčastěji se používá napětí 24×25 kg, ale každému sedne něco jiného.Naši profíci na vyplétání na prodejnách vám ochotně poradí s výběrem výpletu a vypletou vám vaši starší i novou tenisovou raketu přesně pro vás.

Co dalšího by mohlo tenisty zajímat?

Nová raketa Rogera Federera přiletěla přímo z Wimbledonu | Roger FedererČíhněte jestřábím okem na TOP tenisové rakety Head | Porovnání řad raket HeadOpřete se do tréninku s limitovanou tenisovou edicí od Wilsonu | Černá edice od Wilsonu

Starší články