Vše o tiebreaku, záhada čísla 40 a kde se vzala láska v tenise

5 minut čtení

Nahlédni pod pokličku největších tajemství základních tenisových pravidel. Dozvíš se vše o tiebreaku i bodovacím systému.

Tenis je na pochopení velmi jednoduchá hra. Přesto pro nováčky skrývá několik překvapení, které jim nedokáží vysvětlit ani zkušenější hráči. Proč se při počítání bodů po 15 a 30 skáče na číslo 40? Proč rozhodčí na turnajích hlásí „Love“ během bodování hry? A jak se hraje tiebreak? Na všechny otázky dnes najdeš odpověď.

Tenistky nastupující na kurt

Jak se v tenise boduje

Tenisové bodování se dělí na tři fáze: hru, set a zápas. Hra se hodnotí body, set hrami a zápas sety. Body ve hře začínají od „Love“ (nula), přes 15, 30 a následně 40 bodů. Hráč, který získá další bod po 40 bodech, vyhrává hru. Pokud oba hráči dosáhnou 40 bodů, dochází ke shodě (Deuce) a hra pokračuje, dokud jeden z hráčů nezíská dva body po sobě. První bod při rovnovážném stavu se nazývá výhoda (Advantage).

Bodování v tenise je jednoduché, jakmile pochopíš základy. Hráč musí získat čtyři body, aby vyhrál hru. Průběh bodování je následující:

1. Love = nula
  2. 15 = jeden bod
  3. 30 = dva body
  4. 40 = tři body
  5. Deuce = shoda při třech bodech (40:40)

Výhody při shodě: Ad in = podávající získává bod při shodě, Ad out = podávající ztrácí bod při shodě.

Náhled videa

Láska v tenise není víc než nic

„Love“ je termín, který se v tenise používá pro označení nulového skóre. Láska v tenise zkrátka znamená nic. Pokud skóre zní například 40:0, rozhodčí zahlásí „forty love“. Love se používá také pro počítání her v setu. Populární kanár, tedy okamžik, kdy hráč poráží svého soupeře 6:0, se ale v angličtině označuje jako bagel, což je pečivo, které svým tvarem připomíná nulu.

Kde se v tenise vzala láska

Původ termínu „Love“ v tenisovém bodování je zahalen tajemstvím. Mezi navrhovanými teoriemi je nejrozšířenější ta, která spojuje „Love“ s francouzským slovem „L'oeuf“, což znamená vejce, kvůli podobnosti čísla nula s vejcem. Pro tuto teorii však neexistují žádné konkrétní důkazy.

Další oblíbená teorie předpokládá, že výraz „Love“ pochází ze slovního spojení „hrát z lásky“, což znamená, že i když hráč nezíská žádné body, stále hraje z lásky ke hře.

Záhada čísla 40

Jedinečný postup bodů od „Love“ k 15, 30 a poté 40 v tenisovém bodování často vyvolává rozpaky. Na rozdíl od tradičních sportů, kde se body získávají postupně, je skok z 30 na 40 v tenise poněkud netradiční.

Teorie hodinového ciferníku

Jedna z populárních teorií předpokládá, že tenisové bodování se původně počítalo na hodinových cifernících, přičemž ručičky byly umístěny na 15, 30 a 45 minutách, aby označovaly body. Bod na 45. minutě byl později zkrácen na 40. minutu, aby se přizpůsobil bodu výhody, přičemž vítězný bod označoval dokončení hodiny (60 minut).

Francouzský předchůdce

Jiná teorie odvozuje jedinečný systém bodování od francouzské hry zvané „jeu de paume“, předchůdce moderního tenisu. V této hře se hráč posunul o 15 stop dopředu pokaždé, když získal bod. Po dvojnásobném pohybu vpřed (30 stop) se však mohl posunout pouze o 10 stop vpřed, aby se nedostal příliš blízko k síti.

Vše o tiebreaku

Kromě her zahrnuje bodování v tenise také sady a zápasy. Hráč nebo tým musí vyhrát alespoň šest her, aby vyhrál set. Pokud však oba hráči vyhrají po pěti hrách, set pokračuje. Buď jeden z hráčů vyhraje set 7:5 nebo se za stavu 6:6 vstupuje do tiebreaku neboli zkrácené hry.

Vítězství v tiebreaku

K vítězství v tiebreaku potřebuješ získat alespoň sedm bodů s minimálním náskokem dvou bodů před soupeřem. To znamená, že pokud první hráč získá sedm bodů, ale soupeř má šest, hra pokračuje, dokud jeden z hráčů nedosáhne dvoubodového náskoku.

Tenista na servisu

Podání v tiebreaku

Tiebreak začíná jeden z hráčů podáním. Poté jde podávat druhý hráč a po každých dvou bodech se střídá podání mezi hráči. První podává hráč na pravé straně kurtu, a to z pravého servisního pole.

Změny stran v tiebreaku

Po prvních šesti bodech, a poté každých následujících šesti bodech, si hráči vymění stranu kurtu. To znamená, že každý hráč v tiebreaku hraje tři podání z jedné strany a tři z druhé.

Servírování po setu v tiebreaku

Po skončení tiebreaku bude v první hře následující sady přijímat podání hráč, který podával v tiebreaku jako první.

Bodování zápasu na grandslamových turnajích

Grandslamové turnaje mají jedinečný systém bodování. Na těchto turnajích musí muži vyhrát tři sety, zatímco ženy musí vyhrát dva sety, aby vyhrály zápas. Na všech dalších turnajích musí muži i ženy vyhrát jen dva sety pro vítězství v zápase.

Navíc když zápas dospěje do stavu 6:6 v rozhodujícím setu, hraje se desetibodový tiebreak. Hráč nebo tým, který jako první získá 10 bodů a vede alespoň o dva body, vyhrává zápas.