Recenze – TOP 5 tenisek na antuku pro rok 2023


8 minut čtení

V této netradiční recenzi se podíváme hned na pět antukových modelů! Od ultralehkých přes univerzální až super odolné boty pro náročné.

Antuková sezóna je v plném proudu a někteří z vás již definitivně dorazili boty z předchozí venkovní sezóny či z haly. Tak si pojďme po antuce pěkně sklouznout aboty si dopodrobna rozeberme.

1recenze.jpeg

Na rovinu říkám, že každá z těchto testovaných tenisek je špičkový produkt s maximální kvalitou použitých materiálů a s důrazem na co možná nejlepší zpracování. Co se výkonnostního či cenového zařazení týče, jsou tyto tenisky na pomyslném vrcholu potravního řetězce. Čili jsou v hodné pro pokročilé, zkušené až závodní hráče.

Head Sprint Pro 3.5 Clay

Rakouský gigant HEAD má poměrně jednoduchou a snadno rozpoznatelnou řadu výkonnostních tenisek. Již podle názvu poznáte, co zhruba od boty můžete očekávat. Pro milovníky rychlých sprintů a ladného pohybu po dvorci je zde ulralehká a velmi citlivá bota Head Sprint Pro 3.5 Clay. Tento model jsem testoval již v jedné ze starších recenzí a musím říct, že mě příjemně překvapil. Tato bota s velmi nízkým profilem je extrémně citlivá při kontaktu s povrchem. To ocení především hráči, kteří si potrpí na hbitý a ladný pohyb po kurtu.

2recenze.jpeg

Pevný pletený svršek dobře dýchá a unikátní ventilace Cooling System ve středu podrážky funguje jako klimatizace pro vaše chodidlo. Nevýhodou této boty je o něco horší stabilita a rozporuplný vzorek podrážky, který funguje dobře pouze na velmi jemném typu antuky. Na antuce s hrubším zrnem bota o něco více podkluzuje. Dobrou zprávou však je, že v českém prostředí se setkáte téměř výhradně s velmi jemnou strukturou antuky, takže obuv v našich podmínkách mohu v klidu doporučit.

Head Revolt Pro 4.0 Clay 

Opakem předchozího ultralehkého modelu je oblíbená verze Head Revolt Pro 4.0 Clay. Musím říct, že Head u tohoto modelu přichází s asi největší změnou oproti předchozí generaci, co se celkového komfortu týče. Předchozí modely působily někdy až příliš tuhým, tvrdým a celkově neohrabaným dojmem. Čtvrtá generace je však výrazně měkčí a poddajnější. Botu tak můžete používat hned od prvního nazutí a není třeba ji několik hodin vyšlapovat.

3recenze.jpeg

Zásadní změny se dočkal především svrchní materiál, který je nyní kompletně tvořený síťovinou, která je pokryta elastickým brněním z gumy. Esteticky se nejedná o kdovíjaký majstrštyk, ale funguje to. Podrážka z prémiové gumy Hybrasion+ má výrazně větší hrubost, takže se do antuky zakusuje s větší silou než výše zmíněný model Sprint. Dobře fungující šněrování s poměrně velkou hloubkou zadní části boty v oblasti paty zajišťuje dobré ukotvení chodidla v botě. Je to odolnější a stabilnější bota pro někoho, kdo se po kurtu pohybuje s větší silou a agresivitou.

Wilson Kaos Swift 1.5 Clay

Tenisky od Wilsonu jsou mojí volbou zhruba posledních 5 let. Zamiloval jsem se do série Kaos, která patří mezi ultralehké boty. Při hmotnosti pouhých cca. 330 g ve velikosti 45 1/3 se jedná o vůbec nejlehčí boty na tenis, které jsem kdy měl na nohou. Nová generace kromě upraveného názvu Swift (rychlý, hbitý) přináší vylepšení v oblasti odolnosti. Kritická místa na špičce a kolem palce byla potažena extra vrstvou tenkého štítu. Svršek je jinak tvoření pevnou, avšak elastickou síťovinou, která dobře dýchá v horkých letních dnech.

4recenze.jpeg

Rozštěpený tenký jazyk šikovně obepíná nárt. Velmi agresivní antuková podrážka z odolné gumy Duralast zabírá na každém typu antuky. Její rozšířená laterální část přidává na extra stabilitě, která je pro takto lehkou obuv nadstandardní. Hlavním tahákem je velmi energické odpružení R-DST+ a výrazný spodní výřez v podrážce True Motion, který vylepšuje torzní funkci boty, odlehčuje ji a podporuje přirozený pohyb chodidla. Bota má zároveň vynikající cit pro povrch a skvěle vypadá. Pro agilní hráče, kteří si potrpí na vynikající komfort rovnou z krabice a ultralehký pocit ze hry je to jedna z nejlepších variant na trhu. Avšak počítejte s o něco kratší životností svrchního materiálu.

Wilson Rush Pro 4.0 Clay

Kdybyste se mě zeptali, jakou jednu jedinou tenisovou obuv bych vám doporučil bez jakýchkoliv znalostí o vaší hře a úrovni tenisu, pak to bude model Wilson Rush Pro 4.0 Clay. V této obuvi hraje český reprezentant Jiří Lehečka a že je na něj radost pohledět! Je to technologicky jedna z nejvyspělejších bot na trhu. Pyšní se povedeným designem, turnajovou výkonností a úžasným komfortem od prvního nazutí. O mimořádné pohodlí se stará hustě pletený svršek, který je elastický, dobře dýchá a nikde netlačí. O vaše chodidlo jako v bačkůrce pečuje v přední části pod špičkou měkoučká pěna nové generace Energy Cell. V zadní části boty a na patě je středně tuhá a reaktivnější pěna R-DST+.

5recenze.jpeg

Stabilitu a oporu chodidla má na starost systém 4D Support Chassis 2.0. O přirozený pohyb chodidla pečuje Endofit a Sensifeel 2.0. Výrazná a na antuce dobře reagující podrážka se vzorkem rybích kostí je z prémiové gumy Duralast. Navíc zde najdete středový výřez v podobě tunelu, který optimalizuje torzní tuhost boty na základě jejího zatížení. Tato obuv potěší jak naprosté amatéry, tak tenisové nadšence, zkušené hráče a profesionály. Díky své vyvážené hmotnosti se jedná o zlatou střední cestu, která od každého světa nabízí vše v míře vrchovaté. Více o těchto povedených teniskách si můžete přečíst v mé detailní recenzi.

K-Swiss Ultrashot 3 HB

Nejtěžší, nejstabilnější a nejodolnější botu jsem si nechal na konec - K-Swiss Ultrashot 3 HB. Jedná se o tank mezi tenisovou obuví. Je to také model hojně využívaný mezi profesionálními hráči (Fabio Fognini, Cameron Norrie). Vrcholný model od amerického výrobce K-Swiss se pyšní neuvěřitelným komfortem a působivým odpružením. To se jmenuje Surge 7.0+ a je vyrobené z kombinace tlumící pěny a reaktivní gumy. Právě tato gumová část v oblasti paty přidává botě na extra hmotnosti a stabilitě. Podrážka má široký antukový vzorek, který dobře zabírá na měkčí antuce. Na tvrdé antuce bota pocitově trochu plave.

6recenze.jpeg

Svršek DuraWrap je tvořený zesílenou síťovinou s dalšími ochrannými prvky a vrstvami z gumy. Bota díky tomu působí bytelným a zároveň vzdušným dojmem. Kvalitní vložka je dalším tlumícím prvkem, který výrazně přispívá k nebývalému komfortu a stabilitě. Obuv je uvnitř velmi prostorná, a tak se hodí pro tenisty s širokými chodidly. Zkrátka je to bota pro hromotluky a velmi dobře silově vybavené hráče na nejvyšší úrovni tenisu.

Slovo závěrem

Výše zmíněná tenisová obuv patří k tomu nejlepšímu, co můžete sehnat. Každá ze značek má vlastní konstrukci boty s rozdílným prostorem uvnitř. Nejvíce místa obecně najdete v botách K-Swiss, které jsou primárně vyráběny pro americký trh, kde jsou obyvatelé zkrátka více při těle. Wilson i Head nabízí zhruba podobný prostor v botách o užší až střední šířce chodidla. Každopádně, než začnete boty kupovat, tak se ujistěte ještě o jedné věci – musí se vám líbit!

7recenze.jpeg

V minulosti jsem několikrát podlehl nižším cenovým nabídkám totožných modelů ale v jiných barevných variantách, než bych si rád vybral. Poté jsem litoval, že jsem nezaplatil o nějakou tu stovku více za mojí vysněnou barevnou kombinaci. V botách se musíte cítit dobře i po psychické stránce a pokud se vám nebudou líbit, věřte mi, že se vám nebude hrát tak dobře. Zkrátka i zde platí, že boty dělají člověka. Respektive, že tenisové boty dělají tenistu. Mějte krásné léto plné dlouhých a bezpečných skluzů!

Starší články