RECENZE: Salomon Genesis – stabilní trailovky do technického terénu
Salomon Genesis jsou trailové boty pro technický terén, nabízející stabilitu, pohodlí a přilnavost pro dlouhé běhy v náročných podmínkách.
Tenisové rakety Head Extreme 2024 tě utvrdí v tom, že hrát míčky s rotací je jednoduché. A s jistotou, že úder nejde zkazit.
Před dvěma lety recenzované Head Extreme 2022 s technologií Auxetic 1.0 jsem osobně ohodnotil jako tenisové rakety roku. Rakety byly jak stvořené pro moderní styl tenisu s vynikajícím spinovým potenciálem, snadnou ovladatelností a také s nečekaně dobrou kontrolou. Čím se nová verze s auxetickou technologií druhé generace liší od předchozí verze? A dává případný upgrade vůbec smysl? To se dozvíš v této dvojrecenzi populárního modelu MP a její lehčí odnože MP L.
Rakety Head Extreme jsou extrémní nejenom po spinové stránce, ale také po té vizuální. Bylo tomu tak vždy a není tomu jinak ani letos. Avokádovou barvu nahradila svítivě až neonově žlutá v kombinaci s vybledlejším odstínem. Mně osobně se tento výraznější design líbí více než ten předchozí. Nicméně zaslechl jsem i názor, že už jen díky této zvláštní kombinaci barev by si dotyčný raketu určitě nekoupil. Tak či onak, s těmito raketami budeš na kurtu opět zářit.
Za zmínku kromě svítivého designu rámu stojí také průhledné průchodky a horní bumper. Rakety díky tomu působí pěkným, uceleným dojmem a rám více vynikne. Většinou se na raketách používají černé průchodky, které jsou poměrně fádní. Možná by stálo za pokus, kdyby se v budoucnu na trhu objevily rakety s průchodkami dalších barev – červené, modré, žluté? Proč ne. Spoustě lidem by určitě možnost výměny černých průchodek za barevné udělala radost.
Head za poslední roky zredukoval nabídku modelů v rámci všech svých řad. Kromě toho si pohrává se změnou názvů a zařazením jednotlivých raket v rámci svého Control Power Indexu (dále jen CPI). Tento index hodnotí rakety v poměru síly/kontroly od 100bodové hranice pro největší kontrolu po 1000 bodů, které označují rakety s největší silou. Nejpřesnější Extremka má nově název Head Extreme Pro 2024 (předtím Tour) a nejlehčí model Team L se přestal vyrábět. Zůstal model Head Extreme Team 2024, který však Head zařadil do stejného CPI sloupečku jako právě model Team L.
A aby to nebylo tak úplně „jednoduché“, tak nový model MP L nahradil ve výkonnosti dřívější model Team. A to také tím, že snížil původní hmotnost rámu z 285 g na 280 g. Nemusí se to zdát příliš, ale je to znát. V konečném důsledku je toto rozvržení poměrně logické. Předchozích 5 modelů se mezi sebou bilo o zákazníky a nabídka tak byla poměrně nepřehledná. Nyní jsou v nabídce čtyři modely, které lépe reflektují aktuální scénu na trhu s tenisovými raketami. Zároveň je však škoda, že polehčená MP L je přeci jen o něco lehčí, než by bylo vhodné.
Trendem poslední dekády vývoje tenisových raket je tlumení vibrací, komfortnější projev a celkově měkčí odezva rámu. Nové Head Extreme 2024 jsou stejně jako všechny další modely raket této rakouské značky opatřeny nejnovější technologií Auxetic 2.0. Už jsem o ní v předchozích recenzích napsal spousty odstavců, ale opakování je matka moudrosti. Oproti předchozí generaci je nově auxetická technologie nejenom ve spodní části hlavy, ale také v koncovce držadla rakety. A jak vlastně funguje?
Do karbonové struktury rámu jsou vloženy miniaturní auxetické součástky. Tyto specificky tvarované jednotky se při tlaku smršťují a naopak při tahu roztahují. Velmi zjednodušeně si je můžeš představit jako miniaturní pérka. Čím větší energie je vložena do tahu či tlaku, tím větší energii tato „pérka“ uvolňují nebo naopak absorbují. Zjednodušeně řečeno – raketa nejenom více tlumí náraz míčku na výplet, ale zároveň rám jako takový předává míčku zpátky více energie. Výsledkem je celkově tlumenější a komfortnější projev s dobrým citem pro míč.
Druhý nejtěžší model v řadě Head Extreme MP 2024 nabízí jako předchozí verze 300 g čisté váhy bez výpletu, hlavu o rozměru 645 cm2, vyvážení na 320 mm a vzor strun 16×19. Jedná se tedy o klasické a lety ověřené parametry tzv. tweener rakety, čili rakety, která v zásadě uspokojí naprosto každého od středně pokročilých až po pokročilé či zkušené hráče, hráčky a juniory. Obě rakety v testu byly vypletené strunami Head Lynx Tour 1.25 mm, které podporují rotaci míčku a jeho kontrolu.
Překvapivě mě letos MP verze přišla o něco těžší a náročnější než dva roky starý model. Švihová hmotnost 321 kg.cm2 (před dvěma lety 318 kg.cm2) už si žádá poměrně slušnou připravenost na úder. Rám má proměnlivou šířku 23 mm na vrcholku hlavy, 26 mm na bocích hlavy a 21 mm v krčku. Je tedy zřejmé, že co se týče aerodynamiky, tak je tento rám spíše pomalejší. Ale jak se to vezme. Záleží samozřejmě na stylu švihu.
Při přímém horizontálním vedení rakety (blíže mému stylu) je raketa pomalejší, ale při vertikálním švihu nahoru (více spinu) je raketa rychlejší. A to je cílem této řady. Vyšší rychlosti hlavy rakety tak dosáhneš při snaze o generování spinu. Však jsou to také rámy zaměřené na rotaci míčku. Takže pokud hraješ přímější (narážený) styl á la Roger Federer, tak potenciál těchto raket zdaleka nevyužiješ naplno.
Verze Head Extreme MP L 2024 je skvělá a sedí mi náramně. Užil jsem si ji více než těžší model MP. Možná si teď říkáš, jak může lehký 280g rám uspokojit zkušeného tenistu s více jak 30letou praxí? Je to jednoduché. Stejně tak, jako je jednoduché švihnutí s touto raketou. Pokud se tenisu nevěnuješ denně na vysoké úrovni a máš stejně jako já další fyzicky náročné aktivity, tak oceníš, když ti raketa leccos odpustí. A třeba i to, že zrovna nejsi při síle. Přičemž zase o tolik oproti modelu MP nezaostává.
Hlava má stejnou velikost 645 cm2, balanc je o malinko více do hlavy na 325 mm, rozvržení strun je 16×19 a šířka rámu je také stejná. Velmi nízkou švihovou hmotnost s výpletem 306 kg.cm2 si užiješ v každém momentu. Raketa zkrátka oproti verzi MP letí vzduchem jako splašená. Tato blesková kontrola nad rámem se projevuje také ve velmi snadné kreativitě úderů a v celkové výdrži ve výměně. S tímto lehkým modelem můžeš hrát do aleluja a ruku neunavíš.
U obou raket mě překvapila nižší rychlost míčků. Energie vložená do švihu se tak přenáší více do rotace míčku než do jeho rychlosti. Novinky však bodují v kontrole. Tenisáky létají od obou raket krásně vysoko nad sítí, jsou poměrně dlouhé a soupeře trápí vysokým odskokem. Speciální široké spinové průchodky na bocích a vrcholku hlavy tak opět dovolují strunám v místě optimálního zásahu (sweet spotu) větší rozsah pohybu.
Čím více se mohou struny pohybovat, tím více rotace míčku udělí. Nevýhodou tohoto systému je fakt, že struny tak dostávají více zabrat a dříve praskají. Kromě toho počítej s rychlejší ztrátou výchozího napětí strun. Rakety tak budeš muset pravidelně přeplétat a to ideálně i před tím, než ti výplet praskne.
Osobně nejsem příznivcem tvrdších rámů, které jsou stabilnější a poskytují mi více snadné síly. Testované rakety Head Extreme 2024 mají tvrdost rámu kolem 65–66 RA, takže jsou na pomyslném středu mezi tvrdým a měkkým rámem. Jen připomínám, že za tvrdý rám můžeme považovat rakety s tvrdostí 69–73 RA. A měkčí rámy jsou v současné době na hodnotě pod 65 RA.
Z raket mám tak poměrně příjemný pocit, přičemž bych uvítal trochu více surové a ničím nezkreslené odezvy. Auxetická technologie zkrátka tlumí poměrně velkou část vibrací. A vibrace = informace. V ruce jsou rakety kompaktní, ucelené a mají typický „dřevěný zvuk“ při optimálním zásahu. Tento zvuk sice není tak jasný a pronikavý jako u starších modelů, ale přesto je velmi uspokojující.
Pokud máš problémy s tenisovým loktem, pak tyto rakety nebudou úplně tím nejkomfortnějším, co je na trhu. Nicméně za problematické je nepovažuji. Osobně jsem zastáncem většího diskomfortu při zásahu míčku, díky kterému poznám, kde dělám chybu a jak bych se měl zlepšit. Zpětná vazba ve formě „Ty ty ty!“ je pro mě lepší než podlézavé „Ňu ňu ňu“.
Jednou z největších výhod těchto raket je jejich univerzálnost. Představ si herní styl Barbory Krejčíkové, která tyto rakety propaguje. Rakety excelují v tzv. udržovacím stylu hru. Můžeš s nimi sehrát velmi dlouhé spinové výměny bez pocitu větší náročnosti. Zároveň je však velmi snadné s nimi přejít k bleskovému útoku. Pinkáš, pinkáš a najednou bum!, dáš řachu po čáře a je vymalováno.
Tahle kombinace rychlé ovladatelnosti, kontroly, snadné síly a výrazného spinu mi během hry dávala obrovskou jistotu na úderu a zvedala sebevědomí. Zatímco jiné rámy mají tendenci být v něčem velmi silné a naopak v něčem výrazně slabší, tak nové Head Extreme 2024 jsou nadprůměrné po všech stránkách. Přímo skvělé jsou na volejích.
Působivá stabilita a snadná ovladatelnost podporuje rychlé reakční voleje. Zároveň díky technologii Auxetic 2.0 zůstávají míčky pocitově déle na strunách, takže voleji snadno udělíš nejenom slušnou rychlost, ale také jej umístíš, kam potřebuješ.
Podání a return jsou bezesporu nejdůležitější údery v tenise. Na podání jsem si nejvíce užíval lehčí model MP L. Nemohl jsem s ním zkazit. Lehkost rámu mi umožňovala hrát podání zcela uvolněně, bez použití síly. Během jednoho tréninkového zápasu jsem odehrál první set bez jediné dvojchyby. To by nebylo nic omračujícího.
Co ale stálo za pozornost, že jsem zahrál během svých prvních dvou gamů na servisu vždy první podání a gamy jsem vyhrál 40:00. Čili osm prvních podání v řadě! A to není běžné. Takovou jistotu a lehkost jsem letos s žádnou jinou raketou na podání nezažil.
Returny jsem si naopak užíval o něco více s těžším modelem MP. Má to logiku. Těžší model je vhodnější na blokování rychlých podání. A ruku na srdce, je to pořád stabilnější rám než model MP L.
Obě rakety skvěle pracují se spodní i horních rotací. Čopované údery jsou fantastické. Mají stabilitu, lehkost, hravost a jsou příjemné na zahrání. Stejně snadno se s raketami zahrává kraťas. Mají v sobě zkrátka univerzální srdce, které bije pro každý tenisový úder.
Spin je určitě největším tahákem této řady. S ním souvisí také jistota úderů. Zkazit s těmito raketami do sítě je skoro nemožné. Míčky létají vysoko (ale pomaleji) a díky výrazné rotaci padají ke konci také velmi rychle k zemi. Zdánlivě dlouhé míčky letící do autu se snáší pár centimetrů před základní čáru. Můj tréninkový parťák Zdeněk několikrát pouštěl míček „letící do autu“ a překvapeně zůstal stát, když mu padl těsně pod nohy před čáru. Spin je zkrátka s novými Head Extreme 2024 monstrózní.
Obě rakety jsou vhodné jak pro juniory, ženy, tak zkušenější muže až na turnajové úrovni. MPčko je stabilnější a průbojnější. Působí však pomalejším a lehce těžkopádným dojmem. Model MP L je velmi hravý a skvěle ovladatelný. Pro mě osobně je překvapivě právě lehčí model MP L vítězem v tomto dvojboji. S oběma raketami si zahraje úplně každý.
Nejsou to nejrychlejší, nejpřesnější, nejcitlivější a nejstabilnější rakety na trhu. Ze všech raket od Head jsou ale jednoznačně nejuniverzálnější a nejpřístupnější. Kromě velké jistoty úderů mě překvapila i dobrá kontrola a přesnost těchto rámů. Jsou sice poměrně výrazně méně přesné než modely Prestige, Radical či Speed, ale pořád to s nimi máš pevně v ruce.
Trochu kritiky vnesu do kategorie síly raket. Nezdálo se mi, že by to od raket letělo kdovíjak samo. Dva roky staré modely se mi v tomto ohledu zdály živější. Každopádně rakety opět podporují moderní spinovou hru, zvládneš s nimi jak dlouhé pinkání odzadu, tak nečekané útoky a náběhy na síť.
Rakety jsou podobné předchozí generaci z roku 2022. Rozdíly ve výkonnosti jsou minimální. Což není na škodu. Pro mě osobně je tak největším lákadlem nový svítivý design s průhlednými průchodkami. Po herní stránce není raketám prakticky co vytknout. Snad jen, že běhat po kurtu tě ani tyhle Extremky nenaučí. Zaplať pánbůh.
Autor: Michal Bayerl