Recenze Head Extreme MP / Tour 2022


18 minut čtení

Head přichází s novou verzí modelů Extreme MP a Tour. Tentokrát s technologií Auxetic. Přečtěte si detailní recenzi tenisového experta.
Když jsem před dvěma lety recenzoval tenisové rakety Head Graphene 360+ Extreme MP a Tour, z počátku jsem nevěřil, že se do nich mohu zamilovat. Bylo to jedno z největších a nejpříjemnějších překvapení, které jsem za těch pár let testování zažil. Uběhly dva roky a Head přichází s novou verzí těchto bezvadných raket tentokrát s technologií Auxetic a můj úžas nad jejich vlastnostmi dosahuje nové úrovně. Jsou podobné předchozí generaci, ale jsou to detaily jako vylepšený komfort a propojený pocit při zásahu, které z nich dělají, alespoň pro mě osobně, tenisové rakety roku 2022. V této dvojrecenzi s podíváme na modely MP a Tour, které osloví pokročilé, zkušené a turnajové hráče. Technologie Auxetic se vůbec poprvé objevila ve zbrusu nové řadě raket Head Boom na začátku roku 2022. Ačkoliv svým zaměřením byly tyto rakety cílené pro středně pokročilé až klubové hobby hráče, tak na mě překvapivě zapůsobily čistou, komfortní, a přesto citlivou zpětnou vazbou. Právě technologie Auxetic rakety oživuje, dodává jim novou energii a krev do žil. Přečtěte si také recenzi TOP antukových bot 

Auxetická reakce

Pro pochopení, jak nové rakety fungují vysvětlím tzv. auxetickou reakci. Ta vychází z poměrně nedávného přírodovědeckého objevu z roku 1991 a výraz „auxetický“ pochází z řeckého slova αυξητόζ, což znamená zvětšitelný. Head si tuto technologii zvětšitelnosti přizpůsobil pro své potřeby a do rámu spodní části hlavy rakety umístil množství malých stlačitelných prvků ve tvaru písmene A s dvojitou přepážkou vedoucí křížem šikmo od jedné nohy písmene do středu druhé nohy písmene. Stačí se podívat na logo této technologie a máte v tom jasno. Tyto prvky se při stlačení roztáhnou a nakumulují v sobě energii, která je následně vymrštěna zpět z rámu do výpletu. Čím více energie do úderu vložíte, tím větší je auxetická reakce. Jednoduše geniální řešení nemá za následek pouze větší výbušnost rakety, ale také zvětšuje sweetspot a umožňuje míčku zůstávat déle na strunách. To se projevuje lepší kontrolou míčku nad jeho umístěním a větším spinovým potenciálem. A skutečně to funguje, a to výrazně více, než by člověk čekal. Pokud bych to měl převést do pocitu, tak je to jako když míček chytíte do dlaně a hodíte jej zpět přes síť. Máte tak do poslední chvíle kontrolu nad vypuštěním míčku a propojení s ním je doslova hmatatelné.

Lahodné avokádo

Nové Extremky se chlubí opět odvážným designem, který dostal na internetu přezdívku “avokádo”. Svítivě žlutá barva předchozích modelů je pryč a nahradil ji řekněme jemnější odstín. Rakety tak vypadají, jako kdyby byly z marcipánu a máte doslova chuť se do nich zakousnout. Tento plíživější design se mi líbí. Při hraní jej ani moc nevnímáte, ale vždycky když se na rakety podívám, zalijeme mé tenisové srdce pohoda, radost a štěstí. Je to podobné situaci, jako když vidíte malé štěnátko a nemůžete se ubránit tomu ňuňánkovskému pocitu a chcete si jej pohladit. Ve světle tohoto designu si nedovedu představit, že by někdo v případě neúspěchu při hře měl chuť tyhle něžné krasavice rozmlátit o zem nebo o kůlek. Head si v posledních letech dává hodně na designu záležet a tak opět sladil barvy rámu s barvou gripu. Jedná se tradičně o fantastický Head HydroSorb Pro, který mezi základními gripy dle mého názoru nemá konkurenci. Grip je neuvěřitelně příjemný, přitom dostatečně pevný a perfektně lepivý. Jeho citlivost je vynikající, velmi snadno nahmatáte hrany držadla a propojení s raketou je 100%.

Head Extreme MP 2022

Bezpochyby nejpopulárnějším modelem mezi širokou hráčskou veřejností bude model MP. Ten má již tradičně hmotnost 300 g bez výpletu, vyvážení na 320 mm, velikost hlavy 645 cm2 s rozvržením strun 16x19 a solidní švihovou hmotnost 318 kg*cm2. Tvrdost rámu na hodnotě 66 RA je pro tento typ rakety ideální. Ani měkká, ani tvrdá, tak někde uprostřed. Ihned od prvních úderů mě zalil pocit obrovské jistoty. Až jsem si chvíli říkal, že s touhle raketou nelze zkazit. Je to způsobené i tím, že řada Extreme je opatřena speciálními „spinovými průchodkami“, které strunám umožňují větší rozsah pohybu. Opět to vede ke snadné energii a větší rotaci míčku. Z rakety to krásně letí a třebaže se jedná o spinovku, nikdy jsem neměl pocit, že by mě do přehnaných rotací míčku raketa přímo nutila a tahala mě tak za ruku. Naopak mě překvapilo, že raketa si hravě poradí i s přímými naráženými údery a výborně si s ní pohrají také jednoručáci. Obecně z úderů od základní čáry čiší obrovská jistota, solidní stabilita rámu a velmi rychlá ovladatelnost. Ovladatelnost je jednou z předních vlastností těchto raket obecně. Rychle s nimi provedete nápřah a také velmi rychle s nimi švihnete. Je to dáno také tenkým nízkoodporovým krčkem, který má pouze 21 mm u obou verzí. Jinak je MPčko tradičně ve střední části hlavy se svými 26 mm o něco širší oproti verzi Tour, která zde má pouze 23 mm.

Vášnivá raketa

Při testování jsem měl z počátku pocit, že mi více vyhovuje náročnější verze Tour, ale postupně jsem propadl MPčku. U něj jsem se totiž nemusel tolik „hlídat“ a to jak při švihu, tak v celkové přesnosti přípravy na míč. Zkrátka verze MP vám nejenom odpustí trochu toho lajdáctví, ale zároveň vám umožní švihat neustále na plné obrátky bez negativních myšlenek a pochyb o své technice. Záhadně to padá do kurtu tak nějak samo a větší rozptyl míčků mezi čárami mi vůbec nevadil. Ba nopak jsem za něj byl rád i z toho důvodu, že jsem se již postupně naučil za ty roky v přesnosti příliš netlačit na pilu, pokud to není vyloženě nutné. MPčko je překvapivě velmi razantní raketa, která vám bude sedět obzvláště na returnech do středu kurtu pod nohy soupeře. Nemá cenu s ní hnát míčky příliš k lajnám, protože to by se vám nemuselo vyplatit. Miřte s ní více na střed, bouchněte do toho hlava nehlava a soupeř ať se z toho třeba po. Neznamená to však, že by MPčko ztrácelo na hravosti, to určitě ne. Vyháněčky ven z kurtu, hraní na malý roh, zkrácené míče či naopak dlouhé kopcovité údery co nikdo nemá rád, jsou jí vlastní. Nejvíce si s ní však užijete bezstarostné bušení do středu dvorce.

Nadchne na volejích

Již při recenzi předchozí generace Extremek s technologií Graphene 360+ jsem byl nadšený z hraní na síti. Čistá zpětná vazba, okamžitá reakce rámu na kontakt s míčkem, syrovost, vynikající stabilita a razance volejů mi učarovaly. Mělo to však jednu drobnou nevýhodu – rakety působily někdy až tupě dojmem prkna. Pro někoho mohly být až příliš tvrdé a zemité řekněme. U této nejnovější verze máte podobný pocit z kontroly míčku i razance, ale s o něco měkčí a přítulnější odezvou. Raketa si hravě poradí také s údery hranými pod nohami v krizové situaci, ale je potřeba tomu trochu pomoci. Vybavuji si jeden kritický úder na síti při čtyřhře, který jsem hrál do prázdného kurtu. Oba soupěři byli vyhnáni mimo dvorec, já šel na síť a dohrával situaci volejem těsně u země. Měl jsem pocit, že jsem udělal vše dobře, nastavil raketu v patřičném úhlu krásně před tělem, ale od rakety se míček odrazil velmi laxně a skončil několik cm pod páskou. Zkrátka míček zůstal na raketě tak trochu přilepený. Auxetická reakce v tento moment neproběhla, neboť vstupní energie míčku byla velmi nízká. Byl to asi jediný moment, kdy jsem byl z rakety na volejích zaskočený, ale nemá smysl z toho dělat vědu. Každopádně z toho vyplývá, že MPčko je nutné neustále přiživovat pohybem ruky vpřed a nespoléhat se pouze na hmotnost rakety, která je přeci jen o něco nižší oproti turnajové verzi.

Servis s rotací i bez ní

Možná by někdo čekal, že Extremky budou spinovat o sto šest také na servisu, ale není tomu tak. Horní rotace s modelem MP je lehce nadprůměrná, ale není to kdovíjaká divočina. Osobně mi to vůbec nevadí. Mnohem více jsem si s ní úžival boční rotaci a seřezával tak míček do strany, než abych jej hnal do přehnaných výšin. V tomto ohledu je vyspělejší model Tour. Přesností verze MP kdovíjak na podání nevyčnívá, ale zase s ní máte velkou naději na razantní podání na tělo soupeře. Když jsem s ní mířil na t-čko, většinou míček končil klidně i půl metru od čáry. Oproti tomu s verzí Tour jsem byl schopen trefovat lajnu s tolerancí 10-20 cm. Ten rozdíl v přesnosti podání je markantní. Co se rychlosti servisu týče, více jsem si užíval verzi MP. Větší hlava a výraznější trampolínový efekt nese své ovoce v podobně velmi dobré rychlosti za cenu výrazně nižší silové náročnosti. Neznamená to však, že je MPčko v konečném důsledku razantnější raketa oproti verzi Tour, to ani náhodou. U ní se sice na podání nadřete o něco více, ale pak to má grády. Stejně tak podání s kombinovanou rotací čili tzv. kick, je s Tour verzí o něco snazší zahrát díky lepší akceleraci hlavy raketa po zásahu míčku. Zkrátka vyšší švihová hmotnost, menší hlava a celkově užší rám Tour verze vám pomůže koncovku servisu takříkajíc domáčknout až na doraz. Kdo tuto techniku zvládá, tak bude z verze Tour na podání nadšený.

Head Extreme Tour 2022

Když už jsme si osahali servis u obou verzí najednou, tak se nyní pojďme podívat blíže na samotný závodní model Tour. Hmotnost 305 g ve spojení s poměrně výrazným vyvážením do ruky na 315 mm dělá z této rakety překvapivě snadno ovladatelnou zbraň pro zkušenější hráče a juniory s turnajovými ambicemi. Oproti MP verzi má hlava rozměr pouze 630 cm2 v kombinaci s dnes již tradičním rozvržením strun 16x19. Švihovou hmotnost jsem u tohoto modelu naměřil na překvapivě poměrně vysoké úrovni 323 kg*cm2. A jak s oblibou říkám, jakmile raketa přesáhne se svojí „swingweight“ hodnotu 320 bodů, tak tenis už musíte umět téměř bez chybičky. Tady to však tak úplně neplatí a opět za to může technologie Auxetic, která dost nedostatků v podobě horšího trefení míčku odpustí. Tím, že je raketa zaměřená více na kontrolu a přesnost, tak má nižší tvrdost rámu 63 RA. To už můžeme považovat za měkký rám a o velmi slušný komfort se tak nemusíte bát. Pružnější rám se projevuje také lepší kontrolou a citlivostí. Je to znát na všech úderech. Možná někdo nad verzí Tour ze strachu z náročnosti začne lámat hůl, ale byla by to chyba. V kategorii raket s hlavou o rozměru 630 cm2 nebo 98 palců2, chcete-li, je tato jedna z nejlépe ovladatelných raket na trhu. Přečtěte si také 'Jak v tenise eliminovat nevynucené chyby'

Junioři jásejte

Každý si pod pojmem junior představí něco jiného a záleží také na kontextu. V tomto případě hovořím o skupině mladých hráčů do 18 let, kteří se tenisu věnují na turnajové úrovni. Pro ně je raketa jako dělaná. Zatímco jiné konkurenční rakety s podobnými parametry cílí spíše na seniorskou populaci s kompletně vyvinutou svalovou základnou, tak tento model je díky své přívětivosti možné doporučit i mladšímu publiku. Obzvláště v dnešní době, kdy je tenis zpátky tam, kde před mnoha lety byl – hraje se opět na celém dvorci včetně hry u sítě. Jak už jsem zmínil u MP verze, můžete od obou raket očekávat mix všech vlastností potřebných pro pestrou nátlakovou hru. Od Tour verze to v konečném důsledku letí ještě o něco více, ale není to zadarmo. Navíc je to raketa, která si vyloženě chrochtá ruku v ruce s technikou rychlého švihu zápěstím. Obzvláště u forhendu je znát, když si nápřah zkrátíte co možná nejblíže k tělu a pak ruku vystřelíte ve vertikálním směru. Neznamená to však, že by raketě nechutnalo postarší horizontální vedení švihu. Sám praktikuji kombinovaný švihu a někdy i přímější narážené údery, přičemž obě verze Extremek si s touto technikou poradí překvapivě dobře. Zkoušel jsem i jednoručný bekhend jen tak pro srandu a nestačil jsem se divit, jak tento povětšinou čistě narážený úder raketě chutná.

Malá slabinka se přeci jen našla

Nebyl bych to Já hnidopich, kdybych u téměř dokonalých raket nezmínil nějaký ten nedostatek. A na rovinu se musím přiznat, že jsem vlastně rád za to, že jsem nějaký objevil. Bylo to totiž na poslední chvíli při tréninku s jednou zkušenou mladicí. Až v té chvíli jsem si uvědomil, že raketám v určitých momentech může dojít dech. Obě rakety jsou určené spíše pro agresivnější hráče, kteří mají velmi rychlý, moderní švih a kteří mají tendenci neustále diktovat tempo. Co se ale stane, když je situace obrácená? Raketám se popravdě tento “stav obležení” moc nelíbí. Těžká defenzivní hra a míče hrané v krizových momentech nemají potřebnou energii. Je to taková ta nepříjemná situace, kdy vás míček soupeře doslova přepere. U těchto raket totiž dochází k pohlcení rychlosti míče soupeře až do té míry, že dojde k jakémusi stavu ochromení a raketa již nemá energii míček vrátit s dostatečnou silou a délkou. Obzvláště pokud dostanete dlouhou přímku pod nohy a snažíte se takový úder přeprat half-volejem. Buď míček skončí v síti, nebo je tak krátký, že vás soupeř snadno dodělá. V tu chvíli je nejlepší si výrazně ustoupit za základní čáru a hodit na stranu soupeře přeliftovaného „hopíka“ alespoň metr až dva za servis čáru. Takový úder vyžaduje velmi rychlý švih zápěstím za pomoci efektivního přenosu energie celého těla. Jiné, težší rakety, by to zvládly s prstem v nose díky vyšší švihové hmotnosti, ale těmto Extremkám tato vlastnost trochu chybí. Dokonalá tenisová raketa na všechny situace zkrátka neexistuje.

Tak dobré, jak jen můžou být

Head s touto verzí Extreme vytvořil samostatnou kategorii raket. Kdybych je měl obdarovat klasickým číselným hodnocením 1-10 bodů, dostanou tu nejčistější 8, jaká se může udělit. Je to ale osmička maximálně vyrovnaná. Osm bodů by raketa dostala jak za údery od základní čáry, tak za voleje a podání. U jiných raket se můžeme setkat s tím, že v některých směrech excelují, ale v jiných jsou průměrné či jen lehce nadprůměrné. To z nich poté dělá velmi úzce zaměřené rakety jen na jeden styl hry. Extremky jsou ale všestranné. Tyto dva recenzované rámy mají tu úžasnou vlastnost, že nemají výrazné slabiny. Kromě na konci zmíněného nedostatku v podobě horších obranných vlastností obou raket (MPčko je ale přeci jen v obraně lepší), tak bych neměl co pokárat. Co mě na nich nejvíce baví je fakt, s jakou lehkostí se s nimi hraje a jak moc do nich můžete chodit bez ztráty kontroly. Citlivost je vynikající, stabilitou excelují především na síti a máte z nich velmi příjemný pocit napojení se na míček. Hledal jsem slovo, jakým rakety označit a na jazyk mi přišlo až v psoledních momentech psaní recenze – rakety jsou neuvěřitelně „předvídavé“. Myšleno v tom smyslu, že v každé situaci víte, co od nich čekat. Tato vlastnost vám bude významně usnadňovat hru. Dlouho jsem nezažil, abych rakety hodnotil jedním dechem jako jasný kup a jako tenisové rakety roku. Vlastně to bylo podobné vloni s raketami Yonex Vcore Pro. V porovnání s nimi jsou však tyto Headky mnohem přístupnější široké veřejnosti. MP verzi si užijí již mírně až středně pokročilí muži, případně středně pokročilé ženy. Zároveň raketa poslouží i zkušeným turnajovým hráčům, kteří potřebují snáze ovladatelnou raketu. Tour verze již sice inklinuje spíše k čistě závodnímu tenisu, ale nevidím jediný důvod, proč by nemohla posloužit i někomu, kdo hraje jen jako hobík, ale má to již zatraceně v pazouře. Domnívám se, že Head s technologií Auxetic uštědřil konkurenci pořádný políček. A rána to je přímo dvojnásobná, protože cenovka těchto raket je oproti jiným značkám ještě solidní. Už nyní se nemůžu dočkat, s čím naši sousedé z Rakouska přijdou příště.

Plusy tenisové rakety Head Extreme MP 2022

 • Vynikající ovladatelnost
 • Snadná síla
 • Velký sweetspot
 • Příjemný spinový potenciál
 • Velmi dobrý komfort
 • Skvělá stabilita rámu na volejích

Mínusy tenisové rakety Head Extreme MP 2022

 • Přesností neoslní

Plusy tenisové rakety Head Extreme Tour 2022

 • Rychlá a snadná ovladatelnost
 • Velmi dobrá přesnost s využitím spinu
 • Vysoká razance úderů
 • Působivé voleje
 • Velmi dobrý komfort
 • Citlivá zpětná vazba

Mínusy tenisové rakety Head Extreme Tour 2022

 • Není vhodná pro obranný styl hry

Starší články