RECENZE: Tenisová raketa Babolat Pure Drive 2021


17 minut čtení

Jak si stojí všestranné rakety Babolat Pure Drive?
Legenda. To je tenisová raketa Babolat Pure Drive, kterou francouzská firma v roce 1994 uhranula celý svět. Hned její první rám se povedl a následovala celá plejáda vynikajících updatů, které vycházejí zhruba každé 3 roky. Nová Babolat Pure Drive 2021 je v pořadí už desátým kouskem a nutno dodat, že se tak trochu vrací svým designem ke kořenům. [caption id='attachment_19083' align='aligncenter' width='633']Michal Bayerl při testu raket Babolat Pure Drive 2021 Michal Bayerl při testu raket Babolat Pure Drive 2021[/caption] Modrá je stále dominantní barvou celého rámu, avšak tentokrát je v mnohem tmavším odstínu a na sluníčku metalická úprava háže pěkná prasátka. Jestli vám budou prasátka s novou Pure Drive chodit také přes síť, se dozvíte v této recenzi.

Kosmický design

S raketou v bagu se potuluji po kurtech už pár dní a pokaždé, když ji vytáhnu na denní světlo, tak mám pocit, že v ruce držím předmět, který jako by vypadl z nějakého marvelovského komiksu. Ta raketa prostě vypadá skvěle a nepodobá se jí nic, co můžeme najít na trhu. Avšak jedna podoba by zde přeci jen byla, a tou je specifická verze Babolat Pure Drive VS. Mrkněte se také na videorecenzi s dalším tenisovým fanatikem Zdeňkem Hrabálkem. Ta vyšla v novém hávu již před několika měsíci tohoto roku a má s klasickou verzí Pure Drive něco společného. Především design je velmi podobný a vyznačuje se také tmavými barevnými odstíny v kombinaci s metalickou úpravou. Tato designová návaznost na jednotlivé modely Pure Drive v sobě nese jakýsi pocit jistoty, sebevědomí a odvahy. Nová Babolat Pure Drive šla ale ještě dál. Nápis Babolat se posunul do středu hlavy rakety, kde je lépe vidět. Označení modelové řady se zrcadlí na krčku rakety. Průchodky zůstaly opět netradičně v diamantovém tvaru, stejně jako u předchozí verze. Co se ale po dlouhé odmlce vrátilo zpět, a já to vřele kvituji, je prodloužená ochrana hlavy rakety. Ta nyní zasahuje až do boční části podobně, jako tomu bylo u prvních modelů Pure Drive z let 1994–1997. Tato ochrana není sice tak macatá, ale je to pěkný detail, který raketu ochrání především při nízkých čopech. [caption id='attachment_19094' align='aligncenter' width='633']Vývoj tenisových raket Babolat Pure Drive od roku 1994 Vývoj tenisových raket Babolat Pure Drive od roku 1994[/caption] Babolat si je zkrátka jistý, že to, co dělá s raketou Pure Drive, dělá dobře. Jednotlivé modely vycházejí s odstupem přibližně 3 let, zatímco konkurence neúnavně chrlí každoročně jeden update svých rámů za druhým. Nakolik se však jedná o inovované rámy a nakolik jen přestříkané staronové verze původních modelů, je otázkou. Babolat mi v tomto ohledu připomíná českého výrobce aut Škoda, který je také spíše konzervativnějšího ražení, a o to více dokáže své stávající zákazníky potěšit chytrými inovacemi, které do svých produktů instaluje. Nová Pure Drive je svým způsobem takovou Octavií. Nejúspěšnějším modelem značky Babolat a pravděpodobně nejvšestrannějším rámem na trhu s raketami. Je to raketa, co nemůže zklamat ať tenis hrajete jen tak pro radost nebo závodně. [caption id='attachment_19073' align='aligncenter' width='633']Babolat Pure Drive 2021 nekřičí do světa, ale je decentní Babolat Pure Drive 2021 nekřičí do světa, ale je decentní[/caption]

Snadná a čistá síla

Rakety Babolat Pure Drive 2021 spadají do kategorie raket, které snadno generují energii. Nenechte se ale tímto tvrzením zmást, protože energii budete muset do míčku vložit také vy. Pure Drive v klasickém provedení je 300 g vážící kousek, který rozhodně nepatří do kategorie raket pro začátečníky či mírně pokročilé amatéry. Je to raketa, se kterou už musíte umět hrát na alespoň středně pokročilé úrovni, a i tak bude mít raketa obří rezervu pro vaše další zlepšení. [caption id='attachment_19075' align='aligncenter' width='633']Modročerný design Babolat Pure Drive uchvátil i řadu profesionálů Modročerný design Babolat Pure Drive uchvátil i řadu profesionálů[/caption] Je to raketa s neomezeným potenciálem pro všechny pokročilé, zkušené a výkonnostní hráče. Však se s tímto modelem do míčků opírají např. naše Karolína Plíšková, španělská krasavice Garbine Muguruza, italský nezmar Fabio Fognini, německá obryně Julia Goerges, nadějná Američanka Sofia Kenin či francouzský šikula Lucas Pouille. Všichni mají jedno společné – tenis hrají převážně od základní čáry. A přesně pro tento styl tenisu je Babolat Pure Drive 2021 určená. Není to raketa na styl servis – volej. Dlouhé, rychlé a přímější údery zezadu jí sedí nejvíce. [caption id='attachment_19076' align='aligncenter' width='633']Rám raket Babolat Pure Drive 2021 je tuhý a stabilní Rám raket Babolat Pure Drive 2021 je tuhý a stabilní[/caption] Síla, s jakou míče od rakety vyletí, je opravdu ohromující. Však tomu napomáhá nová technologie HTR System, celým názvem High Torsional Rigidity System. Zvýšená torzní tuhost rámu vede k tomu, že se raketa při masivním švihu a agresivní hře kroutí jen minimálně. To má za následek čistý přenos energie do míčku a explozivní údery. Funguje to výborně především při úderech hraných s maximální intenzitou, jako jsou přímé narážené údery hrané vysoko nad sítí seshora dolů. V tu chvíli potřebujete, aby se rám stabilizoval a poslal míček přímo tam, kam jej chcete hrát. Pokud by se raketa chovala nestabilně, mohlo by dojít ke ztrátě kontroly, a především ke ztrátě razance. Se stabilitou rakety souvisí další vlastnost modelů Pure Drive, která se ani s tou poslední verzí nemění – tvrdost rámu. Ten je opět na úrovni 72 RA, což je nejvyšší torzní tuhost (nejnižší flexe) rámu, se kterou se na trhu s raketami můžete setkat. [caption id='attachment_19077' align='aligncenter' width='633']Babolat si hraje na rámu rakety s výraznými prvky i detaily Babolat si hraje na rámu rakety s výraznými prvky i detaily[/caption] Někomu raketa může připadat příliš tvrdá a nepoddajná. Na to je potřeba si trochu zvyknout, pokud přecházíte z komfortnějšího rámu. Nic však tak zásadního, co by se nedalo spravit změnou výpletu a jeho napětí.

Klasické parametry raket Babolat Pure Drive

Moderní přístup ostatních výrobců raket ke změkčování rámů nenašel u Babolatu pochopení a myslím si, že je to jen ku prospěchu věci. Pure Drive jsou, byly a snad vždy budou klasické tuhé rámy pro zkušené hráče, kteří mají rádi tradiční pocit ze hry bez kompromisů. Možná i z toho důvodu je raketa pocitově těžší, než by člověk u 300g rámu čekal. Pocit v ruce a při švihu je spíše podobný raketám na úrovni hmotnosti 305–310 g. S vyvážením na 320 mm to také není nikterak horké. Raketa tak trochu na první dobrou působí jako kyj. [caption id='attachment_19078' align='aligncenter' width='633']Parametry tenisové rakety Babolat Pure Drive 2021 Parametry tenisové rakety Babolat Pure Drive 2021[/caption] Sám jsem si musel několik prvních hodin na rám zvykat. Se svojí Tecnifibre XTC 295 se mi hraje mnohem snadněji a uvolněněji. Babolat Pure Drive nutí hráče vymáčknout ze sebe maximum a pak funguje na jedničku. S komfortem to není vůbec špatné. Raketu jsem si nechal naplést pětihranným ko-polyesterem Tecnifibre Black Code 1,28 mm na 24/23 kg a o nějakém nepohodlí či bolesti ruky nemůže být ani řeč. [caption id='attachment_19080' align='aligncenter' width='633']V raketách Babolat Pure Drive 2021 najdete zavedené technologie i inovace V raketách Babolat Pure Drive 2021 najdete zavedené technologie i inovace[/caption] Příjemnějšímu a čistšímu pocitu ze hry napomáhá druhá, tentokrát inovovaná technologie SWX Pure Feel. Ta vychází z předchozí verze Cortex Pure Feel a přidává do vrstvy grafitu v krčku rakety další extra plátek tlumicího materiálu od firmy SMAC. Ten má za úkol kromě pohlcení vibrací jejich přirozené a rovnoměrné rozptýlení tak, aby hráč nebyl ochuzen o důležité informace, které mu raketa po zásahu míčku do ruky předává. Další vlastností této technologie je unikátní zvuk, který raketa po úderu produkuje. V posledních letech se zvuk raket zvýrazňuje a to tak, aby měl hráč kromě fyzické zpětné odezvy také odezvu zvukovou. Ta zároveň funguje jako motivační a povzbuzující prvek, který vás nakopne k větší agresivitě úderů. [caption id='attachment_19081' align='aligncenter' width='633']Jednou z vylepšených technologií je SWX Pure Feel Jednou z vylepšených technologií je SWX Pure Feel[/caption] Jedna věc, která mě u nové rakety Babolat Pure Drive 2021 překvapila, byla velikost gripu. Grip č. 2 na mě působil jako grip č. 3. Nevím, jak moc se v tomto výrobci liší, ale podobný názor jsem slyšel také od dalších hráčů. Z toho důvodu doporučuji raketu nejdříve vyzkoušet v menším provedení gripu, než jste zvyklí a případně následně použít tenký overgrip k doladění.

Mlátíme do míčku hlava nehlava

Pure Drive 2021 se vyznačuje určitou bezstarostností a nevtíravým pohledem na váš styl tenisu. Raketa vám neříká, jak s ní máte hrát a jaký styl je pro ni nejlepší. Je to univerzálka, se kterou více méně zvládnete vše, třebaže razance, přímočarost a bezprostřednost jsou jí nejbližší. Není to nejhravější raketa na nečekané stopbaly či extrémní vyháněčky ven z kurtu, ale to neznamená, že by to s ní nešlo. Raketa spíše vybízí k agresivnímu stylu tenisu od základní čáry s vysokou intenzitou a občasnou změnou rytmu. Je to mlátička, se kterou zahrajete od každého úderu něco, a to něco vás nikdy nezklame. Nečekejte od ní vysokou přesnost úderů, ale jděte si tvrdě za svým cílem klidně několika razantními údery do středu pod nohy protihráče. Rozptyl, se kterým budete „vymetat“ růžky, je poměrně velký. Však velikost hlavy rakety 645 cm2 a vzor strun 16×19 ani nemůže nabídnout chirurgicky přesný tenis. [caption id='attachment_19079' align='aligncenter' width='633']Babolat Pure Drive 2021 mají diamantové průchodky Babolat Pure Drive 2021 mají diamantové průchodky[/caption] Naopak se vám s ní budou dařit solidní topsinové údery s dopřednou rychlostí. Zdaleka nedosahuje takové rotace míčku, jako černo-žlutá sestřička z modelové řady Pure Aero. U Pure Drive ale o spin nejde. Pokud chcete hrát rychlý tenis, pak je rotace míčku de facto kontraproduktivní. Vaším cílem je s touto raketou hnát míček po kurtu, co to dá a uhonit soupeře intenzivním a neúnavným tenisem v tempu. Je to s ní trochu jako přestřelka na divokém západě. Duel vyhraje ten nejrychlejší. Naštěstí to není souboj na život a na smrt. [caption id='attachment_19086' align='aligncenter' width='633']Pokud držíte v rukou Babolat Pure Drive, nebojte se agresivního stylu Pokud držíte v rukou Babolat Pure Drive, nebojte se agresivního stylu[/caption] Po každém utkání tak můžete v klidu odejít z kurtu a říct si, že jste tam nechali všechno. Že to byla čistá radost ze hry, z rychlosti, z dynamiky a pohybu. O to nám jde především. Pure Drive na mě působí čistým dojmem tenisu bez kalkulu, bez zákeřné taktiky pinkání a bez přetvářky. Tenis s ní je tak upřímný, jak jen může být.

Hrátky s čertem

Zatímco základní údery jsou s Babolat Pure Drive 2021 skutečně bezprostředně uchopitelné, tak při čopech a volejích jsem si nějakou dobu zvykal na určitou neobratnost a horší manévrovatelnost rámu. Ten je opět jako její předchůdce macatější, a tudíž vzduch neproráží tak snadno jako tenčí rámy. [caption id='attachment_19087' align='aligncenter' width='633']Babolat Pure Drive 2021 si vedou nejlépe při hře od základní čáry Babolat Pure Drive 2021 si vedou nejlépe při hře od základní čáry[/caption] Ne, že by vás raketa vysloveně při švihu brzdila, ale určitý pocit tahání rakety a větších nároků na využití síly jsem zaznamenal. Jakmile ale přijdete na to, že je potřeba pouze trochu lépe načasovat nápřah a trefovat míčky s větším předstihem, pak se i při čopovaných úderech ukáže ohromná síla Pure Drive. Míčky najednou létají neuvěřitelně daleko a s velmi dobrou spodní rotací. Po čase se tak stal čopovaný bekhend jedním z mých nejoblíbenějších úderů s touto raketou. Podobně se raketa chová také na volejích. Kdo čeká s nápřahem do poslední chvíle a hraje jen tak lážo plážo, toho raketa semele do kuličky a vyplivne na okraji kurtu jako takový slabý předkrm před hlavním chodem. [caption id='attachment_19088' align='aligncenter' width='633']Důležité je odehrát míček s raketou Babolat Pure Drive 2021 včas a před tělem Důležité je odehrát míček s raketou Babolat Pure Drive 2021 včas a před tělem[/caption] Voleje je potřeba neustále živit včasným pohybem a narážením míčků před tělem s velkou razancí a přítlakem. Pinkat si s Pure Drive určitě nebudete a nemá to ani smysl. Opět jako u základních úderů i zde platí, že nějaké velké hrátky s míčkem u sítě nejsou příliš na místě. Raketě díky tvrdému rámu na kouzelnická představení á la Nick Kyrgios chybí cit. Proč také řešit situaci složitě, když ji lze vyřešit snadno, rychle a bez přikrášlující omáčky. Když už půjdete s Pure Drive 2021 na síť, tak si připravte perfektní náběh, a pak už jen soupeře domlaskněte finišujícím volejem či nabíhaným „pure drive“ volejem. [caption id='attachment_19089' align='aligncenter' width='633']Jakmile vyrazíte na síť, musíte u ní být včas Jakmile vyrazíte na síť, musíte u ní být včas[/caption] Oku lahodící serepetičky jsou sice pěkné pro diváka, ale nám jde především o výsledek. Je to jako když jdete do hospody, protože máte hlad, a ne protože si chcete pochutnat. Pure Drive není raketa pro Pohlreicha, ale spíše pro Babicu a Sapíka. Důležitější je pro ni výsledek čili zahnání hladu než samotný proces konzumace a katarze chuťových pohárků.

Servis, prosím

Podobně bezprostředně jako u základních úderů funguje raketa také na podání. Nemusíte s ní příliš dlouho koumat nad tím, jaký servis zahrajete. Prostě to tam pošlete a buď míček skončí v poli na podání, nebo mimo něj. Při druhém servisu ale dokážete s raketou nečekaně velké věci a můžete se spolehnout na velmi dobrou kontrolu a rotaci. Skoro bych řekl, že na podání raketa roztáčí míček mnohem snadněji a lépe než u základních úderů. Co je velmi potěšující, je délka podání a s ní související jistota přechodu míčku přes síť. Však to je také první a základní předpoklad k dobrému podání. [caption id='attachment_19091' align='aligncenter' width='633']Všestranné rakety Babolat Pure Drive zvládnou i pokročilé ženy Všestranné rakety Babolat Pure Drive zvládnou i pokročilé ženy[/caption] Do sítě s ní budete chybovat jen minimálně a pokud to přijde, tak to bude především v momentech, kdy tak trochu zapomenete do servisu zapojit nohy. Jen rukou se beztak podání nehraje a zde to platí dvojnásob. Poctivý servis s vysokou razancí vyžaduje důsledné zapojení nohou při pohybu nahoru, a to optimálně do stavu, kdy se zcela odlepíte od země.

Pro koho Babolat Pure Drive 2021 je?

Platilo to vždy a platí to i v tomto případě. Série raket Babolat Pure Drive je pro každého, kdo svůj tenis staví na razantní, intenzivní hře od základní čáry a nevyužívá při tom každý centimetr kurtu. Vymetat s ní růžky moc často nebudete, ale rychlostí a agresivitou do volného prostoru při zachování rozumné vzdáleností od čar, budete kralovat kurtu. Je to raketa, co hodně chyb odpustí, ale zároveň vás donutí ze sebe vymáčknout maximum. S raketou Babolat Pure Drive 2021 se na kurtu cítíte svobodně a nesvázaně konkrétním stylem hry, který by vám tento rám vnucoval. Je to rám, který mě vždy jako první napadne při doporučení rakety hráčům, kteří potřebují bezstarostně zrychlit svůj tenis. [caption id='attachment_19092' align='aligncenter' width='633']Rakety Babolat Pure Drive 2021 vám pomohou zrychlit tenis Rakety Babolat Pure Drive 2021 vám pomohou zrychlit tenis[/caption] Tento 300g model už spadá do kategorie výkonnostních raket pro turnajové juniory, zkušené a výkonnostní hráčky, potažmo hráče. Užijí si jej ale také středně pokročilí kluboví hráči či nadšení hobíci, kteří se tenisu věnují několik let. Pro méně zdatné jsou zde pak lehčí verze tohoto modelu. Nová Babolat Pure Drive pro rok 2021 je přesně taková, jakou byste ji čekali. Výrobce si její DNA váží a inovuje rám jen v oblastech, kde neuškodí původnímu pocitu ze hry, který je zde s námi více jak 25 let. Abych parafrázoval jeden nejmenovaný energetický nápoj, tak s trochou nadsázky je možné říct, že nová Babolat Pure Drive 2021 je raketa, která vám dává křídla.

+ Plusy tenisové rakety Babolat Pure Drive 2021

  • Nevyčerpatelná síla a rychlost úderů
  • Velmi stabilní rám i při maximální razanci
  • Univerzální raketa pro všechny zkušenější hráče a hráčky
  • Není určena pro konkrétní styl a bude vyhovovat naprosté většině
  • Velmi dobrý komfort na tak tvrdý rám
  • Dokáže odpustit nepřesné zásahy
  • Čistá radost z tenisu bez přetvářky

- Mínusy tenisové rakety Babolat Pure Drive 2021

  • Slabší spin a horší cit
  • Pocitově trochu těžší a náročnější na sílu
  • Není vhodná pro hračičky a přesnou hru
Chci Babolat Pure Drive 2021 »

Další servis tenisového čtení…

Starší články