Recenze Head Radical MP/PRO 2023


14 minut čtení

Podrobná recenze nové řady Head Radical. Tyto technologiemi nabušené rakety tě zaujmou svou spolehlivostí a výkonem.
Řada Head Radical není mezi širokou veřejností příliš k vidění. Je to trochu s podivem, ale zároveň není. Tyto rakety na rozdíl od minule testovaných raket roku 2022 - Head Extreme MP/Tour 2022 tolik neodpouští chyby, neletí to od nich tak zadarmo a jsou celkově náročnější na hraní. Zkrátka a dobře, nejsou to rakety pro každého, třebaže Head je označuje za tzv. „People’s rackets“. To by se dalo volně přeložit jako „lidové rakety“. To je však od reality poměrně vzdálené, neboť by to znamenalo, že každý, kdo někdy držel tenisovou raketu v ruce je automaticky hráč jako řemen. V této dvoj recenzi se podíváme na nejočekávanější modely MP a PRO. Modelovou řadu Radical propaguje na světové scéně stále fantasticky hrající veterán Andy Murray a americký čahoun Taylor Fritz, který bezesporu patří mezi špičkové hráče. Dalším ambasadorem je argentinská motorová myš Diego Schwartzman. Oba patří mezi naprosto odlišné typy hráčů, a přesto mají v rukou alespoň vizuálně totožné rakety. Tento fakt budiž malou nápovědou pro uvědomění si, že tyto rakety jsou vskutku univerzální a hodí se tak pro použití jak v útočném, tak řekněme udržovacím až obranném tenise.

Rozměrově téměř totožné

V žádném případě to však neznamená, že s nimi budete zbaběle hrát jen zanďoura. Ba naopak. Oběma raketám sedí přímá nátlaková hra s přechody k síti. Pestrý celodvorcový tenis je jim vlastní. Hodnocení těchto rámů je na rozdíl od jiných řad od Headu o to jednodušší, že jsou v podstatě téměř totožné. Model MP má netradičně stejně malou hlavu jako model PRO, čili 630 cm2 s hustotou pletení 16x19. Liší se v podstatě jen hmotností a s tím souvisejícím vyvážením. MP verze má očekávaných 300 g bez výpletu s vyvážením na 320 mm a verze PRO narostla až do 315 g bez výpletu s vyvážením na 315 mm. Abych byl ale zcela precizní tak jako rakety samotné, musím ještě dodat rozdíl v šířce rámu na 3. a 9. hodině hlavy rakety. Tam má model MP 23 mm a model PRO pouhých 21,5 mm. V ostatních rozměrech jsou rakety totožné čili 20 mm na 12. hodině a v „pase“ mají obě rakety pouhých 21 mm. Přečtěte si také recenzi řady Extreme

Síla a spin pod kontrolou

Raketám se budu vzhledem k podobným vlastnostem a parametrům věnovat naráz čili v této recenzi nečekejte obvyklé povídání o každé raketě zvlášť. A projdeme si hned šestici vlastností – sílu, spin, preciznost/kontrolu, komfort, cit pro míč a ovladatelnost. Začneme hned pěkně zostra, neboť síla raket je jednou z vyhledávaných vlastností. A zde někoho nadchnu a někoho naopak zklamu, jak už to, tak u kompromisů bývá. Od raket nečekejte snadnou výbušnost jako u modelů Extreme. Razanci jako takovou máte plně pod kontrolou vy. Na jednu stranu se s raketami více nadřete, ale na stranu druhou nehrozí nekontrolovatelné míče do autu - tzv. ploťáky. S tím souvisí i druhá vlastnost – spinový potenciál. Díky menší hlavě a hustějšímu uspořádání strun technologií Control Pattern (vzor výpletu zaměřený na kontrolu), je hraní míčků s velkou rotací otázkou vaší šikovnosti než že by raketa za vás sama spinovala. Trochu jsem s tím měl někdy problém obzvláště z forhendové strany. Někdy má snaha spinovat na rakety působila až nepřirozeně, což občas vedlo k přespinování úderů – míčky tak létaly velmi vysoko nad sítí a byly pomalé. Mnohem lepší s těmito raketami je hrát přímější tenis a spin si nechte na vyháněčky ven z kurtu na malý roh.

Precizní tak akorát

Při vybalení raket z krabice jsem si všiml jedné do očí bijící skutečnosti. Tvar hlavy raket jako by kopíroval isometrickou technologií od Yonexu. A skutečně. Po přeměření obou raket jsem zjistil, že Head se opravdu pokusil napodobit tuto japonskou značku. Nutno dodat, že se mu to povedlo velmi dobře. Ostatně v poslední době to dělají také další výrobci raket za účelem rozšíření sweetspotu. Jinými slovy řečeno, prostor mezi krčkem a hlavou je větší, čímž došlo ke stlačení hlavy a rozšíření do stran, a to i v rozích. Ano, hlava rakety má rohy. Sice drobné, ale má, potvora jedna rohatá. Co to znamená pro přesnost a kontrolu? Především rozšířený sweetspot – širší hlava vám umožňuje trefovat údery více bezstarostně. [caption id='attachment_22272' align='aligncenter' width='633'] Hlava raket nových Radicalek 2023 napodobuje isometrický tvar raket Yonex pro větší sweetspot. Krček raket je delší a blíží se více raketám Head Prestige se zaměřením na kontrolu, přesnost a cit.[/caption] Během mého testování po dobu zhruba 15 hodin napříč singlovými zápasy, čtyřhrami i běžnými tréninky jsem si do paměti uložil pouze jeden míček zahraný rámem. Byl to ale rám jako barák, až se mi povedlo svléknout koncovku omotávky z gripu. Stávat by se to nemělo, ale stalo se. Básník tím chtěl říci, že rakety jsou ke správnému zásahu míčku velmi vstřícné, čímž lehce utrpěla přesnost jako taková. Nečekejte laserově naváděné pumelice do koutů, přesto si ale s raketami budete pokaždé jisti, kam hrajete. V žádném případě se s nimi necítíte na kurtu ztraceni, ba naopak máte velkou svobodu v tom, jak a kam můžete hrát. Moderní tenis není jen o absolutní přesnosti, ale o kombinaci přesnosti a razance, schopnosti reagovat na soupeře a měnit tempo i styl hry.  Zajímá vás, jak v tenise eliminovat nevynucené chyby?

Auxetický komfort

Začalo to všechno raketami Head Boom – mám na mysli auxetickou technologii, kterou Head postupně integruje do všech svých raket. Následovala řada Speed, Prestige, Extreme a nyní Radical. Ta je integrována pouze do spodní části hlavy rakety, která se pojí s krčkem. Rám je vylepšený o miniaturní „trampolínky“, které raketě, potažmo výpletu přidávají na pružnosti, snadné síle a komfortu. Pro mě osobně je to nejzásadnější technologie, která byla v tenisových raketách v posledních 2 letech použita. Rakety jsou díky této auxetické reakci velmi komfortní, přičemž se nejedná o vtíravý komfort, který by byl na úkor výkonnosti. [caption id='attachment_22273' align='aligncenter' width='633'] Auxetická technologie přidává raketám více citu a vynikající propojení s rámem a s tím související příjemný komfort.[/caption] Zkrátka raketa tlumí nežádoucí vibrace ve specifických situacích, kdy je to nejvhodnější, a naopak zanechává dostatek prostoru pro přenos „životně“ důležitých informací do paže hráče. Pokud jste majitelé předchozích verzí Radical Graphene 360 nebo Graphene 360+, pak počítejte s tlumenější zpětnou vazbou, která nebude trápit zároveň majitele tenisových loktů. U předchozích generací raket se mohl nepříjemně ukázat jejich tupější projev obzvláště pokud trpíte tímto zdravotním handicapem. Komfort je zkrátka vynikající a nemusíte o něm pochybovat, a to i v případě, že do rakety tak jako já budete mít napletený turnajový polyesterový výplet Head Lynx Tour 1.25 mm na 24/23 kg. Ostatně Head doporučuje plést až do 26 kg napětí, takže můžete ještě přitvrdit.

Skvělý pocit ze hry

Auxetická technologie není v raketách jen pro lepší komfort, ale především pro lepší zážitek ze hry. Ten je opět vynikající. Sice už mnou dříve zmíněný wow efekt z této technologie není u těchto raket tak znatelný, ale přesto máte pocit, jako když míček trefujete dlaní. Raketa se tak skutečně stává vaší prodlouženou paží, tak, jak by to mělo být. Toto osobní propojení s raketou oceníte především u kraťasů, nabíhaných volejů či v technicky obtížných situacích. Výborně rakety také reagují na obranné údery, a to je něco, co mi u Extremek chybělo. [caption id='attachment_22274' align='aligncenter' width='633'] Technologie Control Pattern řadí struny blíže k sobě pro lepší kontrolu a přesnost.
Velikost hlavy rakety je pro oba modely MP a PRO totožná - 630 cm2 se vzorem strun 16x19.[/caption] Lepší celková stabilita obou rámů vnáší do hry pocit nebývalé jistoty. Nestane se vám tak, že by vás rakety něčím nepříjemně překvapily. Znovu se vracím k Extremkám, které díky své živosti mohou sem tam působit nekontrolovatelně. Radicalky jsou tak přesně uprostřed mezi chirurgicky přesnými raketami Prestige a divokými rámy Extreme.

Kdo koho ovládá?

Ovladatelností jsou na tom rakety podobně jako se spinem. Není to vynikající, ale plně dostačující. Při pohledu na rám mi došlo, že aerodynamikou rakety neoslní. V podstatě celý rám je z čelní strany plochý, nebo placatý chcete-li. U jiných raket jsou rámy většinou výrazně zaoblené, ale zde působí hranatě. Je pak logické, že odpor vzduchu bude o něco větší oproti např. raketě Babolat Pure Aero. Samozřejmě to je můj subjektivní pocit, který je jen těžko měřitelný. Vliv na to může mít celkově širší tvar hlavy a posunuté těžiště, které je kvůli delšímu krčku dále od držadla. Každopádně lepší ovladatelnost jsem měl s modelem MP, který je přeci jen díky své nižší váze hbitější. Model PRO zkrátka vyžaduje více síly pro uvedení do pohybu a z toho důvodu jsem měl někdy problém hrát míčky včas. To je ale moje chyba a na raketu bych to nesváděl. [caption id='attachment_22275' align='aligncenter' width='633'] Boční průchodky mají obdelníkový design pro generování více snadné síly.[/caption] Jak jsem zmínil již výše, tak rakety velmi dobře fungují také v obranných situacích. Např. při dobíhání krátkých míčků stačí raketu nastavit pod správným úhlem a míček se od ní velmi snadno odrazí. Stejně tak při tvrdé obraně rakety velmi dobře reagují na prudké míče a udržují si svoji stabilitu i ve zdánlivě ztracených situacích. Však to znáte, dostanete bombu do bekhendu, jen stačíte raketu pootočit na obranný čop a voilá, míček se krásně v plachtivém rytmu přenese až k základní čáře soupeře. Pro tentokrát jste zachráněni.

Nejlepší údery s Radicalkami

Nejvíce mi s raketami šel obouručný bekhend, kdy jsem jako pravák měl dostatečnou sílu levou paží raketě udělit potřebnou rychlost a míček velmi dobře zablokovat. Forhend mi sem tam přišel příliš krátký a někdy přespinovaný z důvodu mé touhy mu udělit extra rotaci. Chválím všechny čopované typy úderů jak z forhendu, tak z bekhendu. Včetně zkrácení v podobě kraťasů. Obě rakety jsou v tomto ohledu velmi spolehlivé, a tak lze předpokládat, že budou vyhovovat také všem jednoručákům. Excelentní jsou rakety na volejích a na servisu. Z toho důvodu jsou často vidět v rukách méně známých hráčů, kteří se ale specializují na čtyřhru. Čtyřhra je obecně velmi dynamická a rychlá, údery se často jen narážejí a blokují, což těmto raketám hraje do karet. [caption id='attachment_22276' align='aligncenter' width='633'] Design raket je nepřehlédnutelný. Rakety doslova svítí na dálku v kombinaci oranžové a tmavě modré barvy.[/caption] Servis čili podání je přímo kapitolou sama pro sebe. Již u předchozí generace s technologií Graphene 360+ jsem měl pocit, že podání nelze zkazit. A stejně tak tomu je i nyní. Vše záleží jen na vašem nadhozu a schopnosti využívat nohy pro výskok a přenos energie do míčku. Podání většinou zkazíte spíše do autu než do sítě, což je dobrá výchozí pozice pro případnou korekci techniky. Když bych si měl vybrat, tak opět šáhnu po modelu MP s větší energetickou výbušností a snadnější kontrolou. Nicméně dobře silově vybavení hráči ocení lepší stabilitu a průbojnost o 15 g těžšího modelu PRO.

Pro koho jsou?

Jedno vím jistě – nejsou pro každého. Třebaže se Head snaží tyto rámy propagovat jako „lidové rakety“, tak zcela zásadním ukazatelem pro výběr těchto rámů je upřímnost a sebekritika. Pokud o vás kolují zvěsti, že opravdu umíte hrát tenis, pak jistě oceníte minimálně model MP. Pokud jezdíte po turnajích, pravidelně hrajete soutěže družstev alespoň na úrovni KP1, pak si klidně dejte do ruky model PRO. Pro obě rakety však platí, že tenis už musíte umět bez větších nedostatků. Zatímco modely Extreme bych klidně doporučil i mírně pokročilým hráčkám a hráčům, tak Radicalky jsou v tomto ohledu výrazně přísnější. Jsou pro velmi slušné pokročilé až zkušené hráče s turnajovými ambicemi. Musíte vzít v potaz menší hlavu obou modelů a zaměření více na kontrolu, přesnost a cit pro míč. To není něco, co byste se měli teprve učit, ale už byste to měli mít delší dobu v sobě. Zkrátka Radicalky nejsou rakety, které vám primárně v něčem pomáhají, ale skvěle odvádí svoji práci. Stejně tak musíte svoji část práce odvést i vy. Skvěle se také budou hodit ambiciózním juniorům s přímějšími údery a celkově pestrou aktivní hrou. Radicalky mě podobně jako Extremky nadchly a v mnoha ohledech i poučili o tom, že kvalitní rakety tohoto typu vám nemusí za každou cenu pomáhat, ale spíše naslouchat a komunikovat s vámi jako rovný s rovným.

Plusy raket Head Radical MP/PRO 2023

  •         Vyvážená kontrola, cit, síla a přesnost
  •         Stabilní rakety pro přímější styl hry
  •         Vynikající pro pestrý a agresivní styl tenisu
  •         Velmi dobrá reakce rámu také v obraně
  •         Skvělý komfort a propojení s raketou
  •         Čopované údery, voleje a podání jsou excelentní

Mínusy raket Head Radical MP/PRO 2023

  •         Jsou náročnější - na sílu, rychlost švihu a přesnost zásahu
  •         Slabší spinový potenciál
  •         Trochu horší ovladatelnost

Starší články