RECENZE: Head Graphene 360 Instinct MP


9 minut čtení

S raketou Head Graphene 360 Instinct MP pálil míčky i Tomáš Berdych. Jak se s ní hrálo Michalu Bayerlovi? Přečtěte si jeho postřehy.
Je to trochu paradoxní a smutné zároveň, že se k recenzi rakety Head Graphene 360 Instinct MP dostávám v době, kdy Tomáš Berdych ukončil kariéru. Je to právě tento model, s kterým „odehrál“ poslední sezónu a vzhledem k jeho vleklým problémům se zády a s kyčlí byl donucen uzavřít svůj profesionální příběh. Alespoň takto si dovolím Berdychovi vzdát hold za vynikající reprezentaci naší země doma i ve světě a za nezapomenutelné zážitky při Davis Cupu. recenze tenisové rakety Head Graphene 360 Instinct MP Symbolické budiž i konstatování, že recenzování rakety Head Graphene 360 Instinct MP nebylo v konečné fázi příliš příjemnou záležitostí, protože vedlo k problémům s paží a ramenem. Tento neduh jsem zaznamenal vůbec poprvé v rámci mého recenzování tenisových raket zde na SportObchodu. Všechno to ale začalo docela příjemně.

První dojmy dobré

Jak už to tak při recenzování bývá, první dojmy mohou být velmi klamavé. K raketě jsem se dostal ještě dříve před recenzí. Kamarád z týmu si objednal dva kousky tohoto modelu a já měl možnost si s nimi prvně zahrát na začátku sezóny. Těch pár úderů se mi líbilo. Raketa snadno generovala energii, míčky létaly daleko a ovladatelnost byla velmi dobrá. Trochu hůře si raketa vedla ve stabilitě a voleje tak nepatří mezi její oblíbené disciplíny. Na servisu se raketa chovala průměrně a ničím vysloveně nepřekvapila. Na první dobrou tak na mě raketa působila nenáročným samohrajícím dojmem. Trochu mi připomínala 300g Babolat Pure Drive 2018. tenisová raketa Head Graphene 360 Instinct MP Později, když jsem raketu dostal na recenzování, tak jsem měl možnost s ní odehrát několika ostrých zápasů. Vypletená byla výpletem Tecnifibre Black Code 1,28 mm na 24/23 kg, což je aktuálně moje volba a díky tomu bezpečně vím, že výsledné dojmy jdou na vrub rámu rakety. Ten na první pohled působí „plastovým“ dojmem a již jen volba barevného provedení může kdekoho odradit. design rakety Head Graphene 360 Instinct MP Reakce mého okolí na barevné zpracování rakety byly povětšinou negativní a i já mám s takto výrazným nástřikem trochu problém. Mám kamaráda, který hraje s odlehčenou verzí této rakety a nosí modré oblečení a modré tenisky. Takto vyšňořený vypadá na kurtu dobře, protože mu vše pěkně ladí. Jenže ne každý má v šatníku modré tenisové věci, a tak může na kurtu působit trochu jako exot.

Jen tak nezkazíte

S raketou jsem odehrál několik tréninků a pár zápasů. Překvapila mě vysoká jistota úderů, velmi dobrá délka a solidní spin. Dobře se s ní hrají i kratší míče ven z kurtu. Ovladatelnost je vynikající. Na returnu není problém vrátit rychlé podání, a na síti blokovat míčky letící na tělo. Slabší výsledky podává raketa na přímých zrychlených úderech, čili při útočné hře. raketa na tenis Head Graphene 360 Instinct MP Nikdy jsem neměl pocit, že s touto raketou dokáži svého soupeře přetlačit. Není to raketa pro agresivní hráče, ale spíše pro trpělivě vyčkávající tenisty, kteří rádi těží z rychlosti míčků od soupeře. Je trochu zvláštní, že s tímto modelem kromě Tomáše Berdycha hraje také Maria Sharapovová, která stejně jako Tomáš nepatří vyloženě mezi pinkající tenistky a umí hrát i velmi rychle. Dominantní parketou rakety však bude spíše styl tenisu od základní čáry s větším počtem výměn.

Pozor na vibrace

Úvodních několik hodin jsem s raketou odehrál bez potíží a zdálo se mi, že občas zaznamenávám menší bolest v ruce a v rameni. Ta se začala objevovat po nečistě zahraných úderech. Nečistě v tomto případě nemyslím zásah rámem, ale jen drobnou odchylku od zásahu středem. Stačí drobný zásah míčku lehce mimo sweetspot a rám rakety vám to dá důrazně najevo. U rakety s velikostí hlavy 645 cm2 je to až nezvyklé. hlava tenisové rakety Head Graphene 360 Instinct MP Navíc žijeme v době, kdy rakety jdou vstříc blíže komfortu, a tak má každá nepříjemná vibrace do ruky velmi negativní dopad, jak na raketu nahlížíme. Ačkoliv jsem hrál s vibrastopem ve strunách, nepodařilo se mi nepříjemné pichlavé bolesti zbavit. Chyba výpletu to určitě nebyla, protože již výše zmíněný Black Code od Tecnifibre patří k nejměkčím polyesterovým strunám na trhu a v mé raketě Head Graphene Touch Speed Pro mi problémy nečiní. Po prozkoumání rámu rakety jsem si všiml, že má užší průchodky ve středu rakety v místě napletení krátkých strun. Přesněji řečeno se na 3. a 9. hodině nachází 12 speciálních průchodek, které omezují pohyb krátkých strun ve vertikálním směru. Struna se tak může pohybovat pouze horizontálně. Příčinou nepříjemných vibrací tak může být právě tento systém. struny tenisové rakety Head Graphene 360 Instinct MP Pokud míček roztáčíte kombinovaně za využití jak dlouhých, tak krátkých strun, tak je jasné, že struny do průchodek naráží a nemají prostor pro pohyb. Následné vibrace se pak přenášejí do celé rakety. Jsem zastáncem tradičního řešení s kulatými průchodkami, protože většina těchto nových vymožeností často vede k rozporuplným výsledkům. Heslo „Neměň co funguje“, je zde na místě.

Objektivní bolest

Raketu jsem zapůjčil jinému hráči, aby mi k ní něco málo řekl. První půl hodinu byl s její odezvou spokojený, ale po dalších pár minutách mi ji vrátil se slovy, že ho z ní bolí ruka. Mé obavy se tedy potvrdily také u jiného hráče. Nevím, zdali je to pouze povrchovou úpravou či větší šířkou rámu, ale tento se mi zdá zcela odlišný od dalších modelů jako jsou Speed Pro či Radical Pro, které jsem také testoval. testování tenisové rakety Head Graphene 360 Instinct MP Všechny nové rakety Head jsou vyrobeny technologií Graphene 360, ale tento je pocitově jiný. Ačkoliv rám nepatří k těm nejtvrdším, působí na mě velmi tupým dojmem. Je také možné, že mu nesedí tvrdá polyesterová struna a oněch nepříjemných vibrací by se člověk alespoň částečně zbavil napletením k ruce šetrného multivlákna. Platí, že co hráč, to sto chutí, nicméně zde jsem přesvědčený, že konstrukčně nepovedené průchodky si vybírají svou daň. Pokud máte možnost si raketu vyzkoušet, tak se toho nebojte a třeba budete příjemně překvapeni. V opačném případě nedoporučuji nákup naslepo, nemuselo by se vám to vyplatit. recenze tenisové rakety Head Graphene 360 Instinct MP Bolest ruky se totiž nemusí projevit ihned, ale až po několika hodinách v závislosti na vaší technice, zkušenostech a stavbě těla. Dá se předpokládat, že mladší hráči toho více vydrží a vibrací si nemusí vůbec všimnout. O to vážnější následky se mohou projevit později a z nenápadné pichlavé bolesti se může stát chronická záležitost, kterou budete léčit měsíce.

Pro koho raketa je?

Toto je hořké sousto, které musím i vzhledem ke spojení rakety s Tomášem Berdychem, polknout. Raketa je na první dojem velmi spolehlivá, sama dobře generuje energii a je ideálním parťákem pro hráče, kteří mají rádi delší výměny. Za normálních okolností bych ji doporučil juniorům i ženám s dobrou úrovní techniky či klubovým hráčů. Tenistům, kteří se drží spíše za základní čarou a mají rádi pestré dlouhé výměny. Pro ranaře tato raketa není. tenisová raketa Head Graphene 360 Instinct MP Jenže, co je to platné, když vás z ní po pár hodinách začne bolet ruka? Možnou příčinu vibrací rámu kvůli netradičním průchodkám už jsem zmiňoval v recenzi. Bude tedy nejlepší, když si raketu vyzkoušíte a to po dobu několika hodin či tréninků s časovým odstupem. Nejlépe tak poznáte, jestli vám rám dělá problémy, či nikoliv. Mně problémy dělal, a tak musím raketě udělit pomyslnou nedostatečnou, což se mi ještě nestalo. Přitom to tak pěkně začalo. Jenže jak už to tak v životě bývá, první dojem může být matoucí.

+ Plusy

  • Raketa sama generuje energii
  • Dlouhé údery a solidní spin
  • Velmi dobrá ovladatelnost
  • Snadná hra od základní čáry

- Mínusy

  • Zásah mimo sweetspot generuje značné vibrace
  • Po čase se projevila bolest paže
  • Tupé reakce rámu
  • Není v ničem dominantní
  • Plastový dojem z materiálu
Chci Head Graphene 360 Instinct MP »

Další servis tenisového čtení...

Starší články