Obutá neobutá: Proč koloběžím v barefoot botách? – Bára na kolobce 46. díl


8 minut čtení

Všimla jsem si, že slovo barefoot mezi koloběžkáři v poslední době dost rezonuje. A tak jsem se rozhodla, že ti povím svou zkušenost s barefoot botami. Mrkneme se spolu na to, proč jsou barefoot boty tak pohodlné, co je špatně na klasických botách a na co pozor při bosém koloběhu.
Nejsem princezna Koloběžka První, abych jezdila obutá-neobutá. Na botách záleží. A já už si prošla vším možným: Od odpružených běžeckých bot přes sandály po trekové boty. Ty běžecké šly (nebo spíš jely) pěkně. Sandály nic moc, to je o ukopnutí palce. A trekové boty byly zatím nejhorší volba. Vysoký vzorek a úzká špička? No, není to tak dobrý nápad, jak to zní. Moje zatím poslední obuvnická zastávka se ukázala jako nejlepší. Široká špička. Tenká ohebná podrážka. Minimum materiálu. [caption id='attachment_22150' align='alignnone' width='633'] Bosé boty poznáte na první pohled. Široká špička, tenká podrážka - to musí být barefooty...[/caption] Jedním slovem: Barefoot. Všimla jsem si, že tohle slovo mezi koloběžkáři v poslední době dost rezonuje. A tak jsem se rozhodla, že ti povím svou zkušenost s barefoot botami. Třeba ti pomůžu přezout se na koloběžku tak, aby ti to svištělo jedna radost. Mrkneme se spolu na to, proč jsou barefoot boty tak pohodlné, co je špatně na klasických botách a na co pozor při bosém koloběhu.
Zajímá tě, co dalšího (kromě bot) potřebuješ, než poprvé vyjedeš? Mrkni na tohle video.

Upřímně: Tenhle článek psala milovnice barefoot bot

Nikdy jsem nemyslela, že budu nosit barefoot boty. Kdysi jsem si podomácky vyrobila jedny rádoby barefoot sandály a chodilo se v nich tak blbě, že hned letěly do koše. Můj názor změnil až jeden z mých klientů. Živím se psaním webů. Tedy textů na ně. A tyhle texty u mě před dvěma lety poptal zakladatel jedné české značky barefoot bot. Rovnou mi první barefoot boty věnoval, ať vím, o čem píšu. A já se zamilovala. Tolik prostoru, svobody a pohodlí moje široké hobití nožky nikdy neměly. Začala jsem studovat, co je ten barefoot trend zač a jak funguje lidská chůze. A do normálních tenisek už jsem se nevrátila.
Přijde mi fér na úvod prozradit, že tohle je bod, ze kterého při psaní článku vycházím. Nosím barefoot boty, znám jejich plusy a mínusy a zároveň jsem přesvědčená, že klasické úzké tenisky jsou chyba v Matrixu, kterou lidstvo nikdy nemělo obout.

Co je špatně na klasických teniskách?

Největší problém klasických tenisek není tlustá podrážka, ale tvar. Schválně, zkus ze své tenisky vytáhnout vložku, stoupni si na ni a přenes na tu nohu váhu. Asi uvidíš, že noha přetéká, nevejde se. To znamená jedinou věc: Že se ve skutečnosti do boty nevejdeš a tvoje noha se v ní deformuje, aby se vlezla. [caption id='attachment_22149' align='alignnone' width='633'] Koukni na ten rozdíl. Vložka z klasické boty v porovnání s chodidlem.[/caption] Aby taky ne. Nikdo nemáme nohu do špičky. Problém je, že se takhle tlačíme v botách už od dětství. Postupně se odnaučíme používat prsty na nohou a chodíme jako v dlaze. To je na dvě věci pro jakýkoliv pohyb. Natož pak pro koloběžku, co myslíš? Přečti si taky, jak se obléct na koloběžku, když je venku zima.

Jak si brzdíme odraz

Prsty na nohou jsou neuvěřitelně silné. Správně by se právě od nich měla noha odrážet – a to i na koloběžce. Jenže když je stáhneš do úzké špičky, nemůžou se hýbat, a proto ani odrážet. Přicházíš tak o spoustu energie pro odraz. Na koloběžce se neodrážíme celou nohou, to asi víš z praxe. Země se dotýkáme hlavně přední částí nohy. A právě proto mám ráda jízdu v barefoot botách. Protože jejich hlavní plus je široká špička. Mám dost místa pro prsty a mnohem větší plochu na odraz. A každej odraz stojí za to.

Takže v čem je výhoda?

Já ji při jízdě na kolobce vidím tady:
  • větší plocha pro odraz (širší špička) à efektivnější odraz
  • volné, svobodné prsty na nohou à můžu je při odrazu zapojit
  • pružná, tenká podrážka à noha funguje naplno
Chceš si pořídit koloběžku a nemáš v kapse 10 litrů? Nevadí, poradíme ti.

Má to i nevýhody?

To víš, všechno má svoje. U barefoot bot vidím úskalí ve dvou věcech:
  • Musíš je dobře vybrat.
  • Musíš je dobře používat.
Jinak hrozí, že si ublížíš. [caption id='attachment_22151' align='alignnone' width='633'] U jízdy na koloběžce nepotřebuješ tolik tlumení. V porovnání například s během tady totiž nedochází k takovým nárazům a otřesům.[/caption]

Jak dobře vybrat barefoot boty?

Z barefoot bot se stal trend, a tak je vyrábí fůra značek. A to je to. Ne každý dělá opravdové barefoot boty. Pointa barefoot bot je v tom, že osvobodí tvoje nohy, ať můžeš chodit jako bosky. To znamená, že dobré barefoot boty jsou:
  • lehké
  • prostorné
  • pružné
  • s tenkou podrážkou
Část „barefoot“ bot zůstala jen u té tenké podrážky. Má úzkou špičku, tuhý materiál. A to je, upřímně, o tlamu (nebo spíš o nohy). Když nemůžeš používat nohy přirozeně včetně prstů, hledáš si jiné způsoby pohybu než ten přirozený. Většinou skončíš u toho, že tvrdě dopadáš na patu a ubližuješ si. Proto barefoot boty jo, ale jen ty, které splňují všechny tyhle parametry. Ne jenom tenkou podrážku.

Jak je dobře používat?

Barefoot boty nejsou samospásné. Nenaučí tě zdravě chodit, jen ti dají možnost naučit se to sám/sama. Proto nečekej, že přezuješ a hned se budeš odrážet jako laňka a všechno bude zalité sluncem. Z klasických bot jsme zvyklí chodit nepřirozeně – dopadáme tvrdě na patu a házíme nohy před sebe, neodrážíme se prsty. Proto když si necháme starý způsob chůze a k tomu přidáme tenkou podrážku, ublížíme si. Proto radím: Začni na měkkém. Jdi se projít do lesa, choď bosky po trávě, po písku. Nebo hledej barefoot boty, kde máš pod patou trochu měkčeji, ať zbrzdíš dopady. Já mám právě proto ráda české barefootky Ahinsa shoes, protože mají i verzi se silnější vložkou, která tlumí došlapy. Než vyjedeš na kolobce v barefoot botách, ujisti se, že se odrážíš správně. Odrážej se plynule jen špičkou a poslouchej. Jestli při odrážení dupeš, jde moc energie do země. A to by mohlo být s tenkou podrážkou nebezpečné. Správný odraz se naučíš s tímhle videem:

Barefoot koloběh je snažší než bosý běh

Další důvod, proč aspoň zkusit koloběh v bosých botách: Je to jednodušší než bosý běh. Proč? Při běhu dopadáš na nohu celou vahou. A jak vysvětluje „bosý profesor“ Daniel Liebermann, většina z nás si po letech v botách zvykla běhat jinak než bosí běžci. Dopadáme víc na patu, kde dopad nemá co zbrzdit. Vzniká náraz jako blázen. Nebo jako rána kladivem, jak říká Liebermann. Když se přezujeme do běžeckých barefoot bot, zůstává nám starý způsob běhu. Musíme se znovu naučit, jak brzdit dopad pomocí prstů, abychom si neubližovali. Na koloběžce se odrážíme přední částí nohy přirozeně. Navíc nedupneme do země celou vahou, a tak nevzniká takový náraz. Odrážet se správně není těžké, naučíš se to během chvilky. A tak se ti brzy v bosobotách jede, jako bys je nosil(a) vždycky. Jestli tě zajímá, jak funguje „bosý“ běh a jak „obutý“, doporučuju tohle video:

Sečteno a podtrženo

Barefoot boty jsou boží a na koloběžku jsou ještě božejší. Máš pohodlí, svobodnou nohu a širokou špičku pro efektivní odraz. Musíš si ale dobře vybrat a naučit se správně chodit/odrážet. Vybírej pečlivě a piluj svůj odraz. Stojí to za to. V čem jezdíš ty? Napiš mi to do komentářů – a trhni si!

Kam dál?

Starší články