Není to jen Jágrův malíček. Jak předejít nejčastějším hokejovým zraněním


6 minut čtení

Poradíme vám, na jaká hokejová zranění si musíte dát největší pozor a jak se je pokusit eliminovat nebo zmírnit následky.
Krásná dynamická hra si vyžaduje dokonalou koordinaci a také rychlost, která může být na ledě zároveň velmi riziková. Hokej se řadí mezi sporty s největším výskytem zranění. Důvody bývá fyzický kontakt s ostatními hráči, nárazy na mantinely nebo branku, nastřelený puk anebo ostří bruslí. [caption id='attachment_21651' align='aligncenter' width='633']Hokej je kontaktní sport a zranění k němu patří. Hokej je kontaktní sport a zranění k němu patří.[/caption] Podíváme se na nejproblematičtější partie, které při hokeji nejčastěji podléhají zraněním, a jak potenciální nebezpečí eliminujete nebo alespoň zmírníte.

Nejčastější hokejová zranění

Otřes mozku

Otřes mozku můžete utrpět, aniž byste zcela ztratili vědomí. Jedná se o jedno z nejčastějších zranění. Pokud po nárazu začnete cítit nevolnost, závratě a bolesti hlavy, opusťte led a okamžitě vyhledejte lékaře. Kvalitní a správně padnoucí hokejová helma může při nárazu nebo pádu snížit riziko otřesu.

Poranění ramen a zlomená klíční kost

Agresivnější kontakt v souboji s jiným hráčem nebo náraz do mantinelů může velmi nepříjemně zasáhnout oblast ramen a klíční kosti. Poranění ramenního kloubu bývá důsledkem tvrdého nárazu, následkem může být podvrtnutí nebo dokonce úplné přetržení vazů. Po úrazu počítejte s velmi dlouhou regenerací mimo led a ve vážných případech i operací. [caption id='attachment_21650' align='aligncenter' width='633']Zlomená klíční kost patří mezi častá hokejová zranění. Zlomená klíční kost patří mezi častá hokejová zranění.[/caption]

Zranění lokte

Stejně tak lokty v průběhu hry často přichází do kontaktu. Následkem může být bolest, otok, omezená pohyblivost loktu a rozsah pohybu. Může dojít k zánětu tíhového váčku (bursitida) mezi kostí a měkkými tkáněmi. Léčba zahrnuje protizánětlivé léky, chlazení a také kompresi místa. Pokud loket budete během léčby nadále zatěžovat, můžete si přivodit ještě vážnější problémy.

Natažený zádový sval

Kvůli postoji těla při bruslení a také časté extenzi zad hrozí hokejovým hráčům zranění spodní části zad. Spodní záda jsou rizikovou partií, kde bývá natažený sval nejčastějším zraněním. Vhodnou prevencí může být posilování břišních svalů a zádových svalů.

Třísla a zranění kyčle

Jednou z nejvíce namáhaných oblastí při bruslení jsou třísla a svaly kyčelního kloubu. Při dynamické povaze hokeje a postoji při bruslení může snadno dojít k přetížení svalů a následkem je velmi ostrá bolest. Před i po každé hře je třeba oblast kyčlí a třísel náležitě protáhnout, pozornost věnujte také mimosezónnímu posilování. Abyste zabránili nepříjemným důsledkům případných tvrdých nárazů na vnější stranu kyčlí, sáhněte po kvalitních hokejových kalhotách s vnitřním polstrováním.

Kolena

Mediální kolaterální vaz umístěný podél kolenního kloubu je vzhledem k poloze nohy při bruslení velice náchylný k podvrtnutí. V této oblasti může také dojít k natržení předního zkříženého vazu a meniskové slze, vznikající prudkou ránou do kolene. V hokeji se ale jedná o menší riziko než v jiných sportech, jako třeba ve fotbale nebo basketbalu.

Jak zraněním předcházet?

V hokeji je téměř nadlidský úkol eliminovat veškerá zranění, s čímž je třeba počítat. Můžete se ale snažit o to, abyste zranění alespoň o něco zmírnili a snížili jeho závažnost. Existují jisté zásady prevence, které je rozhodně dobré mít na paměti. Dbejte na svou hokejovou výstroj. Ať už je vaše místo v bráně, útoku nebo obraně, určitě dbejte na odpovídající vybavení, které k vašemu hokejovému postu náleží. Ujistěte se, že vám výstroj nejen dobře sedí, ale také že není poškozená. Náležitě se o svou hokejovou výstroj starejte, ať nezvyšujete riziko zhoršení kvality vybavení. Pro dodatečnou podporu rizikovým oblastem sáhněte po tejpech, které vám pomůžou harmonizovat váš pohyb na ledě. [caption id='attachment_21653' align='aligncenter' width='633']Kvalitní a padnoucí hokejové chrániče jsou nejlepší prevencí před zraněním. Kvalitní a padnoucí hokejové chrániče jsou nejlepší prevencí před zraněním.[/caption] Rozhýbejte se. Před tréninkem nebo zápasem se nezapomeňte zahřát a rozhýbat. Protáhněte se a pečlivě připravte své tělo na fyzickou aktivitu. Nepodceňujte protažení celého těla, od hlavy až k patě, protože právě tělo dostane v následující hodině zabrat. Dodržujte pravidla hry. Většina hokejových zranění bývá následkem přímého střetnutí hráčů. Těžko ovlivníte nesportovní chování protihráče, ale alespoň vy se můžete vyvarovat agresím a svou energii raději vložit do perfektního výkonu. Trénujte. Věnujte čas tréninku i mimo sezónu, abyste zlepšili svou sílu, vytrvalost, pružnost a koordinaci, které jsou ledě nepostradatelné. Aerobní cvičení jako například běh nebo jízda na kole vám mohou dopomoct vybudovat lepší vytrvalost. Správný kondiční a silový program pomůže vycvičit tělo, aby zvládlo zátěž a lépe se regenerovalo. Mimo led nezapomínejte ani na trénink balance, pro vylepšení stability může být vhodná balanční deska. Pitný režim a vyvážená strava. Odvděčte se vašemu tělu za skvělé výkony, které při hře podává. Pokud budete dbát na dostatečný pitný režim a vyváženou stravu, regenerace po trénincích nebo zápasech pro vaše tělo bude snazší. Preventivní kontroly u lékaře. Neznevažujte ani případné návštěvy u fyzioterapeuta nebo lékaře, vyšetření před sezónou vám může pomoci předejít nepříjemnostem, odhalit stávající zranění a případné rizikové body.

Další hokejové čtení na střídačku...

Starší články