Koloběžka & předpisy: Jak se nezabít a nedostat pokutu – Bára na kolobce 36. díl


8 minut čtení

Jak být na koloběžce v bezpečí před nehodou i policií.
Můžu s koloběžkou na přechod? Co se stane, když pojedu po chodníku? A jsou moje odrazky dost, nebo si koleduju o pokutu? Tyhle otázky vás možná už taky napadly – a jestli ne, je nejvyšší čas si je položit. Abyste nemuseli vy, zahrabala jsem se do zákonů a vyhrabala odpovědi. Přečtěte si, jaká pravidla musíme my koloběžkáři dodržovat, abychom se nezapletli se zákonem. Jsem zvědavá, kolik se dozvíte nového. Mimochodem, víte, že některé koloběžky ze zákona vůbec nesmí na silnici?

Koloběžka je kolo

Můžeme se vztekat, ale je to tak. Koloběžka je z pohledu zákona kolo a platí pro ni stejná pravidla. Týkají se jí paragrafy 57 a 58 zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích a vyhláška č. 341/2014 Sb. (Fajn čtení na dlouhé večery.) Ze zmíněného zákona vyplývá pár základních pravidel:
 • Když jedu po silnici, musím jet vpravo. Můžu jet po pravé krajnici, když tím neohrožuju chodce.
 • Když můžu jet po cyklopruhu nebo cyklostezce, MUSÍM jet po cyklopruhu a cyklostezce.
 • Po chodníku se nejezdí. Fakt ne.
 • Kolobkáři do 18 let musí mít při jízdě helmu, a to pořádně připevněnou.
 • Dítě do 10 let může na silnici jen s dohledem starším 15 let.
 • Do pěší zóny nás musí pustit značka. Jinak tam nesmíme.
 • V zóně pro cyklisty můžeme jet max 30. Hehe. No, v tomhle bodě hodně štěstí s porušováním zákona.
[caption id='attachment_18879' align='aligncenter' width='633']Po chodníku můžeme jen vést – tím se z nás stávají chodci. Po chodníku můžeme jen vést – tím se z nás stávají chodci.[/caption]

Helmu nosit nemusíme, ale…

Podle těchle pravidel můžeme my dospěláci nechat helmu doma. Ze začátku jsem si taky myslela, že ji nepotřebuju, že přece jedu pomalu a hlavně po cyklostezce. Pak jsem si sjela první větší kopec a změnila jsem názor. Nosit helmu má smysl. Zrovna nedávno skončila jedna moje kamarádka cyklistka v nemocnici. Jela po cyklostezce. Nijak zvlášť rychle. Přišel podjezd, kopec dolů, chodec v cestě… a pak už si pamatuje jen to, jak sedí na zemi, zírá na své ruce a říká si, že ta kost by neměla trčet ven. Měla pošramocené i kosti v obličeji, a kdyby neměla helmu, nejspíš už by tu nebyla. Takže helmu určitě noste. I na cyklostezce. A nezapomeňte ji zapnout a pořádně utáhnout, jo? [caption id='attachment_18875' align='aligncenter' width='633']Pokaždé zkontrolujte, že máte helmu pořádně utáhnutou. Pokaždé zkontrolujte, že máte helmu pořádně utáhnutou.[/caption]

A co přechody?

Když přijdu k přechodu, automaticky seskakuju. Vždycky mi to přišlo logické: proč bychom měli speciální přejezdy a přejezdo-přechody, kdyby bylo v pohodě jezdit i po přechodu? Nenašla jsem ale žádný zákon, kde by se psalo, že nesmíme vjet na přechod. [caption id='attachment_18874' align='aligncenter' width='633']A já trubka po přechodu vždycky vedu. :/ A já trubka po přechodu vždycky vedu. :/[/caption] Třeba podle webu Brnem na kole je zákaz vjezdu na přechod mýtus. Zároveň ale cituje web Policie ČR, který tvrdí, že na přechodu nemáme co dělat. Já osobně jsem se nachomýtla k situaci, kdy policistka zastavila cyklistu a dala mu kázání, že na přechod vjet nesmí. Takže sečteno a podtrženo, je v tom binec.
Dodatečný komentář: Zrovna u tohohle bodu se na Facebooku strhla vášnivá diskuze. „Přechod je pro chodce a tečka!“ Souhlasím a dál se budu na přechodu pohybovat opatrně a budu seskakovat. Cílem mého článku bylo ale sepsat pro vás, jaká pravidla oficiálně platí nebo neplatí – a proto sem patří i tahle sekce o přechodech. Ve výsledku je vždy především na nás, abychom se na koloběžce chovali tak, že neohrozíme sebe ani okolí.

Výbavičku máte? A mohla bych ji (ve tmě) vidět?

Jakou musí mít koloběžka výbavu? Nějaký to světlo nebo odrazku a dobrý, ne? Ne. Zmiňovaná vyhláška nařizuje mít:
 • dvě na sobě nezávislé brzdy (takže část koloběžek vůbec nesmí na silnici)
 • přední bílou odrazku pod řídítky
 • zadní červenou odrazku
 • na kolech aspoň jednu oranžovou odrazku na každé straně
K té zadní odrazce je tu ještě takový špek: „Odrazka musí být pevně umístěna (…) ve výšce 250–90 mm nad rovinou vozovky. To je na koloběžce přesně… nikde. Naštěstí: „Odrazové materiály nahrazující zadní odrazku mohou být umístěny i na oděvu či obuvi cyklisty.“ [caption id='attachment_18878' align='aligncenter' width='633']Zadní odrazka nebo světlo se často dává na vidlici. Tam je ale moc nízko. Zadní odrazka nebo světlo se často dává na vidlici. Tam je ale moc nízko.[/caption] K oranžovým odrazkám na kolech: „Tyto odrazky mohou být nahrazeny odrazovými materiály na bocích kola nebo na bocích plášťů pneumatik či na koncích blatníků nebo bočních částech oděvu cyklisty.“ Ale řekněte mi, kdo má na pláštích nebo bundě oranžové odrazky. Web Policie ČR ještě zmiňuje oranžové odrazky na pedálech (haha). Ty můžete nahradit odrazkami na botách nebo v jejich blízkosti. Policie tu argumentuje tím, že pohyb oranžových odrazek na vás řidiče upozorní. V tom má asi recht. Mimochodem, o výbavě už jsem psala v tomhle článku – a podle mě jen povinná výbavička nestačí.

Musíme mít světla?

Jo, světla mít musíme, ale jen při snížené viditelnosti. Na druhou stranu, člověk při vyjížďce nikdy neví, kdy to protáhne a vrátí se za tmy. Takže co si musíme koupit?
 • Světlomet svítící dopředu bílým světlem.
 • Zadní červenou svítilnu, která má přijít přesně tam, kam zadní odrazka. Takže 250–900 mm nad vozovku.
 • A pozor, obě světla musí mít šťávu na 1,5 hodiny svícení. Jak to zjistíte, to nevím, ale hádám, že to ani policie nezkoumá a je na nás mít světla nabitá.
Světlo může nahradit odrazky. Našla jsem ale ještě jeden háček: „Světlomet musí být seřízen a upraven trvale tak, aby referenční osa světelného toku protínala rovinu vozovky ve vzdálenosti nejdále 20 m od světlometu a aby se toto seřízení nemohlo samovolně nebo neúmyslným zásahem cyklisty měnit.“ Takže musíme mít světlo přikurtované tak, aby se do něj nedalo drbnout.

Musím ukazovat, že odbočuju?

Jo. Aspoň na silnici jo, protože na silnici je cyklista a koloběžkář řidič a pro řidiče platí: „Při odbočování na křižovatce nebo na místo ležící mimo pozemní komunikaci musí řidič dávat znamení o změně směru jízdy.“ [caption id='attachment_18873' align='aligncenter' width='633']Doporučuju ukazovat, že odbočujete. Dá se to naučit. Doporučuju ukazovat, že odbočujete. Dá se to naučit.[/caption] Je to důležité pro vaši bezpečnost. Na kolobce jsme docela rozbitelní, takže se hodí dát vědět, kam jedeme, aby nás někdo nesejmul. Já vím, není to tak jednoduché. Chce to cvik, ale jde to, zvlášť na větších a pěkně stabilních koloběžkách. O tom už jsem psala v tomhle článku. Když to nejde, zkuste aspoň ukázat nohou.
Dodatečný komentář: I když má ukazování nohou své příznivce, není tak jasné jako ukazování rukou. Proto doporučuju trénovat a naučit se ukazovat rukou, aby každý řidič pochopil, co mu chcete říct.

No a to je všechno, vážení!

Bylo tu pro vás něco nového? Nebo jsem na něco zapomněla? Dejte mi vědět do komentářů, díky moc! Trhněte si – a dávejte na sebe pozor. :)

Kam dál?

Starší články