Jak vybrat běžecké ponožky a podkolenky


7 minut čtení

Otlačené nohy a pálení chodidel nejsou zrovna to, kvůli čemu chcete končit trénink už po 30 minutách...
Otlačené nohy a pálení chodidel nejsou zrovna to, kvůli čemu chcete končit trénink už po třiceti minutách nebo trpět na závodě. Sama jsem se párkrát spálila a špatný výběr běžeckých ponožek se mi stal osudným. Pojďme se společně podívat, jak správně vybrat ponožky a podkolenky na běhání. [caption id='attachment_19453' align='aligncenter' width='633'] Nepodceňujte výběr ponožek, chodidla vám poděkují.[/caption]

Materiál a střih jsou nejdůležitější

Sáhněte přednostně po umělých materiálech jako polyamid, polyester, spandex a nebo elastan. Ponožky nebudou v botě klouzat a nebudou vás pálit chodidla. Přídavek stříbrného vlákna dodává antibakteriální ochranu a ponožky tolik nezapáchají, i po dlouhém nošení. Zaměřte se na výrobce, kteří nabízí ponožky speciálně tvarované pro pravé a levé chodidlo. Poznáte to podle zkratek P nebo R pro pravou nohu a L pro levou. Budou lépe sedět na noze a zmenší se riziko otlaků. Myslete na to, že ponožka má mít zesílenou oblast špičky, paty a pevnější okraj nad kotníkem. Vydrží déle funkční, tak rychle se neprodře a nesjíždí během sportu dolů ke kotníku. Ponožky s plochými švy by měly být samozřejmostí. [caption id='attachment_19445' align='aligncenter' width='633']ponožky Inov-8 Volte variantu ponožek nad kotník, aby byla achilovka v teple a nedošlo k zánětu.[/caption] Nekupujte kotníčkovou variantu (pod kotník), protože její okraj může podráždit achilovku. Často se stává, že je okraj ponožky na stejném místě jako vyztužená část opatku boty. To vytváří větší tlak na okolní oblast. Navíc chcete mít kotník s Achillovou šlachou v teple, jako prevenci zánětu. Pokud trpíte na omrzlé palce, zkuste ponožky na běhání s přídavkem merino vlny. Tepelný komfort se odvíjí od gramáže merina v ponožce. Na turistiku klidně zvolte variantu s větším podílem, ale na běh bude stačit výrazně nižší zastoupení tohoto materiálu.

Kompresní ponožky: nutnost nebo zbytečnost?

Dobrou variantou jsou kompresní ponožky, která navíc pomáhají s lepším návratem krve z dolních končetin k srdci, rychleji odplavují metabolity, tvořící se během sportovní aktivity, a dopravují kyslík ke svalům. Navíc vytváří pevnější ochranu strukturám náchylnějším ke zranění, např. kotníku nebo achilovce. Kompresní materiál v oblasti nártu pomáhá stabilizaci klenby při dopadu a odrazu. Pokud chytáte křeče do chodidel, mohou vám kompresní ponožky pomoci. Nebudou se vám tolik potit nohy, jelikož povrchová úprava odvádí vlhkost od těla a pomáhá s termoregulací. [caption id='attachment_19458' align='aligncenter' width='633'] Před důležitým závodem a nebo dlouhým tréninkem si ponožky pořádně otestujte.[/caption] Před důležitým závodem a nebo dlouhým tréninkem si ponožky pořádně vyzkoušejte. Koupit si nový pár ponožek před startem a rovnou v nich vyběhnout - to nezní jako dobrý plán. Náš tip! Pokud trpíte na otlaky a puchýře, naneste na chodidlo a mezi prsty např. vazelínu. Dojde tím ke snížení tření nohy v botě. V dalším článku si přečtěte více o výhodách kompresního oblečení.

Květnová akce s CEP: ke kompreskám DÁREK

Kupte si v květnu něco od CEPu a dostanete k tomu nákrčník zdarma jako dárek.

Podkolenky dávno nenosí jen holky k sukním

Další variantou kompresního vybavení jsou běžecké podkolenky. Mají podobný efekt jako ponožky, nicméně jsou efektivnější. Tok krve urychlují ve více svalech a chrání jak kotník, tak celý lýtkový sval. [caption id='attachment_19949' align='alignnone' width='633'] Značka CEP je již starou známou na poli kompresních materiálů.[/caption] Při výběru kompresních podkolenek myslete na to, že není kompreska jako kompreska. To, že je na více výrobcích napsáno kompresní podkolenka neznamená, že budou mít všechny chtěné vlastnosti. Hledejte značky s certifikovanou kompresí, která bude tzv. stupňovaná. Co to znamená? Jiné stažení svalu bude u kotníku, kde je užší obvod a jiný pod kolenem, kde je naopak vyšší. Potřebujete krev vytlačit směrem nahoru, k srdci. Pokud bude komprese v celé podkolence (a tedy i na celém lýtku) nastavená stejně, efekt bude mnohem menší.

Kompresní podkolenky a co by vás mělo zarazit?

Kompresky s kvalitní stupňovanou kompresí se nevybírají podle velikosti chodidla, ale podle obvodu nejširšího místa na lýtku a nebo např. kotníku. U těchto podkolenek si připlatíte, ale materiál vydrží i několik let a zaručí lepší výkon a regeneraci. V Česku se setkáte s kompresními podkolenkami značek CEP, Compressport a nebo RoyalBay. [caption id='attachment_19440' align='aligncenter' width='633']podkolenky CEP Existují dvě varianty kompresních podkolenek: na výkon a na regeneraci.[/caption] Existují 2 typy kompresních podkolenek: na výkon a na regeneraci. Kompresky na výkon mají zpravidla vyšší kompresi a často s nimi dostanete doporučený čas nošení. Není totiž vhodné využívat sportovní kompresky po celý den příliš často, jelikož způsobují větší zátěž na kardiovaskulární systém. Regenerační podkolenky nejsou pocitově tak stažené a používají se po tréninku, na cestování do auta nebo letadla. Snad každý někdy zažil, že mu při dlouhém sezení nebo stání natekly kotníky a nohy byly celé těžké. Určitě se mezi vámi najde někdo, kdo si v létě rozhodně nedokáže představit, že by měl mimo kraťasy a ponožky na nohách něco navíc. Letní vedra mohou být s kompreskami opravdu nepříjemná. Podívejte se po odlehčených materiálech, které nabízí např. německá značka CEP. Pokud běháte často na silnici, určitě uvítáte časté využití reflexních prvků jak na ponožkách, tak na kompresních podkolenkách. Milovníci triatlonu dávají přednost kompresním návlekům, které sice nemají tak účinnou kompresi jako podkolenky, ale dají se např. během závodu lehce sundat.

Jak navléct kompresní podkolenky

S navlékáním kompresních podkolenek se neperou jen začátečníci. Chce to jen trochu cviku, pár chytrých chvatů a je to. Trénink dělá mistry ;) Snad jsem vám nezamotala hlavu zdánlivě jednoduchým úkolem - výběrem běžeckých ponožek. Ale i tady můžete udělat mnoho chyb. Chyb, za které vám vaše nohy rozhodně nepoděkují a vyřadí vás z tréninku. Je lepší mít doma pouze dva páry dražších, ale kvalitních ponožek, než desítky levnějších, které se dříve protrhnou, budou klouzat a i po vyprání zapáchat.   Kam dál?

Starší články