Záhada vyřešena: Proč je koloběžka nejbožejší sport na světě? – Bára na kolobce 43. díl


5 minut čtení

Koloběžka je pro tělo prospěšnější než kolo a při jízdě vám do těla proudí stejné látky jako při sexu nebo jezení čokolády. Zkusíte ji?
Je jedno, jestli máte v nohách tisíce kilometrů, nebo vyjedete jen na svatýho Dyndy. Určitě znáte ten pocit: Jedete krajinou a najednou je vám krásně lehko. Nic vás nebolí, nic vám neschází a na tváři hraje blažený (až pološílený) úsměv. To dokáže koloběžka. Vy i já víme, co s námi koloběžka dělá. Otázka ale je: Proč? Proč je koloběžka tak boží? Rozhodla jsem se dopátrat odpověď. Oslovila jsem Renatu Kašparovou, autorku projektu FitKoloběh.cz, a profíky z Yedoo. Právě teď čtete to, co jsem od nich zjistila.

Přirozenější než běh

Proč koloběžka sedí tolika z nás? Protože je snadné s ní začít (já vím, první vyjížďka bolí, ale pak…) – na rozdíl od běhu. „Začít rovnou s během, pokud nemáte alespoň trochu fyzičku, je jako zrychlit z nuly na sto. Než v kuse uběhnete 2 kilometry, chvíli to potrvá,“ uvedl trenér běhu a koloběhu Michal Kulka pro blog Yedoo. Při běhu se už po chvíli potíte, píchá vás v boku, navíc špatnou technikou zatěžujete klouby a šlachy. [caption id='attachment_20740' align='aligncenter' width='633']Sázka na koloběžku vám pomůže zlepšit zdravotní neduhy. Sázka na koloběžku vám pomůže zlepšit zdravotní neduhy.[/caption] Profesor Daniel Lieberman navíc zjistil, že kvůli botám běháme úplně blbě. Dopadáme ostře na patu, a tak vzniká náraz, jako by vás někdo vší silou majznul kladivem do paty. Klouby trpí. S koloběžkou je to jiné: „Na koloběžce se odrážíte pouze polovinou své váhy, a šetříte tak chodidla a klouby. Koloběžka je z tohoto důvodu vhodná i pro lidi s nadváhou a ty, co mají problémy s koleny, bedry apod.,“ popisuje Kulka pro Yedoo.

Aby zadek krk nebolel

Koloběžka je dokonce prospěšnější pro tělo než kolo. Nejde jen o otlačený zadek. Kolo může prohlubovat problémy způsobené sedavým zaměstnáním, zatěžovat záda a krční páteř. „Má praxe ukazuje, že mnoho lidí má kvůli sedavému zaměstnání problémy s krční páteří. Několik mých klientek i klientů přešlo z kola na koloběžku právě kvůli tomuto problému. Další skupina lidí se kvůli zdravotním problémům nechce vzdát sportu a koloběžka jim sportovní a jiné zážitky rozhodně nabídne,“ řekla mi Renata Kašparová. Takže jestli jste tak jako já kancelářské myšičky, popadněte po práci koloběžku a vyjeďte za město. Hned vám bude hej.

Šťastný jako blecha po sexu

Znáte to: Vyrazíte na výlet a nějak vám to nejede. Ale stačí chvilička a vy se cítíte nejlíp na světě. To není žádná magie, ale prachsprostá chemie v našem mozku. Při sportu se vylučuje endorfin a serotonin, které možná znáte jako „hormony štěstí“. Mimochodem, vylučují se taky při sexu a jezení čokolády. Takže koloběžka je bez nadsázky dobrá jako sex. (Naložte s touhle informací, jak chcete.) Když se vám navíc povede překonat sama sebe (nebo ostatní), dochází k vylučování dopaminu, další látky, ze které je vám veselo.

Kilečko po kilečku

Jestli vám není dost, že vás koloběh v podstatě zdroguje, mám tu ještě jednu výhodu: Je ideální na hubnutí a budování fyzičky. „Koloběžka rovněž přeje hubnutí, nejsnáze na ní totiž udržíte tepovou frekvenci v hladině, která je pro spalování tuků ideální,“ uvádí profíci z Yedoo. [caption id='attachment_20741' align='aligncenter' width='633']Vyjeďte si na koloběžce a budete šťastní jako blecha. Vědecky potvrzeno. Vyjeďte si na koloběžce a budete šťastní jako blecha. Vědecky potvrzeno.[/caption] Podle Michala Kulky s koloběžkou nepotřebujete tolik času jako třeba na kole, abyste si vybudovali fyzičku. Moc se mi líbí jeho rovnice: 2,5 hodiny na kole = 1,5 hodiny koloběhu = 1 hodina běhu A musím potvrdit, že jsem nikdy nebyla tak fit, jako když jsem denně jezdila skoro 20 kilometrů na koloběžce (do práce a z práce).

Všechno se dá dělat blbě

Ale ať jen nesluníčkuju: I na koloběžce se dá jezdit špatně – tedy tak, že si ublížíte. Aby byla opravdu tak suprová pro vaše klouby a aby vám dělala radost, musíte vědět, jak na to. Dobrá zpráva: Už mám o tom rozepsaný článek, znovu ve spolupráci s profíky. Tak se těšte! :) V mezičase si pusťte moje koloběžkářská videa. A napište mi, proč dělá koloběžka radost vám. Trhněte si! PS: Mockrát děkuju Renatě Kašparové a Yedoo za informace do tohohle článku. :)

Kam dál?

Starší články