Vyrazte do náruče zasněžených hor za skialpinismem


4 minut čtení

Spojte vysokohorskou turistiku se sportem. Nazujte skialpinistické lyže, vyšlápněte si kopec a svezte se dolů po neprobádaných trasách.
Není se čemu divit, že se právě v dnešní době těší vysokohorská turistika velké oblíbenosti. Kdo z nás by nejraději nevypl monitor svého počítače a neunikl z veškerého online prostředí do náruče hor? Ideální spojení sportovní disciplíny a vysokohorské turistiky skrývá právě skialpinismus. Stejně jako lyžování sahá historie skialpinismu do 19. století, a to z jednoho prostého důvodu – pokud jste si v té době jako lyžaři chtěli užít sjezd ze svahu, bez existence lanovek nebyla jiná možnost než kopec zdolat a vystoupat. [caption id='attachment_21150' align='aligncenter' width='633']Skialp vám dá možnost prozkoumat neprobádáná území. Skialp vám dá možnost prozkoumat neprobádáná území.[/caption] Skialpinismus lze jednoduše definovat jako outdoorový sport, ve kterém se lyže využívají nejen ke sjezdu zasněženého terénu, ale také k výstupu. Skialpinistické lyže jsou oproti klasickým lyžím lehčí, širší a kratší. Mají speciální nastavitelné vázání, které umožňuje dostatečnou mobilitu paty při výstupech, a tak například oproti klasickým běžkám zvládne skialpinista i nepříznivější terény.

Disciplína několika tváří

Skialpinismus se dá rozdělit na jednotlivé disciplíny, a to především dle náročnosti, se kterou souvisí i volba terénu. Klasický skialpinismus zahrnuje výlety, často rodinného charakteru, které jsou v podstatě lyžařskou turistikou. Vydat se můžete na vícedenní skialpinistickou pouť anebo se poklidně potulovat v okolí horských chat a odměnit se teplým čajem. Většinou se jedná o bezpečnější a méně náročnější formu této disciplíny, a stejně tak je nejrozšířenější. [caption id='attachment_21149' align='aligncenter' width='633']Na zimní dovolené podnikněte spolu s kamarády výlety na skialpových lyžích. Na zimní dovolené podnikněte spolu s kamarády výlety na skialpových lyžích.[/caption] O něco fyzicky náročnější variantu nabízí závodní skialpinismus, kdy se skialpinisté snaží překonat danou trať v nejkratším časovém úseku. Buď nadšenci závodí na trase přímo na okruhu anebo si vytyčí start a cíl. Aby byl sportovec rychlejší, volí o to důkladněji své vybavení, aby jej nezatěžovalo. Expediční skialpinismus je pro sportovce, který se nebojí žádné výzvy. Zdolávání výzev a horských vrcholů je pro tento druh skialpinismu typické. Vzhledem k charakteru takového putování rozhodně není pro žádné začátečníky a je mu třeba přizpůsobit přípravu i vybavení.

Kam za skialpinismem?

Pokud zvažujete, co podniknout o zimních prázdninách, skialpinismus může být atraktivní volbou pro celou vaši partu či rodinu. Čím dál více sportovců upřednostňuje ryzí přírodu před přeplněnými destinacemi. Zapálené skialpinisty jistě naláká rakouská příroda. Jednou z nejoblíbenějších destinací jsou Stubaiské Alpy nebo Tyrolsko, které nabízí nejednu expediční výzvu. [caption id='attachment_21148' align='aligncenter' width='633']Za skialpinismem můžete vyrazit jak po Česku, tak například do sousedních rakouských Alp. Za skialpinismem můžete vyrazit jak po Česku, tak například do sousedních rakouských Alp.[/caption] Ačkoli je tuzemská příroda často podceňovaná, stejně tak ale české hory nabízí skvělý sportovní zážitek a podívanou. A především jsou mnohem dostupnější, a to jak z pohledu nepříjemných omezení dnešní doby, tak z hlediska financí. V České republice bývají velice oblíbené Krušné hory, Krkonoše, Jeseníky, Beskydy anebo Šumava, zatímco na Slovensku se těší oblíbenosti Malá Fatra a Západní Tatry.

Nepodceňujte vybavení

Stejně jako u každého outdoorového sportu je třeba dbát na správné vybavení a přípravu. Určitě nic nepodceňujte a pamatujte na to, že pokud si chcete „dát do těla“, je vaším cílem cítit svaly, nikoli návštěva nemocnice. Výbava pro skialpinismus je oproti klasickému lyžování odlišná a často je potřeba si do batohu přibalit krom svačiny také nouzové vybavení. Veškerá specifika, která obnáší skialpinistické vybavení a bezpečné chování v terénu, si přiblížíme v navazujícím článku našeho skialpinistického seriálu.

Starší články