Tenisové výplety – 3. část: Monovlákna


12 minut čtení

Zjistěte, čím vás potěší monovláknové výplety a pro koho jsou vhodné.
V minulém díle jsme prozkoumali tajemství druhů výpletů v obecné rovině. Nyní je čas zaměřit se na každý typ výpletu zvlášť a o něco detailněji. Začneme nejpopulárnějším typem výpletu, kterým je bezesporu monovlákno. Monovláknovými výplety myslíme takové struny, které v základu tvoří jedno vlákno. Na trhu je nepřeberné množství monovláken z polyesteru. Nejnovější technologie umožňují výrobcům monovláken hrátky s jejich obalem a strukturou. Tak vznikly co-polyesterové výplety. Představa, že je monovlákno tvořeno čistě jedním vláknem, vždy úplně neplatí. Často je jádro obaleno ještě ochrannou vrstvou a ošetřeno dalšími aditivy. Ty zajišťují jednak ochranu jádra a zároveň se podílí na větší elasticitě výpletu. Základem pro monovlákno je tedy jádro z jednoho kusu vlákna, které může být obaleno ještě dalším materiálem. Poslechněte si také povídání Zdeňka Hrabálka v druhém díle videoseriálu o tenisových výpletech.

Trocha monovláknové historie

Tento výplet má bohatou tradici a jeho historie se začala psát již v 50. letech 20. století, kdy se na trhu začaly objevovat první nylonové výplety označované jako Synthetic Gut. Ty měly za cíl jediné – nahradit dosavadní a jedinou tenisovou strunu z hovězích střívek výrazně levnějším syntetickým materiálem. Ten jakžtakž odváděl svou práci. Solidně držel napětí, nebyl ani příliš tvrdý, ani měkký, ale oproti přírodním strunám rychle ztrácel napětí, byl málo výbušný a nebyl zdaleka tolik komfortní a šetrný k ruce. [caption id='attachment_18279' align='aligncenter' width='606']Typy monovláknových výpletů Typy monovláknových výpletů[/caption] Časem se jako další varianta objevil kevlarový výplet. Ten je téměř nezničitelný a dobře drží napětí. Potíž je v tom, že dřív, než vám praskne kevlarový výplet, tak vám pravděpodobně popraskají žíly na ruce. Kevlar je totiž velmi tvrdý, netlumí vibrace a hraní s tímto výpletem je pro drtivou většinu hráčů srovnatelné s mučením. Pro chronické ničitele výpletů je to varianta, ale přesto ji silně nedoporučuji, protože by to mohla být varianta konečná. Tyto struny o několik dekád později nahradil výkonnější a velmi univerzální materiál – polyester. Leckoho možná překvapí, že to bylo poměrně nedávno. Pojďme se na tyto nejrozšířenější struny na trhu podívat pod drobnohledem.

Polyesterová monovlákna

Polyesterové výplety patří mezi nejpopulárnější ze všech kategorií. Je to dáno vynikajícím poměrem cena/výkon. Polyesterové výplety nabízí nepřeberné množství kvality použitých materiálů. Rozdíly jsou také v tvrdosti, elasticitě a struktuře, které mají přímý vliv na trvanlivost, pružnost, přesnost a spinový potenciál struny. Polyesterové struny obecně nepatří mezi nejkomfortnější a z toho důvodu se doporučují především hráčům na pokročilé, klubové a výkonnostní úrovni. Pokud s tenisem začínáte nebo ještě nemáte dobře zvládnutou techniku, pak to určitě nebude struna pro vás. První struny tohoto typu vznikly poměrně nedávno. Za jednoho z prvních hráčů, který s těmito strunami začal hrát, je považován brazilský sympaťák Gustavo Kuerten. Ten si v roce 1997 nechal do svých raket naplést první polyesterovou strunu značky Luxilon. Díky těmto strunám mohl Kuerten hrát rychleji a s větším spinem. Volba nového typu výpletu se mu vyplatila. V tom stejném roce se mu podařilo vyhrát Roland Garros. [caption id='attachment_18275' align='aligncenter' width='633']Gustavo Kuerten Gustavo Kuerten[/caption] Výhody polyesterových strun jsou nezanedbatelné. Předně je to jejich trvanlivost a nízký silový potenciál. Tyto struny tedy sami o sobě negenerují energii jako např. přírodní struny a multivlákna a je potřeba je aktivovat vlastním švihem. Tahle vlastnost umožňuje profesionálním hráčům chodit do míčku s maximální razancí a spinem. Struny na takovou brutální sílu reagují velmi dobrou přesností a rotací míčku. Navíc nehrozí, že by po pár minutách praskly. Další zajímavou vlastností polyesterových strun je tzv. snapback efekt. Z anglické terminologie jej můžeme přeložit jako schopnost strun vracet se zpátky na stejné místo. Zatímco u obyčejných nylonových výpletů dochází k častému rozhození strun bez jejich návratu na původní místo, tak zde je tento neduh eliminován nebo se objevuje jen zřídka. Navíc to vede k většímu spinu, protože struna, která se vrací zpět, ještě míček více roztočí. Musíte mít ale dostatečný švih, aby se vám struny podařilo výrazně rozpohybovat. [caption id='attachment_18281' align='aligncenter' width='633']Moderní polyesterové vlákno Tecnifibre Ice Code Moderní polyesterové vlákno Tecnifibre Ice Code[/caption] Na druhé straně barikády stojí horší vlastnosti v oblasti komfortu, citu a udržení si napětí. Právě kvůli napětí strun a většímu komfortu profíci často pletou polyester v hybridním nápletu s přírodním střívkem či multivláknem.

Co-polyesterová monovlákna

V posledních letech se technologie a vývoj polyesterových strun natolik zdokonalil, že není problém používat čistě polyesterovou strunu. Díky různým aditivům a speciálně tepelně upraveným plášťům se polyestery stávají hratelnějšími i pro širokou veřejnost hobby hráčů. Takové výplety nesou označení co-polyesterové a jsou měkčené dalšími materiály pro komfortnější hru. Výhody těchto co-polyesterových monovláken spočívají ve slušné výdrži, schopnosti přijímat obrovskou razanci, přesnosti a ve tvorbě spinu. Proto jsou určeny převážně pro pokročilé a zkušené závodní hráče. [caption id='attachment_18272' align='aligncenter' width='633']Co-polyesterová struna Babolat RPM Blast Co-polyesterová struna Babolat RPM Blast[/caption] Nevýhodami jsou menší cit, horší elasticita, nižší úroveň komfortu a v neposlední řadě rychlá ztráta napětí. Představa, že s monovláknovým výpletem vydržíte hrát konstantně po dobu několika týdnů, je zcela mylná. Výplet dávno ztratí své původní napětí a vlastnosti. Monovláknový výplet je potřeba častěji měnit, a to ideálně i před jeho prasknutím. O tom, jak je důležité si hlídat výplet a jeho opotřebení, jsme si povídali v 1. díle seriálu. Zároveň pozor na tenisový loket. Pokud trpíte některým z těchto zdravotních omezení, tak si monovlákno nechte naplést do hybridu s přírodními strunami či multivláknem.

Výhody monovláken:

 • Trvanlivost
 • Spin
 • Přesnost
 • Možnost hrát s maximální razancí
 • Dobrý poměr cena x výkon

Nevýhody monovláken:

 • Komfort
 • Cit
 • Dlouhodobě neudrží napětí

TOP 5 monovláken na SportObchod.cz:

Textura a povrchová úprava

Pomalu se blížíme do finále dnešního povídání o monovláknových výpletech. Nyní už víme, z jakého se vyrábí materiálu, jak jsou uvnitř konstruované a jak se kombinují. Ještě zbývá poslední dílek skládačky – povrchová úprava strun. Ta totiž do značné míry ovlivňuje trvanlivost výpletu, pružnost a ze všeho nejvíce má přímý vliv na tvorbu spinu. Tenisové výplety se v konečné fázi namáčí do olejů, potírají voskem, obalují silikonem, různě se leští a také tvarují. Nebudeme zacházet do přílišných detailů, a tak postačí vědět, že struny mohou být kulaté, hranaté, drážkované či jinak povrchově tvarované. V případech povrchové úpravy, která nějakým způsobem zdrsňuje či zostřuje povrch struny, se tak děje z důvodu dosažení větší rotace míčku. Takový výplet se do povrchu míčku více zakousne a ten po strunách neklouže. Pokud teď jásáte, že taková struna je určená přesně pro vás, tak si ještě dejte chvíli na rozmyšlenou. [caption id='attachment_18278' align='aligncenter' width='633']Výplet Luxilon Alu Power Rough přidává více spinu do úderů Výplet Luxilon Alu Power Rough přidává více spinu do úderů[/caption] Struny s hranami jsou totiž velmi brutální k meltonu na povrchu míčku a doslova jej rozcupují. Tenisové míčky tímto výpletem dostávají opravdu zabrat a jejich životnost je výrazně nižší. Vše samozřejmě záleží na tom, jak spinujete a jak moc chcete ještě míček roztáčet. Pokud zvládnete míček výrazně roztočit kulatou strunou, pak je skoro kontraproduktivní si na pomoc brát ještě hranatý výplet. Extrémní rotací míčku totiž ztratíte jeho délku a rychlost. Zároveň je hranatý výplet méně komfortní než ten kulatý. Na druhou stranu, s hranatým výpletem dosáhnete výjimečné kontroly míčku a jistoty úderů. Doporučuji jej tak pro hráče, kteří chtějí hrát míče s větší rotací, ale nemají na to techniku nebo sílu. V žádném případě ale neplatí, že hranatá struna odvede celou práci za vás. Na výběr je celá řada výpletů od osmihranných, šestihranných až po čtyřhranné či jinak tvarované výplety. Počet hran a různých výstupků má přímý vliv na úroveň spinu. Čím méně hran výplet má, tím by měl víc spinovat. [caption id='attachment_18271' align='aligncenter' width='633']Tenisové výplety s povrchovou úpravou mívají různá označení jako například Wilson Revolve Twist Tenisové výplety s povrchovou úpravou mívají různá označení jako například Wilson Revolve Twist[/caption] Výrobci často své výplety vyrábí v několika verzích a ty spinové označují např. přídomkem „rough“, „spin“ či „bite“. Na trhu jich je nepřeberné množství a třebaže takový výplet nechcete nebo nepotřebujete, tak vám jej doporučuji vyzkoušet. Začněte třeba s osmihranným typem. Zase vám to rozšíří obzory a třeba se vám extrémně rotovaná hra zalíbí.

Výhody hranatých výpletů:

 • Extrémní spin
 • Výborná kontrola a jistota úderů

Nevýhody hranatých výpletů:

 • Devastují míče
 • Mohou zpomalit a zkrátit úder
 • Pro někoho horší komfort

TOP 5 hranatých výpletů na SportObchod.cz:

Závěrečné doporučení k monovláknům

Monovlákno z polyesteru či co-polyesteru patří do kategorie výpletů pro náročnější hráče. Nehodí se pro děti, špatně jej snášejí hráči s tenisovým loktem a obecně lze říct, že amatéři s nízkou hodinovou dotací tento výplet zcela nedocení a nevyužijí. Je to výplet vhodný pro každodenní použití a velký objem tréninkových/zápasových jednotek. Vyniká velkou odolností, skvělým spinovým potenciálem a vynikající kontrolou. Tupější a pocitově tvrdší reakce výpletu lze eliminovat hybridním nápletem v kombinaci s multivláknem či přírodním výpletem. Pak získáte nepřekonatelnou kombinaci výdrže, spinu, citu a komfortu. I tak se ale v současné době na trhu nachází nepřeberné množství monovláken, které překvapí i méně zkušené hráče svojí přívětivostí a solidním komfortem. [caption id='attachment_18280' align='aligncenter' width='550']Takhle vypadají monovláknové výplety Takhle vypadají monovláknové výplety[/caption] Zároveň jsou zde texturované a hranaté verze výpletů, které mohou působit elastičtějším dojmem a pomohou zvýraznit jinak ne příliš vydatný spin. Vybírat je opravdu z čeho a fantazii se meze nekladou. Doporučuji také experimentovat s tloušťkou výpletu od hodnoty 1,20 mm po 1,30 mm. V neposlední řadě je dobré takový výplet plést na méně kilo a místo „standardních“ 25/24 klidně 1 až 3 kila uberte. Uvidíte, že i tupější výplet najednou začne generovat více energie a vy se tolik nenadřete. To platí dvojnásob u raket s hustším vzorem výpletu 18x20. A teď hurá do testování, svět monovláken máte nyní jako na dlani. Chci si vybrat tenisový výplet »

Další servis tenisového čtení...

Starší články