Tenisové výplety – 2. část: Druhy výpletů


8 minut čtení

Víte, jaké druhy tenisových výpletů existují?
V úvodním díle seriálu o výpletech jsme se podívali na zoubek nejčastějším mýtům a faktům, které jsou s vyplétáním tenisových raket spojené. Ve druhém díle nahlédneme pod pokličku jednotlivých typů výpletů, jejich specifických vlastností a doporučení pro konkrétní situaci, herní styl a úroveň hráče. Tenisové výplety dělíme do 3 skupin:
  • monovlákna
  • multivlákna
  • hybridy
Dle použitého materiálu dělíme výplety na přírodní a umělé. V tomto díle si obecně projdeme všechny varianty výpletů. [caption id='attachment_18173' align='aligncenter' width='622']Druhy tenisových výpletů Druhy tenisových výpletů[/caption]

Monovlákno

Základním typem strun jsou tzv. monovlákna. Jedná se o výplety, které jsou v zásadě tvořené hlavním umělým jádrem z jednoho kusu materiálu. Toto vlákno může být nylonové, kevlarové či polyesterové, případně co-polyesterové. V posledních letech se některá monovlákna začínají svými vlastnostmi blížit multivláknům. Je to dáno jejich obalem a složitější vnitřní strukturou, která je často tvořená svazečky dalších vláken v obalu. [caption id='attachment_18169' align='aligncenter' width='633']Monovláknový tenisový výplet Babolat Pro Hurricane Tour Monovláknový tenisový výplet Babolat Pro Hurricane Tour[/caption] Mezi pozitivní vlastnosti monovláknových výpletů patří jejich dlouhá životnost, výborný spinový potenciál a silová výbušnost. Negativem je podstatně horší udržení napětí a nižší úroveň komfortu. Z toho důvodu si profesionální hráči pletou monovlákno v kombinaci s multivláknem. A co to vlastně multivlákno je?

Multivlákno

Multivláknové výplety nemají středové nosné vlákno, či jádro, z jednoho kusu materiálu. Namísto toho je tvoří až tisícovky vláken, které se chytře splétají do svazečků a kombinují dohromady. Takový výplet je velmi energický, skvěle tlumí nežádoucí vibrace, je citlivý a dobře drží napětí. Z toho důvodu se hodí pro všechny generace hráčů od dětí až po seniory a hlavně jej ocení všichni rekreační hráči. Multivlákno by měli používat také hráči s chronickými bolestmi paže či tenisovým loktem. [caption id='attachment_18184' align='aligncenter' width='633']Multivláknový tenisový výplet Tecnifibre X-One Biphase Multivláknový tenisový výplet Tecnifibre X-One Biphase[/caption] Zásadní nevýhodou je jeho nižší životnost a vyšší cena. Do skupiny multivláken můžeme zařadit také přírodní výplet z hovězích střívek, který patří k tomu nejlepšímu (a nejdražšímu), co si lze do raket naplést. Fakticky se ale jedná o samostatnou kategorii výpletů. Fakt, že samo o sobě je multivlákno pro profesionální hráče příliš výbušné a málo vydrží, vede k tomu, že se naplétá společně v kombinaci s polyesterovými strunami či jiným syntetickým monovláknem. Takovému výpletu se říká hybrid. A co to vlastně hybrid je?

Hybridní tenisové výplety

Hybridní výplety kombinují dva druhy strun v jednom nápletu – monovlákno a multivlákno. Svými vlastnostmi kombinují to nejlepší z obou světů a doporučit je lze prakticky každému, kdo tenis hraje už na slušné úrovni. Mix odolného monovlákna s pružným multivláknem dodává výpletu na komfortu a zároveň zajišťuje optimální spin, rychlost, sílu, cit a držení napětí. Hybridní výplet je vhodný pro pokročilé, klubové a závodní hráče. Využijí jej ale také nadšení hobby hráči. [caption id='attachment_18187' align='aligncenter' width='633']Hybridní tenisový výplet Wilson Choice Duo Hybridní tenisový výplet Wilson Choice Duo[/caption] Hybrid šetří ruku, ale zároveň je velmi výkonný. Nevýhoda je v podstatě pouze v pořizovací ceně a kratší výdrži výpletu v porovnání s čistým monovláknem. Pokud už tenis hrajete nějaký ten pátek a můžete o sobě říct, že ho umíte, pak je hybridní náplet tím nejlepším, co si můžete do raket dát.

Spinové a texturované výplety

Syntetické monovláknové či multivláknové výplety mají ještě jedno specifikum. Kromě běžných kulatých strun se můžeme setkat s tzv. hranatými výplety. Ty mají na rozdíl od výpletů kulatých mnohem větší záběr a pomáhají míčku v získání masivní rotace. Ať už sáhnete po osmihranném, pětihranném či čtyřhranném výpletu, tak věřte, že takový výplet má velmi negativní vliv na životnost tenisových míčů. Dokáže je doslova rozcupovat během prvních hodin. Pokud mermomocí toužíte po mocném spinu á la Rafael Nadal a nevadí vám, že budete měnit míčky jako ponožky, pak si některý z mnoha nabízených výpletů s hranou vyzkoušejte. Čím získáte na spinu, tím ale ztratíte na rychlosti a kontrole. Pro hráče s přímými naráženými údery to nebude vhodná volba. Výplet vám totiž sám o sobě spin nezaručí, ale dopomůže vám k němu nebo jej zvýrazní. Musíte mít ale slušný švih! Na druhou stranu, pokud umíte dobře spinovat s kulatou strunou, pak v zájmu vašich míčků ani hranatý výplet nebudete potřebovat. [caption id='attachment_18189' align='aligncenter' width='500']Řez hranatým výpletem Řez hranatým výpletem[/caption] Výplety jsou kromě hranatých tvarů povrchově upravovány ještě dalšími metodami. Namáčí se do olejů, vosků, silikonových lázní a jejich povrch se různě leští. Taková úprava má zásadní vliv na tření strun, jejich životnost, pružnost a spinový potenciál. Existují spinové verze výpletů, které nemají hrany, ale jsou např. drážkované nebo opatřené různými výstupky. Nabídka je velmi široká a orientovat se můžete podle přídomků v názvu výpletů, které je označují např. „rough“, „spin“ či „bite“. Zároveň je dobré pořádně si prohlédnout obal výpletu, kde je často náhled na jeho průřez a podle něj již poznáte, zdali bude struna k míčkům agresivní či nikoliv. Při hraní s tímto typem výpletů se může o něco málo zhoršit komfort hry, třebaže řada z nich je naopak pocitově měkčí. Zároveň jej moc nedoporučuji do hybridního nápletu v kombinaci s multivláknem, protože hranatý výplet bude pro druhou strunu příliš agresivní, a ta moc dlouho nevydrží.

Závěrečné doporučení k tenisovým výpletům

Jsme na konci druhého dílu povídání o výpletech. Jak je vidět, výplety nejsou jen obyčejné kulaté jednolité struny „bez duše“. Výplety jsou v moderním tenise tvořené z nejrůznějších materiálů a vyrábí se nejmodernějšími technologiemi a postupy. Každá struna je tak malé umělecké dílo. Vybrat a doporučit jen jediný výplet je nemožné. Každému vyhovuje něco jiného a každý hráč má specifické požadavky. V zásadě ale platí následující poučka: „Výplet se nikdy nesmí stát vaším pánem!“ Výplet vám musí sloužit a nesmí vás nutit dělat něco, co nechcete nebo na co fyzicky nemáte. Pokud s tenisem začínáte a chcete jej hrát pravidelně, volte měkké výplety a multivlákna. To platí především pro děti, juniory, seniory a osoby s bolestmi paže. [caption id='attachment_18179' align='aligncenter' width='633']Jestli váš výplet vypadá takhle, je nejvyšší čas ho vyměnit. Jestli váš výplet vypadá takhle, je nejvyšší čas ho vyměnit.[/caption] Jestliže si jdete zahrát párkrát do roka, postačí vám obyčejný Synthetic Gut. Pokročilí, zkušení a kluboví hráči s turnajovými ambicemi budou volit polyestery případně hybridní výplety. Čistě přírodní strunu si do raket naplete jen fajnšmekr s bezedným kontem. Pamatujte na to, že čím více výpletů vyzkoušíte, tím více toho o tenise a o sobě zjistíte. Volba je jen na vás. A že je z čeho vybírat... Chci si vybrat tenisový výplet » Zachytili jste také 1. díl videoseriálu o tenisových výpletech se Zdeňkem Hrabálkem?

Další servis tenisového čtení...

Starší články